پیام مازند

آخرين مطالب

نگاهی به فیلم «هت تریک» با بازی پریناز ایزدیار و امیر جدیدی + عکس فرهنگي

نگاهی به فیلم «هت تریک» با بازی پریناز ایزدیار و امیر جدیدی + عکس

  بزرگنمايي:

پیام مازند - هت‌تریک فیلمی به کارگردانی و نویسندگی رامتین لوافی و تهیه‌کنندگی مجید مطلبی محصول سال 1395 است. این فیلم در 24 بهمن 1397 در سینماهای ایران اکران شده است
نقد و بررسی فیلم هت تریک؛ شرط بندی آنلاین خانمان سوز
سینمای ایران به بلوغ و رشد خوبی دست پیدا کرده و امروزه می‌توان به بسیاری از کارگردانان جوان ایمان داشت که بتوانند آینده‌ساز سینمای ایران باشند. نسل نویی از کارگردانان جوان وارد عرصه شده‌اند که خود استاد می‌کنند و می‌توان به جرات ادعا کرد که این روزها دیگر لزوما دود از کنده بلند نمی‌شود، بلکه زبانه شعله‌های جرقه یک جوان خوش فکر هم می‌تواند دود عظیمی به پا کند. رامتین لوافی، از جمله این افرادی است که با ذهنی باز و دیدی هنرمندانه در سینما قدم می‌زند و با وجود بیش از ده سال فعالیت در این حوزه، با وسواس خاصی فیلم‌هایش را می‌سازد. لوافی در آخرین اثر خود یعنی هت‌تریک، سنگ تمام گذاشته و فیلمی را خلق کرده که هرچقدر هم سخت‌گیرانه به آن نگاه کنیم، سخت است که بتوان از آن ایراد گرفت.
بیشتر بدانید : اکران فیلم «هت تریک» با حضور پریناز ایزدیار و امیر جدیدی

پوستر فیلم «هت تریک»
لوافی به بازیگران تازه‌نفس و آینده‌دار سینمای ایران نیز اعتماد کرده و با قرار دادن امیر جدیدی و ماهور الوند در نقش دو تا از کاراکترهای کلیدی و اصلی فیلم خود، سکان هت‌تریک را به دست بازیگران خود می‌دهد و با اعتماد و اطمینان کامل همراه آنها در سکانس‌ها قدم می‌زند. صابر ابر، پریناز ایزد یار، امیر جدیدی و ماهور الوند کل دو ساعت فیلم را می‌چرخانند و شیمی قوی بینشان برقرار است که در فیلم کاراکتر محور لوافی، این نکته از ضروری‌ترین و اصلی‌ترین نیازهای فیلم به شمار می‌رود. فیلم هت‌تریک در حالی که داستان چندان غنی با خود به همراه ندارد؛ با همین بازی خوب بازیگران پیش می‌رود و ذره‌ای از نفس نمی‌افتد.

پریناز ایزدیار و امیر جدیدی در فیلم «هت تریک»
لیدا (با بازی پریناز ایزدیار) به همراه شوهر خود یعنی فرزاد (با بازی امیر جدیدی) در یک مهمانی حوالی اطراف پایتخت هستند و به همراه کیوان (با بازی صابر ابر) که دوست مشترک این زوج است تصمیم می‌گیرند که از مهمانی بروند. کیوان دوست دختر جدید خود به نام رها (با بازی ماهور الوند) را نیز با خود آورده و نتیجه این می‌شود که این دو زوج باهمدیگر به سمت تهران برمی‌گردند. ماشین آنها در راه برگشت به یک شخص یا یک چیز اصابت می‌کند ولی جوان‌ها از ترس فرار می‌کنند. فرزاد که راننده ماشین بوده، بیشتر از همه استرس دارد و در برابر داد و قیل‌های زنش مقاومت می‌کند.

فیلم سینمایی «هت تریک»
این دو زوج که نمی‌دانند با رار از صحنه تصادف چه بلایی در انتظارشان است، تصمیم می‌گیرند که دقیق‌تر و واضح‌تر با یکدیگر درباره آن صحبت کنند و برای همین به این جمع بندی می‌رسند که باید یکجا دور هم جمع شوند و به همفکری برسند. رها که خانه مجردی دارد آنها را به منزل خود می‌برد و در این ملاقات نسبتا طولانی، رازهای بزرگی یکی پس از دیگری افشا می‌شود…

پریناز ایزدیار در فیلم «هت تریک»
یک سوم ابتدایی فیلم به معرفی تیپ‌های شخصیتی کاراکترهای فیلم می‌گذرد و کارگردان می‌تواند در این مدت کوتاه هر 4 شخصیت خود را به درستی معرفی کند. فرزاد یک فرد سرخوش و عاشق پیشه و نسبتا کله خر است که با همسر جدی‌ترش زندگی می‌کند. کیوان هم مردی است که علی رغم شیطنت‌هایی که دارد، از فرزاد جدی‌تر به مسائل زندگی نگاه می‌کند و تقریبا سنخه عاقل و بالغ شده این فرد است. رها که از همه شخصیتی مرموزتر دارد هم همچون نامش در بین این کاراکترها رها شده و کم کم پیشینه او شکل می‌گیرد.

پریناز ایزدیار، صابر ابر و امیر جدیدی در فیلم «هت تریک»
شخصیت پردازی در فیلمنامه هت‌تریک حرف اول و آخر را می‌زند و اگر یک نفر از تیم چهارنفره بازیگران تغییر پیدا می‌کرد احتمالا با یک افت کیفیت فیلم روبرو بودیم. نقش‌ها گویی برای همین هنرپیشگان نوشته شده و آنها چنان در قالب کاراکترهای خود فرو رفتند که چیزی جز تخسین گفتن از سوی مخاطب باقی نمی‌گذارند. این 4 نفر در یک سوم اولیه فیلم وارد یک پیچش داستانی می‌شوند و مانند کاراکتر فیلم‌های فرهادی، رازی را از هم پنهان نگه می‌دارند که با بازگو کردنشان مسیر داستانی را پیش می‌برند. البته نه اینکه لوافی هم مانند بسیاری از کارگردانان موج جدید سینمای ایران به سمت تقلید کورکورانه از سینمای فرهادی رفته باشد و یک اثر نازل در همان سبک و سیاق آفریده باشد؛ بلکه توانسته عناصر درست و خوب یک قصه درام را به سبک فرهادی در فیلمنامه خود پیاده‌سازی کند.

امیر جدیدی در فیلم سینمایی «هت تریک»
کاراکترها در چند خط دیالوگ و چند دقیقه بازی معرفی می‌شوند و تقریبا سیر تا پیازشان برای مخاطب مشخص می‌گردد. کارگردان مانند شعبده‌بازی کارتهایش (یعنی شخصیت‌های فیلم خود) را رو می‌کند و از اینکه آنها را خیلی زود روی میز بیاورد، ابایی ندارد. لوافی فیلم خود را به واسطه همین چهار خصلت متفاوت در شخصیت‌های داستانش پیش می‌برد و بیننده را درگیر قضاوت کردن بین این شخصیت‌ها می‌گذارد. منگنه‌ای که فیلمساز تماشاگران را وارد آن می‌کند، یک منگنه پرفشار و قوی است که ذهن مخاطب را شدیدا درگیر می‌کند و داستان طوری پیش می‌رود که بیننده دائما به قضاوت خود شک کند. این سبک از روایت قصه نشان می‌دهد که فیلمنامه چقدر پویا بوده و برای واکاوی کامل آن باید به تمام اجزای آن نگاهی دقیق‌تر داشت.

پریناز ایزدیار و ماهور الوند در فیلم «هت تریک»
این فیلمنامه پویا و زنده در لوکیشنی فیلمبرداری می‌شود که یک خانه قدیمی و با معماری و چینشی بسیار معمولی همراه بوده و سادگی فیلم را دوچندان می‌کند. لوافی و تیمش به شعار سادگی زیباست به شدت پایبند بوده‌اند و این موضوع را در طراحی صحنه و گریم و طراحی لباس بازیگران خود نیز رعایت کرده‌اند. تمامی عناصر ذکر شده در فیلم هت‌تریک بی‌اشکال اجرا شده‌اند و صرفا باشکوه از آب در نیامده‌اند اما کاملا دلنشین بوده و با فضای دوستانه فیلم همخوانی دارند. فیلم هت‌تریک مملو از صمیمیتی توام با کینه است و این دو حس متضاد طوری در فیلم و داستان مخلوط شده که کاملا با همدیگر همسان می‌شوند.
هت‌تریک نیم‌نگاهی هم به موضوع قمار و شرطبندی آنلاین دارد، موضوعی که با وجود هشدارهای متعدد پلیس و سایت‌های خبری و کارشناسان گوناگون، همچنان پابرجاست و مشخص نیست که چه دستان پنهانی در کار هستند که فعالیت چنین سایت‌های خانمان سوزی همچنان ادامه دارد. قمار آنلاین و اعتیاد به قمار از معضل جوانان امروزی شده و به شخصه با چنین آدم‌هایی برخورد داشتم که سرمایه خودشان را روی یک مسابقه از دست می‌دهند. هت‌تریک سه هیچ به نفع سینما و زندگی سالم از جلوی سینمای بد و زندگی نابهنجار توام با قمار تمام می‌شود و تبدیل به اثری درخشان می‌شود.

ماهور الوند در فیلم سینمایی «هت تریک»
ماهور الوند برای فیلم هت‌تریک جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره جهانی فیلم فجر امسال از آن خود کرد و باید گفت که این جایزه به حق بدو داده شده است. رها و ظرافت‌های زنانگی‌اش طوری در بازی الوند تبلور پیدا می‌کنند (و البته با کمک طراحی صحنه بی‌نظیر باور این موضوع تشدید هم می‌شود) که او را تبدیل به ستاره جمع حاضر در فیلم می‌کند.
بیشتر بدانید : برندگان جشنواره جهانی فجر 97 + گزارش اختتامیه و حواشی و تصاویر
هت‌تریک فیلم بی ایرادی نیست و نمی‌توان به آن نمره کامل را داد. لوافی آنقدر در جزییات و ریزه‌کاری‌ها فرو رفته که گاه از یک سری بدیهیات غافل مانده و سوتی‌هایی در فیلم خود می‌دهد که برای کارگردانی دقیق مثل او اشتباه بزرگی است. مثلا در یکی از صحنه‌های فیلم شاهد ا مایکرویوی هستیم که 15 دقیقه را برای گرم کردن غذا نشان می‌دهد ولی سر یک دقیقه خاموش می‌شود و یا تلویزیونی که به هنگام Mute کردن میزان صدایش نشان داده می‌شود و…تنها چند مورد کوچک از این گاف‌ها هستند که فیلمساز می‌توانست با گذاشتن وقت بیشتر و نگاهی موشکافانه‌تر از آنها قسر در برود.

فیلم سینمایی «هت تریک»
در انتها باید گفت که هت‌تریک در زمره آثار برتر سینمای ایران در سال‌های اخیر قرار می‌گیرد و لوافی با اینکه برخی المان‌ها و عناصر را از سینمای فرهادی وام گرفته اما در پایان بندی داستان خود خوشبختانه اسیر کلیشه پایان باز و گنگ نشده و داستان خود را تمام و کمال به آخر خط می‌رساند. این موضوع نشان از جان دار بودن فیلمنامه می‌دهد و باید دوباره تاکید کرد که کارگردان توانسته رویای یک داستان عالی را با بازیگرانی عالی‌تر به واقعیت تبدیل کند.

ماهور الوند و پریناز ایزدیار در «هت تریک»
بیشتر بدانید : هت ریک پریناز ایزدیار در سینماها + تصاویر
منبع: rooziato.com

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ثبت نام 1556 کتابدار در جشنواره ملی قصه گویی

شمار اعضای کتابخانه های مازندران 40 هزار نفر افزایش یافت

مادربزرگ قصه گوی مازندرانی قدردانی شد

آغاز به کار نخستین جشنواره ملی قصه گویی در ساری

طرح «همیار طبیعت» در مازندران راه اندازی شد

مستند «کارتلوس» در مازندران تولید شد

4245 زائر از مازندران عازم حج می شوند/ توصیه هایی به زائران

توجه به صنایع دستی در رونق تولید اثربخش خواهد بود

خانه رمدانی نکا ثبت ملی شد

غفلت همگانی از بسته بندی جهان بینی با قصه برای کودک

مسابقات استانی قرآنی کریم در آمل برگزار می شود

قصه گویی روابط اجتماعی را در کودکان تقویت می کند

دعوت متفاوت به کتابخوانی برای دانش آموزان در تابستان

داوران«هزارصدا» در گرگان معرفی شدند/ بزرگداشت بابک بیات

مرحله نهایی جشنواره ملی قصه گویی در ساری برگزار می شود

مسجد جامع هویت دینی و فرهنگی مردم ساری است

رویترز: حمله به نفتکش ها در نشست وزیران انرژی گروه 20 بررسی می شود

معضلات فرهنگی با ابزار فرهنگی حل شود

طرح تابستانی نشاط معنوی در بقاع متبرکه مازندران اجرا می شود

والدین نقش بسیار مهمی در انتخاب رشته دانش آموزان دارند

71 گونه مهره دار کشور در فهرست تهدید قرار داد

گام های رو به رشد صنایع دستی در مازندران

هشتمین آیین هنرماه در نوشهر برگزار می شود

تنکابن مهد هنرهای فاخر صنایع دستی است

نخستین کتاب 3 زبانه شاعر جوان در آمل رونمایی شد

بهسازی فضاهای آموزشی رامسر در اولویت قرار گیرد

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران : اظهار نظرهای غیر تخصصی درباره اتفاق سد لفور کمک کننده نیست

ساخت پردیس سینمایی در ساری ؛ نقطه سر خط

امسال 3 پروژه آموزشی در رامسر کلنگ زنی شد

محفل انس با قرآن اصحاب رسانه در ساری برگزار شد

نماز عید فطر در امامزادگان شاخص مازندران اقامه می شود

عاطفه باران یک و نیم میلیارد ریال مازندرانی ها بر سر سفره رمضان

پیشتازی مادران مازندرانی در استفاده از مهد کودک

مدیریت و نقش مهم رسانه ها در زمان بحران/ رسانه ها مطالبه گری رافراموش نکنند

احیای شب قدر در آمل

طلاق با کودکان چه می کند؟

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می شود

مراسم شب قدر مانور فراجناحی خداباوری است

گرانی کاغذ و حال ناخوش مطبوعات محلی در مازندران

سهم ادبیات و فرهنگ فقط در همایش ها خلاصه شده است

شب فرهنگی در شهر آرش و دماوند

70 بنای تاریخی در مازندران مرمت می شود

100 اثر تاریخی مازندران ثبت ملی می شود

نشریات محلی مازندران کاغذ دولتی می گیرند

مجموعه تاریخی فرح آباد ثبت جهانی می شود

توزیع سبد مهربانی در مناطق سیل زده سیمرغ

مازندران پیشتاز غفلت از هنرهای سنتی در کشور

دمیدن روح تازه به میراث فرهنگی مازندران در دولت تدبیر و امید

بنای نیمه کاره، مانع ثبت جهانی باغ رامسر شد

موزه روستایی استان های شمالی در رامسر احداث می شود