پیام مازند

آخرين مطالب

نگرانی روستاییان تنکابنی از اوضاع نابسامان رودخانه های منطقه اقتصادي

نگرانی روستاییان تنکابنی از اوضاع نابسامان رودخانه های منطقه

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- جمعی از روستاییان خسارت دیده از سیل مهرماه گذشته در تنکابن با انتقاد از کندی روند ساماندهی رودخانه ها در این شهرستان، می گویند هرگونه کوتاهی دراین زمینه احتمال آنکه با هر بارندگی شدید این رودخانه ها طغیان کنند و سیلی به جریان بیفتد دور از انتظار نیست.
بارش شدید باران به همراه سیل اواسط مهرماه بیش از 705 میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی، مسکونی و کشاورزی در مازندران بویژه در شهرستان تنکابن خسارت وارد کرد.
بخشی از حدود 2 هزار و 600 واحد مسکونی خسارت دیده ناشی از این سیل همانند سایر موارد، خانه هایی بودند که در حاشیه رودخانه ها بدون در نظر گرفتن حریم قانونی ساخته شدند.
یکی از اهالی روستای مهاجرآباد بخش مرکزی تنکابن دراین باره گفت: مسئولان ذیربط می دانند که اهالی این روستا به علت طغیانی شدن رودخانه ها براثر بارندگی شدید و جریان سیل دچار خسارت های فراوانی شده اند منتهی برای بازسازی و لایروبی آن تاکنون اقدام اساسی نکرده اند.
بهروز گلین مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نکته مهم تر آنکه پیش از جریان سیل نیز نامه نگاری های فراوانی با مسئولان محلی و استانی برای ساماندهی رودخانه های جاری در این روستا شده اما متاسفانه این پیگیری های تاکنون نتیجه ای نداشته است.
وی اظهار داشت: هرچند از خدمات امداد رسانی بموقع مسئولان دستگاه های اجرایی و امداد رسانی برای کاهش بار روانی و برگشت زندگی مردم به روال عادی در این روستا نباید چشم پوشی کرد منتهی لایروبی و سامان بخشی رودخانه ها با هدف پیشگیری از طغیانی شدن آن ها و احتمال جریان سیل در این روستا موضوع مهمی است و باید مورد توجه مسئولان ذیربط قرار گیرد.
این روستایی گفت: البته دیده شده پیمانکاری برای لایروبی و ساماندهی رودخانه های این روستا بکارگرفته شده ولی آنچه اهالی روستا مشاهده می کنند با توجه به حجم انبوه مصالح آورده شده در بستر رودخانه ها ماهها زمان می برد تا این مصالح برداشت و از بستر این رودخانه ها انتقال داده شود.
مرادی با اشاره به احتمال بارندگی شدید و طغیانی شدن این رودخانه ها از مسئولان ذیربط خواست تا با اراده جدی تر برای ساماندهی کامل رودخانه های جریانی در این روستا تدابیری بیندیشند.
قربانعلی خشکرود منصوری از اهالی روستای خشکرود تنکابن نیز به نزدیک شدن فصل زراعی اشاره کرد و گفت: تازمانی که رودخانه ها در این روستا ساماندهی و حریم آن ها مشخص نشود نمی توان برای بازسازی سردهنه های آن ها کاری کرد.
وی افزود: روستائیان شاید در گذشته بدون ساماندهی رودخانه ها اقدام به بازسازی سردهنه ها می کردند ولی هم اکنون پی برده اند که مرتکب اشتباه شده اند چرا که با هر بارندگی شدید این سردهنه ها دوباره خراب می شود.
به گفته این روستایی، مسئولان باید فشار بیشتری به پیمانکاران بیاورند تا دغدغه مردم این روستا که بیشترشان کشاورز هستند ، کاهش یابد.
مدیر امور منابع آب شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد گفت که سیل مهرماه گذشته حدود 180 میلیارد تومان به بستر و دیواره های حفاظتی و بندهای انحرافی رودخانه های جاری در این شهرستان که بیشترین آن مربوط به حوزه تنکابن بوده خسارت زد منتهی اعتباری که تاکنون اختصاص داده شد، حدود 6 و نیم میلیارد تومان بوده است.
حمیدرضا افقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، شیرود، تیروم، سرخرود، گرگرود، چشمه کیله، دوهزار، سه هزار، ولمرود، ازارود و مرداب رود را جزو رودخانه های نام برد که در تنکابن جریان دارد.
وی افزود: با توجه به محدودیت های مالی و کافی نبودن اعتبار جبران خسارت سیل، پس از 15 روز همراهی در امداد رسانی به دیگر دستگاه ها و ادارات مرتبط سعی شد از ظرفیت های بخش خصوصی برای لایروبی و ساماندهی رودخانه ها استفاده کنیم.
افقی اظهار داشت: هم اکنون تعداد چهار دستگاه بیل مکانیکی و یکدستگاه بولدوزر برای ساماندهی رودخانه جاری در روستای مهاجرت آباد بکار گرفته شده منتهی حجم کار به حدی زیاد است که ممکن است ساماندهی رودخانه ها ماهها زمان ببرد.
مدیر امور منابع آب شهرستان های عباس آباد، تنکابن و رامسر، تجاوز و تصرف حریم و بستر رودخانه ها و ساخت و سازهای غیرمجاز را از علت های طغیانی شدن آن ها در این شهرستان دانست و گفت که به عنوان نمونه به خاطر همین اعمال خلافکارانه عده ای از افراد، عرض رودخانه ها به حدود 25 متر کاهش یافته بود که هم اکنون با ساماندهی آن به عرض 100 متر رسید.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران بتازگی در بازدیدی که برای بررسی آخرین وضعیت روستاهای سیلزده به شهرستان تنکابن داشت، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، خواستار عزم جدی تر مسئولان ذیربط برای شتاب بخشی در روند ساماندهی رودخانه های جاری در این شهرستان شد.
مهدی رازجویان در جریان بازدید از روستاهای سیلزده "ایثارده "، "پلطان "، "مهاجرآباد" ، "توساکوتی" ، "خشکرود " و "صادق آباد " تنکابن با تایید کندی روند ساماندهی رودخانه های جاری در این شهرستان گفت که هرچند عملیات اجرای این طرح از لحاظ فنی و اصول کاری مشکلی ندارد اما روند اجرایی آن باید با شتاب بیشتری انجام گیرد و از حالت بلاتکلیفی خارج شود.
وی اظهار داشت: نکته مهم تر آنکه از زمان وقوع سیل اقدامات خوبی شد و آن اینکه سعی شد تا روند بروکراسی اداری مدت زمان شش ماه به حدود 10 روز برای ساماندهی رودخانه ها کاهش یابد ضمن آنکه از ظرفیت های پیمانکاران بومی استفاده شد.
به گفته این مسئول استانی، مساله دیگر ترک تشریفات برای استفاده از مصالح داخل رودخانه ها برای ساخت دیواره های حفاظتی بود و مصالح مازاد هم آب منطقه ای مکلف شد تا از بستر رودخانه ها خارج کند.
سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران گفت: ساماندهی رودخانه ها از نظر علمی و فنی توسط دستگاه های مربوط مشکلی ندارد اما آنچه مشاهده شده بستر رودخانه ها منطبق با حجم آب جاری شده در آن ها نیست و به همین خاطر عرض این رودخانه را افزایش داده اند تا با ساخت دیواره های حفاظتی از لحاظ سیل خطری برای مردم نداشته باشد.
رازجویان تاکید کرد که باید پیمانکاران این منطقه تقویت شوند برای آنکه کشاورزان در زمان کشت و کار و پرورش دهندگان ماهی دچار چالش نشوند و مساله دیگر آنکه راهبرد اساسی شرکت آب منطقه ای نیز که مورد تاکید استاندار است، سامان بخشی رودخانه ها با هدف پیشگیری ازجریان های احتمالی سیل خانمان برانداز در این استان می باشد.
وی همچنین روند ادامه فعالیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دیواره سازی و ساخت راههای دسترسی روستاهای آسیب دیده ناشی از سیل شهرستان تنکابن را مطلوب ارزیابی کرد.
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
7513/1899/ 7078

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات

ضرورت تقویت زیرساخت های معدنی/ خام‌فروشی نکنیم

نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری مازندران در ساری گشایش یافت

کویر سرمایه گذاری گردشگری در سواحل مازندران

تحریم ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته است

82 درصد حجم سدهای مازندران پر شده است

انرژی ، اولویت اول همکاری روسیه - ایران است

حذف دلار ، هدف ایران در تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر

67 کشور به جاده ابریشم پیوستند

شرکت های روسی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند

تعامل اتاق های بازرگانی همکاری های اقتصادی خزر را افزایش می دهد

پیوستن به اوراسیا گام مهم توسعه تبادلات منطقه ای است

تجارت بین کشورهای حاشیه دریای خزر گسترش یابد

هیجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در مازندران آغاز به کرد

سردهنه های کشاورزی تنکابن و عباس آباد آبگیری شد

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی کشور

تغییر قالب سنتی به صنعتی از علل اصلی قطبی شدن اقتصاد کشاورزی مازندارن

جهش کشت برنج پرمحصول ؛ رهاورد سیلاب در مازندران

آبدهی رودخانه تجن ساری حدود 600 درصد افزایش یافت

کشورهای حاشیه خزر بازاری جذاب برای مازندران/200ظرفیت اقتصادی در مازندران شناسایی شد

سیلزدگان مازندران حدود 225 میلیارد ریال کمک بلاعوض دریافت کردند

پیش بینی اعتبار 75 هزار میلیارد ریالی برای بازسازی واحدهای مسکونی سیلزده

برداشت گندم در مازندران آغاز شد

آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران

برنج خارجی مهمان ناخوانده بازارهای مازندران

شرکت حمل و نقل بین المللی به نام مازندران به کام دیگران

سرمایه گذاری روی ماهیان خاویاری کمک به رونق تولید است

5 شرکت حمل و نقل فعال در مازندران بین المللی است

صادرات یکی از محورهای مهم رونق تولید است

17 هزار تن کلزا در مازندران خریداری شد

صادرات مازندران ضمانت نامه یک میلیارد دلاری دریافت می کند

میزان صادرات مازندران از 400 میلیون دلار فراتر نرفته است

رشد قیمت اراضی در غرب مازندران سرسام آور شده است

توسعه صادرات غیرنفتی در مازندران الزامی است

«خاویار» برند صادرات مازندران برای ارزآوری است

فقط یک شرکت بالای یک میلیارد دلار در کشور صادرات دارد

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی

60 میلیارد ریال از مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد