پیام مازند

آخرين مطالب

نگاهی به فیلم «هت تریک» با بازی پریناز ایزدیار و امیر جدیدی + عکس فرهنگي

نگاهی به فیلم «هت تریک» با بازی پریناز ایزدیار و امیر جدیدی + عکس

  بزرگنمايي:

پیام مازند - هت‌تریک فیلمی به کارگردانی و نویسندگی رامتین لوافی و تهیه‌کنندگی مجید مطلبی محصول سال 1395 است. این فیلم در 24 بهمن 1397 در سینماهای ایران اکران شده است
نقد و بررسی فیلم هت تریک؛ شرط بندی آنلاین خانمان سوز
سینمای ایران به بلوغ و رشد خوبی دست پیدا کرده و امروزه می‌توان به بسیاری از کارگردانان جوان ایمان داشت که بتوانند آینده‌ساز سینمای ایران باشند. نسل نویی از کارگردانان جوان وارد عرصه شده‌اند که خود استاد می‌کنند و می‌توان به جرات ادعا کرد که این روزها دیگر لزوما دود از کنده بلند نمی‌شود، بلکه زبانه شعله‌های جرقه یک جوان خوش فکر هم می‌تواند دود عظیمی به پا کند. رامتین لوافی، از جمله این افرادی است که با ذهنی باز و دیدی هنرمندانه در سینما قدم می‌زند و با وجود بیش از ده سال فعالیت در این حوزه، با وسواس خاصی فیلم‌هایش را می‌سازد. لوافی در آخرین اثر خود یعنی هت‌تریک، سنگ تمام گذاشته و فیلمی را خلق کرده که هرچقدر هم سخت‌گیرانه به آن نگاه کنیم، سخت است که بتوان از آن ایراد گرفت.
بیشتر بدانید : اکران فیلم «هت تریک» با حضور پریناز ایزدیار و امیر جدیدی

پوستر فیلم «هت تریک»
لوافی به بازیگران تازه‌نفس و آینده‌دار سینمای ایران نیز اعتماد کرده و با قرار دادن امیر جدیدی و ماهور الوند در نقش دو تا از کاراکترهای کلیدی و اصلی فیلم خود، سکان هت‌تریک را به دست بازیگران خود می‌دهد و با اعتماد و اطمینان کامل همراه آنها در سکانس‌ها قدم می‌زند. صابر ابر، پریناز ایزد یار، امیر جدیدی و ماهور الوند کل دو ساعت فیلم را می‌چرخانند و شیمی قوی بینشان برقرار است که در فیلم کاراکتر محور لوافی، این نکته از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای فیلم به شمار می‌رود. فیلم هت‌تریک در حالی که داستان چندان غنی با خود به همراه ندارد؛ با همین بازی خوب بازیگران پیش می‌رود و ذره‌ای از نفس نمی‌افتد.

پریناز ایزدیار و امیر جدیدی در فیلم «هت تریک»
لیدا (با بازی پریناز ایزدیار) به همراه شوهر خود یعنی فرزاد (با بازی امیر جدیدی) در یک مهمانی حوالی اطراف پایتخت هستند و به همراه کیوان (با بازی صابر ابر) که دوست مشترک این زوج است تصمیم می‌گیرند که از مهمانی بروند. کیوان دوست دختر جدید خود به نام رها (با بازی ماهور الوند) را نیز با خود آورده و نتیجه این می‌شود که این دو زوج باهمدیگر به سمت تهران برمی‌گردند. ماشین آنها در راه برگشت به یک شخص یا یک چیز اصابت می‌کند ولی جوان‌ها از ترس فرار می‌کنند. فرزاد که راننده ماشین بوده، بیشتر از همه استرس دارد و در برابر داد و قیل‌های زنش مقاومت می‌کند.

فیلم سینمایی «هت تریک»
این دو زوج که نمی‌دانند با رار از صحنه تصادف چه بلایی در انتظارشان است، تصمیم می‌گیرند که دقیق‌تر و واضح‌تر با یکدیگر درباره آن صحبت کنند و برای همین به این جمع بندی می‌رسند که باید یکجا دور هم جمع شوند و به همفکری برسند. رها که خانه مجردی دارد آنها را به منزل خود می‌برد و در این ملاقات نسبتا طولانی، رازهای بزرگی یکی پس از دیگری افشا می‌شود…

پریناز ایزدیار در فیلم «هت تریک»
یک سوم ابتدایی فیلم به معرفی تیپ‌های شخصیتی کاراکترهای فیلم می‌گذرد و کارگردان می‌تواند در این مدت کوتاه هر 4 شخصیت خود را به درستی معرفی کند. فرزاد یک فرد سرخوش و عاشق پیشه و نسبتا کله خر است که با همسر جدی‌ترش زندگی می‌کند. کیوان هم مردی است که علی رغم شیطنت‌هایی که دارد، از فرزاد جدی‌تر به مسائل زندگی نگاه می‌کند و تقریبا سنخه عاقل و بالغ شده این فرد است. رها که از همه شخصیتی مرموزتر دارد هم همچون نامش در بین این کاراکترها رها شده و کم کم پیشینه او شکل می‌گیرد.

پریناز ایزدیار، صابر ابر و امیر جدیدی در فیلم «هت تریک»
شخصیت پردازی در فیلمنامه هت‌تریک حرف اول و آخر را می‌زند و اگر یک نفر از تیم چهارنفره بازیگران تغییر پیدا می‌کرد احتمالا با یک افت کیفیت فیلم روبرو بودیم. نقش‌ها گویی برای همین هنرپیشگان نوشته شده و آنها چنان در قالب کاراکترهای خود فرو رفتند که چیزی جز تخسین گفتن از سوی مخاطب باقی نمی‌گذارند. این 4 نفر در یک سوم اولیه فیلم وارد یک پیچش داستانی می‌شوند و مانند کاراکتر فیلم‌های فرهادی، رازی را از هم پنهان نگه می‌دارند که با بازگو کردنشان مسیر داستانی را پیش می‌برند. البته نه اینکه لوافی هم مانند بسیاری از کارگردانان موج جدید سینمای ایران به سمت تقلید کورکورانه از سینمای فرهادی رفته باشد و یک اثر نازل در همان سبک و سیاق آفریده باشد؛ بلکه توانسته عناصر درست و خوب یک قصه درام را به سبک فرهادی در فیلمنامه خود پیاده‌سازی کند.

امیر جدیدی در فیلم سینمایی «هت تریک»
کاراکترها در چند خط دیالوگ و چند دقیقه بازی معرفی می‌شوند و تقریبا سیر تا پیازشان برای مخاطب مشخص می‌گردد. کارگردان مانند شعبده‌بازی کارتهایش (یعنی شخصیت‌های فیلم خود) را رو می‌کند و از اینکه آنها را خیلی زود روی میز بیاورد، ابایی ندارد. لوافی فیلم خود را به واسطه همین چهار خصلت متفاوت در شخصیت‌های داستانش پیش می‌برد و بیننده را درگیر قضاوت کردن بین این شخصیت‌ها می‌گذارد. منگنه‌ای که فیلمساز تماشاگران را وارد آن می‌کند، یک منگنه پرفشار و قوی است که ذهن مخاطب را شدیدا درگیر می‌کند و داستان طوری پیش می‌رود که بیننده دائما به قضاوت خود شک کند. این سبک از روایت قصه نشان می‌دهد که فیلمنامه چقدر پویا بوده و برای واکاوی کامل آن باید به تمام اجزای آن نگاهی دقیق‌تر داشت.

پریناز ایزدیار و ماهور الوند در فیلم «هت تریک»
این فیلمنامه پویا و زنده در لوکیشنی فیلمبرداری می‌شود که یک خانه قدیمی و با معماری و چینشی بسیار معمولی همراه بوده و سادگی فیلم را دوچندان می‌کند. لوافی و تیمش به شعار سادگی زیباست به شدت پایبند بوده‌اند و این موضوع را در طراحی صحنه و گریم و طراحی لباس بازیگران خود نیز رعایت کرده‌اند. تمامی عناصر ذکر شده در فیلم هت‌تریک بی‌اشکال اجرا شده‌اند و صرفا باشکوه از آب در نیامده‌اند اما کاملا دلنشین بوده و با فضای دوستانه فیلم همخوانی دارند. فیلم هت‌تریک مملو از صمیمیتی توام با کینه است و این دو حس متضاد طوری در فیلم و داستان مخلوط شده که کاملا با همدیگر همسان می‌شوند.
هت‌تریک نیم‌نگاهی هم به موضوع قمار و شرطبندی آنلاین دارد، موضوعی که با وجود هشدارهای متعدد پلیس و سایت‌های خبری و کارشناسان گوناگون، همچنان پابرجاست و مشخص نیست که چه دستان پنهانی در کار هستند که فعالیت چنین سایت‌های خانمان سوزی همچنان ادامه دارد. قمار آنلاین و اعتیاد به قمار از معضل جوانان امروزی شده و به شخصه با چنین آدم‌هایی برخورد داشتم که سرمایه خودشان را روی یک مسابقه از دست می‌دهند. هت‌تریک سه هیچ به نفع سینما و زندگی سالم از جلوی سینمای بد و زندگی نابهنجار توام با قمار تمام می‌شود و تبدیل به اثری درخشان می‌شود.

ماهور الوند در فیلم سینمایی «هت تریک»
ماهور الوند برای فیلم هت‌تریک جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره جهانی فیلم فجر امسال از آن خود کرد و باید گفت که این جایزه به حق بدو داده شده است. رها و ظرافت‌های زنانگی‌اش طوری در بازی الوند تبلور پیدا می‌کنند (و البته با کمک طراحی صحنه بی‌نظیر باور این موضوع تشدید هم می‌شود) که او را تبدیل به ستاره جمع حاضر در فیلم می‌کند.
بیشتر بدانید : برندگان جشنواره جهانی فجر 97 + گزارش اختتامیه و حواشی و تصاویر
هت‌تریک فیلم بی ایرادی نیست و نمی‌توان به آن نمره کامل را داد. لوافی آنقدر در جزییات و ریزه‌کاری‌ها فرو رفته که گاه از یک سری بدیهیات غافل مانده و سوتی‌هایی در فیلم خود می‌دهد که برای کارگردانی دقیق مثل او اشتباه بزرگی است. مثلا در یکی از صحنه‌های فیلم شاهد ا مایکرویوی هستیم که 15 دقیقه را برای گرم کردن غذا نشان می‌دهد ولی سر یک دقیقه خاموش می‌شود و یا تلویزیونی که به هنگام Mute کردن میزان صدایش نشان داده می‌شود و…تنها چند مورد کوچک از این گاف‌ها هستند که فیلمساز می‌توانست با گذاشتن وقت بیشتر و نگاهی موشکافانه‌تر از آنها قسر در برود.

فیلم سینمایی «هت تریک»
در انتها باید گفت که هت‌تریک در زمره آثار برتر سینمای ایران در سال‌های اخیر قرار می‌گیرد و لوافی با اینکه برخی المان‌ها و عناصر را از سینمای فرهادی وام گرفته اما در پایان بندی داستان خود خوشبختانه اسیر کلیشه پایان باز و گنگ نشده و داستان خود را تمام و کمال به آخر خط می‌رساند. این موضوع نشان از جان دار بودن فیلمنامه می‌دهد و باید دوباره تاکید کرد که کارگردان توانسته رویای یک داستان عالی را با بازیگرانی عالی‌تر به واقعیت تبدیل کند.

ماهور الوند و پریناز ایزدیار در «هت تریک»
بیشتر بدانید : هت ریک پریناز ایزدیار در سینماها + تصاویر
منبع: rooziato.com

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک سوم کلاس های درس مدارس مازندران نیازمند نوسازی است

نمایش هشت فیلم درباره جنگل های هیرکانی درجشنواره وارش

سیل اخیر 8 میلیارد تومان به واحدهای آموزشی مازندران آسیب زد

آغاز فعالیتهای فرهنگی و هنری در مازندران با نگاه به سیلزدگان

گرد انتظار بر مجوز انتشار دانشنامه مازندران

53 فیلم به بخش مسابقه ملی جشنواره بین المللی فیلم وارش راه یافت

گران فروشی ، آفت نوظهور گردشگری مازندران

گردگیری هنری در یک جلسه

سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریالی خیرین مدرسه ساز در بابل

مدارس مازندران روز شنبه اینده باز است

پنج فیلم ایرانی بخش بین الملل جشنواره فیلم وارش معرفی شد

رقابت فیلمسازان 6 کشور حوزه دریای خزر در جشنواره وارش

دریافت پاسخ به شبهات مهدویت در 300امامزاده شاخص مازندران

افزایش 20 درصدی اعضای فعال کتابخانه های عمومی مازندران

اتمام داوری 840 اثر و معرفی نفرات برتر جشنواره ققنوس در مازندران

جشن شعبانیه در تمامی کانون های مساجد مازندران برگزار می شود

فرهنگ مهدوی رمز عبور دنیای اسلام از مشکلات است

برنامه «هنر در سنگر عشق» در مناطق سیل زده مازندران اجرا شد

هزینه کرد 100 میلیاردی برای اجرای نیات واقفین در مازندران

اتمام داوری 840 اثر و معرفی نفرات برتر جشنواره ققنوس در مازندران

ضرورت نهادینه شدن سبک زندگی قرآنی در حوزه تعلیم و تربیت

31 فروردین ماه آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره نوروزی پلیس

24 فیلم به بخش نهایی«ترنه وا» جشنواره وارش راه یافت

جشنواره لباس ایرانی اواخر فروردین در مازندران برپا می شود

آیین بزرگداشت سلمان هراتی در تنکابن برگزار شد

پذیرایی به سبک غیر بومی بر سفره گردشگری مازندران

9 کنسرت و جنگ شادی نوروزی در رامسر برگزار شد

افزایش120 درصدی فروش صنایع دستی در نمایشگاه ملی نوشهر

من خود آن سیزدهم کز همه عالم بدرم

سرگرمی های نوروزی 85 میلیارد ریال برای مازندران درآمد داشت

بازدید 669 گردشگر خارجی از موزه های مازندران

برپایی جشن میلاد امام حسین (ع) در 300 امامزاده مازندران

سیل بازدید از موزه های مازندران را هم 35 درصد کاهش داد

بابلی ها یاد پدر مهربان سینمای ایران را گرامی داشتند

جشنواره فیلم وارش درقامت بین المللی برگزار شود

تشکیل قرارگاه فرهنگی تبلیغی برای کاهش آلام سیل زدگان

بررسی روش های مختلف برگزاری امتحان نهایی در مناطق سیل زده

خسارت 30 میلیارد ریالی سیل به زادگاه نیما یوشیج

اسکان مسافران نوروزی در مدارس مازندران 50 درصد کاهش یافت

خسارت سیل به 3 مدرسه زیرآب/ مدارس مناطق سیل زده دایر است

مازندران تعطیلات نوروزی را با 15 میلیون گردشگر پایان برد

پاسداشت روز طبیعت در مازندران

موزه کشتی در جویبار راه اندازی می شود

سیلاب به 81 مدرسه مازندران آسیب رساند

افزایش ورودی گردشگران نوروزی به مازندران پس از سیل

اقامت گردشگران نوروزی در مازندران به 12 میلیون نفر رسید

راهبرد گردشگری انبوه 70 سال پیش باید به گردشگری پایدار برسد

فروش 2.7 میلیارد تومانی صنایع دستی مازندارن در ایام نوروز

20 درصد گردشگران مازندران در روستاها اقامت کردند

فروش 2 میلیارد تومان محصولات صنایع دستی نوروزی در مازندران