پیام مازند

آخرين مطالب

خوراندن هورمون رشد به مرغ های گوشتی کذب است اقتصادي

خوراندن هورمون رشد به مرغ های گوشتی کذب است

  بزرگنمايي:

پیام مازند- حسین سالاری  با اشاره به اینکه زنجیره کامل تولید طیور یکی از صنایع پیچیده و حرفه ای است که تنها 6 کشور در دنیا به آن دسترسی دارند، گفت: یکی از این کشورها ایران است که خط تولید آن در سال های قبل انقلاب از کشور هلند خریداری شده و فقط در مازندران و در شهرستان بابل وجود دارد.

وی از تلاش برخی کشورها برای از بین بردن مرغ لاین خبر داد و خاطرنشان کرد: وجود این نژاد باعث شد تا تحریم ها اثربخش نباشد، همچنین برخی معتقد هستند چنانچه ایران دارای این نژاد نبود به راحتی می توانستند آن را تحریم و کشور را در معرض تهدید جدی قرار دهند.

این فعال اقتصادی در صنعت طیور با بررسی وضع موجود زنجیره تولید صنعت طیور در استان مازندران گفت: مازندران به عنوان قطب پرورش طیور در کشور محسوب و از نظر کمی و کیفی جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

سالاری به منظور شناخت فرآیند تولید در صنعت طیور، زنجیره تولید مرغ گوشتی را این گونه تشریح کرد: این زنجیره شامل مرغ لاین، مرغ اجداد و مرغ مادر گوشتی، مرغ گوشتی، کارخانه جوجه کشی و نهایتا کشتارگاه صنعتی است.

وی به بررسی ظرفیت تولیدی هر یک از زنجیره های تولید پرداخت و اظهار کرد: مرغ لاین گوشتی تنها واحد تولیدی کشور و خاورمیانه، در استان مازندران بوده که دارای یک واحد مزرعه است و تاکنون به صورت رسمی، آماری از ظرفیت و تولید سالانه آن اعلام نشد.

سالاری در ادامه افزود: مرغ اجداد گوشتی در حال حاضر با 5 مزرعه تولیدی و ظرفیت 257 هزار و 500 قطعه و همچنین با پتانسیل تولید 35 میلیون قطعه جوجه  در حال فعالیت است.

این فعال صنعت طیور، در رابطه با ظرفیت ها و مشخصات تولیدی مزارع مرغ مادر گوشتی گفت: این حلقه از زنجیره تولید 33 درصد از ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده و حدود 220 مزرعه فعال است که ظرفیت واحدهای آن حدود 6 میلیون و 300 هزار قطعه می رسد و سالیانه 314 میلیون قطعه تخم مرغ نطفه‌دار جوجه مرغ گوشتی تولید می کنند.

سالاری به تولید مرغ گوشتی در 2 هزار و 263 مزرعه اشاره و تاکید کرد: این مجموعه با ظرفیت 195 میلیون قطعه در سال و تولید 230 میلیون گوشت مرغ، 11 درصد از ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

وی از وجود 41 کارخانه جوجه کشی با ظرفیت واحد تولید 900 میلیون تخم مرغ نطفه دار خبر داد و خاطرنشان کرد: این زنجیره با تولید سالیانه 633 میلیون قطعه جوجه یک روزه قریب به 60 درصد از ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

این فعال اقتصادی، تعداد کشتارگاه صنعتی مازندران را 21 واحد با ظرفیت کشتار 106 هزار تن عنوان و تصریح کرد: تمام این زنجیره های تولید دارای فرصت ها و تهدیدهایی است که به عنوان عوامل خارجی بر این صنعت اثر مستقیم دارد.

چالش های صنعت طیور

وی چالش های صنعت طیور را این گونه برشمرد: وابستگی ژنتیکی، تامین علوفه و نهاده های عمده از خارج کشور، وجود واسطه های فراوان در تمامی مراحل زنجیره تولید، وجود انواع بیماری های طیور و مخاطرات درگیری و مبتلا شدن گله، دخالت بخش دولتی در قیمت گذاری محصولات و نوسانات قیمتی شدید در بازار فروش گوشه ای از مشکلات بخش صنعت در این حوزه است.

این فعال اقتصادی در ادامه به دیگر چالش های این بخش اشاره و اظهار کرد: فقدان پوشش بیمه ای مناسب در مراحل تولید اعم از افت کامل تولید و محصول، بیمه درمان و بیمه درآمد، نزدیک شدن بافت مسکونی به مزارع پرورش و مخاطرات آلودگی و خارج شدن از شرایط نظام دامداری، واردات بی رویه محصولات در مقاطع مختلف، بالا بودن توان رقابتی تولیدات جهانی، ضعف مبانی قانونی در راستای برقراری امنیت سرمایه گذاری و نابسامانی بازار و ناکارایی سیاست های حمایت از تولید به عنوان تهدیدهای صنعت طیور محسوب می شود.

فرصت های صنعت طیور در مازندران

سالاری فرصت های موثر در زنجیره تولید صنعت طیور در مازندران را این گونه معرفی کرد: دارا بودن شرایط اقلیمی معتدل و مناسب به لحاظ دما، رطوبت و هوا، نزدیکی به پایتخت کشور، وجود بنادر دریایی جهت واردات مواد اولیه و صادرات محصولات به کشورهای منطقه، وجود راه های ارتباطی مناسب و متعدد به تهران و استان های اطراف، وجود جنگل ها و درختان و کاهش انتقال بیماری ها، ورود جمعیت بالای گردشگران و مسافران و نیز وجود زنجیره کامل صنعت در استان که می تواند به پیشرفت و بهبود این صنعت در مازندران کمک کند.

نقاط قوت صنعت طیور در مازندران

وی به عوامل داخلی موثر در زنجیره تولید صنعت طیور استان مازندران که موجب کسب جایگاه نخست در کشور به عنوان نقاط قوت یاد کرد و افزود: برخورداری از سهم بازار مناسب در کشور، تولید محصولات با کمیت و كیفیت بالا، وجود تولیدکنندگان و نیروی های انسانی توانمند و با تجربه در صنعت، برخورداری از دانش فنی لازم، امکانات نسبتا مناسب در سیستم تولید و نیز صبغه و سابقه موثر در تولید و وجود مجتمع های یکپارچه سازی شده متعدد در استان، به عنوان نقاط قوتی است که می تواند به کمک این صنعت در استان بیاید.

نقاط ضعف صنعت طیور در مازندران

این فعال و تحلیلگر اقتصادی در بخش طیور، از نبود برنامه ریزی راهبردی مستقل برای صنعت طیور مازندران سخن گفت و اضافه کرد: ناهماهنگی و از هم گسیختگی صنعت و فقدان اتاق فکر منسجم و هماهنگ جهت ساماندهی صنعت طیور و همچنین عدم ارتباط بین زنجیره های تخصصی شامل نظام مهندسی، نظام دامپزشکی و دامپزشکی، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی بخشی از ضعف های صنعت در استان است.

سالاری در ادامه دیگر نقاط ضعف این حرفه را مربوط به عدم بهره گیری مناسب از ظرفیت کامل و پتانسیل موجود و بالا بودن نسبی قیمت تمام شده محصولات دانست و ادامه داد: وجود سیستم توزیع نامناسب، فقدان تولید علوفه مورد نیاز، تراکم بالای مرغداری ها در مناطق مختلف و ایجاد زمینه آلودگی منطقه، کمبود نقدینگی و فقدان سرمایه در گردش مورد نیاز برای تولید و  همچنین فرسودگی و مستهلک شدن سالن های تولید و ماشین آلات و تجهیزات مرغداری ها به عنوان نقاط ضعفی است که در استان وجود دارد.

مخاطرات نژاد آرین

وی یکی از دلایل افت شدید بازار نژاد بومی آرین را مربوط به عدم موفقیت در بازار رقابت با نژادهای وارداتی عنوان و تصریح کرد: مرغ لاین مازندران تنها واحد خاورمیانه بوده که از اهمیت خاص و موقعیت استراتژیک برای ایران برخوردار است، اما متاسفانه در مقابل رقابت با نژادهای وارداتی نظیر "راس، کاپ، پلاس و هوبارد" نتوانسته توفیق چندانی به لحاظ تعداد تولید، وزن گیری و توجیهات اقتصادی داشته باشد.

سالاری از توجه بیشتر به لاین آرین به لحاظ تهدیدهای امنیتی و تحریم ها سخن به میان آورد و گفت: چنانچه با حمایت دولت، محصولات این نژاد با قیمت، شرایط و امتیازات ویژه به فروش برسد، می تواند از سهم بازار مناسب تری برخوردار شود.

کارشناس اقتصادی در بخش طیور درباره خصوصی کردن نژاد آرین گفت: اگر قابلیت تکثیر وجود داشته باشد، واگذاری آن به بخش خصوصی بسیار مناسب است. در غیر این صورت، چون حفظ آن برای کشور حیاتی است، بهتر است که توسط دولت محافظت شود.

وی از مخاطرات فعالیت تعدادی از مرغداری ها در حریم ممنوع مزرعه آرین خبر داد و با هشدار به این که حفظ و تقویت این نژاد برای کشور از انرژی هسته ای مهم تر است تاکید کرد: معتقدم در صورت بسته شدن درهای کشور و عدم ورود نژادهای دیگر، ما قادر به تولید گوشت مرغ برای مردم نخواهیم بود که این تکلیف سازمان پدافند غیر عامل را سنگین خواهد کرد.

شایعاتی در مورد وزن مرغ و هورمون های خوراکی

این فعال اقتصادی صنعت طیور با بیان این مطلب که با افزایش وزن مرغ، گوشت آن دارای چربی بیشتری است و اظهار کرد: بالا بردن وزن مرغ تنها از نظر اقتصادی برای تولیدکننده توجیه دارد و غیر از این دلیل دیگری برای افزایش وزن وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شایعه خوراندن هورمون رشد به مرغ های گوشتی با رد این ادعا تصریح کرد: منظور از هورمون در واقع آنتی بیوتیکی است که برای مرغ های غیر ارگانیک مصرف می شود که این موضوع صحت نداشته و اساسا با قیمت بسیار بالای هورمون‌ها اصلا توجیح ندارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد

خسارت 291 میلیاردی سیل بر تاسیسات آبرسانی روستایی مازندران

ثانیه‌های حیاتی برای نجات کشاورزی مازندران

موج جدید بارشی اواخر امشب وارد مازندران می شود

چشم کشاورزان خسارت دیده مازندران به دست دولت

1300 هکتار از خزانه برنج در جویبار از بین رفت

خسارت سیل 1100 واحد آسیب دیده به بیمه ها اعلام شد