پیام مازند

آخرين مطالب

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید! گفتگو

مدارس"نور" روی گسل فرسودگی/ با جان دانش آموزان معامله نکنید!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - سیل، زلزله ، آتش سوزی تهدیداتی است که یک ساختمان در معرض آن قرار دارد،حال اگر این بنا مدرسه ای باشد که هزاران دانش آموز را در خود جای می دهد حوزه بسیار مهم تری پیش روی ما است، بسیاری از مدارس استان مازندران از لحاظ ایمنی لنگ می زند، بیشتر مدارس به فرسودگی مبتلا شده و در برابر حوادث طبیعی همچون زلزله ایمن نیستند.
به گفته "قاسم احمدی لاشکی نایب رئیس کمیسیون آموزش" مجلس 65 درصد مدارس ایران یا تخریبی هستند یا نیاز به مقاوم‌سازی دارد؛ که سهم مدارس تخریبی از این میزان 34 درصد است . این رقم قابل توجهی بوده که باید به آن جدی تر نگاه شود، با توجه به اینکه کشور روی خط زلزله قرار دارد خطر تخریب مدارس، همیشه دانش‌آموزان را تهدید می‌کند بنابراین برای محافظت از نسل آینده باید هرچه زودتر به فکر مقاوم‌سازی مدارس فرسوده بود.
  شهرستان نور نیز از قاعده مدارس تخریبی مستثنی نیست به طوری که نیمی از مدارس آن از قدمت بالای 40 سال برخودار بوده و فرسوده محسوب می شوند.
آیت دیوسالار با اشاره به اینکه شهر نور،رویان، ایزدشهر و روستاهای اطراف این مناطق دارای جمعیت دانش آموزی حدود 13 هزار نفر و 96 آموزشگاه است، اظهار کرد:در شهرستان نور بیش از نیمی از مدارس که از قدمت بالای 40 سال برخوردارند دارای بافت فرسوده است که از لحاظ تجهیزات ایمنی و زلزله مشکل خاصی با توجه به اینکه برخی از مدارس بازسازی شده و همچنین سیستم گرمایشی و سرمایشی نیز مطابق نیاز روز تجهیز گردیده است،ندارند.
وی در ادامه با بیان اینکه بعضی از مدارس هرچند قدیمی هستند اما سربندی، دیواره ها و پنجره ها تعمیر شده است، تصریح کرد: در نور مدرسه ای که تخریبی و در حال استفاده باشد وجود ندارد و همه مدارس حتی در نقاط کوهپایه از لحاظ سیستم گرمایشی به پکیج و رادیاتور مجهز شدند که در بازدیدها هم اولویت اول استفاده از نوع سوخت برای گرمایش است.
مدیر آموزش و پروش نور در ادامه با اشاره به اینکه چند مدرسه در دست بازسازی قرار گرفته است، افزود: هرچند از لحاظ بودجه ای در وضعیت مناسبی قرار نداریم، اما خوشبختانه با استفاده از مشارکت های مردمی (اولیا)، حمایت های خیرین،ظرفیت های موجود و همکاری اداره کل تجهیزات و نوسازی استان که قول تجهیزات را داده در امر باز سازی مدارس گام هایی خوبی بر داشته شده است.
دیوسالار با بیان اینکه امسال به دلیل کمبود معلم در ایزدشهر پایه پنج و ششم با هم به صورت مختلط در حال تحصیل هستند،گفت: در سطح شهرنور مشکلات اجتماعی فراوانی چون اعتیاد والدین، بدسرپرست و بی سرپرست و طلاق وجود دارد اما با تفاهم نامه هایی که با اورژانس اجتماعی، هلال احمر و همچنین ارشاد منعقد شده کارشناسان به فراخور زمان ضمن هماهنگی با مدیران مدارس موانع و چالش ها را شناسایی کرده و اگر نیاز باشد به صورت کلی و در صورت لزوم به صورت انفرادی موارد مورد بررسی قرار گرفته می شود.
مدیر آموزش و پرورش نور یادآورشد: تمام توان اداره آموزش و پرورش نور سعی بر این است تامشکلات آموزشی و تربیتی و اخلاقی ، زیرساخت و غیره را بر طرف کند تا دانش آموزان بدون داشتن دغدغه به تحصیل خود ادامه دهند.
* بیش از 40 درصد مدارس بلده ایمن نیستند
اما خسرو بابایی مدیر آموزش و پرورش بلده  با اشاره به اینکه در بخش بلده 21 آموزشگاه با جمعیت 438 دانش اموز در حال تحصیل هستند،اظهار کرد: بیش از 40 درصد مدارس بلده که از لحاظ قدمت به 30 تا 50 سال می رسند اصلا ایمن نیستند و دو مدرسه یکی در "ورازان" و یکی هم در شهر "بلده" از سال 85 مجوز تخریب آن صادر شده اما هرسال با بهانه کمبود بودجه دانش آموزان را به همان مدارس نا ایمن می فرستند.
وی با بیان اینکه 10 مدرسه از سیستم گرمایشی شوفاژ استفاده می کنند، تصریح کرد:مابقی مدارس از بخاری کاربرات و گرمایش تابشی ( برقی ) در حال استفاده هستند که از نظر ایمنی مشکلی ندارند.
مدیر آموزش و پرورش بلده تصریح کرد: به دلیل اینکه اکثر معلمان در روستا و خود مدرسه سکونت دارند روشن و خاموش کردن بخاری ها با همکاران است و ضمنا کلاس های کارگاهی در مورد ایمنی هم در مدارس برگزار می شود.
بابایی با اشاره به اینکه تنها یک مدرسه مستقل ابتدایی در بلده وجود دارد که به علت حد نصاب نرسیدن تعداد دانش آموزان دختران و پسران تا پایه ششم به صورت مختلط در حال تحصیل هستند ، افزود: همچنین مدرسه ای در "ورازان" به دلیل دارا بودن 15 دانش آموز در مقطع راهنمایی پسر و دختر مختلط بوده که استان هم در جریان این موضوع قرار گرفته است.
بابایی در مورد سرویس های بهداشتی که در مدارس مختلط وجود دارد، گفت: در مقاطع ابتدایی سرویس بهداشتی جدا نیست اما تنها کاری که در سال گذشته انجام شد احداث یک سرویس بهداشتی در سالن مدرسه برای دختران بوده است.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه اکثر دانش آموران این منطقه تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، مسئولان استانی باید به سرانه اداری توجه بیشتری داشته باشند.
مدیر آموزش و پرورش بلده افزود: بازدید از مدارسی که نیاز به تعمیرات جدی دارد و تامین بودجه آن برای حفظ جان دانش آموزان ضروری است.
70 درصد مدارس حوزه چمستان کلنگی است
سید علی اکبر حسینی مدیر آموزش و پرورش چمستان  با اشاره به اینکه حدود 90 مدرسه و 7 هزار دانش آموز در این منطقه مشغول به کسب علم و دانش هستند، اظهار کرد: 54 مدرسه ابتدایی در این حوزه وجود دارد که از این تعداد 48 مدرسه مختلط است و می تواند به عنوان یک چالش اساسی مطرح شود.
وی افزود: تنها کاری که در این زمینه صورت گرفت، در سال گذشته تا جایی که فضا موجود بود پایه ششم و در بعضی مدارس پایه پنجم ابتدایی از نظر جنسیتی تفکیک شد.
مدیر آموزش و پرورش چمستان با بیان اینکه حدود 70 درصد مدارس در این حوزه کلنگی است، گفت: بزرگ ترین مدرسه سطح شهر متعلق به سال 43 و کاملا تخریبی است و همچنین بیش از 50 درصد مدارس در حوادث غیرمترقبه و بحران تخریبی هستند.
حسینی در ادامه خاطرنشان کرد: بر اساس آمار سال گذشته از 90 مدرسه موجود 18 مدرسه در بحران برف کاملا آسیب دیدند و اگر از نظر نوسازی مدارس این حوزه تعرف شوند به دلیل اینکه از ساخت آن بیش از 40 سال می گذرد تخریبی محسوب می شود.
وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 20 مدرسه شوفاز کشی و سوخت دوم هم برای آن تعریف شده است،خاطرنشان کرد: اگر در زمستان قطعی گاز رخ داد از سیستم تابشی استفاده خواهد شد.
مدیر آموزش و پرورش چمستان گفت: خوشبختانه مشارکت خیران به ویژه خیرین مدرسه ساز در چمستان افرایش یافته و طی دو سال اخیر 4 مدرسه افتتاح و 4 مدرسه در حال ساخت است که نیمی از هزینه ها توسط خیرین و مقداری هم توسط نوسازی از نظر هوشمند سازی تا سیستم گرمایشی انجام شد.
حسینی ادامه داد:متاسفانه در حوزه چمستان 8 مدرسه شیفت گردشی داریم که امیدواریم به زودی با کمک خیرین و همکاری نوسازی استان این مشکل هم برطرف شود.
مدیر آموزش و پرورش چمستان در پایان یادآورشد: گستردگی جغرافیایی چمستان می طلبد مسئولین استانی با وجود تعدد زیاد مدارس تخریبی،نگاه ویژه تری داشته باشند و همان گونه که امروزه آسیب های اجتماعی و سلامت به وفور وجود دارد، مدارسی که کمتر در بحث تجهیزات نگاه شده باشند،طبیعتا آسیب بیشتری می بیند .
  با توجه به اینکه مشکلات بسیاری در حوزه مدارس شهرستان نور وجود دارد خبرگزاری ایسنا بر آن شد تا این چالش ها را به طور کارشناسانه از طریق مسئول مورد نظر بررسی کند اما متاسفانه مهدی عابدی معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت استان با وجود تماس های مکرر خبرنگار ایسنا تا کنون پاسخگو نبوده است. اگر روزی جان دانش آموزی بخاطر این فرار از پاسخگویی ها به خطر بیفتد دیگر نمی توان آب رفته را به جوی بازگرداند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مبارزه با مواد مخدر نیازمند جهت گیری واحد است

مرگ مشکوک یک زن میانسال در فریدونکنار

پلاژهای دولتی حاشیه دریای مازندران در یک قدمی تعطیلی

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

برخی پروژه های شهری بهشهر به دلیل کارشکنی شورا عقیم مانده است

استفاده از فناوری نانو برای مرمت کاخ موزه رامسر

دادستان مازندران: هنجارشکنان سد البرز سوادکوه شمالی دستگیر شدند

3 صیاد غیرمجاز در آمل دستگیر شدند

شخصیت حضرت امام راحل محدود به زمان و مکان خاصی نیست

32 پروژه عمرانی از محل زکات در مازندران ساخته شد

سکونت 10 هزار مددجوی مازندران در خانه های غیرمقاوم

80 درصد خسارت سیل کشاورزی بیمه شده مازندران پرداخت شد

47 درصد علل مرگ در تنکابن بیماری های قلبی و عروقی است

اعلام مسیرها و ساعت راهپیمایی روز قدس در مازندران

حال خوش حیات وحش مازندران/ مشاهده رد خرس قهوه ای

خیران قائمشهری 570 میلیون تومان به نیازمندان کمک کردند

پاسگاه انتظامی در بخش دشت سر آمل ایجاد می شود

نمایشگاه های خودرو در آمل معضل جدی ترافیک شهری است

موزه مردم شناسی برسه تنکابن نیازمند نیم نگاه مسئولان

تسهیلات اشتغال روستایی باید دارای شناسنامه بیمه ای باشد

متلاشی شدن باند قاچاق درختان جنگلی در ساری

هوای مازندران گرم می شود

دامداران بیماری تب كریمه كنگو را جدی بگیرند

13 گردنه در راه‌های مازندران برفگیر است/ فرسودگی ناوگان باری

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سرگرفته شد

کاهش شناگاه های آلوده در مازندران

روزه برای بیماران دارای نارسائی شدید کلیه ممنوع!

نیکوکاران آملی برای ساخت 30 خانه ایتام پیشقدم شدند

کابوس بحران آب در مازندران!

رگبار و رعد و برق در راه مازندران

باغداران در مبارزه با آفات از روغن امولسیون استفاده نکنند

آنفلوآنزای پرندگان کنترل شد/ثبت سفارش واردات 10 درصد گوشت

راه روستایی بخش بلده نور به علت طغیان رودخانه تخریب شد

انفجار سیلندر گاز سبب سوختگی 3 نفر در آمل شد

4000 لیتر گلاب در آمل تولید شد

کمتر از 10 درصد اراضی زراعی و باغی مازندران بیمه هستند

پایگاههای انتقال خون مازندران در ماه رمضان فعال هستند

دولت 1.5 میلیارد دلار برای اشتغال روستایی اخصاص داد

عدم تولید نمایش نامه، یکی از آسیب های جدی تئاتر

مجلس با افزایش قیمت بنزین در شرایط فعلی مخالف است

270 پرونده قضایی موقوفات در مازندران تعیین تکلیف شده است

آیا امسال تابستان گرمی خواهیم داشت؟

ضعف تحقیقات واکسن دامی؛ پاشنه آشیل دامپزشکی!

برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور

امکان پیش‌بینی سیل وجود دارد؟

خسارت بارش برف بهاری به هزار و 500 هکتار از باغ های کجور

اردوی تیم ملی کانوپولوی مردان در نوشهرآغاز شد

سرقت و مواد مخدر بیشترین آمار جرایم در رامسر است

تردد در راههای مازندران روان است

356 فرزند شهید دارای تحصیلات عالیه در مازندران بیکار هستند