پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا از عدم اجرای ماده قانونی حمایتی از تولید گزارش می دهد؛

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار مقالات

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار قانونی است که طبق آن اگر واحد تولیدی به دلیل قطع آب، برق و گاز دچار خسارت شود اداره های مذکور موظف به محاسبه و پرداخت خسارت آن ها هستند، اما عملا چنین چیزی اتفاق نمی افتد.
  ،تولید محصول و کالا در واحدهای تولیدی، در شرایط حساسی قرار دارد به گونه ای که اگر در حین تولید چند دقیقه برق یا گاز خط تولید قطع شود امکان بروز خسارت های چند دهه میلیونی را به وجود می آورد. قطعی که نه به خاطر بدهی بلکه به دلیل افت فشار و قطع همگانی در زمان پیک مصرف صورت می گیرد. برای مثال اگر برق یا گاز یک واحد مرغدارای یا کشتارگاه دامی قطع شود یقینا تلفات این واحدها ضرر جبران ناپذیری را به تولیدکننده وارد می کند. از این رو دولت در ادوار گذشته تصمیم گرفت تا با وضع قانونی این ضررها را که به صورت بدیهی هر سال اتفاق می افتد تا حدودی جبران کند.
ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار، قانونی است که طبق آن اگر واحد تولیدی به دلیل قطع آب، برق و گاز دچار خسارت شود اداره های مذکور موظف به محاسبه و پرداخت خسارت آن ها هستند.
آیین نامه اجرایی این قانون در اردیبهشت ماه سال 95 توسط جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به دستگاه های مربوط ابلاغ شد، البته این قانون در دولت دهم به تصویب رسیده بود که در اواخر دولت یازدهم با اصلاحیه هایی روبرو شد که این ماده قانونی را کامل تر کرد؛در این ماده قانونی سهمی نیز برای بدهکاران در نظر گرفته شده و اگر واحد تولیدی 3 ماه معوقه داشته باشد شامل جامعه مشمول دریافت خسارت می شود. از ابتدا تا انتهای ماده 25 بسیار خوب و زیرکانه و به نفع تولیدکننده بسته شده اما همین زیرکی در نگارش با زیرکی در عدم اجرا مواجه شده است. همانگونه که بیان شد تاکنون اتفاق خاصی در توجه به این ماده قانونی نشده است و مورد تایید نمایندگان تشکل های بخش خصوصی است.
اما پس از ابلاغ به وزارت خانه های مربوط، تاکنون اتفاقی خاصی در اجرای آن رقم نخورده است. جالب تر اینکه مسئولان ذی ربط در مواجه با این ماده قانونی آن را دارای ساختار اجرایی نمی دانند که اگر این طوربود تاکنون به آن عمل می شد.
طبق این قانون، واحدهای تولیدی باید برای انتفاع از ماده 25 قانون بهبود فضای کسب کار با شرکت های خدمات رسان آب، برق و گاز قرارداد امضا کنند تا در زمان قطع حامل های انرژی و بروز خسارت بتوانند از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت پیگیری جبران خسارت خود شوند.
* طبق ماده 25، شرکت های تولیدی در اولویت قطع برق و گاز نیستند
علیرضا یوسف نژاد معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در رابطه با اجرای ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار توسط شرکت های برق، گاز و مخابرات جهت پرداخت خسارت ناشی از قطع شدن خدمات این شرکت ها در واحدهای تولیدی اظهارکرد: سال گذشته اتاق بازرگانی طی جلسات متعدد موضوع را مورد بررسی قرار داده و باتوجه به نیازهای بنگاه های اقتصادی استان پیگیری های لازم صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه طبق ماده 25 در زمان کمبود برق، گاز و یا خدمات مخابرات، واحدهای تولیدی صنعت کشاورزی نباید در اولویت قطع شدن برق، گاز و یا خدمات مخابراتی قرار بگیرند، خاطرنشان کرد: این شرکت ها موظفند هنگام عقد قرار داد با واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی وجه التزام قطع برق یا خدمات گاز را در قرار دادشان پیش بینی کنند .
یوسف نژاد با اشاره به نحوه جبران خسارات وارده به شرکت های تولیدی تصریح کرد: هرگاه دولت به دلیل کمبود مقطعی به شرکت های عرضه کننده برق، گاز و مخابرات دستور داد که موقتا خدمات دهی خود را قطع کنند موظف است نحوه جبران خسارت وارده به شرکت های تولیدی را تعیین و اعلام کند.
این مسوول در ارتباط با نحوه همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت با شرکت برق و اتاق بازرگانی که به عنوان نماینده بخش خصوصی در حال همکاری است، گفت: برای جبران خسارت ناشی از قطعی آب، برق و گاز همکاری هایی میان بنگاه اقتصادی، شرکت برق منطقه ای و سازمان برنامه و بودجه در سطح منطقه ای به منظور تخصیص اعتبار مورد نظر صورت گرفته است.
وی از جبران خسارات وارده توسط شرکت برق منطقه ای خبر داد و بیان کرد: طبق اظهارات این شرکت، قرار است در بخش مشوق های اوج بار مسئله جبران خسارات را لحاظ کند،گرچه در این قسمت خسارات وارده به طور کامل جبران نمی شود اما مقداری مشوق در نظر گرفته خواهدشد.
یوسف نژاد با اشاره به شرکت هایی که در قالب ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار به علت قطعی آب، برق و خدمات مخابراتی دچار خسارت شده اند، اظهار کرد: این بنگاه های اقتصادی می توانند در خواست های خود را به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارائه دهند تا سازمان طبق چارچوب تعیین شده اقدام به پیگیری نماید.
* ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار ساختار اجرایی ندارد
سید مجتبی رضوی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه تصویب این ماده قانونی بیشتر شبیه یک مزاح است، اظهار کرد: ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار ساختار اجرایی ندارد و اگر هم داشته باشد ادارات به اجرای آن تن نمی دهند.
وی خاطرنشان کرد: ادارات در این ماده قانونی، برای آنکه از پرداخت خسارت اثبات شده واحدهای تولید شانه خالی کنند قراردادهای دو طرفه را طوری منعقد می کنند که تولید کننده منتفع نشود.
* سیاست بده بستان در اجرای ماده 25
  این موضوع را با ابراهیمی مدیرعامل سابق شرکت گاز مازندران در میان گذاشته بودیم که وی ضمن تایید عدم اجرایی بودن ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار، تصریح کرد: هر چند شرکت های تولیدی برای تحقق این مهم ابتدا باید با شرکت گاز قرار داد منعقد کنند اما شرط عقد قرارداد، اجرایی شدن آن است که تاکنون ابلاغیه اجرایی آن قانونی نشده و الزامی برای شرکت های خدمات رسان ندارد.
  شاید عمده دلیل عدم تمکین دستگاه های خدمات رسان از اجرای این ماده قانونی، به خود دولت بر می گردد. دولت دستگاه های خدمات رسان همچون آب ، برق و گاز را موظف کرده است تا بخش عمده ای از هزینه های جاری خود را از طریق بهای خدمات، دریافت کنند بنابراین این نهادها نیز برای تحقق هزینه های برآورد شده مجبورند به هر قیمتی معوقات خود را دریافت و وظیفه خود را در خسارت تولیدکنندگان پرداخت نکنند.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی

زبانی که نفس‌هایش به شماره افتاده!

گره کور توسعه طرح های بوم گردی در رامسر

روایتی از حماسه مغفول مانده 7اسفند/تروریست ها یکساعته شکست خوردند

مادرانه‌های یک فعال رسانه‌ای در مازندران!

ویلاداران بی نام و نشان مازندران در انتظار مسافران نوروزی

پوشاک ایرانی، دست برتر اما توجه کمتر/ برندهایی که از آب نگذشته اند!

جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار