پیام مازند

آخرين مطالب

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند گفتگو

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند

  بزرگنمايي:

پیام مازند- پرویز کردوانی با انتقاد از رویکرد غلط دولت ها در جمهوری اسلامی مبنی بر توسعه صنایع آب بَر در محدوده های خشک و مرکز کشور اظهارکرد: اکنون در اصفهان که مشکل کم آبی دارد در شعاع 50 کیلومتری شرق، غرب، جنوب و شمال از مرکز اصفهان صنعت ایجاد شده است و یا در تبریز نیز در فاصله 25 کیلومتری از هر طرف به صنایع برخورد می کنیم.

وی اشتهای بی انتهای صنایع برای دریافت آب را منجر به تمام شدن مخازن سدهای استان های هم جوار دانست و گفت: اکنون تنها چاره برپا نگه داشتن این صنایع مطرح کردن موضوع انتقال آب از دریا است و صاحبان صنایع معتقدند اگر این امر محقق نشود میلیاردها دلار سرمایه یکی پس از دیگری از بین خواهد رفت.

پدر علم کویرشناسی و جغرافیای ایران در ادامه با انتقاد از چنین تصمیمات نادرستی با ذکر مثال رفتار صاحبان صنایع را اینگونه تشریح کرد: کسی که ماشینی را به قیمت 2 میلیارد تومان خریده حتی اگر بنزین به لیتری 100 هزار تومان نیز برسد ناچار است برای آنکه ماشین میلیاردی او از حرکت باز نایستد به هر نحوی بنزین مورد نیاز را تامین کند.

گسترش صنعت فولاد ضربه بزرگ بر منابع آبی کشور

کردوانی با اشاره به رویکرد کشورهای صاحب صنعت در احداث کارخانه های عظیم به ویژه فولاد اظهار کرد: کشورهای صاحب نام تولید فولاد، کارخانه ها را در کنار دریا ساخته و حتی از ساخت آن در مجاورت رودخانه جلوگیری می کنند اما در ایران وجود صنعت فولاد در گل گهر سیرجان و چادرملوی یزد با حدود تقریبی بارش 120 و 60 میلیمتر در سال اشتباه بزرگی بود.

رئیس کمیته بیابان‌زدایی انجمن متخصصان محیط‌ زیست ایران پیشنهاد مدیران مبنی بر گسترش صنایع فولاد در مناطقی غیر از حاشیه دریا را خیانت توصیف کرد و افزود: اگر ایران به صنایع فولاد وابسته باشد بهتر از این است که به مواد غذایی وابستگی داشته باشد.

کردوانی با ابراز نگرانی و نارضایتی از توسعه صنعت فولاد کشور و رتبه 10 تولید آن در جهان به عدم آگاهی مدیران درباره آسیب های این توسعه اشاره و تصریح کرد: این یک افتخار نیست چراکه باید بدانیم یک کارخانه فولاد به اندازه 4 روستا آب نیاز داشته و به ازای هر متر مکعب فولاد 15 تا 20 متر مکعب آب نیاز است.

وی با تصریح اینکه افتتاح طرح از سوی مدیران و احداث کارخانه های عظیم به نوعی مُد تبدیل شده است، با ذکر مثالی اظهار کرد: در خبرها می شنویم رئیس جمهور برای افتتاح 120 طرح به اصفهان سفر کرد و فردا نیز برای افتتاح 140 طرح در کرمان خواهد بود، ایا افتتاح این طرح ها به آب نیاز ندارد؟

رعایت اولویت ها در مصرف آب

وی با بیان اینکه باید در مصرف آب اولویت ها را رعایت کرد گفت: ترجیح و تقدم اول، استفاده شرب است ولی آیا اکنون در شهرهای کشور این اولویت رعایت می شود؟

کردوانی شهر تهران را نمونه بارز مصارف غیر شرب آب برشمرد و تصریح کرد: در شهر تهران یک رودخانه وجود نداشته اما 3 رود فاضلاب جاری است زیرا مصرف بیهوده در این شهر بسیار بالاست و به محض بازکردن شیرآب جوی فاضلاب شکل می گیرد.

راهکارهای مقابله با بحران کم آبی

پدر علم کویرشناسی و جغرافیای ایران سه راهکار اساسی برای مشکل کم آبی کشور ارائه و خاطرنشان کرد: ایجاد صنایع در کنار منابع آبی به ویژه دریای جنوب، کشاندن جمعیت به سمت منابع آبی نه انتقال آب به داخل کشور و نیز استفاده و مصرف مناسب، اصولی و صحیح آب سه راهکاری است که نتیجه بخش خواهد بود.

این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه توسعه صنعت در بندعباس را نمونه مناسبی از احداث صنایع در کنار دریا عنوان کرد و گفت: علیرغم مشکل کم آبی و آب بر بودن صنایع اما تاسیس آنها در کنار دریا و احداث تصفیه خانه میزان هدر رفت آب را کاهش خواهد داد.

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند

پروفسور کردوانی استان های مازندران و گیلان را مستحق تر از سایر استان ها برای استفاده از آب دریای خزر دانست و با اشاره به کشت 14 هکتاری یونجه در ساحل داغستان روسیه با بهره گیری از آب دریا گفت: شهر ماخاچ قلعه در داغستان از سال 1975 آبیاری مزارع خود با آب دریا شروع کرده است.

وی پیشنهاد بهره برداری آب دریای خزر به جای حفر چاه در مناطق شرقی مازندران جهت گسترش کشاورزی را مطرح و خاطرنشان کرد: شهرهای نکا و بهشهر نیازی به حفر چاه عمیق برای برداشت آب نداشته و می توانند همانند داغستان روسیه با شیرین سازی آب دریا کشاورزی مازندران را توسعه دهند.

استان مازندران نیاز به منابع آبی زیرزمینی ندارد اگر...

کردوانی به جمع آوری آب باران توسط اروپائیان در 70 سال پیش اشاره و تاکید کرد: مازندران به راحتی می تواند با استفاده از نوع سقف های شیروانی مختص معماری آن منطقه و هدایت آب به سمت مخازن جمع آوری، خود را از حیث وجود منابع آبی بی نیاز کند.

وی یکپارچه کردن زمین های زراعی، استفاده صحیح از آب بندان ها و بهره گیری از فن آوری قنات در دامنه کوه ها را راه های تامین منابع آبی در مازندران و گیلان برشمرد و یادآور شد: استفاده غیر اصولی از آب های زیر زمینی و هدر رفت بیش از اندازه آب باعث شده این استان در معرض خطر کم آبی قرار گیرد.

مازندران استعدادهای بی نظیری دارد

استاد نمونه دانشگاه تهران با بیان اینکه استان مازندران دارای استعدادهای فراوانی در زمینه های مختلف کشاورزی استبه یکی از این مزیت ها اشاره و خاطرنشان کرد: می توان تا ارتفاع 700 متر کشت فندق، زرشک و چای را جایگزین جنگل کرد، همانند کاری که در ترکیه انجام شد و اکنون 4 میلیارد دلار درآمد سالیانه عاید این کشور کرده است.

وی چوب های جنگلی ارتفاعات 800 تا 2 هزار و دویست متر را دارای کیفیت و مرغوب قلمداد کرد و با تصریح اینکه مابقی چوب ها در دیگر ارتفاعات فاقد کیفیت لازم است خاطرنشان کرد: بالاتر از ارتفاع 2 هزار 200 متری مرتع محسوب شده و برای کاشت گیاهان دارویی بسیار مناسب است که این نمونه دیگری از ظرفیت های استان مازندران به شمار می آید.

کردوانی در پایان با تصریح اینکه توسعه صنایع در استان های گیلان و مازندران بی فایده و اشتباه است، تاکید کرد: تنها صنایعی باید در این استان ها توسعه پیدا کرده که به کشاورزی آن کمک کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پارسال 28 نفر براثر برق گرفتگی در مازندران جان باختند

مبارزه با مواد مخدر نیازمند جهت گیری واحد است

مرگ مشکوک یک زن میانسال در فریدونکنار

پلاژهای دولتی حاشیه دریای مازندران در یک قدمی تعطیلی

ترویج تولیدات روستایی مازندران موجب رونق اقتصادی می شود

برخی پروژه های شهری بهشهر به دلیل کارشکنی شورا عقیم مانده است

استفاده از فناوری نانو برای مرمت کاخ موزه رامسر

دادستان مازندران: هنجارشکنان سد البرز سوادکوه شمالی دستگیر شدند

3 صیاد غیرمجاز در آمل دستگیر شدند

شخصیت حضرت امام راحل محدود به زمان و مکان خاصی نیست

32 پروژه عمرانی از محل زکات در مازندران ساخته شد

سکونت 10 هزار مددجوی مازندران در خانه های غیرمقاوم

80 درصد خسارت سیل کشاورزی بیمه شده مازندران پرداخت شد

47 درصد علل مرگ در تنکابن بیماری های قلبی و عروقی است

اعلام مسیرها و ساعت راهپیمایی روز قدس در مازندران

حال خوش حیات وحش مازندران/ مشاهده رد خرس قهوه ای

خیران قائمشهری 570 میلیون تومان به نیازمندان کمک کردند

پاسگاه انتظامی در بخش دشت سر آمل ایجاد می شود

نمایشگاه های خودرو در آمل معضل جدی ترافیک شهری است

موزه مردم شناسی برسه تنکابن نیازمند نیم نگاه مسئولان

تسهیلات اشتغال روستایی باید دارای شناسنامه بیمه ای باشد

متلاشی شدن باند قاچاق درختان جنگلی در ساری

هوای مازندران گرم می شود

دامداران بیماری تب كریمه كنگو را جدی بگیرند

13 گردنه در راه‌های مازندران برفگیر است/ فرسودگی ناوگان باری

ساخت نیروگاه زباله سوز نوشهر از سرگرفته شد

کاهش شناگاه های آلوده در مازندران

روزه برای بیماران دارای نارسائی شدید کلیه ممنوع!

نیکوکاران آملی برای ساخت 30 خانه ایتام پیشقدم شدند

کابوس بحران آب در مازندران!

رگبار و رعد و برق در راه مازندران

باغداران در مبارزه با آفات از روغن امولسیون استفاده نکنند

آنفلوآنزای پرندگان کنترل شد/ثبت سفارش واردات 10 درصد گوشت

راه روستایی بخش بلده نور به علت طغیان رودخانه تخریب شد

انفجار سیلندر گاز سبب سوختگی 3 نفر در آمل شد

4000 لیتر گلاب در آمل تولید شد

کمتر از 10 درصد اراضی زراعی و باغی مازندران بیمه هستند

پایگاههای انتقال خون مازندران در ماه رمضان فعال هستند

دولت 1.5 میلیارد دلار برای اشتغال روستایی اخصاص داد

عدم تولید نمایش نامه، یکی از آسیب های جدی تئاتر

مجلس با افزایش قیمت بنزین در شرایط فعلی مخالف است

270 پرونده قضایی موقوفات در مازندران تعیین تکلیف شده است

آیا امسال تابستان گرمی خواهیم داشت؟

ضعف تحقیقات واکسن دامی؛ پاشنه آشیل دامپزشکی!

برگشت زندگی دوباره به سایت تکثیر گوزن زرد کشور

امکان پیش‌بینی سیل وجود دارد؟

خسارت بارش برف بهاری به هزار و 500 هکتار از باغ های کجور

اردوی تیم ملی کانوپولوی مردان در نوشهرآغاز شد

سرقت و مواد مخدر بیشترین آمار جرایم در رامسر است

تردد در راههای مازندران روان است