پیام مازند

آخرين مطالب

مرگ استعدادها در پستوی امتحانات درسی دوره ابتدایی علمي

مرگ استعدادها در پستوی امتحانات درسی دوره ابتدایی

  بزرگنمايي:

پیام مازند- دوران کودکی حساس ترین دوران زندگی یک فرد است که شکل گیری شخصیت و سنگ بنای پیشرفت و آینده او را رقم می زند که تحصیل و تعلیم و تربیت درست اولین گام در نهادن این سنگ بناست.
آرامش روانی و ایجاد فضای آموزشی به دور از استرس از مهمترین اولویت های آموزشی برای تربیت آینده سازانی سالم است که این امر رفع تمامی عوامل استرس زا را الزامی می کند.
یکی از مهمترین دلائل ایجاد استرس و اضطراب روانی در کودکان در مقطع حساس ابتدایی که کودک قدرت تحلیل و سازگاری با بسیاری از موارد را از نظر منطقی ندارد، برگزاری آزمون و امتحان بود که سالیانی است به همت تلاش کارشناسان آموزشی و اقدام آموزش و پرورش از مدارس ابتدایی حذف و سیستم ارزیابی وضعیت آموزشی کودک براساس سنجه های کیفی همچون "آفرین"، "خوب" و غیره شده است.
این سیستم با حذف سیستم نمره دهی و فضای رقابت ناسالم و استرس زا برای دانش آموزان در سنین کودکی بازخوردهای مثبتی از نطر روانشناسی طی سالیان داشته است.
اما آنچه امروز برخی خاطرها را ناخوشایند می کند اخباری از گوشه های مختلف استان مازندران مبنی بر سرپیچی برخی از مدیران و مسئولان مدارس از این مساله کارشناسی مهم است که اعتراض بسیاری از والدین را به دلیل بازگشت فضای استرس به پیکره کودکی فرزندانشان به دنبال داشته است.
خانواده ها در گفت و گو با ایرنا عنوان کردند که برخی مدارس به بهانه های مختلف اقدام به برگزاری امتحان در دروس مختلف بخصوص دروس ریاضی می کنند.
همچنین به گفته این والدین نه تنها مدارس بر خلاف دستورالعمل آموزش و پرورش برای دانش آموزان ابتدایی آزمون برگزار می کنند، بلکه برغم غیر قانونی بودن این آزمون ها هزینه نیز دریافت می کنند.
علاوه بر این بر اساس اظهار والدین برخی مدارس ابتدایی حتی خانواده ها را تشویق به ثبت نام دانش آموزان در موسسات و کلاس های کمک آموزشی نیز می کنند.
در این ارتباط گفتگویی کردیم با مسئولان آموزش و پرورش استان مازندران که در زیر آورده شده است.
**رویکرد نمره محور، سیاست منسوخ شده آموزش و پرورش
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش مازندران گفت: رویکرد کمی در ارزیابی دانش آموزان ابتدایی در سیاست های آموزش و پرورش منسوخ شده و نگاه امروز بر اساس ارزیابی کیفی و مبتنی بر شادابی و سلامت است.
عیسی میرشفیعی با بیان اینکه در چند سال گذشته در مسیر ایجاد مدارس شاداب ، خلاق و آرام برای مازندران و حتی کشور موفق بودیم ،افزود: جلوگیری از انتقال شرایط استرس بخصوص برگزاری امتحان از اولویت های آموزش و پرورش است که به نوعی سم مهلک نظام آموزش ابتدایی محسوب می شود.
وی برانگیختن ذوق و نشاط دانش آموزان را مهم ترین راهبرد نظام جدید آموزشی در مقطع ابتدایی عنوان کرد و افزود: برگراری آزمون و امتحان چه در درون مدرسه و چه در آموزشگاه های خصوصی از نظر روانشناختی منجر به ایجاد حس ترس، استرس و فقدان جامعه پذیری در دانش آموز می شود.
معاون آموزش ابتدایی مازندارن همچنین به خلاقیت اشاره کرد و گفت: ایجاد فضایی با نشاط و دوری از فضای نمره محور مغایرتی با برانگیختن خلاقیت ندارد، زیرا معلمان می توانند تکالیف خود را در قالب مسئولیت پذیری، هنر ، ورزش و یا اختراعات تجسمی به دانش آموزان ارائه کنند.
به گفته میرشفیعی محوریت آموزش در دوران ابتدایی بر سه محور هنر ، ورزش و زنگ تفریح می باشد و نباید هیچ فعالیتی این سه محور را خدشه دار کند.
**برگزاری امتحان خط قرمز آموزش ابتدایی
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش مازندران اعلام کرد: برگزاری هرگونه امتحان در مقطع ابتدایی خط قرمز آموزش و پرورش محسوب و با آن برخورد جدی می شود.
میرشفیعی افزود: با هر گونه برگزاری آزمون در مدارس دولتی و غیر دولتی در مقطع ابتدایی تا سال پنجم برخورد قاطع می شود و در این زمینه تخفیفی برای هیچ شخص و مدرسه ای وجود نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه نوع برخورد بستگی به نوع تخلف دارد، گفت: مجازات مدارس متخلف از تذکر تا لغو ابلاغ مدیر مدرسه و همچنین توقیف فعالیت مدرسه خواهد بود.
**رسیدگی به ده ها مورد تخلف در سال تحصیلی جاری
معاون آموزش و پرورش مازندران گفت: در سال تحصیلی جاری نیز تاکنون ده ها مورد تخلف رسیدگی شده که در میان آن چندین مدیر مدرسه لغو ابلاغ و چند مدرسه نیز در مرحله توقیف هستند که در این صورت دانش آموزان آن به مدارس دیگر منتقل خواهند شد.
به گفته میر شفیعی در برخورد با مدارس متخلف برهم زننده آرامش دانش آموزان، برای آموزش و پرورش فرقی میان مدارس دولتی و غیر دولتی وجود ندارد و با همه با مساوات برخورد می شود، اما سهم مدارس خصوصی در تخلف بیشتر است.
**اعطای مسئولیت به جای امتحان
یک کارشناس علوم تربیتی نیز در این زمینه گفت: متاسفانه بسط فرهنگ چشم هم چشمی و باور بی اساس موفقیت فرزندان در مدارس تیزهوشان در مقاطع بالاتر، میان خانواده ها منجر به فشار آنها به مدارس در مقطع ابتدایی برای برگزاری آزمون می شود که باور و رقابتی کاذب ایجاد می کند.
انسیه صدفی افزود: برگزاری آزمون برای کودکان در سنین آموزش ابتدایی نتیجه ای جز تخریب روحیه ، مرگ کودکی و استرس و اضطراب برای کودکان به همراه نداشته و هیچ تاثیر مثبتی در بروز و ظهور استعدادهای آنان برای مقاطع بالاتر نخواهد داشت، بلکه منجر به از بین رفتن بسیاری از استعدادهای نهفته می شود که با بازی و شادی نمود می یابد.
این کارشناس علوم تربیتی همچنین به تبلیغات مدارس برای جذب دانش آموز نیز اشاره کرد و گفت: این مدارس با ارائه کارنامه آزمون دانش آموزان ابتدایی پوششی تبلیغاتی برای خود ایجاد کرده تا در میان مردم مطرح و از مقبولیت برخوردار شوند و مشتری بیشتری جذب کنند.
وی گفت: بهترین راه برای یادگیری هر چه بیشتر کودکان اعطای مسئولیت خانگی و اجتماعی به آنها است که در میان خانواده های ایرانی کمتر دیده می شود.
به گفته او خانواده ها نباید با پر کردن وقت دانش آموزان با آزمون و امتحانات کلاسی خلاء مسئولیت پذیری را جبران کنند.
استان مازندارن در سال جاری بیش از 538 هزار دانش آموز در مقطع ابتدایی تا متوسطه دوم دارد که سهم آموزش ابتدایی حدود 300 هزار دانش اموز است.
همچنین بر اساس آمارها حدود 20 درصد از دانش اموزان ابتدایی در مدارس غیر انتفاعی و باقی در مدارس دولتی در حال تحصیل هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جادوی استارتاپ ها در توسعه گردشگری مازندران

وضعیت نامناسب سهم‌بری آموزش و پرورش مازندران از اعتبارات استانی

انتقال آب خزر به سمنان طرحی مثبت برای مهار کم آبی است

مدارس مازندران یکهزار و 74 معلم کم دارد

جهرمی: ساخت 3 ماهواره جدید در دست اقدام است

رشد 20 درصدی پشت کنکوری‌های مازندران

1400 دانشجو در دانشگاه آزاد رامسر تحصیل می کنند

پلاستیک های خطرناک ناشناخته در کمین بیماری های شایع/ اسباب بازی های قدیمی کودکان خطرناک است

امسال 45 هزار کلاس اولی وارد مدارس مازندران می شوند

جهاد دانشگاهی با تمام قدرت به تولید انبوه جلبک ادامه دهد

قبضه نخستین جشنواره ایده پردازی هنرستان های کشور توسط مازنی ها

طرح مالیات بر ثروت در ایران جوابگو نیست

دلیل تقلیل معنادار باروری در کشور چیست؟

فارس من| بلاتکلیفی درمان بستر لاریجان و سکوت دانشگاه علوم پزشکی مازندران

نقش برجسته رسانه و مطبوعات در دوران دفاع مقدس

مازندران بهترین پایلوت برای توسعه استارت آپ های کشاورزی است

حمایت از واحدهای فناور عامل رونق کسب و کار است

قاتلی خاموش اما قابل کنترل!

پروژه های "تغذیه مصنوعی" راهکاری برای مدیریت منابع آبی

برگزاری اولین رویداد استارتاپ حوزه آسیب های اجتماعی در مازندران

همکاری علوم پزشکی مازندران با پواتیه فرانسه

افتتاح دومین مرکز کنفوسیوس در دانشگاه مازندران

هوش تجاری در کسب و کار، راهبرد جدید تولید

مسئولان روابط عمومی نگاه رفع تکلیف بودن را از خود دور کنند

حذف رقابت محوری از برنامه های آموزش و پرورش است

تولید محلولی که برداشت قارچ را 5 کیلوگرم افزایش می دهد

برنامه بازتوانی قلب درساری اجرا می شود

چگونه باغات خود را از سرمازدگی بهاری حفظ کنیم؟

نظریه آغاز دوره "ترسالی" بعید به نظر نمی رسد

ارتباط صنعت و دانشگاه بمب بیکاری را خنثی می کند

خوشه های شغلی در دانشگاه علمی و کاربردی ایجاد می شود

دوئل آبخیزداری با غول سیلاب و خشکسالی؟!

سد بسازیم یا آب‌بندان؟

بارور کردن ابر در ایران شایعه است

دوئل آبخیزداری با غول سیلاب و خشکسالی؟!

احتمال افزایش پدیده‌های حدی مانند سیل در آینده

چه ساختمان‌هایی نیاز به مقاوم‌سازی دارند؟

شهرهایی که برای یک روز تابستانی معتدل ساخته شده اند

مافیای کنکور و کسب و کار ترس فروشی

ثبت نام برای مدارس تیزهوشان ونمونه از 19 فروردین آغاز می شود

دلایل جولان سیل های ویرانگر در شرق مازندران

سیل مازندران و تحقیقاتی که خاک می‌خورند!

نابودی شمشادها در سوادکوه دلیل اصلی رانش زمین؟!

مهارت آموزی دانش آموزان در دوره نظری الزامی می شود

68 دانش آموزنخبه علمی والمپیادی آمل تجلیل شدند

مرکز آموزش رسانه ای مازندران در آمل راه اندازی شد

ارزیابی ابعاد و مولفه های تاب‌آوری شهری به منظور کاهش خسارت ناشی از سیل

انتقال آب ، اقلیم مازندران را تغییر خواهد داد

غفلت از بانک ژن آب بندان ها در شمال کشور

مدرک تحصیلی بدون مشارکت و اثرگذاری در جامعه ارزشی ندارد