پیام مازند

آخرين مطالب

نگرانی روستاییان تنکابنی از اوضاع نابسامان رودخانه های منطقه اقتصادي

نگرانی روستاییان تنکابنی از اوضاع نابسامان رودخانه های منطقه

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- جمعی از روستاییان خسارت دیده از سیل مهرماه گذشته در تنکابن با انتقاد از کندی روند ساماندهی رودخانه ها در این شهرستان، می گویند هرگونه کوتاهی دراین زمینه احتمال آنکه با هر بارندگی شدید این رودخانه ها طغیان کنند و سیلی به جریان بیفتد دور از انتظار نیست.
بارش شدید باران به همراه سیل اواسط مهرماه بیش از 705 میلیارد تومان به تاسیسات زیربنایی، مسکونی و کشاورزی در مازندران بویژه در شهرستان تنکابن خسارت وارد کرد.
بخشی از حدود 2 هزار و 600 واحد مسکونی خسارت دیده ناشی از این سیل همانند سایر موارد، خانه هایی بودند که در حاشیه رودخانه ها بدون در نظر گرفتن حریم قانونی ساخته شدند.
یکی از اهالی روستای مهاجرآباد بخش مرکزی تنکابن دراین باره گفت: مسئولان ذیربط می دانند که اهالی این روستا به علت طغیانی شدن رودخانه ها براثر بارندگی شدید و جریان سیل دچار خسارت های فراوانی شده اند منتهی برای بازسازی و لایروبی آن تاکنون اقدام اساسی نکرده اند.
بهروز گلین مرادی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: نکته مهم تر آنکه پیش از جریان سیل نیز نامه نگاری های فراوانی با مسئولان محلی و استانی برای ساماندهی رودخانه های جاری در این روستا شده اما متاسفانه این پیگیری های تاکنون نتیجه ای نداشته است.
وی اظهار داشت: هرچند از خدمات امداد رسانی بموقع مسئولان دستگاه های اجرایی و امداد رسانی برای کاهش بار روانی و برگشت زندگی مردم به روال عادی در این روستا نباید چشم پوشی کرد منتهی لایروبی و سامان بخشی رودخانه ها با هدف پیشگیری از طغیانی شدن آن ها و احتمال جریان سیل در این روستا موضوع مهمی است و باید مورد توجه مسئولان ذیربط قرار گیرد.
این روستایی گفت: البته دیده شده پیمانکاری برای لایروبی و ساماندهی رودخانه های این روستا بکارگرفته شده ولی آنچه اهالی روستا مشاهده می کنند با توجه به حجم انبوه مصالح آورده شده در بستر رودخانه ها ماهها زمان می برد تا این مصالح برداشت و از بستر این رودخانه ها انتقال داده شود.
مرادی با اشاره به احتمال بارندگی شدید و طغیانی شدن این رودخانه ها از مسئولان ذیربط خواست تا با اراده جدی تر برای ساماندهی کامل رودخانه های جریانی در این روستا تدابیری بیندیشند.
قربانعلی خشکرود منصوری از اهالی روستای خشکرود تنکابن نیز به نزدیک شدن فصل زراعی اشاره کرد و گفت: تازمانی که رودخانه ها در این روستا ساماندهی و حریم آن ها مشخص نشود نمی توان برای بازسازی سردهنه های آن ها کاری کرد.
وی افزود: روستائیان شاید در گذشته بدون ساماندهی رودخانه ها اقدام به بازسازی سردهنه ها می کردند ولی هم اکنون پی برده اند که مرتکب اشتباه شده اند چرا که با هر بارندگی شدید این سردهنه ها دوباره خراب می شود.
به گفته این روستایی، مسئولان باید فشار بیشتری به پیمانکاران بیاورند تا دغدغه مردم این روستا که بیشترشان کشاورز هستند ، کاهش یابد.
مدیر امور منابع آب شهرستان های تنکابن، رامسر و عباس آباد گفت که سیل مهرماه گذشته حدود 180 میلیارد تومان به بستر و دیواره های حفاظتی و بندهای انحرافی رودخانه های جاری در این شهرستان که بیشترین آن مربوط به حوزه تنکابن بوده خسارت زد منتهی اعتباری که تاکنون اختصاص داده شد، حدود 6 و نیم میلیارد تومان بوده است.
حمیدرضا افقی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، شیرود، تیروم، سرخرود، گرگرود، چشمه کیله، دوهزار، سه هزار، ولمرود، ازارود و مرداب رود را جزو رودخانه های نام برد که در تنکابن جریان دارد.
وی افزود: با توجه به محدودیت های مالی و کافی نبودن اعتبار جبران خسارت سیل، پس از 15 روز همراهی در امداد رسانی به دیگر دستگاه ها و ادارات مرتبط سعی شد از ظرفیت های بخش خصوصی برای لایروبی و ساماندهی رودخانه ها استفاده کنیم.
افقی اظهار داشت: هم اکنون تعداد چهار دستگاه بیل مکانیکی و یکدستگاه بولدوزر برای ساماندهی رودخانه جاری در روستای مهاجرت آباد بکار گرفته شده منتهی حجم کار به حدی زیاد است که ممکن است ساماندهی رودخانه ها ماهها زمان ببرد.
مدیر امور منابع آب شهرستان های عباس آباد، تنکابن و رامسر، تجاوز و تصرف حریم و بستر رودخانه ها و ساخت و سازهای غیرمجاز را از علت های طغیانی شدن آن ها در این شهرستان دانست و گفت که به عنوان نمونه به خاطر همین اعمال خلافکارانه عده ای از افراد، عرض رودخانه ها به حدود 25 متر کاهش یافته بود که هم اکنون با ساماندهی آن به عرض 100 متر رسید.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری مازندران بتازگی در بازدیدی که برای بررسی آخرین وضعیت روستاهای سیلزده به شهرستان تنکابن داشت، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، خواستار عزم جدی تر مسئولان ذیربط برای شتاب بخشی در روند ساماندهی رودخانه های جاری در این شهرستان شد.
مهدی رازجویان در جریان بازدید از روستاهای سیلزده "ایثارده "، "پلطان "، "مهاجرآباد" ، "توساکوتی" ، "خشکرود " و "صادق آباد " تنکابن با تایید کندی روند ساماندهی رودخانه های جاری در این شهرستان گفت که هرچند عملیات اجرای این طرح از لحاظ فنی و اصول کاری مشکلی ندارد اما روند اجرایی آن باید با شتاب بیشتری انجام گیرد و از حالت بلاتکلیفی خارج شود.
وی اظهار داشت: نکته مهم تر آنکه از زمان وقوع سیل اقدامات خوبی شد و آن اینکه سعی شد تا روند بروکراسی اداری مدت زمان شش ماه به حدود 10 روز برای ساماندهی رودخانه ها کاهش یابد ضمن آنکه از ظرفیت های پیمانکاران بومی استفاده شد.
به گفته این مسئول استانی، مساله دیگر ترک تشریفات برای استفاده از مصالح داخل رودخانه ها برای ساخت دیواره های حفاظتی بود و مصالح مازاد هم آب منطقه ای مکلف شد تا از بستر رودخانه ها خارج کند.
سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران گفت: ساماندهی رودخانه ها از نظر علمی و فنی توسط دستگاه های مربوط مشکلی ندارد اما آنچه مشاهده شده بستر رودخانه ها منطبق با حجم آب جاری شده در آن ها نیست و به همین خاطر عرض این رودخانه را افزایش داده اند تا با ساخت دیواره های حفاظتی از لحاظ سیل خطری برای مردم نداشته باشد.
رازجویان تاکید کرد که باید پیمانکاران این منطقه تقویت شوند برای آنکه کشاورزان در زمان کشت و کار و پرورش دهندگان ماهی دچار چالش نشوند و مساله دیگر آنکه راهبرد اساسی شرکت آب منطقه ای نیز که مورد تاکید استاندار است، سامان بخشی رودخانه ها با هدف پیشگیری ازجریان های احتمالی سیل خانمان برانداز در این استان می باشد.
وی همچنین روند ادامه فعالیت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در دیواره سازی و ساخت راههای دسترسی روستاهای آسیب دیده ناشی از سیل شهرستان تنکابن را مطلوب ارزیابی کرد.
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران واقع است.
7513/1899/ 7078

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد

خسارت 291 میلیاردی سیل بر تاسیسات آبرسانی روستایی مازندران

ثانیه‌های حیاتی برای نجات کشاورزی مازندران

موج جدید بارشی اواخر امشب وارد مازندران می شود

چشم کشاورزان خسارت دیده مازندران به دست دولت

1300 هکتار از خزانه برنج در جویبار از بین رفت

خسارت سیل 1100 واحد آسیب دیده به بیمه ها اعلام شد