پیام مازند

آخرين مطالب

شعب‌رسیدگی‌به‌تخلفات‌تاسیس‌شود

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی مقالات

شگردهای نوین کلاهبرداری؛ تصادف تقلبی وخودزنی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - تصادف ساختگی و کلاهبرداری پدیده مذمومی است که از سوی مافیا و شبکه‌های کلاهبرداری برای دریافت دیه به شیوه‌های نو اما جانکاه به راه افتاده است.

 هرروز تصادفات جرحی زیادی در جاده‌های مازندران رخ می‌دهد و بخشی از این تصادفات به گفته مسئولان پزشکی قانونی، ساختگی و تقلبی و سودجویی و دریافت دیه هدف اصلی آن است.
ضرب‌وجرح‌های ساختگی، شکست دست‌وپا و حتی فک و صورت، آسیب زدن به اعضا و جوارح بدن شیوه‌ای است که برخی سودجویان گاه به‌صورت شبکه‌ای اقدام می‌کنند تا از بیمه‌ها دیه دریافت کنند
طبق آمار بیمه مرکزی، تنها د ر سال 96 بیش از 9800 میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان از سوی بیمه‌ها پرداخت شد که 20 درصد آن با کلاه‌برداری از شرکت بیمه دریافت شده و سهم دیگر زیان‌دیدگان واقعی است. تخلفات و اقدام به کلاهبرداری در بیمه شخص ثالث بسیار زیاد است و کلاهبرداران شگردهای جدیدی برای دریافت دیه در پیش‌گرفته‌اند.
با توجه به الگوها و معیارهایی که برای تشخیص تصادفات ساختگی وجود دارد، این افراد شگرد کلاهبرداری را تغییر داده‌اند و امروزه بیشتر به‌طرف آسیب‌های سطحی و جزئی همچون شکستگی فک، شکستگی دندان و سایر شکستگی‌های دردناک روی آورده‌اند.

همچنین اشخاصی که به‌منظور دریافت دیه شگرد آسیب جسمی را پیش می‌گیرند نسبت به میزان دیه هر عضو بدن، ناحیه‌هایی که برای سلامتی خطر ندارد و همچنین ناحیه‌هایی که پس از دوهفته اثر آن کاملاً از بین می‌رود، آگاهی لازم رادارند.
شکستگی استخوان ساعد، خراشیدگی، شکستگی استخوان پا، جراحت‌های مختلف در اعضای بدن ازجمله شیوه‌ها و شگردهایی است که سودجویان بهره می‌برند مدیرکل پزشکی قانونی مازندران بابیان اینکه باور آنکه شکستگی و آسیب‌های عضو از سوی برخی سودجویان و متقاضیان دریافت دیه خودساز و ساختگی است، سخت است افزود: شکستگی استخوان زن در ساعد، خراشیدگی، شکستگی استخوان پا، جراحت‌های مختلف در اعضای بدن ازجمله شیوه‌ها و شگردهایی است که سودجویان بهره می‌برند.
علی عباسی می‌گوید: اینکه آدم‌های 20 ساله و جوان را برای دریافت دیه معلول کنیم کاری ناپسند است و باید با این پدیده مذموم برخورد جدی صورت گیرد.
وی افزود: اغلب کسانی که برای دریافت دیه به شرکت‌های بیمه‌ای مراجعه می‌کنند از استان‌هایی نظیر تهران، لرستان، فارس و غیره هستند و کارهای درمان و جراحی را انجام می‌دهند و نسبت به دریافت دیه اقدام می‌کنند.
عباسی ادامه می‌دهد: متأسفانه برخی افراد از خلأ قانونی استفاده می‌کنند و با آسیب‌های دندانی و بدنی سعی دارند از شرکت‌های بیمه دیه دریافت کنند.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران، فقر و بیکاری، کلاهبرداری، دریافت آسان دیه از شرکت‌های بیمه‌گر، عدم توجه و دقت کافی در کارشناسی‌ها، بی‌توجه بودن به اظهارات طرفین ازجمله عواملی دانست که برخی‌ها تلاش دارند به کلاه‌برداری دیه‌ای و بیمه‌ای روی‌آورند.
وی خواستار تدوین راهکاری برای پیشگیری از کلاهبرداری شد و گفت: باید راهکاری اتخاذ شود تا شاهد پیشرفت شیوه‌های تصادفات ساختگی نباشیم.
وی گفت: در مواردی که صحنه تصادف به‌هم‌خورده است، صدور رأی بلافاصله صورت نگیرد تا بررسی دقیق و همه جانبه‌صورت گیرد.
عباسی بابیان اینکه اخیراً شاهد یک پرونده‌ای بودم که در آن کمر فرد شکسته بود عنوان کرد: شکستگی کمر بسیار مهم و خطرناک است و بررسی دقیق نشان داد که ناشی از تصادف نبوده است.
مدیرکل پزشکی قانونی مازندران درعین‌حال تصریح کرد: 40 درصد متقاضیان دریافت دیه در استان اقامت نداشتند و با اجاره موقت منزل وانمود می‌کنند که در استان ساکن هستند و به‌صورت شبکه‌ای عمل می‌کنند و یک خصوصیت مشترکشان این است که هیچ شکایتی ندارند.
وی گرفتن وکیل را از دیگر شگردها متقاضیان دریافت دیه عنوان می‌کند و می‌گوید: این افراد بعد از آنکه گواهی پزشکی قانونی را دریافت کردند، کارها را به وکیل می‌سپارند و در بسیاری از موارد فرد حتی خود پول را دریافت نمی‌کند و باند و شبکه این وجه را می‌گیرد.
وی با عنوان اینکه 60 درصد افراد حادثه‌دیده با آمبولانس 115 به مراکز درمانی منتقل می‌شوند افزود: همچنین 80 درصد تصادفات در شب و تا 2 بامداد گزارش می‌شود.

عباسی خواستار تأسیس شعبه ویژه بررسی تصادفات در استان شد و افزود: با راه‌اندازی این شعبه ویژه شاید بتوانیم برخی تصادفات ساختگی را کشف و شناسایی کنیم.
ضرورت تاسیس شعب ویژه رسیدگی به تصادفات ساختگی
درعین‌حال محمد علی پور دبیر کل سندیکای بیمه‌گران ایران نیز می‌گوید: برای جلوگیری از انگیزه‌های تخلف و کاهش آسیب‌های اجتماعی باید فرهنگ‌سازی و برنامه‌ریزی کنیم و اگر درست عمل کنیم اعتماد جامعه به بیمه بیشتر می‌شود.
وی با تأکید بر فرهنگ بیمه و اعتمادسازی در این بخش افزود: اعتمادسازی در جامعه نیاز ضروری است و شرکت‌های بیمه‌ای در زنجیره آخر مدیریت حوادث ترافیکی هستند و بیمه، دستگاه قضایی و نیروی انتظامی باید به این مسئله توجه داشته باشند.
وی اظهار داشت: بیمه‌ها بعد از نیروی انتظامی و دستگاه‌های قضایی نقش دارند و باید تعامل مطلوبی بین این دستگاه‌ها وجود داشته باشد و ایجاد پایگاه واحد برای بررسی حوادث ترافیکی امری ضروری است.
رئیس‌کل بیمه مرکزی ایران با اشاره به اینکه شرکت‌های بیمه در مازندران باید فعالیت و تلاش بیشتری در معرفی و فرهنگ‌سازی بیمه‌ای استان داشته باشند، تصریح کرد: تاکنون 6 هزار و 200 میلیارد تومان به وزارت بهداشت و 2 هزار و 200 میلیارد تومان به پلیس، راهداری و اورژانس خسارت پرداخت کردیم .
غلامرضا سلیمانی بابیان اینکه در سال 96 بیش از 9800 میلیارد تومان خسارت به زیان‌دیدگان دادیم که 20 درصد آن با کلاهبرداری از شرکت بیمه دریافت شده که سهم دیگر زیان‌دیدگان واقعی است، افزود: در نظر داریم 27 میلیون واحد مسکونی موجود در کشور را بیمه حوادث کنیم .
سالانه حوادث ترافیکی و تصادفی در مازندران رخ می‌دهد و رقم قابل‌توجهی به‌عنوان دیه به خسارت دیدگان پرداخت می‌شود و اگر 20 درصد این حوادث ساختگی و تقلبی باشد رقم قابل‌توجهی از بیت‌المال با شگردهای کلاهبرداری دورریز می‌شود، موضوعی که باید به آن به‌عنوان یک تهدید اجتماعی نگریست.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی

زبانی که نفس‌هایش به شماره افتاده!

گره کور توسعه طرح های بوم گردی در رامسر

روایتی از حماسه مغفول مانده 7اسفند/تروریست ها یکساعته شکست خوردند

مادرانه‌های یک فعال رسانه‌ای در مازندران!

ویلاداران بی نام و نشان مازندران در انتظار مسافران نوروزی

پوشاک ایرانی، دست برتر اما توجه کمتر/ برندهایی که از آب نگذشته اند!

جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت