پیام مازند

آخرين مطالب

میانکاله هر سال آب می‌رود

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب مقالات

بهشت پرندگان مهاجر می‌خشکد/ روزگار برزخی یک تالاب

  بزرگنمايي:

پیام مازند - بهشهر - درحالی از تالاب میانکاله به عنوان بهشت پرندگان مهاجر یاد می شود که خشکی، روزگار این تالاب را برزخی کرده است.

 در سال‌های اخیر شاهد شتاب گرفتگی خشکی تالاب میانکاله به علت‌های مختلف بوده‌ایم؛ دغدغه‌ای که این روزها نه تنها برای مردم بلکه برای جانداران و زیستمندان این منطقه هم به یک مشکل تبدیل شده و کاهش پرندگان در تالاب بیانگر این ادعاست .
میانکاله شامل پناهگاه حیات‌وحش و تالاب، یکی از مهمترین مناطق حفاظت شده شمال ایران است که تنها تالاب آن متشکل از سه تیپ زیستگاهی آبی بوده و هر ساله در اوایل پاییز میزبان صدها هزار پرنده از عرض‌های شمالی دریای خزر بوده و این روند تا اواخر زمستان ادامه دارد
غنای این زیستگاه برای تغذیه بیش از 260 گونه پرنده اعم از مهاجر و بومی موجب شده میانکاله را بهشت پرندگان خاورمیانه بنامند، این تنوع گونه‌ای موجب بازدید هزاران نفر از سراسر ایران و حتی کشورهای اروپایی به این منطقه می‌شود.
تالاب میانکاله یکی از زادگاه‌های اصلی و مهم ماهی‌های استخوانی و غضروفی دریای خزر است که براساس آنچه توسط کارشناسان و اطلاعات آماری برداشت می‌شود؛ در کمتر از یک و نیم قرن گذشته این مکان، محلی امن برای غرش ببر هیرکانی بوده است .
این روزها اما حال ناخوش این تالاب از خشکی‌های پی در پی، کاهش تعداد پرندگان و حتی پرواز فلامینگوها از تالاب میانکاله به سمت آشوراده کاملاً محسوس است، پروازی که اگر چه در حوزه استحفاظی شبه جزیره بزرگ میانکاله قرار دارد و خلیج گرگان و آشوراده هم جزئی از این شبه جزیره هستند، اما نبود فلامینگوهای گذشته در تالاب میانکاله بهشهر، زنگ خطری برای ناامن بودن زندگی در این منطقه و خشکی فزاینده است .

برگزاری جشنواره میانکاله تلنگری برای حفظ بیشتر داشته‌هایمان در حوزه محیط‌زیست است. داشته‌هایی که اگر تلاش نشود به زودی شاهد از بین رفتن آن و نابودی محیط‌زیست خواهیم بود و دوستداران طبیعت، محیط‌زیست و سمن‌های مردم نهاد مشکلات زیست‌محیطی استان مازندران را هشدار دهند .
هشدارهایی که توسط مسعود مولانا عضو تشکل‌های مردم نهاد استان مازندران و داریوش عبادی دبیر سمن‌های منابع طبیعی و زیست‌محیطی استان مازندران در بخش‌های مختلف انتقال آب دریای خزر، خشکی تالاب، آتش سوزی‌های پی در پی در میانکاله و جنگل‌ها، از بین رفتن جنگل‌های هیرکانی و حفاظت از میانکاله و کنترل گردشگری این زیستگاه بیان شد .
کنترل نشدن ورود گردشگران معضلی برای میانکاله
دبیر سمن‌های منابع طبیعی و زیست‌محیطی استان مازندران در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز نگرانی از کنترل نشدن ورود گردشگران به میانکاله گفت: اینکه هر گردشگری بدون کنترل وارد حوزه میانکاله شود برای این زیستگاه مشکل آفرین است و باید کنترل مناسب انجام شود .
داریوش عبادی افزود: مازندران ظرفیت خوبی در بخش اکوپارک و توسعه گردشگری دارد و در این بخش نیازمند حمایت‌های همه‌جانبه مسئولان هستیم .
وی وضعیت فعلی میانکاله را در حال حاضر مناسب و مثبتی ندانست و گفت: روند فعلی میانکاله مثبت نیست و علاوه بر کنترل نشدن ورود گردشگران برخی معضلات دیگر هم وجود دارد که باید مدیریت و چاره اندیشی شود و همچنان که مقرر شده بود منطقه امن برای میانکاله ایجاد شود .
تخصیص بودجه دولتی برای انتقال آب خزر به سمنان چرا و به چه علت
عضو تشکل‌های مردم نهاد استان مازندران هم با اعتراض به تخصیص بودجه از سوی دولت برای انتقال آب خزر به سمنان گفت: انتقال آب خزر به سمنان نه تنها برای خزر و استان‌های حاشیه بلکه برای سمنان هم خطرآفرین است و انتقال آب خزر به سمنان نگران کننده است.
مسعود مولانا افزود: مشکل آب سمنان در گرو صرفه جویی 10 درصدی در مصرف آب کشاورزی است و لازم نیست هزینه‌های گزاف برای انتقال آب انجام شود و با صرفه جویی در مصرف آب کشاورزی، مشکل آب شرب سمنان حل می‌شود .
وی در ادامه با اشاره به تخریب جنگل‌ها، آب و خاک در مازندران یادآور شد: متاسفانه توسعه نامتوازن و تهاجمی در مازندران موجب از بین رفتن این عناصر مهم شده، در پی این اتفاق تنها یک سوم از جنگل‌های بزرگ هیرکانی مازندران باقی مانده است .

مولانا بیان داشت: تغییرات اقلیمی در سال‌های اخیر به خوبی ملموس است و همه باید برای نجات محیط‌زیست و اقلیم تلاش کنیم و اهمیت مسائل زیست‌محیطی به همگان گوشزد شود .
وی با اشاره به اجرای طرح تنفس جنگل گفت: این طرح، طرحی بسیار مفید برای حفظ جنگل بود اما باید تلاش شود تا اعتبارات مناسب و بودجه اختصاص یابد و جنگل‌های شمال نجات یابد .
سید علی برهانی شهردار رستمکلا نیز گفت: خشک شدن تالاب زیبای میانکاله را می‌توان از هشدارهای مهمی دانست که باید بیش از گذشته به آن پرداخته شود و با تلاش همه مردم، مسئولان و سمن‌های زیست‌محیطی، این تالاب نجات یابد .
ارتقای آگاهی اقشار مختلف جامعه برای حفظ محیط‌زیست و نگهداشت آنچه از محیط‌زیست داریم با برگزاری همایش‌ها، جشنواره‌ها و نشست‌های تخصصی بررسی مشکلات و معضلات، از وظایف همگانی است که برای توسعه محیط‌زیست باید انجام شود و در بخش تالاب میانکاله هم باید این فرهنگ‌سازی ایجاد و برای نجات آن با کمک همگان تلاش شود تا شاهد خشک شدن کامل تالاب بین‌المللی میانکاله نباشیم .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت