پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا از عدم اجرای ماده قانونی حمایتی از تولید گزارش می دهد؛

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار مقالات

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار قانونی است که طبق آن اگر واحد تولیدی به دلیل قطع آب، برق و گاز دچار خسارت شود اداره های مذکور موظف به محاسبه و پرداخت خسارت آن ها هستند، اما عملا چنین چیزی اتفاق نمی افتد.
  ،تولید محصول و کالا در واحدهای تولیدی، در شرایط حساسی قرار دارد به گونه ای که اگر در حین تولید چند دقیقه برق یا گاز خط تولید قطع شود امکان بروز خسارت های چند دهه میلیونی را به وجود می آورد. قطعی که نه به خاطر بدهی بلکه به دلیل افت فشار و قطع همگانی در زمان پیک مصرف صورت می گیرد. برای مثال اگر برق یا گاز یک واحد مرغدارای یا کشتارگاه دامی قطع شود یقینا تلفات این واحدها ضرر جبران ناپذیری را به تولیدکننده وارد می کند. از این رو دولت در ادوار گذشته تصمیم گرفت تا با وضع قانونی این ضررها را که به صورت بدیهی هر سال اتفاق می افتد تا حدودی جبران کند.
ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار، قانونی است که طبق آن اگر واحد تولیدی به دلیل قطع آب، برق و گاز دچار خسارت شود اداره های مذکور موظف به محاسبه و پرداخت خسارت آن ها هستند.
آیین نامه اجرایی این قانون در اردیبهشت ماه سال 95 توسط جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به دستگاه های مربوط ابلاغ شد، البته این قانون در دولت دهم به تصویب رسیده بود که در اواخر دولت یازدهم با اصلاحیه هایی روبرو شد که این ماده قانونی را کامل تر کرد؛در این ماده قانونی سهمی نیز برای بدهکاران در نظر گرفته شده و اگر واحد تولیدی 3 ماه معوقه داشته باشد شامل جامعه مشمول دریافت خسارت می شود. از ابتدا تا انتهای ماده 25 بسیار خوب و زیرکانه و به نفع تولیدکننده بسته شده اما همین زیرکی در نگارش با زیرکی در عدم اجرا مواجه شده است. همانگونه که بیان شد تاکنون اتفاق خاصی در توجه به این ماده قانونی نشده است و مورد تایید نمایندگان تشکل های بخش خصوصی است.
اما پس از ابلاغ به وزارت خانه های مربوط، تاکنون اتفاقی خاصی در اجرای آن رقم نخورده است. جالب تر اینکه مسئولان ذی ربط در مواجه با این ماده قانونی آن را دارای ساختار اجرایی نمی دانند که اگر این طوربود تاکنون به آن عمل می شد.
طبق این قانون، واحدهای تولیدی باید برای انتفاع از ماده 25 قانون بهبود فضای کسب کار با شرکت های خدمات رسان آب، برق و گاز قرارداد امضا کنند تا در زمان قطع حامل های انرژی و بروز خسارت بتوانند از طریق سازمان صنعت، معدن و تجارت پیگیری جبران خسارت خود شوند.
* طبق ماده 25، شرکت های تولیدی در اولویت قطع برق و گاز نیستند
علیرضا یوسف نژاد معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران در رابطه با اجرای ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار توسط شرکت های برق، گاز و مخابرات جهت پرداخت خسارت ناشی از قطع شدن خدمات این شرکت ها در واحدهای تولیدی اظهارکرد: سال گذشته اتاق بازرگانی طی جلسات متعدد موضوع را مورد بررسی قرار داده و باتوجه به نیازهای بنگاه های اقتصادی استان پیگیری های لازم صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه طبق ماده 25 در زمان کمبود برق، گاز و یا خدمات مخابرات، واحدهای تولیدی صنعت کشاورزی نباید در اولویت قطع شدن برق، گاز و یا خدمات مخابراتی قرار بگیرند، خاطرنشان کرد: این شرکت ها موظفند هنگام عقد قرار داد با واحدهای تولیدی صنعتی و کشاورزی وجه التزام قطع برق یا خدمات گاز را در قرار دادشان پیش بینی کنند .
یوسف نژاد با اشاره به نحوه جبران خسارات وارده به شرکت های تولیدی تصریح کرد: هرگاه دولت به دلیل کمبود مقطعی به شرکت های عرضه کننده برق، گاز و مخابرات دستور داد که موقتا خدمات دهی خود را قطع کنند موظف است نحوه جبران خسارت وارده به شرکت های تولیدی را تعیین و اعلام کند.
این مسوول در ارتباط با نحوه همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت با شرکت برق و اتاق بازرگانی که به عنوان نماینده بخش خصوصی در حال همکاری است، گفت: برای جبران خسارت ناشی از قطعی آب، برق و گاز همکاری هایی میان بنگاه اقتصادی، شرکت برق منطقه ای و سازمان برنامه و بودجه در سطح منطقه ای به منظور تخصیص اعتبار مورد نظر صورت گرفته است.
وی از جبران خسارات وارده توسط شرکت برق منطقه ای خبر داد و بیان کرد: طبق اظهارات این شرکت، قرار است در بخش مشوق های اوج بار مسئله جبران خسارات را لحاظ کند،گرچه در این قسمت خسارات وارده به طور کامل جبران نمی شود اما مقداری مشوق در نظر گرفته خواهدشد.
یوسف نژاد با اشاره به شرکت هایی که در قالب ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار به علت قطعی آب، برق و خدمات مخابراتی دچار خسارت شده اند، اظهار کرد: این بنگاه های اقتصادی می توانند در خواست های خود را به سازمان صنعت، معدن و تجارت ارائه دهند تا سازمان طبق چارچوب تعیین شده اقدام به پیگیری نماید.
* ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار ساختار اجرایی ندارد
سید مجتبی رضوی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه تصویب این ماده قانونی بیشتر شبیه یک مزاح است، اظهار کرد: ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار ساختار اجرایی ندارد و اگر هم داشته باشد ادارات به اجرای آن تن نمی دهند.
وی خاطرنشان کرد: ادارات در این ماده قانونی، برای آنکه از پرداخت خسارت اثبات شده واحدهای تولید شانه خالی کنند قراردادهای دو طرفه را طوری منعقد می کنند که تولید کننده منتفع نشود.
* سیاست بده بستان در اجرای ماده 25
  این موضوع را با ابراهیمی مدیرعامل سابق شرکت گاز مازندران در میان گذاشته بودیم که وی ضمن تایید عدم اجرایی بودن ماده 25 قانون بهبود فضای کسب و کار، تصریح کرد: هر چند شرکت های تولیدی برای تحقق این مهم ابتدا باید با شرکت گاز قرار داد منعقد کنند اما شرط عقد قرارداد، اجرایی شدن آن است که تاکنون ابلاغیه اجرایی آن قانونی نشده و الزامی برای شرکت های خدمات رسان ندارد.
  شاید عمده دلیل عدم تمکین دستگاه های خدمات رسان از اجرای این ماده قانونی، به خود دولت بر می گردد. دولت دستگاه های خدمات رسان همچون آب ، برق و گاز را موظف کرده است تا بخش عمده ای از هزینه های جاری خود را از طریق بهای خدمات، دریافت کنند بنابراین این نهادها نیز برای تحقق هزینه های برآورد شده مجبورند به هر قیمتی معوقات خود را دریافت و وظیفه خود را در خسارت تولیدکنندگان پرداخت نکنند.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت