پیام مازند

آخرين مطالب

خوراندن هورمون رشد به مرغ های گوشتی کذب است اقتصادي

خوراندن هورمون رشد به مرغ های گوشتی کذب است

  بزرگنمايي:

پیام مازند- حسین سالاری  با اشاره به اینکه زنجیره کامل تولید طیور یکی از صنایع پیچیده و حرفه ای است که تنها 6 کشور در دنیا به آن دسترسی دارند، گفت: یکی از این کشورها ایران است که خط تولید آن در سال های قبل انقلاب از کشور هلند خریداری شده و فقط در مازندران و در شهرستان بابل وجود دارد.

وی از تلاش برخی کشورها برای از بین بردن مرغ لاین خبر داد و خاطرنشان کرد: وجود این نژاد باعث شد تا تحریم ها اثربخش نباشد، همچنین برخی معتقد هستند چنانچه ایران دارای این نژاد نبود به راحتی می توانستند آن را تحریم و کشور را در معرض تهدید جدی قرار دهند.

این فعال اقتصادی در صنعت طیور با بررسی وضع موجود زنجیره تولید صنعت طیور در استان مازندران گفت: مازندران به عنوان قطب پرورش طیور در کشور محسوب و از نظر کمی و کیفی جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

سالاری به منظور شناخت فرآیند تولید در صنعت طیور، زنجیره تولید مرغ گوشتی را این گونه تشریح کرد: این زنجیره شامل مرغ لاین، مرغ اجداد و مرغ مادر گوشتی، مرغ گوشتی، کارخانه جوجه کشی و نهایتا کشتارگاه صنعتی است.

وی به بررسی ظرفیت تولیدی هر یک از زنجیره های تولید پرداخت و اظهار کرد: مرغ لاین گوشتی تنها واحد تولیدی کشور و خاورمیانه، در استان مازندران بوده که دارای یک واحد مزرعه است و تاکنون به صورت رسمی، آماری از ظرفیت و تولید سالانه آن اعلام نشد.

سالاری در ادامه افزود: مرغ اجداد گوشتی در حال حاضر با 5 مزرعه تولیدی و ظرفیت 257 هزار و 500 قطعه و همچنین با پتانسیل تولید 35 میلیون قطعه جوجه  در حال فعالیت است.

این فعال صنعت طیور، در رابطه با ظرفیت ها و مشخصات تولیدی مزارع مرغ مادر گوشتی گفت: این حلقه از زنجیره تولید 33 درصد از ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده و حدود 220 مزرعه فعال است که ظرفیت واحدهای آن حدود 6 میلیون و 300 هزار قطعه می رسد و سالیانه 314 میلیون قطعه تخم مرغ نطفه‌دار جوجه مرغ گوشتی تولید می کنند.

سالاری به تولید مرغ گوشتی در 2 هزار و 263 مزرعه اشاره و تاکید کرد: این مجموعه با ظرفیت 195 میلیون قطعه در سال و تولید 230 میلیون گوشت مرغ، 11 درصد از ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

وی از وجود 41 کارخانه جوجه کشی با ظرفیت واحد تولید 900 میلیون تخم مرغ نطفه دار خبر داد و خاطرنشان کرد: این زنجیره با تولید سالیانه 633 میلیون قطعه جوجه یک روزه قریب به 60 درصد از ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

این فعال اقتصادی، تعداد کشتارگاه صنعتی مازندران را 21 واحد با ظرفیت کشتار 106 هزار تن عنوان و تصریح کرد: تمام این زنجیره های تولید دارای فرصت ها و تهدیدهایی است که به عنوان عوامل خارجی بر این صنعت اثر مستقیم دارد.

چالش های صنعت طیور

وی چالش های صنعت طیور را این گونه برشمرد: وابستگی ژنتیکی، تامین علوفه و نهاده های عمده از خارج کشور، وجود واسطه های فراوان در تمامی مراحل زنجیره تولید، وجود انواع بیماری های طیور و مخاطرات درگیری و مبتلا شدن گله، دخالت بخش دولتی در قیمت گذاری محصولات و نوسانات قیمتی شدید در بازار فروش گوشه ای از مشکلات بخش صنعت در این حوزه است.

این فعال اقتصادی در ادامه به دیگر چالش های این بخش اشاره و اظهار کرد: فقدان پوشش بیمه ای مناسب در مراحل تولید اعم از افت کامل تولید و محصول، بیمه درمان و بیمه درآمد، نزدیک شدن بافت مسکونی به مزارع پرورش و مخاطرات آلودگی و خارج شدن از شرایط نظام دامداری، واردات بی رویه محصولات در مقاطع مختلف، بالا بودن توان رقابتی تولیدات جهانی، ضعف مبانی قانونی در راستای برقراری امنیت سرمایه گذاری و نابسامانی بازار و ناکارایی سیاست های حمایت از تولید به عنوان تهدیدهای صنعت طیور محسوب می شود.

فرصت های صنعت طیور در مازندران

سالاری فرصت های موثر در زنجیره تولید صنعت طیور در مازندران را این گونه معرفی کرد: دارا بودن شرایط اقلیمی معتدل و مناسب به لحاظ دما، رطوبت و هوا، نزدیکی به پایتخت کشور، وجود بنادر دریایی جهت واردات مواد اولیه و صادرات محصولات به کشورهای منطقه، وجود راه های ارتباطی مناسب و متعدد به تهران و استان های اطراف، وجود جنگل ها و درختان و کاهش انتقال بیماری ها، ورود جمعیت بالای گردشگران و مسافران و نیز وجود زنجیره کامل صنعت در استان که می تواند به پیشرفت و بهبود این صنعت در مازندران کمک کند.

نقاط قوت صنعت طیور در مازندران

وی به عوامل داخلی موثر در زنجیره تولید صنعت طیور استان مازندران که موجب کسب جایگاه نخست در کشور به عنوان نقاط قوت یاد کرد و افزود: برخورداری از سهم بازار مناسب در کشور، تولید محصولات با کمیت و كیفیت بالا، وجود تولیدکنندگان و نیروی های انسانی توانمند و با تجربه در صنعت، برخورداری از دانش فنی لازم، امکانات نسبتا مناسب در سیستم تولید و نیز صبغه و سابقه موثر در تولید و وجود مجتمع های یکپارچه سازی شده متعدد در استان، به عنوان نقاط قوتی است که می تواند به کمک این صنعت در استان بیاید.

نقاط ضعف صنعت طیور در مازندران

این فعال و تحلیلگر اقتصادی در بخش طیور، از نبود برنامه ریزی راهبردی مستقل برای صنعت طیور مازندران سخن گفت و اضافه کرد: ناهماهنگی و از هم گسیختگی صنعت و فقدان اتاق فکر منسجم و هماهنگ جهت ساماندهی صنعت طیور و همچنین عدم ارتباط بین زنجیره های تخصصی شامل نظام مهندسی، نظام دامپزشکی و دامپزشکی، دانشگاه و مراکز تحقیقاتی بخشی از ضعف های صنعت در استان است.

سالاری در ادامه دیگر نقاط ضعف این حرفه را مربوط به عدم بهره گیری مناسب از ظرفیت کامل و پتانسیل موجود و بالا بودن نسبی قیمت تمام شده محصولات دانست و ادامه داد: وجود سیستم توزیع نامناسب، فقدان تولید علوفه مورد نیاز، تراکم بالای مرغداری ها در مناطق مختلف و ایجاد زمینه آلودگی منطقه، کمبود نقدینگی و فقدان سرمایه در گردش مورد نیاز برای تولید و  همچنین فرسودگی و مستهلک شدن سالن های تولید و ماشین آلات و تجهیزات مرغداری ها به عنوان نقاط ضعفی است که در استان وجود دارد.

مخاطرات نژاد آرین

وی یکی از دلایل افت شدید بازار نژاد بومی آرین را مربوط به عدم موفقیت در بازار رقابت با نژادهای وارداتی عنوان و تصریح کرد: مرغ لاین مازندران تنها واحد خاورمیانه بوده که از اهمیت خاص و موقعیت استراتژیک برای ایران برخوردار است، اما متاسفانه در مقابل رقابت با نژادهای وارداتی نظیر "راس، کاپ، پلاس و هوبارد" نتوانسته توفیق چندانی به لحاظ تعداد تولید، وزن گیری و توجیهات اقتصادی داشته باشد.

سالاری از توجه بیشتر به لاین آرین به لحاظ تهدیدهای امنیتی و تحریم ها سخن به میان آورد و گفت: چنانچه با حمایت دولت، محصولات این نژاد با قیمت، شرایط و امتیازات ویژه به فروش برسد، می تواند از سهم بازار مناسب تری برخوردار شود.

کارشناس اقتصادی در بخش طیور درباره خصوصی کردن نژاد آرین گفت: اگر قابلیت تکثیر وجود داشته باشد، واگذاری آن به بخش خصوصی بسیار مناسب است. در غیر این صورت، چون حفظ آن برای کشور حیاتی است، بهتر است که توسط دولت محافظت شود.

وی از مخاطرات فعالیت تعدادی از مرغداری ها در حریم ممنوع مزرعه آرین خبر داد و با هشدار به این که حفظ و تقویت این نژاد برای کشور از انرژی هسته ای مهم تر است تاکید کرد: معتقدم در صورت بسته شدن درهای کشور و عدم ورود نژادهای دیگر، ما قادر به تولید گوشت مرغ برای مردم نخواهیم بود که این تکلیف سازمان پدافند غیر عامل را سنگین خواهد کرد.

شایعاتی در مورد وزن مرغ و هورمون های خوراکی

این فعال اقتصادی صنعت طیور با بیان این مطلب که با افزایش وزن مرغ، گوشت آن دارای چربی بیشتری است و اظهار کرد: بالا بردن وزن مرغ تنها از نظر اقتصادی برای تولیدکننده توجیه دارد و غیر از این دلیل دیگری برای افزایش وزن وجود ندارد.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص شایعه خوراندن هورمون رشد به مرغ های گوشتی با رد این ادعا تصریح کرد: منظور از هورمون در واقع آنتی بیوتیکی است که برای مرغ های غیر ارگانیک مصرف می شود که این موضوع صحت نداشته و اساسا با قیمت بسیار بالای هورمون‌ها اصلا توجیح ندارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات

ضرورت تقویت زیرساخت های معدنی/ خام‌فروشی نکنیم

نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری مازندران در ساری گشایش یافت

کویر سرمایه گذاری گردشگری در سواحل مازندران

تحریم ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته است

82 درصد حجم سدهای مازندران پر شده است

انرژی ، اولویت اول همکاری روسیه - ایران است

حذف دلار ، هدف ایران در تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر

67 کشور به جاده ابریشم پیوستند

شرکت های روسی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند

تعامل اتاق های بازرگانی همکاری های اقتصادی خزر را افزایش می دهد

پیوستن به اوراسیا گام مهم توسعه تبادلات منطقه ای است

تجارت بین کشورهای حاشیه دریای خزر گسترش یابد

هیجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در مازندران آغاز به کرد

سردهنه های کشاورزی تنکابن و عباس آباد آبگیری شد

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی کشور

تغییر قالب سنتی به صنعتی از علل اصلی قطبی شدن اقتصاد کشاورزی مازندارن

جهش کشت برنج پرمحصول ؛ رهاورد سیلاب در مازندران

آبدهی رودخانه تجن ساری حدود 600 درصد افزایش یافت

کشورهای حاشیه خزر بازاری جذاب برای مازندران/200ظرفیت اقتصادی در مازندران شناسایی شد

سیلزدگان مازندران حدود 225 میلیارد ریال کمک بلاعوض دریافت کردند

پیش بینی اعتبار 75 هزار میلیارد ریالی برای بازسازی واحدهای مسکونی سیلزده

برداشت گندم در مازندران آغاز شد

آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران

برنج خارجی مهمان ناخوانده بازارهای مازندران

شرکت حمل و نقل بین المللی به نام مازندران به کام دیگران

سرمایه گذاری روی ماهیان خاویاری کمک به رونق تولید است

5 شرکت حمل و نقل فعال در مازندران بین المللی است

صادرات یکی از محورهای مهم رونق تولید است

17 هزار تن کلزا در مازندران خریداری شد

صادرات مازندران ضمانت نامه یک میلیارد دلاری دریافت می کند

میزان صادرات مازندران از 400 میلیون دلار فراتر نرفته است

رشد قیمت اراضی در غرب مازندران سرسام آور شده است

توسعه صادرات غیرنفتی در مازندران الزامی است

«خاویار» برند صادرات مازندران برای ارزآوری است

فقط یک شرکت بالای یک میلیارد دلار در کشور صادرات دارد

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی

60 میلیارد ریال از مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد