پیام مازند

آخرين مطالب

داغ بازندگی بر فوتبال و فوتسال بانوان مازندران در لیگ برتر ورزشي

داغ بازندگی بر فوتبال و فوتسال بانوان مازندران در لیگ برتر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- مازندران با وجود استعدادهای خوبی که در فوتبال و فوتسال بانوان دارد، در عرصه تیمی عمدتا نتایج بسیار ضعیفی را در رقابت های کشوری به دست می آورد، نتایجی که گاهی دستمایه شوخ طبعی برخی در دنیای ورزرش نیز می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، نتایج تیم های فوتبال و فوتسال بانوان مازندران در لیگ های برتر این دو رشته، نشان می دهد که توجه مدیریتی چندانی به این فرصت های مناسب ورزشی در مازندران نمی شود و ناکامی و کارنامه ای ضعیف، تنها دستاورد حضور تیم های فوتبالی و فوتسالی مازندران در سطح یک رقابت های کشوری است.
داغ بازنده بودن را نه تنها می توان بر پیشانی استقلال ساری که اکنون در لیگ برتر فوتسال با نتایج ضعیف و شکست های پرگل دست و پنجه نرم می کند و یا سپیدار قائمشهر که تازه به لیگ برتر رسیده و با دو تیم دیگر در رقابت برای کسب عنوان بدترین خط دفاع لیگ برتر است، مشاهده کرد، بلکه می توان بر پرونده بسته تیم هایی مانند بازرگانی امیر نوشهر و ابرسنگ سارینا بابل هم دید که سال های گذشته در لیگ برتر فوتسال حضور داشتند و ناگهان از عرصه رقابت ها محو شدند.
**شکست های پیاپی سپیدار
شنیدن خبر قعرنشینی تیم فوتبال سپیدار قائمشهر که امسال نماینده مازندران در لیگ برتر فوتبال بانوان کشور است، از ابتدای فصل تا امروز به خبر ثابت برای هواداران فوتبال بانوان در قائمشهر و مازندران تبدیل شده است.
این تیم دیروز – جمعه 21 مرداد - در مریوان ششمین دیدار خود در لیگ برتر فوتبال بانوان را مقابل تیم راهیاب ملل مریوان برگزار کرد و با دریافت 7 گل، به قائمشهر برگشت تا وضعیت عجیب و ضعیف این تیم کماکان ادامه داشته باشد.
سپیداری ها که مرداد امسال با کسب عنوان دوم در مرحله نهایی مسابقات لیگ دسته یک فوتبال بانوان کشور، همراه با ملوان بندر انزلی امتیاز حضور در لیگ برتر بانوان را به دست آوردند، هفته های پیاپی است که در لیگ برتر می بازند. نماینده مازندران در لیگ برتر فوتبال بانوان، فقط نمی بازد، بلکه با دریافت گل های پرتعداد، به فرصتی برای بالا رفتن تفاضل گل حریفان تبدیل شده است.
شاگردان ' سارا آذری ' که همگی جوان و کم تجربه هستند و به گفته سرمربی 18 نفرشان از 23 بازیکن تیم بومی بوده و پیشینه حضور در لیگ های پایین تر را هم نداشتند، در این فصل با 11 تیم از نقاط مختلف کشور که برخی از آن ها حریفانی قدرتمند محسوب می شوند بازی می کنند و اگر با همین روال مسابقات را ادامه دهند و کمکی برای تقویت این تیم به آن ها نشود، قید حضور در لیگ برتر فوتبال زنان را باید در پایان همین فصل بزنند.
بازی های لیگ برتر فوتبال برای این تیم، مانند نساجی مازندران که هفته نخست لیگ برتر را در قائمشهر از ذوب آهن اصفهان میزبانی کرده بود، با میزبانی از تیم بانوان ذوب آهن در استادیوم شهید وطنی آغاز شد. سپیداری ها 17 آذر مقابل زنان فوتبالیست اصفهان قرار گرفتند و در حالی که نیمه نخست را با دریافت یک گل به رختکن رفتند و امیدوار به جبران نتیجه بودند، در نیمه دوم با دریافت 4 گل، لیگ برتر را با شکستی سنگین آغاز کردند.
سرمربی سپیدار پس از شکست 5 بر صفر مقابل ذوب آهن، اضطراب بازیکنان را دلیل اصلی شکست تیم در مقابل نماینده اصفهان عنوان کرد، اما دیدار هفته دوم سپیدار مقابل آذرخش تهران نیز با شکست همراه بود. آن ها نتیجه را در تهران 2 بر صفر به آذرخش واگذار کردند تا دست خالی به قائمشهر برگردند.
دیدار سوم این تیم مقابل پارس جنوبی بوشهر بود، دیداری که باز هم برای نماینده مازندران در لیگ برتر فوتبال بانوان، چیزی جز دریافت گل های پرتعداد نداشت. شاگردان آذری در این دیدار از همان ابتدای بازی ضعیف ظاهر شدند و با دریافت گل نخست در دقیقه 7، کنترل بازی را از دست دادند. نتیجه این بازی 7 بر صفر به سود تیم بوشهری تمام شد.
نماینده مازندران در لیگ برتر فوتبال بانوان، با 3 شکست از 3 بازی باید خود را برای دیدار با انزلی چی های پرشور در فوتبال آماده می کرد، تیمی که مرداد امسال در مرحله نهایی مسابقات لیگ دسته یک، از آن ها شکست خورده بودند و به همین دلیل ملوانی ها به عنوان تیم اول، و سپیداری ها به عنوان تیم دوم به لیگ برتر رسیدند. دربی خزر فوتبال زنان ایران در انزلی با نتیجه 4 بر 1 به سود قوهای سپید انزلی پایان یافت تا ناکامی های سپیدار ادامه دار شود.
هفته پنجم رقابت ها، سومین دیدار خانگی سپیدار بود که مقابل پالایش گاز ایلام برگزار شد و نماینده مازندران باز هم نتیجه را با 5 گل خورده و بدون گل زده واگذار کرد. پس از این دیدار نیز سرمربی تیم بار دیگر عنوان کرد که " استرس اجازه گل شدن موقعیت های ایجاد شده توسط بازیکنان را نمی دهد" .
شکست سنگین 7 بر صفر سپیداری ها در بازی دیروز جمعه 21 دی مقابل راهیاب ملل هم فرآیند شکست های این تیم را ادامه داد تا نماینده مازندران همراه با تیم خلیج فارس شیراز و آذرخش تهران در لیگ برتر فوتبال بانوان، به سرعت به سمت ثبت یک رکورد در فوتبال زنان ایران حرکت کند.
سپیدار در 6 هفته 30 گل دریافت کرد و فقط یک گل زد و در رده یازدهم جدول 12 تیمی قرار دارد. خلیج فارس شیراز با 5 گل خورده بیشتر نسبت به سپیدار، رتبه دوازدهم را در اختیار دارد. تیم آذرخش تهران هم در این 6 هفته 43 گل دریافت کرد، اما به لطف همان 2 گلی که به سپیدار قائمشهر زد و 3 امتیازی که از دیدار با این تیم به دست آورد، در رتبه دهم جای گرفته است.
** سقوط دوباره استقلال ساری
شرایطی که سپیدار قائمشهر در لیگ برتر فوتبال بانوان پشت سر می گذارد بی شباهت به وضعیت یک تیم فوتبالی دیگر در ورزش بانوان مازندران نیست؛ تیم فوتسال استقلال ساری تنها نماینده مازندران در لیگ برتر فوتسال بانوان نیز وضعیت تقریبا مشابهی با تیم فوتبال سپیدار دارد.
آبی پوشان ساری فصل قبل رقابت های لیگ برتر فوتسال را با کسب 7 امتیاز از 22 بازی به پایان رساندند و سقوطشان از لیگ برتر، به لطف فدراسیون و تصمیم بر ماندن 2 تیم انتهای جدول در این لیگ، منتفی شد، اما این تیم در فصل جاری هم نتوانست کاری از پیش ببرد و با پذیرش شکست های پیاپی، امتیاز بازی در لیگ برتر را از دست داد تا عملا در دو فصل پیاپی از لیگ برتر سقوط کند.
بازیکنان استقلال ساری هفتم دی در هفته بیستم مسابقات، با پذیرش شکست 3 بر صفر مقابل پالایش نفت آبادان، 4 امتیازی ماندند و به لیگ دسته اول سقوط کردند. نماینده مازندران در لیگ برتر فوتسال کشور، امسال ضعیف تر از فصل قبل ظاهر شد و فقط توانست 4 امتیاز از 22 بازی کسب کند.
نگاهی به کارنامه استقلال ساری در گل شماری نشان می دهد که این تیم نیز همراه با چند تیم دیگر، برای سایر تیم های لیگ برتر فوتسال کشور فرصتی برای افزایش تفاضل گل محسوب می شد. استقلال ساری که در این فصل نیز حاشیه های مدیریتی و فنی متعددی داشت و حتی به بهانه تمدید نشدن پروانه باشگاه در هفته سوم مسابقات از لیگ انصراف داده بود و مقابل شرکت ملی حفاری به میدان نرفت، در 22 هفته 126 گل دریافت کرد و فقط 31 گل به ثمر رساند تا پس از تیم فوتسال دریژنو فرخ شهر ضعیف ترین خط دفاعی لیگ برتر فوتسال را داشته باشد. البته تیم دریژنو 4 پیروزی در این فصل کسب کرد تا با ماندن در لیگ برتر، تعداد زیاد گل های خورده خود را به نوعی جبران کند.
این وضعیت فقط امسال در نتایج استقلال ساری دیده نمی شود. این تیم فصل قبل نیز 122 گل دریافت کرد و فقط 28 گل به ثمر رساند. دیدار پایانی استقلال ساری مقابل شرکت ملی حفاری ایران بود که در ساری برگزار می شد و نیمه تمام ماند. بازیکنان استقلال ساری در آن دیدار پس از این که در دقیقه 9 بازی، سیزدهمین گل را دریافت کردند، به بهانه مصدومیت دستجمعی زمین مسابقه را ترک کردند.
** چالش مالی تیم های بانوان
استقلالی های ساری در سال های اخیر همواره با مشکلات مالی مواجه بودند و بازیکنان این تیم بارها عنوان کردند که شرایط دشوار مالی این تیم انگیزه ای برای آنان باقی نمی گذارد. مشکلات مالی علاوه بر کاهش انگیزه، طبیعی است که روی مسائل فنی دیگری مانند جذب بازیکن و تأمین مقدمات تمرین و حتی مسائل مربوط به اقامت تیم در شهرستان ها، برگزاری اردوها و رفت و آمدها نیز اثر منفی بگذارد، چالشی که بی تردید تیم سپیدار قائمشهر هم در لیگ برتر فوتبال بانوان از آن رنج می برد. در غیر این صورت، مسئولان این باشگاه قطعا برای حضور در لیگ برتر، نسبت به جذب بازیکنان شاخص و در تراز لیگ برتر اقدام می کردند.
تیم فوتسال بازرگانی امیر نوشهر که چند سال به عنوان یکی از دو نماینده مازندران در لیگ برتر فوتبال بانوان حضور می یافت نیز با این که گاهی نتایج قابل دفاعی کسب می کرد و در برخی هفته ها به عنوان مدعی ظاهر می شد، به خاطر همین مشکلات مالی از دور رقابت ها کنار رفت و دیگر خبری از این تیم نوشهری نیست.
بازرگانی امیر نوشهر در برخی بازی ها بسیار ضعیف ظاهر می شد و در بعضی بازی ها نیز فوتسال خوبی به نمایش می گذاشت. در نهایت مسائل مالی سبب شد که حامی مالی باشگاه قید تیمداری را بزند و امتیاز این تیم را بفروشد. امتیاز تیم لیگ برتری بازرگانی امیر نوشهر سال گذشته فروخته شد تا پرونده این تیم نیز در فوتبال بانوان مازندران بسته شود. ابرسنگ سارینا بابل هم دیگر تیم تشکیل شده در مازندران برای فوتسال بانوان بود که مدتی در لیگ برتر فوتسال کشور حضور یافت و سپس به خاطر مسائل مالی به سرنوشت مشابهی دچار شد.
از نتایج به دست آمده و سرنوشت تیم های فوتبالی و فوتسالی بانوان مازندران در لیگ های برتر این دو رشته، این گونه به نظر می رسد که فوتبال بانوان در مازندران جایگاه مشترکی بین مدیران ورزشی و حامیان مالی ندارد، چرا که نه تیم هایی که با خرید امتیاز به لیگ برتر رسیدند نتیجه گرفتند و ماندگار شدند و نه تیم هایی که با زحمت بازیکنان و کادر فنی و حامی مالی به بالاترین سطح رقابت ها راه یافتند. تا اینجای کار درخششی از حضور تیم های بانوان فوتبال و فوتسال مازندران در لیگ برتر مشاهده نشد.
بی میلی حامیان مالی برای سرمایه گذاری در این عرصه سبب شده که مازندران در فوتبال و فوتسال بانوان کشور آوازه ای نداشته باشد و چهره ای همیشه بازنده از آن در سطح برتر فوتبال و فوتسال کشور به جا بماند.
شاید لازم باشد که برای حفظ اعتبار فوتبال مازندران هم که شده، مدیران ورزش استان معیارهایی را برای تیمداری در نظر بگیرند و در صورت راه یابی تیم ها به لیگ برتر و حضور در این لیگ، با حمایت از حامیان مالی و تیم ها، راه را بر خدشه دار شدن اعتبار فوتبال و فوتسال بانوان مازندران ببندند.
9927/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مردمانی که با کشتی نفس می کشند

غزل خداحافظی بانوان مازندران با فوتبال برتر/حاشیه در فوتبال مردان

پیشکسوتان سرخابی برای حمایت از سیل زدگان پابه توپ شدند

لزوم بازنگری در بازی های پلی آف فوتسال

تیم ملی کاناپولو در مازندران اردو زد + فیلم

ایران آماده برگزاری فوتسال زیر 20 سال آسیا شد

پرسپولیس از قافله نقل وانتقالات عقب افتاد/ بهتر از برانکو نداریم

کمیته های فوتسال در سازمان لیگ یکپارچه می شود/ موافق پلی آف هستم

تیم کانوپولوی زیر 21 سال مردان کشور در نوشهر اردو زد

سپیدار قائمشهر در آستانه سقوط از لیگ برتر فوتبال بانوان قرار گرفت

تاکتیک استاندار برای بازگشت نساجی

وعده ساخت دو ساله ورزشگاه 5000 نفری جویبار محقق نشد

فاطمه چالاکی از بیمارستان مرخص شد

بازسازی استادیوم شهید وطنی قائمشهر کاری جهادی بوده است

فراز و فرود در فوتبال نوشهر

تیم نساجی نیازمند حمایت ویژه/ در قائمشهر مستاجر هستیم

بازیکنان نوجوان تیم سپیدار تحمل فشار بازیهای لیگ برتر را ندارند

چشم راهیاب ملل مریوان به رده دوم جدول لیگ برتر فوتبال بانوان

تیم فوتبال بانوان سپیدار قائمشهر پانزدهیمن باختش را تجربه کرد

تیم فوتبال ساحلی نوشهر تیم شاهین خزر رودسر را شکست داد

تیم ملی والیبال ساحلی در رامسر اردو زد

کمک 750 میلیون ریالی مردم بهشهر در جشن گلریزان سیل زدگان

ورزش بانوان مازندران ؛ فتح قله های پیروزی با دستان خالی

فاز جدید اختلاف میان مالک و کادر فنی تیم نساجی

سرپرست نساجی قائمشهر قربانی مصاحبه جنجالی مربی این تیم شد

جدال پایانی نساجی و پیکان ؛ یک دیدار با چند رویا

مجید جلالی از نساجی رفت

هواداران نساجی خواهان برگشت آرامش به تیم شدند

سرمربی پیکان تهران: آخرین بازی تفاوتی با بقیه بازی ها ندارد

گرداب حاشیه ها در نساجی ؛ ریشه ها و راه حل ها

آب رفتن هواداران نساجی در آخرین بازی لیگ برتر

نساجی پیکان را 2 بر صفر بدرقه کرد

فرکی : به هوداران نساجی باختیم

دفاع تمام قد آقا معلم از دستیار جنجالی

فاز جدید اختلاف میان مالک و کادر فنی تیم نساجی

حضور 22 بازیکن در اردوی تیم ملی بسکتبال جوانان در بابل

دعوت 13 کشتی گیر مازندرانی به اردوی تیم ملی جوانان

باخت‌های نماینده مازندران درلیگ برتر فوتبال زنان دو رقمی شد

سپیدرود رشت تحت فشار بود/در گردش توپ خوب عمل کردیم

ورود هواداران سپیدرود به زمین/همه چیز در هفته پایانی مشخص می شود

برگزاری سه دیدار سرنوشت‌ساز/ تکلیف قهرمان لیگ هجدهم مشخص می‌شود؟

تیم فوتبال ساحلی نوشهر بر تیم ایفا اردکان یزد غلبه کرد

مهمانی نساجی در انبار باروت رشت

سرمربی سپیدار : امسال تنها برای بقا در لیگ برتر می جنگیم

دربی زنانه شمال با باخت سپیدار قائمشهر پایان یافت

دوئل شمالی ها در ورزشگاه شهید وطنی قائمشهر

رنج بی گنج ؛ درد مضاعف قهرمانان ورزشی پیوند اعضاء

اعتبارات قطره چکانی در ورزش مازندران/ ضعف در زیرساخت ها

بانوان مازندرانی پارسال 97 مدال برون مرزی گرفتند

نساجی در خانه تن به شکست داد