پیام مازند

آخرين مطالب

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند گفتگو

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند

  بزرگنمايي:

پیام مازند- پرویز کردوانی با انتقاد از رویکرد غلط دولت ها در جمهوری اسلامی مبنی بر توسعه صنایع آب بَر در محدوده های خشک و مرکز کشور اظهارکرد: اکنون در اصفهان که مشکل کم آبی دارد در شعاع 50 کیلومتری شرق، غرب، جنوب و شمال از مرکز اصفهان صنعت ایجاد شده است و یا در تبریز نیز در فاصله 25 کیلومتری از هر طرف به صنایع برخورد می کنیم.

وی اشتهای بی انتهای صنایع برای دریافت آب را منجر به تمام شدن مخازن سدهای استان های هم جوار دانست و گفت: اکنون تنها چاره برپا نگه داشتن این صنایع مطرح کردن موضوع انتقال آب از دریا است و صاحبان صنایع معتقدند اگر این امر محقق نشود میلیاردها دلار سرمایه یکی پس از دیگری از بین خواهد رفت.

پدر علم کویرشناسی و جغرافیای ایران در ادامه با انتقاد از چنین تصمیمات نادرستی با ذکر مثال رفتار صاحبان صنایع را اینگونه تشریح کرد: کسی که ماشینی را به قیمت 2 میلیارد تومان خریده حتی اگر بنزین به لیتری 100 هزار تومان نیز برسد ناچار است برای آنکه ماشین میلیاردی او از حرکت باز نایستد به هر نحوی بنزین مورد نیاز را تامین کند.

گسترش صنعت فولاد ضربه بزرگ بر منابع آبی کشور

کردوانی با اشاره به رویکرد کشورهای صاحب صنعت در احداث کارخانه های عظیم به ویژه فولاد اظهار کرد: کشورهای صاحب نام تولید فولاد، کارخانه ها را در کنار دریا ساخته و حتی از ساخت آن در مجاورت رودخانه جلوگیری می کنند اما در ایران وجود صنعت فولاد در گل گهر سیرجان و چادرملوی یزد با حدود تقریبی بارش 120 و 60 میلیمتر در سال اشتباه بزرگی بود.

رئیس کمیته بیابان‌زدایی انجمن متخصصان محیط‌ زیست ایران پیشنهاد مدیران مبنی بر گسترش صنایع فولاد در مناطقی غیر از حاشیه دریا را خیانت توصیف کرد و افزود: اگر ایران به صنایع فولاد وابسته باشد بهتر از این است که به مواد غذایی وابستگی داشته باشد.

کردوانی با ابراز نگرانی و نارضایتی از توسعه صنعت فولاد کشور و رتبه 10 تولید آن در جهان به عدم آگاهی مدیران درباره آسیب های این توسعه اشاره و تصریح کرد: این یک افتخار نیست چراکه باید بدانیم یک کارخانه فولاد به اندازه 4 روستا آب نیاز داشته و به ازای هر متر مکعب فولاد 15 تا 20 متر مکعب آب نیاز است.

وی با تصریح اینکه افتتاح طرح از سوی مدیران و احداث کارخانه های عظیم به نوعی مُد تبدیل شده است، با ذکر مثالی اظهار کرد: در خبرها می شنویم رئیس جمهور برای افتتاح 120 طرح به اصفهان سفر کرد و فردا نیز برای افتتاح 140 طرح در کرمان خواهد بود، ایا افتتاح این طرح ها به آب نیاز ندارد؟

رعایت اولویت ها در مصرف آب

وی با بیان اینکه باید در مصرف آب اولویت ها را رعایت کرد گفت: ترجیح و تقدم اول، استفاده شرب است ولی آیا اکنون در شهرهای کشور این اولویت رعایت می شود؟

کردوانی شهر تهران را نمونه بارز مصارف غیر شرب آب برشمرد و تصریح کرد: در شهر تهران یک رودخانه وجود نداشته اما 3 رود فاضلاب جاری است زیرا مصرف بیهوده در این شهر بسیار بالاست و به محض بازکردن شیرآب جوی فاضلاب شکل می گیرد.

راهکارهای مقابله با بحران کم آبی

پدر علم کویرشناسی و جغرافیای ایران سه راهکار اساسی برای مشکل کم آبی کشور ارائه و خاطرنشان کرد: ایجاد صنایع در کنار منابع آبی به ویژه دریای جنوب، کشاندن جمعیت به سمت منابع آبی نه انتقال آب به داخل کشور و نیز استفاده و مصرف مناسب، اصولی و صحیح آب سه راهکاری است که نتیجه بخش خواهد بود.

این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه توسعه صنعت در بندعباس را نمونه مناسبی از احداث صنایع در کنار دریا عنوان کرد و گفت: علیرغم مشکل کم آبی و آب بر بودن صنایع اما تاسیس آنها در کنار دریا و احداث تصفیه خانه میزان هدر رفت آب را کاهش خواهد داد.

استان های شمالی در استفاده از آب دریا مستحق ترند

پروفسور کردوانی استان های مازندران و گیلان را مستحق تر از سایر استان ها برای استفاده از آب دریای خزر دانست و با اشاره به کشت 14 هکتاری یونجه در ساحل داغستان روسیه با بهره گیری از آب دریا گفت: شهر ماخاچ قلعه در داغستان از سال 1975 آبیاری مزارع خود با آب دریا شروع کرده است.

وی پیشنهاد بهره برداری آب دریای خزر به جای حفر چاه در مناطق شرقی مازندران جهت گسترش کشاورزی را مطرح و خاطرنشان کرد: شهرهای نکا و بهشهر نیازی به حفر چاه عمیق برای برداشت آب نداشته و می توانند همانند داغستان روسیه با شیرین سازی آب دریا کشاورزی مازندران را توسعه دهند.

استان مازندران نیاز به منابع آبی زیرزمینی ندارد اگر...

کردوانی به جمع آوری آب باران توسط اروپائیان در 70 سال پیش اشاره و تاکید کرد: مازندران به راحتی می تواند با استفاده از نوع سقف های شیروانی مختص معماری آن منطقه و هدایت آب به سمت مخازن جمع آوری، خود را از حیث وجود منابع آبی بی نیاز کند.

وی یکپارچه کردن زمین های زراعی، استفاده صحیح از آب بندان ها و بهره گیری از فن آوری قنات در دامنه کوه ها را راه های تامین منابع آبی در مازندران و گیلان برشمرد و یادآور شد: استفاده غیر اصولی از آب های زیر زمینی و هدر رفت بیش از اندازه آب باعث شده این استان در معرض خطر کم آبی قرار گیرد.

مازندران استعدادهای بی نظیری دارد

استاد نمونه دانشگاه تهران با بیان اینکه استان مازندران دارای استعدادهای فراوانی در زمینه های مختلف کشاورزی استبه یکی از این مزیت ها اشاره و خاطرنشان کرد: می توان تا ارتفاع 700 متر کشت فندق، زرشک و چای را جایگزین جنگل کرد، همانند کاری که در ترکیه انجام شد و اکنون 4 میلیارد دلار درآمد سالیانه عاید این کشور کرده است.

وی چوب های جنگلی ارتفاعات 800 تا 2 هزار و دویست متر را دارای کیفیت و مرغوب قلمداد کرد و با تصریح اینکه مابقی چوب ها در دیگر ارتفاعات فاقد کیفیت لازم است خاطرنشان کرد: بالاتر از ارتفاع 2 هزار 200 متری مرتع محسوب شده و برای کاشت گیاهان دارویی بسیار مناسب است که این نمونه دیگری از ظرفیت های استان مازندران به شمار می آید.

کردوانی در پایان با تصریح اینکه توسعه صنایع در استان های گیلان و مازندران بی فایده و اشتباه است، تاکید کرد: تنها صنایعی باید در این استان ها توسعه پیدا کرده که به کشاورزی آن کمک کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اولین جشنواره ماهی سفید در شیرود برگزار شد

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟