پیام مازند

آخرين مطالب

انتظار دیرینه مردم به تعریض جاده مرزن آباد - کلاردشت اقتصادي

انتظار دیرینه مردم به تعریض جاده مرزن آباد - کلاردشت

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- جاده کوهستانی مرزن آباد - کلاردشت یکی از راه های پرتردد و غیرایمن غرب مازندران است که به دلیل عرض کم و سخت گذر عده زیادی از مسافران و گردشگران را به کام مرگ کشانده و ساکنان شهر ییلاقی کلاردشت بارها خواستار تعریض آن شدند.
به گزارش ایرنا، این مسیر 20 کیلومتری سخت گذر و دارای گردنه های برفگیر و پیچ های تند است که شهر کلاردشت را به عباس آباد در غرب مازندران وصل می کند در واقع شمار انبوهی از مسافران، گردشگران و حتی گردشگران خارجی به قصد بهره مندی از ظرفیت های طبیعی، گردشگری و آثار تاریخی از این مسیر آمد و شد می کنند و به همین خاطر این جاده بیشترین سهم ترافیک را در برخی از ماه های بویژه نیمه نخست سال را به خود اختصاص داده است.
این جاده که شهر مرزن آباد در جاده کندوان را به کلاردشت یکی از مناطق خوش و آب و هوای خطه شمال کشور را وصل می کند در افکارعمومی به جاده مرگ شهرت یافته است.
شهرستان کلاردشت با توجه به جاذبه های منحصر بفرد همچون رودخانه پرآب سردآبرود که از قله های مرتفع علم کوه و تخت سلیمان سرچشمه می گیرد و چشم انداز زیبای مناطق کوهستانی و جنگلی عنوان پایتخت اکوتوریسم ایران سالانه به ویژه در ایام نوروز، تعطیلات آخر و فصل های بهار و تابستان پذیرای گردشگران و مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور و سایر کشورها است.
هرچند امسال آمار دقیقی از تلفات انسانی در این جاده غیرایمن از سوی مسئولان ذیربط گزارش نشده است، اما به تازگی جمعیت هلال احمر چالوس گزارش داد که یک دستگاه خودروی پژو سواری به علت انحراف از مسیر به داخل دره در منطقه پردنگون سقوط و پنج نفر از سرنشینان این خودرو بشدت مصدوم شدند.
ساکنان، رانندگان و مسافران این مسیر با ابراز نگرانی از غیرایمن و حادثه خیز بودن این جاده خواستار توجه جدی تر مسئولان ذیربط برای ایمن سازی این مسیر ارتباطی پرتردد در این منطقه شده اند.
انان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، عرض کم، نداشتن گاردریل و روشنایی و نصب نبودن علائم هشداردهنده به اندازه کافی را علت های اصلی وقوع حوادث مرگبار رانندگی در این مسیر ارتباطی برشمردند.
یکی از رانندگان مسافربری در مسیر مرزن آباد - کلاردشت گفت: این جاده جزو پرتردد ترین مسیرهای ارتباطی در غرب مازندران است به دلیل آنکه در مبادی ورودی و خروجی جاده چالوس - کرج قرار دارد و بیشتر مسافران برای رهایی از معضل ترافیک در شهرهای ساحلی غرب مازندران برای عزیمت به شهرهای تنکابن، رامسر و عباس آباد این جاده را برمی گزینند.
علی پولادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:‌ اغلب حوادثی که در این جاده رخ می دهد از سوی افراد غیر بومی و یا همان مسافران و گردشگرانی هستند که آشنایی کامل از موقعیت این جاده ندارند و متاسفانه بیشتر در شب ها به علت پائین بودن افق دید آن ها ناشی از مه غلیظ از مسیر اصلی جاده منحرف شده و در نتیجه دچار حادثه رانندگی می شوند.
وی اظهار داشت: این جاده از امکاناتی مانند روشنایی، علائم هشدار دهنده و خط کشی بی بهره است و با توجه به سردسیری منطقه و ریزش برف در ماههای زمستان سطح این جاده یخ می زند به نحوی که خیلی از خودروها در سر پیچ های تند یا سراشیبی به علت لغزندگی سطح جاده از مسیر اصلی خارج می شوند.
علی زندی دیگر راننده مسافربر این مسیر که ساکن کلاردشت است، هم گفت: حدود 20 سال در این مسیر فعالیت دارم منتهی بارها موارد غیرایمن این جاده به اطلاع مسئولان ذیربط رسانده شد معضلی که برای متولیان امر تازگی ندارد و حتی پی گیری های مسئولان محلی نیز نتیجه نداده است.
وی افزود: ‌این جاده بیشترین سهم ترافیک به علت عبور مسافران و گردشگران به شهرهای غربی مازندران به خود اختصاص داده است و مسئولان باید برای ایمن سازی کامل این مسیر ارتباطی برای پیشگیری از وقوع سوانح مرگبار رانندگی تدابیر ویژه ای اندیشه کنند.
وی اظهارداشت : نکته دیگر آنکه خیلی از مسافران و گردشگران برای دیدن جاده پرجاذبه و پرطرفدار جنگلی کلاردشت - عباس آباد که پیوند دهنده راههای ارتباطی غرب مازندران است از این مسیر آمد و شد دارند و علاوه بر چنین وضعیتی حتی گاهی اوقات پیش آمده که ساعات زیادی مسافران و گردشگران به علت حجم انبوه خودروها در پشت ترافیک معطل می شوند.
یکی از کارشناسان پلیس راهورهم اظهار داشت: مشکلات مسیر مرزن آباد به کلاردشت علاوه بر کم عرض بودن معبر، نیازمند خط کشی با کیفیت رنگ مناسب و نصب چشم گربه ای و علائم جاده ای است.
وی که خواست نامش در گزارش ذکر نشود به خبرنگار ایرنا گفت: افزایش روز افزون تردد خودروهای گردشگران و اهالی کلاردشت خصوصا تردد خودروها از شهرهای عباس آباد، تنکابن و رامسر از این مسیر سبب بروز حوادث زیادی در این منطقه شده است.
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان های چالوس و کلاردشت در این باره گفت:‌ طرح تعریض جاده مرزن آباد - کلاردشت و ایمن سازی این مسیر جزو طرح های مصوب سفرهای استانی دولت نهم بود منتهی به علت اختصاص ندادن اعتبار برای اجرای آن تاکنون اقدامی انجام نگرفته است.
مجتبی شهسواری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: البته به تازگی نماینده مردم شهرستان های نوشهر ، چالوس و کلاردشت در مجلس شورای اسلامی در دیداری که با وزیر راه و شهرسازی داشت این موضوع را مطرح و محمد اسلامی گزارشی کامل از اداره کل راه و شهرسازی استان مازندران در مورد مشخصات فنی این جاده تقاضا کرده است.
وی اظهارداشت:‌ ضمن آنکه طبق اسناد موجود از سال ها پیش فرمانداران چالوس و کلاردشت نیز با توجه به اهمیت این جاده و مخاطرات ناشی از آن پی گیری های فراوانی با مسئولان کشوری داشته اند و حتی به رهبری نیز نامه نگاری کرده اند.
رئیس اداره راه و شهرسازی شهرستان های چالوس و کلاردشت ابراز امیدواری کرد که با پی گیری مسئولان ذیربط روند عملیات اجرایی این طرح از سر گیرد تا دیگر شاهد حوادث مرگبار رانندگی در این مسیر پرتردد منطقه غرب مازندران نباشیم.
مدیرکل راه و شهرسازی مازندران نیز با تایید این موارد به خبرنگار ایرنا گفت: طبق دستور وزیر راه و شهرسازی موضوع تعریض و تکمیل مسیر ارتباطی مرزن آباد - کلاردشت در دستور کار این نهاد قرار گرفته است.
سید محمد نظری افزود: میزان اعتبار برآورد شده طبق نرخ تورم کنونی برای اجرای این طرح حدود 24 میلیارد تومان اعلام شده منتهی در گام نخست آنچه در نامه نگاری به وزیر راه و شهرسازی گزارش شده حدود 5 میلیارد تومان می باشد.
وی اظهارداشت: ‌امیدوارم با تخصیص این میزان اعتبار و به کارگیری پیمانکار بتوان عملیات اجرایی این طرح را تا پیش از سال در این منطقه آغاز کرد تا بخشی از نگرانی مسافران، مسئولان و اهالی بومی غرب مازندران از غیرایمن بودن این مسیر برطرف شود.
شهرستان چالوس و کلاردشت با برخورداری از 500 کیلومتر راه اصلی و فرعی در غرب مازندران قرار دارد.
شهرستان کلاردشت دارای جمعیت ثابت 24 هزار و شناور 50 هزار نفری در ایام تعطیلات است.
7078 /1602/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

70 درصد معادن مازندران مسئول فنی ندارند

تولید در کارخانه نساجی قائمشهر رونق می گیرد

صنعت بالغ نشده است/ اداره موروثی صنایع

بندر امیرآباد مازندران برای صادرات سوخت به روسیه آماده می‌شود

جریمه 9 میلیون ریالی صید ماهی خال قرمز برای صیاد آملی

40 درصد ظرفیت بندر امیرآباد خالی است/ قطع سوآپ نفت در بندر

50 هزار کارفرما به تامین اجتماعی مازندران بدهکار هستند

کمبود کارشناس، راه میان‌بر دور زدن قانون معادن

قطب تولید گیلاس مازندران درگیر مشکلات!

آزادسازی ساحل در مازندران با جدیت پیگیری می شود

دولت با نظارت از تخلیط برنج جلوگیری کند

واردات و عرضه برنج در زمان برداشت جلوگیری شود

نامه 3000 استاد مازندرانی درباره ضرورت ساماندهی اقتصاد گردشگری

580 تن ماهی در قفس دریایی در مازندران تولید شد

هشدار به باغداران مازندران درباره احتمال هجوم مگس میوه

535 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

صادرات 7000 تن محصولات شیلاتی مازندران به مناطق جهان

اختصاص 158 میلیارد تومان بودجه برای خسارت سیل در مازندران

انتظار صرفه‌جویی برق در ادارات مازندران محقق نشد

لزوم راه‌اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی برای توسعه روستاها

پرداخت معوقات دهیاران مازندران از هفته آینده

ثبت جهانی جنگل هیرکانی اهمیت طرح تنفس را دوچندان کرد

راهی جز واردات چوب نداریم/آلودگی 40 هزار هکتار از شمشادستان ها

صنایع چوب و کاغذ مازندران 236 میلیارد تومان زیان انباشته دارد

25 درصد درآمد پارسال شهرداری های مازندران از محل مالیات تامین شد

مازندران ضعیف ترین استان در حوزه تولید برق

کشاورزان مازندران در حسرت مهار آب های روان

توقف طرح آزادراه ساری - قائمشهر در شورای اقتصاد

چهارنیروگاه برق مازندران در انتظار ضمانت نامه شورای اقتصاد

پروژه‌های اقتصاد مقاومتی مازندران، توقف روی ایستگاه اول

تحقق اقتصاد مقاومتی اولویت اول بخشداران باشد

آغاز ساخت 50 واحد مسکونی طرح ملی تامین مسکن در آمل

خرید 5000 تن گندم در جویبار/نجات 700 هکتار شالیزار از خشکسالی

تحقق وعده بخش خصوصی در تولید برق با ایجاد 9نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران

شهروندان مازندرانی کارت سوخت وسایل نقلیه خود را یک بار استفاده کنند

پروانه تخم انگشتری 2 هزار و 500 هکتار جنگل مازندران را آلوده کرد

22 هزار تن کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شده است

نمایشگاه مد و لباس؛ نقش ایرانی بر تار و پود خارجی

رفع مشکلات کسب و کارهای اقتصادی نیازمند برنامه ریزی و حمایت

مازندرانی ها این هفته 40 درصد کمتر در بورس خرید و فروش کردند

شستا در مازندران سرمایه گذاری خود را افزایش دهد

معادن ناایمن سوادکوه تعطیل می شوند

متقاضیان سرمایه گذاری حوزه گردشگری دریایی مازندران به صف شدند

کمک بلاعوض حدود 400 کشاورز سیل زده سیمرغ پرداخت شد

خیران 8 میلیارد تومان به پروژه مهر مازندران کمک کردند

ضرورت تقویت و توسعه صنایع تبدیلی در مازندارن/ کشاورزی استان با وضعیت مطلوب فاصله دارد

رشد 6 درصدی درآمد گمرکات مازندران

رها سازی 7 میلیون قطعه بچه ماهی در مازندران

تعطیلات تابستانی پروازهای تهران - نوشهر را افزایش داد

برنج در حال حاضر کارآیی اقتصادی خود را از دست داده است/ لزوم توجه به شیوه های جدید بازاریابی برای فروش برنج مازندران