پیام مازند

آخرين مطالب

یک متخصص قلب و عروق هشدار داد

افزایش شیوع بیماری های قلبی در مازندران/ سبک زندگی مازندرانی‌ها تغییر کند علمي

افزایش شیوع بیماری های قلبی در مازندران/ سبک زندگی مازندرانی‌ها تغییر کند

  بزرگنمايي:

پیام مازند - یک متخصص قلب و عروق در رابطه با افزایش شیوع بیماری های قلبی در استان مازندران هشدار داد. مهدیه مهدی نژاد شانی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با بیان اینکه بیماری‌های قلبی عروقی یکی از مشکلات عمده بهداشتی و اجتماعی و مهم‌ ترین عامل مرگ و میر در کشور است،اظهار کرد: در کشورهای در حال توسعه ای چون ایران، به دلیل فرآیند افزایش سن جمعیت و تغییر شیوه های زندگی به سمت الگوهای صنعتی، بیماری های قلبی - عروقی رو به افزایش بوده که در این راستا برخی عوامل تغذیه ای و غیر تغذیه ای با آن ارتباط مستقیم دارد.
وی شیوع بالای بیماری قلبی در مازندران را به دلیل کم‌تحرکی و مشکلات ژنتیکی دانست و خاطرنشان کرد: در این راستا طرح خطرسنجی سکته قلبی از سال گذشته به صورت رایگان آغاز شده که از برنامه‌ های طرح تحول سلامت در راستای کاهش مرگ و میر ناشی از بیماری‌ های قلبی است.
عضو انجمن آترو اسکلروز ایران علت شیوع بالای بیماری های مربوط به قلب در مازندران را مربوط به کم تحرکی، مصرف برنج فراوان و عادات بدغذایی دانست و تاکید کرد: تغییر رژیم غذایی و ذائقه‌ مردم مازندران مهم ترین راهکار در پیشگیری از بیماری‌های قلبی است.
مازندران عنوان دار بیماری در کشور
متخصص قلب و عروق و دارنده بورد تخصصی دانشگاه ایران با استناد به گزارشات وزارت بهداشت و درمان، مازندران را دارنده رتبه اول کشور را در زمینه چاقی معرفی و تصریح کرد: چاقی و کم تحرکی موجب شده تا 10 درصد از جمعیت این استان به بیماری دیابت مبتلا شوند و رتبه هفتم کشور را در این زمینه به خود اختصاص دهد.
وی در ادامه افزود: استان مازندران در بیماری فشار خون نیز که از بیماری های کُشنده در جهان محسوب می شود، رتبه پنجم کشور را دارا است که اگر تغییر سبک زندگی در این استان در دستور کار قرار نگیرد، در آینده از لحاظ بیماری، مشکلات زیادی گریبانگیر مردم این خطه شمال کشور خواهد شد.
تغییر رژیم غذایی راهکاری مطمئن
مهدی نژاد نمونه ای از یک رژیم غذایی مناسب را اینگونه معرفی کرد: کاهش مصرف روغن های مایع، کاهش مصرف نمک، سوسیس، کالباس، کره و خامه، استفاده و پرهیز از غذاهای چرب و فست فودی، جایگزین کردن غذاهای دریایی و آب پز به جای غذاهای چرب و پر خطر، کاهش مصرف گوشت های قرمز و جانشین کردن آن با گوشت سفید و نیز مصرف مداوم میوه و سبزی ها در رژیم غذایی می تواند در پیشگیری و پایین آوردن آمار بیماران قلبی مثمرثمر باشد.
وی در ادامه اضافه کرد: همچنین مصارف چاشنی‌هایی مانند آبغوره و آب نارنج در غذاهای پر چرب و پرکالری می تواند از انباشت چربی دور قلب جلوگیری کند.
این متخصص قلب و عروق با یادآوری جایگزینی مصرف غذاهای آب پز به جای غذاهای روغنی و پرچرب، در مجموع مصرف روغن را برای سلامتی مضر دانست و خاطرنشان کرد: روغن گردو، کنجد و زیتون گزینه‌های مناسبی به عنوان جایگزین روغن های مایع هستند اما باید توجه داشت این روغن ها نباید تحت حرارت زیاد قرار گیرند چرا که ممکن است عامل بروز بیماری سرطان شوند.
رابطه مصرف برنج و چاقی در مازندران!
مهدی‌نژاد مصرف برنج و غذا‌هایی با نشاسته فراوان را سبب قرارگیری مازندران در رتبه نخست چاقی در کشور عنوان کرد و افزود: 56 درصد از شهرنشینان و 53 درصد روستانشینان مازندران اضافه وزن داشته و مستعد بیماری های قلبی هستند.
وی اصلاح عادت‌ های غذایی و استفاده از رژیم غذایی متعادل و متنوع را ضامن سلامتی افراد دانست و با بیان اینکه این فرهنگ سازی باید در دانشگاه‌ها و رسانه‌ها انجام گیرد، اضافه کرد: استفاده زیاد از مواد قندی باعث افزایش وزن، بالا رفتن فشار خون و در نهایت دیابت شده که از جمله عوامل خطرآفرین در بیماری‌ های قلبی و عروقی محسوب می شود.
افزایش فعالیت بدنی راهکاری دیگر
عضو انجمن آترواسکلروز ایران بهبود شیوه زندگی از طریق افزایش فعالیت بدنی را در پیشگیری و کنترل بیماری‌ های قلبی و عروقی موثر قلمداد کرد و گفت: لزوم انجام فعالیت های فیزیکی و ورزش روزانه به مدت نیم تا یک ساعت در دستور کار مردم ضروری است و مسئولان حوزه سلامت باید در امر فعالیت های ورزشی پیش قدم باشند تا مردم علاوه بر آشنا شدن با نقش تاثیر گذار آن، تحرک بیشتری در زندگی خود داشته باشند.
مهدی‌نژاد با اشاره به اینکه باید برنامه ریزی جدی تری برای ترویج فرهنگ سلامت با بهره‌گیری از مزایای فوق العاده ورزش انجام گیرد، گفت: با گسترش فرهنگ ورزش می‌توان آمار مرگ و میر بیماری قلبی و عروق در استان را بشدت کاهش داد لذا تعامل و همکاری بیشتر دستگاه های متولی همچون دانشگاه علوم پزشکی و تربیت‌بدنی استان مازندران برای ارتقای فرهنگ سلامت در جامعه ضروری است.
بیشترین مشکل مراجعه بیماران قلبی چیست؟
متخصص قلب و عروق و دارنده بورد تخصصی دانشگاه ایران بیشترین مشکل مراجعه کنندگان بیماری های قلبی را در حوزه کرونر و تصلب شراین اعلام کرد و افزود: رسوب در رگ های قلبی و به اصطلاح باز کردن رگ بیشترین مشکل مردم مراجعه کننده در بیمارستان های قلب مازندران است.
سکته های قلبی و مغزی رکود دار مرگ و میر
مهدی‌نژاد با هشدار به اینکه براساس آمار بیش از یک سوم مرگ و میر در مازندران سالانه به دلیل سکته قلبی و مغزی است، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت به منظور کاهش تلفات ناشی از سکته مغزی برنامه بیمارستان 724 و برای سکته قلبی هم برنامه 247 را به اجرا گذاشته و این در حالی است که سکته مغزی تا چند سال پیش سومین علت مرگ و میر در دنیا بود، اما اکنون در کشورهای پیشرفته به پنجمین علت تنزل یافته است.
بیمارستان 724 و 247 چیست؟
عضو انجمن آترواسکلروز ایران در تشریح بیمارستان های مخصوص بیماران قلبی و مغزی تصریح کرد: بر اساس تعریف انجام شده بیماران قلبی نیازمند رسیدگی اورژانسی در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دارای کد 247 هستند و بیماران مغزی نیز به مراکز درمانی دارای کد 724 انتقال می‌یابند که در این مراکز، فوریت‌های پزشکی ویژه و تخصصی بیماران دارای مشکل قلبی و مغزی پذیرفته شده و کارهای درمانی اولیه برابر استانداردهای تعریف شده وزارت بهداشت به آنان ارائه می شود.
مهدی‌نژاد مراکز مجهز قلبی و مغزی را دارای امکانات مناسب و برخوردار از داروهای مورد نیاز اعلام و اذعان کرد: مراجعه بیماران در ساعت طلایی یعنی رساندن فوری آنان به بیمارستان و انجام اقدامات فوری با استفاده از تجهیزات و داروها می تواند به نجات بیمار و بهبودی وی کمک شایانی کند.
وی در ادامه به تجهیز مراکز درمانی مغزی به داروی "تی پی ای" اشاره کرد و افزود: داروی "تی پی ای" هم اکنون در بیمارستان های دارای کد 724 در دسترس کادر درمانی قرار دارد و در صورتی که بیمار دچار سکته مغزی در کمتر از سه ساعت اول به این بیمارستان ها رسانده شود با استفاده از این دارو، بهبودی چشمگیر و قابل ملاحظه را پشت سر خواهد گذاشت.
این متخصص قلب و عروق خواستار آموزش همگانی علل و علائم بیماری های قلبی شد و تاکید کرد: در این راستا باید آموزش به مردم در زمینه عوامل خطرناک بیماری قلبی، نشانه ها و علایم سکته حاد قلبی، مزایای مراجعه زودرس و آموزش احیای اولیه در سطح مدارس، دانشگاه ها، مساجد، ادارات، مراکز بهداشت و هلال احمر انجام گرفته که این مسیر می تواند از طریق رسانه های عمومی بهتر و راحت تر شکل گیرد.
دخانیات عاملی تاثیرگذار بر تشدید بیماری های قلبی
مهدی نژاد مصرف دخانیات به ویژه سیگار کشیدن را عامل مهمی برای ایجاد بیماری‌های قلبی عروقی معرفی و تصریح کرد: بیماری عروق کرونر با تعداد سیگارهای کشیده شده، میزان استنشاق دود سیگار و سن شروع سیگار کشیدن ارتباط دارد و احتمال بروز سکته‌های مغزی و حملات قلبی در افراد سیگاری 2 تا 33 برابر بیشتر از غیر سیگاری‌ها است.
وی در تشریح علت افزایش ضریب سکته در افراد سیگاری با ذکر مثالی گفت: در طی سال‌های زندگی، به دلیل فرآیند طبیعی پیری، دیواره عروق به تدریج تنگ می‌شوند که در سیگاری‌ها این فرآیند بسیار سریع‌تر از افراد طبیعی پیشروی کرده و این افراد در سنین پایین ‌تری دچار تصلب شرایین یا آترواسکلروز می‌شوند.
متخصص قلب و عروق و دارنده بورد تخصصی دانشگاه ایران با تصریح اینکه در هنگام سیگار کشیدن عروق خونی منقبض شده و در نتیجه ضربان قلب 10 تا 20 ضربه در دقیقه و فشار خون 5 تا 10 میلی متر جیوه افزایش می‌یابد خاطرنشان کرد: افزایش ضربان قلب و افزایش فشار خون سبب بالا رفتن میزان کار قلب می‌شوند و دود سیگار که در خون جای اکسیژن را گرفته باعث کمبود اکسیژن در قلب و سایر ارگان‌ها می‌شود.
دخانیات و رابطه آن با مرگ مصرف‌کنندگان
این پزشک متخصص به بررسی دیگر مضرات مصرف دخانیات و فواید ترک آن پرداخت و ادامه داد: از هر چهار مرگی که بر اثر تنگی عروق کرونر رخ می دهد، یک مورد به علت مصرف دخانیات است، خطر حمله قلبی طی یک سال بعد از ترک سیگار نصف می‌شود که این خطر پس از پنج سال برابر با افراد غیر سیگاری خواهد شد، و باید گفت ترک سیگار بعد از یک حمله قلبی می‌تواند شانس حمله بعدی را نصف کند.
عضو انجمن آترواسکلروز ایران از ارائه برخی آمار دیگر در مورد مصرف دخانیات و رابطه آن با بیماری های قلبی خبر داد و افزود: بنابر اعلام دبیرخانه ستاد ملی کنترل و مبارزه با دخانیات، هر 2.5 دقیقه یک نفر بر اثر مصرف و عوارض ناشی از دخانیات در ایران فوت می کند و تعداد مرگ‌های ناشی از سیگار کشیدن در ایران حدود 60 هزار مورد در سال تخمین زده می‌شود.
مهدی نژاد در پایان با یادآوری علل و عوامل تاثیرگذار بر بیماری های قلبی گفت: علاوه بر مصرف دخانیات، زندگی ماشینی و بی‌تحرکی، تغذیه نامناسب، چاقی، استرس‌های زیاد در زندگی و محل کار، وراثت، افزایش سن و همچنین آلودگی هوا از دیگر عوامل ایجاد بیماری‌های قلبی هستند که در سال‌های اخیر افزایش یافته‌اند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارور کردن ابر در ایران شایعه است

دوئل آبخیزداری با غول سیلاب و خشکسالی؟!

احتمال افزایش پدیده‌های حدی مانند سیل در آینده

چه ساختمان‌هایی نیاز به مقاوم‌سازی دارند؟

شهرهایی که برای یک روز تابستانی معتدل ساخته شده اند

مافیای کنکور و کسب و کار ترس فروشی

ثبت نام برای مدارس تیزهوشان ونمونه از 19 فروردین آغاز می شود

دلایل جولان سیل های ویرانگر در شرق مازندران

سیل مازندران و تحقیقاتی که خاک می‌خورند!

نابودی شمشادها در سوادکوه دلیل اصلی رانش زمین؟!

مهارت آموزی دانش آموزان در دوره نظری الزامی می شود

68 دانش آموزنخبه علمی والمپیادی آمل تجلیل شدند

مرکز آموزش رسانه ای مازندران در آمل راه اندازی شد

ارزیابی ابعاد و مولفه های تاب‌آوری شهری به منظور کاهش خسارت ناشی از سیل

انتقال آب ، اقلیم مازندران را تغییر خواهد داد

غفلت از بانک ژن آب بندان ها در شمال کشور

مدرک تحصیلی بدون مشارکت و اثرگذاری در جامعه ارزشی ندارد

برگزاری نشست راهبردی احیای آب‌بندان‌های شمال کشور در مازندران

فروش 2 هزار و 300 میلیارد تومانی محصولات نانو در سال جاری

مشکل اصلی کتابخانه‌های مازندران چیست؟

آزمون شبه نهایی با قوت در مازندران اجرایی می شود

نخستین محصول تراریخته که وارد بازار شد، چه بود؟/آرای مثبت 90 درصد دانشمندان بر ایمن بودن محصولات تراریخته

معجزه‌ای به نام تراریخته؟!

تحقیقات علمی برای مضر بودن محصولات تراریخته انجام نشد

مراکز امنیتی بر فعالیت مهندسی ژنتیک کشاورزی نظارت داشته باشند

شبیه خون حفاران غیر مجاز به محوطه باستانی "هفت تپه بابل"/ لزوم ایجاد پایگاه باستان شناسی در بابل

سازمان دانشجویان؛ میدان واقعی بروز خلاقیت‌ها/سازمانی که باید شکاف‌های دانشجویی را از بین ببرد

شکوفایی شارژ سریع و بی‌سیم

راه اندازی پارک فناوری اشتغال فضا پایه در مازندران کلید خورد

انتقال آب خزر میانکاله را به کانون ریزگردها بدل می کند/ مرگ جنگل های هیرکانی فاجعه ای بزرگ در پس انتقال خزر به سمنان

اولین سیم‌کارت نسل پنجم جهان رسما عرضه شد

گوشی تاشوی سامسونگ، اپل را تهدید می‌کند

افزایش آسیب های اجتماعی نتیجه تقلید کورکورانه از پژوهش های غربی

افزایش آسیب های اجتماعی نتیجه تقلید کورکورانه از پژوهش های غربی

خطر سرطان معده بیخ گوش مردان مازندرانی

خودباوری، علاقه و امید کلیدهای موفقیت دانشجویان

ساختمان هایی که بوی کربن می دهند!

قطعه‌سازی مهم‌ترین چالش فرآیند تولید موتور خودرو در ایران

افزایش شیوع بیماری های قلبی در مازندران/ سبک زندگی مازندرانی‌ها تغییر کند

پراکندگی بیمارستان ها چالش درمانی مازندران در ایستگاه چهلم

نمره قبولی آب شرب مازندران در آزمایشگاههای تخصصی

کشت گیاهان دارویی در مازندران دارای ساختار علمی شد

رژیم های غذایی نامناسب عمر را کوتاه می کند

آنالیز آزمایش ادرار با گوشی هوشمند!

تعویق سهمیه‌بندی "بنزین" فاجعه به بار می‌آورد

برگزاری پنجمین همایش ملی تغییر و گاهشناسی درختی در مازندران

آب مخالف آبادانی است اگر پای انتقال در میان باشد!

تولید نخستین داروی ایرانی درمان "فقر آهن بدون عارضه " در مازندران

کدام دانشگاه‌ مازندران؛ نسل چهارمی است؟!

تجلیل از 40 نخبه مازندرانی در چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی