پیام مازند

آخرين مطالب

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد مقالات

عیسی خندق زائر دارد؛ « توران» پس از 62 سال دعوت شد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - عیسی خندق، روستایی در حوالی ساری امروز زائر داشت، زائری که 62 سال برای چنین سفری لحظه‌شماری می‌کرد و اکنون مزد صبوری و فداکاریش را از خدای مهربان گرفته است.
 برای توران، علی‌اصغر، زینب و شبنم سفر به مشهد مقدس یک رویای شیرین است و حال و هوای این خانواده در چند روزی که برای سفر مهیا شده‌اند، وصف نانشدنی است.
توران می‌گوید آرزوی دیگری ندارد و حالا راحت می‌تواند چشم از دنیا بکند چراکه به آرزوی 62 ساله‌اش برای زیارت امام هشتم (ع) رسیده است. شادی و شعف در چشمان فرزندان توران موج می‌زند، هیچ‌گاه تصور نمی‌کردند که خانوادگی و دسته‌جمعی به زیارت امام رضا (ع) مشرف شوند.
توران کیست
«توران صدیقی» بانوی روستایی از اهالی عیسی خندق در حوالی ساری است، مادری که همانند دیگر مادران این سرزمین، ایثار و ازخودگذشتگی را با تمام وجود معنی کرده است، هفت فرزند حاصل زندگی او و خیرالله صفری است، همسرش هفت سالی است که فوت کرده و توران به‌تنهایی بار زندگی و پرستاری از سه فرزند معلولش را به دوش می‌کشد.
توران با منیژه، علی‌اصغر و زینب سه فرزند معلول خود که از روزهای نوجوانی با بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، زندگی می‌کند، هر روز برایشان هم مادری و هم پرستاری می‌کند.

منیژه، بزرگ‌ترین فرزند معلول توران است و 39 سال دارد. حاصل ازدواج منیژه در روزهای جوانی دو فرزند است که شبنم، دختر او پس از جدایی پدر از مادر، ازدواج‌کرده و در کنار مادر زندگی می‌کند. علی‌اصغر، 32 سال دارد و مجرد است و توران هرروز استحمامش می‌کند، به او غذا می‌دهد و هرروز او را به زمین فوتبال روستا می‌برد.
زینب، سومین فرزند معلول توران، در 20 سالگی رنجی مضاعف بر زندگی مادر وارد کرد. او یک روز از خانه خارج می‌شود و بازگشتش هفت سال طول می‌کشد، زینب تنها به یاد دارد که از گرگان راهی گنبد شد و پس از چندین سال زندگی در بهزیستی گنبد، با تماس کارمندان بهزیستی، گم‌شده پیدا می‌شود و به خانه برمی‌گردد. در تمام‌روزهای غیبت زینب، توران که پس از قطع امید از یافتن فرزندش، مرگ او را باور کرده بود، هرماه مراسمی برای عزای فرزند ازدست‌رفته‌اش در روستا برپا می‌کرد، پس از 7 سال با بازگشت او به خانه، امید مادر برای ادامه زندگی از نو زاده شد.
ثبت زندگی توران در قاب تصویر
توران سال‌های سال با آرزویش روزگار می‌گذراند تا آنکه گزارشی از زندگی این بانوی فداکار با عنوان 62 سال در آرزوی دعوت شاه غریبان در خبرگزاری مهر منتشر می‌شود.
امیرعلی رزاقی عکاس خبرگزاری مهر مازندران درباره سوژه این گزارش می‌گوید: سالها انجمن خیریه‌ای داریم و مدت‌ها است به یکسری از خانواده‌های نیازمند در قالب سبد کالا، تأمین جهیزیه، کمک‌خرج آموزشی و غیره کمک کنیم و برحسب اتفاق موردی به ما معرفی شد که مشکلات عجیبی ازجمله چند فرزند معلول داشت و با این فرضیه و شناخت به سراغ توران رفتیم تا ببینیم چه کمکی از دست ما بر این خانواده برمی‌آید.
رزاقی گفت: وقتی با مشکلات خانواده آشنا شدم متوجه شدیم که مسئله با سبد کالا حل نمی‌شود بلکه به یک مشارکت مردمی نیاز دارد تا اتفاقات خوبی برای توران و خانواده‌اش بیفتد.
وی ادامه می‌دهد: روز اولی که برای عکاسی رفتم، توران سفر به مشهد را مطرح کرد. اینکه سالیان سال از بچه‌های معلول نگهداری می‌کنم و تنها آرزویم این است که به مشهد و پابوسی امام رضا (ع) بروم، می‌گفت «دلم می‌خواهد به مشهد بروم و بعد بمیرم و کار دیگری در این دنیا ندارم» و این موضوع باعث شد که تصمیم بگیرم تمامی عکس‌ها و گزارش راه به مشهد پیدا کند و در تصورم توران را در مشهد می‌دیدم.
رزاقی ادامه می‌دهد: انتشار گزارش تصویری در خبرگزاری مهر و نشر کلیپ‌هایی در فضای مجازی سبب شد تا مردم و خیران و مهرورزان پای‌کار بیایند و برخی‌ها حتی با واریزی 10 یا 20 هزار تومان پول سعی کردند در این اتفاق خوب مشارکت کنند.
عکاس خبرگزاری با اشاره به تهیه بلیت پرواز برای خانواده توران گفت: با توجه به شرایط جسمانی فرزندان توران تصمیم گرفتیم توران و فرزندان را با یک خودروی ون به مشهد اعزام کنیم.

وی با اظهار اینکه وقتی به توران خبر سفر مشهد را دادم، مات و مبهوت شده بود و باور نمی‌کرد، گفت: اول قرار بود توران و علی‌اصغر را به مشهد اعزام کنیم اما جوی در خانه بود، انگار همه می‌خواستند روانه مشهد شوند و با اینکه کسی عنوان نکرده بود اما در نگاه همه این تقاضا موج می‌زد و وقتی گفتم آیا دوست دارید خانوادگی به مشهد بروید خوشحالی اعضای خانواده وصف‌نشدنی بود.
رزاقی که در سفر مشهد مقدس همسفر خانواده توران است ادامه می‌دهد: قصدم این است که این سفر برایشان خوب باشد قطعاً توران مانند بی‌بی شهربانو بانوی نیازمند ساروی که سالها قبل گزارش زندگی وی در خبرگزاری مهر منتشرشده بود، فراموش نخواهد شد و هرماه نیز از آنان حمایت خواهیم کرد.
با انتشار گزارش تصویری زندگی توران، برخی مسئولان نیز به سراغ توران رفتند، مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن تقدیر از بانوی صبور ساروی وعده اشتغال یکی از فرزندان توران به نام علی‌اکبر را داد، همچنین مجید حسین زادگان استاندار مازندران تیمی برای بررسی و رسیدگی به وضعیت خانواده توران تشکیل داد.
توران امروز روانه مشهد می‌شود و مزد بیش از چند دهه نگهداری از سه معلول، انجام کارهای روزمره از نظافت و شست‌وشو تا غذا دادن به آن‌ها در کنار هفت سال چشم دوختن به در خانه برای برگشت زینب، دختر گم‌شده خانواده را از شاه غریبان گرفته است. نگاه توران به زندگی ژرف است و به ریاضت هر روزه خود نگاهی متفاوت دارد و معتقد است حضور 3 فرزند معلول در خانه او موهبت خداوند است و خدا او را برای انجام این امر انتخاب کرده است .
توران صدیقی، تنها یک آرزو داشت؛ زیارت امام هشتم. سفر به مشهد سقف آرزوهای او بود... زیارتت قبول توران.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی

زبانی که نفس‌هایش به شماره افتاده!

گره کور توسعه طرح های بوم گردی در رامسر

روایتی از حماسه مغفول مانده 7اسفند/تروریست ها یکساعته شکست خوردند

مادرانه‌های یک فعال رسانه‌ای در مازندران!

ویلاداران بی نام و نشان مازندران در انتظار مسافران نوروزی

پوشاک ایرانی، دست برتر اما توجه کمتر/ برندهایی که از آب نگذشته اند!

جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت