پیام مازند

آخرين مطالب

خانه مسافرها؛ بلای جان گردشگری/ صنعت هتلداری تهدید می شود اقتصادي

خانه مسافرها؛ بلای جان گردشگری/ صنعت هتلداری تهدید می شود

  بزرگنمايي:

پیام مازند- پدیده نوظهور خانه مسافرها و ویلاهای مبله چند سالی است که به‌طورجدی وارد صنعت گردشگری کشور شده و به دلیل بی‌ضابطه بودن و نبود نظارت جدی بر آن‌ها، هرروز بر تعدادشان افزوده می‌شود بطوریکه بنا بر آمار رسمی سازمان میراث فرهنگی به‌واسطه فعالیت همین خانه مسافرها، ظرفیت اشغال هتل‌ها در دو سه سال گذشته 30 درصد کاهش داشته است.

امروزه وارد هر منطقه گردشگری که می‌شوی عبارت ویلای استیجاری یا خانه مسافر را بر هر درودیواری و تیر برقی می‌بینی که شماره تماسی هم کنارش نوشته‌شده و به‌طور شبانه‌روزی فارغ از رعایت هرگونه قانونی تنها با اخذ یک کارت ملی مهمان پذیرش می‌کنند و در بیشتر آن‌ها هم هر نوع خدمات غیرمجاز آزاد است و قیمتشان نسبت به هتل‌ها سر به فلک می‌کشد.

خانه‌ها و ویلاهایی که گاهی محل شکل‌گیری انواع آسیب‌های اجتماعی نظیر قتل و سرقت و گاهی حتی سرقت مسلحانه و بهره‌کشی از نوامیس مردم هم می‌شوند کما اینکه ازاین‌دست مسائل در سال‌های گذشته در رامسر بی‌سابقه نبوده و چه بسیار گردشگرانی که به کلانتری‌ها مراجعه کرده و عنوان می‌کردند که از آنان سرقت مسلحانه صورت گرفته است.

فارغ از همه آسیب‌های اجتماعی ناشی از فعالیت‌های غیرمجاز خانه مسافرها، این مکان‌ها خیلی راحت و بدون پرداخت هیچ مالیات و عوارضی و بدون هیچ نظارتی کسب درآمده‌های سودآور می‌کنند، در این میان سر هتل دارها برخورداری از نظارت و ضابطه در پذیرش مهمان در هتل‌ها، بی‌کلاه می‌ماند و آنان شدیداً متضرر می‌شوند.


امیرحسین مسعودی فعال گردشگری و مدیر سابق یکی از هتل‌های رامسر دراین‌باره بابیان اینکه هیچ هتلداری مخالف فعالیت خانه مسافرها نیست، می‌گوید: ایجاد محدودیت  برای هر فعالیتی ازجمله بخش گردشگری آفت بوده و نمی‌توانیم بگوییم که گردشگر حتماً باید از هتل استفاده کند و این تفکر اشتباه است.

محدودیت ایجاد کردن برای هر فعالیتی ازجمله بخش گردشگری آفت بوده و نمی‌توانیم بگوییم که گردشگر حتماً باید از هتل استفاده کند و این تفکر اشتباه است

وی افزود: در شهرهای بزرگ دنیا مانند مادرید و هامبورگ و.. هم‌خانه مسافر وجود داشته و درواقع هیلتون فعالیت خود را با اتاق‌های خانه مادرش آغاز کرد، اما این فعالیت در چارچوب قانون با ضابطه خاص انجام و با نظارت همراه بود.

مسعودی نظارت واقعی و جدی را حلقه گمشده ساماندهی ویلاها و خانه مسافرها برشمرد و گفت: ما وزارتخانه‌های عریض و طویلی در کشور داریم که به کار اداری مشغول بوده اما بر فعالیت‌های زیرمجموعه خود نظارت نمی‌کنند درحالی‌که اگر سازمان میراث فرهنگی کشور بر ساماندهی خانه مسافرها و ویلا های اجاره ای نظارت جدی کرده و قانون جامعی را دراین‌باره مدون کند، این خانه‌ها از تهدید به فرصت تبدیل می‌شوند.


محسن ابراهیمی مدیرعامل یکی از هتل‌های رامسر نیز  از فعالیت بی‌ضابطه ویلاها و خانه مسافرها بشدت گلایه می‌کند و می‌گوید: خانه مسافرها تهدید جدی برای امنیت جامعه بشمار می‌آیند.

وی ضمن تأکید بر ساماندهی آن‌ها افزود: آن‌ها باید زیر نظر هتل‌ها فعالیت کنند.

نصرالله خلج دیگر فعال گردشگری و هتلدار رامسری هم ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نابسامان خانه مسافرها و اعمال خلافی که در بیشتر آن‌ها انجام می‌شود می‌گوید: اگر این فعالیت‌ها به شکل کنونی ادامه پیدا کند، در آینده‌ای نه‌چندان دور شاهد تعطیلی هتلداران و فرار سرمایه‌گذاران بخش گردشگری خواهیم بود.

وی افزود: دولت در حالی خانه مسافرها را می‌بیند که یک هتل برای فعالیت خود باید دست‌کم 30 نیروی انسانی داشته باشد درحالی‌که در خانه مسافرها تنها یک خانواده بهره‌مند می‌شوند، درواقع دولت با سبک شمردن این فعالیت‌های غیرمجاز ویلاها و اشتغال دانستن آن، می‌رود که چشمی را درمان کند اما ابرویش را هم خراب می‌کند.

 خلج به درآمدهای سرشار این ویلاهای غیرمجاز هم اشاره می‌کند و می‌گوید: سراچه‌های مبله در ایام نوروز 12 میلیون تومان دستکم درآمد دارند درحالی‌که یک هتل با دارا بودن 30 سوئیت درآمدش به 8 میلیون تومان نمی‌رسد.

 این فعال گردشگری رامسر بابیان اینکه حرفمان این نیست که خانه مسافرها جمع شوند، تصریح کرد: ما می‌گوییم این خانه مسافرها باید توسط مجموعه و سازمانی که ذینفع نباشد سازمان‌دهی شده و در لوای قانون با سازوکاری که هتل‌ها دارند، فعالیت کنند.

جمشید سلطان مرادی رئیس جامعه هتلداران مازندران هم از خانه مسافرها به‌عنوان یک تهدید جدی برای هتلداران و امنیت مردم یادکرد و گفت: خانه مسافر قرار بود که در پنج استان به‌صورت پایلوت اجرا شود که مازندران هم در زمره این پنج استان بود اما به‌شرط آنکه خانه مسافرها در ایام پیک هتل‌ها به کمک آن‌ها آمده و مسافران در هتل‌ها پذیرش شوند و در ویلاها اسکان یابند.

وی افزود: اما با ورود شرکت‌هایی که می‌بایست برای این خانه‌ها پروانه صادر می‌کردند این موضوع تبدیل به یک چالش جدی شد.

در مازندران 120 هزار خانه مسافر غیرمجاز وجود دارد

رئیس جامعه هتلداران مازندران نگاه اشتغال‌زایی سازمان میراث فرهنگی به خانه مسافرها را مانع اصلی بر سر راه ساماندهی آن‌ها دانسته و آن را در تناقض با ورشکستگی هتل‌ها برمی‌شمرد و می‌گوید: چگونه است که یک هتلدار باید از 12 مرجع برای فعالیتش استعلام گرفته و عوارض و مالیات بدهد اما خانه مسافرها که درآمدی به‌مراتب بیشتر از هتلدارها دارند، نه استعلامی می‌گیرند و نه عوارض و مالیاتی پرداخت می‌کنند.

سلطان مرادی تنها راهکار برون‌رفت از این لجام‌گسیختگی خانه مسافرها و کاهش آسیب اجتماعی توسط آن‌ها را در گروی نظارت دقیق، ورود شهرداری‌ها برای پایان کار دادن به این خانه مسافرها و فعالیت کردن آن‌ها زیر نظر هتل‌ها می‌داند.

وی با اشاره به مشکلاتی که در خانه مسافرها برای گردشگران خارجی به وجود آمد، خاطرنشان کرد: طبق آیین‌نامه گردشگری، توریست خارجی که به مرز ایران آمد باید بسته اقامتی آن مشخص‌شده و معلوم باشد که اسکان و اقامت این توریست در کجای ایران است درحالی‌که اکنون این‌طور نبوده و کسی نمی‌داند که این گردشگران سر از کجا درمی‌آورند.

این مسئول درباره اجاره دادن مدارس به گردشگران فرهنگی هم گفت: این کار خلاف بوده و دخالت آموزش‌وپرورش که وظیفه تعلیم و تربیت را بر عهده دارد در امور گردشگری کاملاً غیرقانونی است.

وی افزود: شأن و منزلت فرهنگیان خیلی بالاتر این است که در اتاقی که در آن درس می‌دهد و درواقع محل کارش است، فقط به دلیل هزینه ارزان آن اقامت کند حال بماند که جدا از مسائل بهداشتی و محیطی، در بیشتر موارد امکانات آن در حد بسیار پایینی است.

سلطان مرادی اضافه کرد: دراین‌باره با معاون وزیر آموزش‌وپرورش مذاکره کردیم و از آنان خواستیم تا به‌منظور حفظ شان و منزلت معلمان، از ظرفیت هتل آپارتمانها باقیمت ارزان و شبی حدود 50 هزار تومان با امکانات رفاهی قابل‌قبول استفاده کنند.

بر اساس آنچه از زبان هتلداران بیان شد، باید گفت که اگر این روند بی‌سامانی و بی‌قانونی خانه مسافرها چاره‌اندیشی جدی نشده و دست مافیای سیری‌ناپذیرش از این عرصه قطع نشود، باید روز بروز شاهد تضعیف صنعت هتلداری و تعطیلی بسیاری از آنان باشیم. ازاین‌رو می‌طلبد که استاندار مازندران با وارد شدن به این عرصه حساس و سپردن امور ساماندهی خانه مسافرها به هتلداران و کوتاه کردن دست شرکت‌های پایتخت‌نشین از این سفره پرنعمت، به‌گونه‌ای قانونی توازن بین خانه مسافرها و هتلداران را برقرار کرده و از فرار این درآمدهای سرشار جلوگیری کند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات

ضرورت تقویت زیرساخت های معدنی/ خام‌فروشی نکنیم

نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری مازندران در ساری گشایش یافت

کویر سرمایه گذاری گردشگری در سواحل مازندران

تحریم ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته است

82 درصد حجم سدهای مازندران پر شده است

انرژی ، اولویت اول همکاری روسیه - ایران است

حذف دلار ، هدف ایران در تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر

67 کشور به جاده ابریشم پیوستند

شرکت های روسی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند

تعامل اتاق های بازرگانی همکاری های اقتصادی خزر را افزایش می دهد

پیوستن به اوراسیا گام مهم توسعه تبادلات منطقه ای است

تجارت بین کشورهای حاشیه دریای خزر گسترش یابد

هیجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در مازندران آغاز به کرد

سردهنه های کشاورزی تنکابن و عباس آباد آبگیری شد

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی کشور

تغییر قالب سنتی به صنعتی از علل اصلی قطبی شدن اقتصاد کشاورزی مازندارن

جهش کشت برنج پرمحصول ؛ رهاورد سیلاب در مازندران

آبدهی رودخانه تجن ساری حدود 600 درصد افزایش یافت

کشورهای حاشیه خزر بازاری جذاب برای مازندران/200ظرفیت اقتصادی در مازندران شناسایی شد

سیلزدگان مازندران حدود 225 میلیارد ریال کمک بلاعوض دریافت کردند

پیش بینی اعتبار 75 هزار میلیارد ریالی برای بازسازی واحدهای مسکونی سیلزده

برداشت گندم در مازندران آغاز شد

آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران

برنج خارجی مهمان ناخوانده بازارهای مازندران

شرکت حمل و نقل بین المللی به نام مازندران به کام دیگران

سرمایه گذاری روی ماهیان خاویاری کمک به رونق تولید است

5 شرکت حمل و نقل فعال در مازندران بین المللی است

صادرات یکی از محورهای مهم رونق تولید است

17 هزار تن کلزا در مازندران خریداری شد

صادرات مازندران ضمانت نامه یک میلیارد دلاری دریافت می کند

میزان صادرات مازندران از 400 میلیون دلار فراتر نرفته است

رشد قیمت اراضی در غرب مازندران سرسام آور شده است

توسعه صادرات غیرنفتی در مازندران الزامی است

«خاویار» برند صادرات مازندران برای ارزآوری است

فقط یک شرکت بالای یک میلیارد دلار در کشور صادرات دارد

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی

60 میلیارد ریال از مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد