پیام مازند

آخرين مطالب

خروج اقامتگاه های بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی! فرهنگي

خروج اقامتگاه های بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی!

  بزرگنمايي:

پیام مازند- مهدی رمضان زاده رویکرد آمارزدگی را موجب ایجاد رقابت کاذب بین شهرستان ها و استان ها برای ارائه آمار بیشتر دانست و تصریح کرد: این دیدگاه وجود دارد که با ارائه آمار بیشتر، موفقیت بیشتری به دست آمده است زیرا ادارات میراث فرهنگی وظیفه دارند تعداد مشاغلی که در ازای اقامتگاه ها ایجاد شده را به نهاد فرادستی که سازمان میراث کشور باشد گزارش دهند.

رمضان زاده با اشاره به اینکه قانونگذار در آیین نامه و ضوابط اجرایی، تعاریف درستی ارائه کرده است از رویکرد غلط رقابتی بین ادارات کل استان ها برای ارائه آمار بیشتر سخن گفت و افزود: در سال های اولیه هر متقاضی با هر گرایش فکری، هر سطح دانش و سواد و هر زمینه فعالیتی مراجعه کرده است توانسته مجوز ایجاد اقامتگاه بومگردی را دریافت کند.

رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران مباحث اقتصادی را در اتخاذ تصمیمات نادرست، موثر دانست و تاکید کرد: بحث اشتغالزایی و رویکرد اقتصادی سبب شد تا ادارات کل میراث فرهنگی استان ها به کسی پاسخ منفی نداده و به همه افراد در ابتدای ورود مجوز اعطا کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران ورود جامعه دانشگاهی، فعالان بخش خصوصی، اندیشمندان و خبرنگاران به مشکلات و چالش های حوزه بومگردی را مسبب تغییر رویکرد میراث در زمینه اعطای مجوز اعلام و خاطرنشان کرد: اکنون ادارات میراث کمی سخت گیرتر شده و با دقت نظر بیشتری مجوزهای لازم را صادر می کنند.

ویژگی های یک اقامتگاه بومگردی

رمضان زاده استانداردهای یک اقامتگاه بومگردی را متفاوت از سایر اقامتگاه ها نظیر هتل، مسافرخانه و خانه مسافر اعلام کرد و با بیان شباهت های موجود در بین این دو گروه گفت: بخشی از معیارها که در جهت رفع نیاز گردشگر در نظر گرفته شده مانند سرویس بهداشتی و حمام، همانند همه اقامتگاه ها و هتل ها است.

این محقق، پژوهشگر و استاد دانشگاه از رتبه بندی هتل ها و اقامتگاه ها سخن به میان آورد و افزود: درجه بندی بر اساس خدماتی است که یک اقامتگاه در بخش های مختلفی چون غذا، نوشیدنی، امکانات جانبی، نظافت و دقت عمل به مشتری ارائه می کند که این موارد در اقامتگاه های بومگردی رویکرد دیگری دارد.

وی در ادامه ویژگی های منحصر بفرد اقامتگاه های بومگردی را اینگونه معرفی کرد: یک خانه بومگردی باید برپایه اقلیم منطقه دارای معماری خاص و بومی همان منطقه بوده که این مهم ترین مشخصه یک اقامتگاه بومگردی است.

مدیرگروه جهانگردی و گردشگری دانشگاه مازندران با تصریح اینکه اقامتگاه بوگردی حتی در مورد غذا هم باید فاکتور بومی و محلی را رعایت کرده و غذای محلی منطقه را ارائه دهد، یادآور شد: قانون گذار حتی این حق را برای یک اقامتگاه بومگردی قائل نشده که غذاهای مرسوم جامعه به عنوان مثال جوجه کباب را ارائه کند.

رمضان زاده با تاکید بر اینکه درکنار معماری لزوما باید غذا و نوشیدنی مختص منطقه ارائه شود، اضافه کرد: مواردی دیگر مانند نحوه دفع فاضلاب و پسماند، مصرف انرژی و فروش محصولاتی که در آن اقامتگاه ارائه شده باید بر اساس فرهنگ بومی منطقه ای باشد که در آن قرار گرفته است.

رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران ویژگی دیگر اقامتگاه بومگردی را زندگی کردن خانواده ها در آن اقامتگاه دانست و اظهار کرد: حضور خانواده و افراد اقامتگاه در همان فضا باید وجود داشته باشد.

وضعیت اقامتگاه های بومگردی مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه بابلسر در مورد برخی از اقامتگاه های بومگردی استان مازندران که رویکردی اقتصادی در پیش گرفته و از مسیر اصلی خارج شده اند، اظهار کرد: ارائه غذاهای غیر بومی و اقامت به هر فرد مراجعه کننده به صرف کسب درآمد با اهداف اصلی خانه های بومگردی منافات داشته و انتظارها در مورد خانه های بومگردی آنطور که باید برآورده نشده است.

وی از تعداد 90 واحد فعال دارای مجوز در استان مازندران خبر داد و با بیان اینکه 400 پرونده نیز در دست اقدام است، تصریح کرد: تعداد 200 پرونده موافقت اصولی ساخت بنا را گرفته و نیمی دیگر موافقت احیای بنا را اخذ کرده اند.

رمضان زاده 200 مجوزی که برای ساخت خانه بومگردی صادر شده است را به معنای ورود سرمایه گذار با در اختیار داشتن زمین معرفی کرد و افزود: احداث بنا می تواند در هر معماری اعم از سنتی، روستایی و شهری رخ داده و موافقت ها برای ساخت و ساز با توجه به معماری، استفاده از مصالح بومی و اقلیم منطقه صادر شده است.

چالش های پیش رو

رئیس کارگروه تخصصی گردشگری و صنایع دستی اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران با هشدار به ساخت و سازهای غیر متعارف از آنچه در تعاریف بومگردی است، خاطرنشان کرد: این امکان وجود دارد که مجوزهای ساخت دستخوش هویت زدگی شده و در آینده، بومگردی از این حیث، دچار مشکل شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه مازندران آینده این حرفه را همراه با چالش های گوناگون توصیف و تصریح کرد: عدم کنترل و نظارت بر عملکرد اقامتگاه های بومگردی و نیز عدم ارزیابی و پایش پیوسته این اماکن سبب خروج این اقامتگاه ها از تعاریف و اهداف اصلی می شود و رویکردی شبیه خانه های مسافر پیدا می کنند.

رمضان زاده ورود افراد بدون مطالعه به این حوزه به ویژه در ابتدای کار و نیز رویکرد اقتصاد محور در اداره اقامتگاه های بومگردی را فارغ از مختصات و ویژگی چنین اقامتگاه هایی اعلام و تاکید کرد: به دلیل اینکه اقامتگاه ها ارزیابی و بررسی نشده و به کسی پاسخگو نیستند بنابراین به ارائه هر خدمتی روی آورده و این اماکن را صرفا به فضایی برای هر نوع اقامت بدل خواهند کرد که از تعاریف اصلی فاصله دارد.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

یک سوم کلاس های درس مدارس مازندران نیازمند نوسازی است

نمایش هشت فیلم درباره جنگل های هیرکانی درجشنواره وارش

سیل اخیر 8 میلیارد تومان به واحدهای آموزشی مازندران آسیب زد

آغاز فعالیتهای فرهنگی و هنری در مازندران با نگاه به سیلزدگان

گرد انتظار بر مجوز انتشار دانشنامه مازندران

53 فیلم به بخش مسابقه ملی جشنواره بین المللی فیلم وارش راه یافت

گران فروشی ، آفت نوظهور گردشگری مازندران

گردگیری هنری در یک جلسه

سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریالی خیرین مدرسه ساز در بابل

مدارس مازندران روز شنبه اینده باز است

پنج فیلم ایرانی بخش بین الملل جشنواره فیلم وارش معرفی شد

رقابت فیلمسازان 6 کشور حوزه دریای خزر در جشنواره وارش

دریافت پاسخ به شبهات مهدویت در 300امامزاده شاخص مازندران

افزایش 20 درصدی اعضای فعال کتابخانه های عمومی مازندران

اتمام داوری 840 اثر و معرفی نفرات برتر جشنواره ققنوس در مازندران

جشن شعبانیه در تمامی کانون های مساجد مازندران برگزار می شود

فرهنگ مهدوی رمز عبور دنیای اسلام از مشکلات است

برنامه «هنر در سنگر عشق» در مناطق سیل زده مازندران اجرا شد

هزینه کرد 100 میلیاردی برای اجرای نیات واقفین در مازندران

اتمام داوری 840 اثر و معرفی نفرات برتر جشنواره ققنوس در مازندران

ضرورت نهادینه شدن سبک زندگی قرآنی در حوزه تعلیم و تربیت

31 فروردین ماه آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره نوروزی پلیس

24 فیلم به بخش نهایی«ترنه وا» جشنواره وارش راه یافت

جشنواره لباس ایرانی اواخر فروردین در مازندران برپا می شود

آیین بزرگداشت سلمان هراتی در تنکابن برگزار شد

پذیرایی به سبک غیر بومی بر سفره گردشگری مازندران

9 کنسرت و جنگ شادی نوروزی در رامسر برگزار شد

افزایش120 درصدی فروش صنایع دستی در نمایشگاه ملی نوشهر

من خود آن سیزدهم کز همه عالم بدرم

سرگرمی های نوروزی 85 میلیارد ریال برای مازندران درآمد داشت

بازدید 669 گردشگر خارجی از موزه های مازندران

برپایی جشن میلاد امام حسین (ع) در 300 امامزاده مازندران

سیل بازدید از موزه های مازندران را هم 35 درصد کاهش داد

بابلی ها یاد پدر مهربان سینمای ایران را گرامی داشتند

جشنواره فیلم وارش درقامت بین المللی برگزار شود

تشکیل قرارگاه فرهنگی تبلیغی برای کاهش آلام سیل زدگان

بررسی روش های مختلف برگزاری امتحان نهایی در مناطق سیل زده

خسارت 30 میلیارد ریالی سیل به زادگاه نیما یوشیج

اسکان مسافران نوروزی در مدارس مازندران 50 درصد کاهش یافت

خسارت سیل به 3 مدرسه زیرآب/ مدارس مناطق سیل زده دایر است

مازندران تعطیلات نوروزی را با 15 میلیون گردشگر پایان برد

پاسداشت روز طبیعت در مازندران

موزه کشتی در جویبار راه اندازی می شود

سیلاب به 81 مدرسه مازندران آسیب رساند

افزایش ورودی گردشگران نوروزی به مازندران پس از سیل

اقامت گردشگران نوروزی در مازندران به 12 میلیون نفر رسید

راهبرد گردشگری انبوه 70 سال پیش باید به گردشگری پایدار برسد

فروش 2.7 میلیارد تومانی صنایع دستی مازندارن در ایام نوروز

20 درصد گردشگران مازندران در روستاها اقامت کردند

فروش 2 میلیارد تومان محصولات صنایع دستی نوروزی در مازندران