پیام مازند

آخرين مطالب

مردم رامسر در حسرت پروازهای از دست رفته اقتصادي

مردم رامسر در حسرت پروازهای از دست رفته

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- فرودگاه رامسر، زمانی دروازه ورود و خروج پروازهایی از اهواز ، اصفهان و همچنین زوار امام رضا (ع ) از مشهد بود اما اکنون ماه ها دیگر خبری از این پروازها نیست و این وضعیت حسرتی را بر روی دل مردمان این دیار برجای گذاشت.
فرودگاه شهرستان گردشگرپذیر رامسر با قدمتی بیش از50 سال یکی از زیباترین فرودگاه های شمال کشور است که در ضلع شمالی شهر و در حاشیه دریا خزر قرار دارد و طبق اسناد موجود ساخت آن به سال 1342 باز می گردد و باند این فرودگاه به طول هزار و 500 متر و به عرض 45 متر است.
خط پروازی مسیر رامسر - مشهد شرکت هواپیمایی آسمان با سابقه حدود سه دهه فعالیت ، سرانجام در بهمن ماه سال گذشته درست همزمان با سانحه هوایی تهران - یاسوج لغو شد.
پرواز اصفهان - رامسر هم در فروردین امسال برقرار و هواپیمای ایران ایر هفته ای 2 روز به صورت دو طرفه در فرودگاه رامسر نشست و برخاست داشت و سرانجام در اردیبهشت ماه سال جاری هم این پرواز از سوی شرکت هواپیمایی لغو شد.
هواپیمای فوکر 50 شرکت نفت نیز که از تیرماه سال 96 که هفته ای 2 روز اقدام به جابه جایی مسافران خوزستانی و نیز مسافران خارجی حاشیه خلیج فارس در مسیر دو طرفه اهواز - رامسر می کرد سرانجام درآبان ماه همان سال غیر فعال شد.
هم اکنون روزانه 2 پرواز در مسیرهای دو طرفه تهران - رامسر با همکاری شرکت های هواپیمایی جمهوری اسلامی و نیز آسمان در فرودگاه رامسر برقرار است.
درحالی که رامسر به علت برخورداری از موقعیت های ممتازی نظیرجاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری منحصر بفرد مانند جنگل ، دریا، کوه، جلگه، هتل قدیم ، هتل جدید، تله کابین، کاخ موزه و چشمه های آبگرم از دیرباز به عنوان نگین و عروس شهرهای ایران شهرت داشته در تمامی فصول خاستگاه گردشگران داخلی و حتی خارجی بوده است.
از سوی دیگر هزینه میلیاردی از اعتبارات ملی برای فعال سازی این فرودگاه با توجه به پرواز اندک بین تهران و رامسر هیچگونه توجیه اقتصادی برای فعال بودن فرودگاه این شهر ندارد در حالی که می توان زمینه استفاده مسافران و گردشگران منطقه غرب مازندران و شرق استان گیلان را به خوبی در این فرودگاه فراهم کرد.
مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان پیش از این در گزارشی اعلام کردند که در نوروز سال 95 دست کم سه هزار و 500 مسافر خارجی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز اروپایی از طریق فرودگاه رامسر وارد این شهر شدند.
ازطرفی با توجه به پاسخگو نبودن زیرساخت ها بویژه در بخش حمل و نقل جاده ای همزمان با آغاز سفرهای نوروزی و درپی آن اوج ترافیک بغرنج شهرهای ساحلی غرب مازندران ضرورت دارد، مسئولان ذیربط برای از سرگیری پروازها در فرودگاه رامسر تدابیر ویژه بیندیشند.
مدیر تاکسی فرودگاه رامسر در این باره می گوید این شهر بر خلاف دیگر شهرهای شمال از بیشترین هتل، متل ، مراکز اقامتی ، پذیرایی و حتی جاذبه های طبیعی و گردشگری بهره مند است و به همین خاطر مورد اقبال گردشگران خارجی نیز است.
"شهروز نیاستی " در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز مسائلی مانند مراکز اقامتی ، پذیرایی ، جاذبه های گردشگری و نیز حمل و نقل در ماندگاری مسافران نقش اساسی دارد و نکته دیگر اینکه اغلب مسافران و گردشگران خارجی سعی دارند از جاذبه های طبیعی این منطقه بیشترین استفاده را در کمترین زمان بهره ببرند.
وی ادامه داد: اما دیده شده در برخی از روزها بویژه نوروز بسیاری از مسافران از استان های جنوبی ، مشهد ، اصفهان و شیراز از طریق هوایی وارد رشت می شوند و آن وقت در این فرصت های طلایی باید مسیر رشت - رامسر که درشرائط عادی حدود یکساعت و نیم زمان می برد ، در این ایام حدود هفت ساعت در ترافیک بغرنج وقتشان تلف شود.
این شهروند رامسری گفت: گسترش پروازها در فرودگاه این شهرمزیت های دیگری و آن اینکه اغلب مسافران و گردشگران وقتی که از طریق هوایی وارد این شهر شوند ، علاوه بر آنکه به کاهش ترافیک کمک کرده اند بلکه حضور آن ها سبب رونق اقتصادی قشرهای مختلف از جمله کسبه، بازاریان و دارندگان حمل و نقل عمومی این شهرستان می شود.
مسئول تشریفات هتل های رامسر نیز گفت: امروز جاده های غیرایمن و پرترافیک منتهی به مازندران بویژه غرب این استان ، اغلب مسافران ، گردشگران داخلی و خارجی را رنج می دهد و همین عامل ضربه مهلکی به اقتصاد این منطقه زده است.
محمود صارمی افزود: امسال بویژه در تابستان فرودگاه این شهر نیمه فعال بود ولی مسافران عرب زبان از کشورهای مختلف بویژه عراق استقبال خوبی برای بهره مندی از جاذبه های طبیعی و اقامت در مراکز اقامتی و پذیرایی این منطقه کردند.
وی اضافه کرد: منتهی مهم ترین گلایه آن ها از وضعیت بغرنج ترافیک و لغو شدن پروازها مسیراهواز ، مشهد و دیگر مسیرها در فرودگاه این شهر بود.
وی گفت که خیلی از مسافران از طریق فرودگاه رشت و عده ای هم از طریق فرودگاه نوشهر پس از پیمودن مسیرهای جاده ای پرترافیک وارد این شهر شدند که با نارضایتی آنان همراه بود.
صارمی خواستار برقراری مجدد پروازها در فرودگاه این شهر گردشگرپذیر شد.
فرماندار رامسر هم اعلام کرد بنا به ابلاغ نامه وزیر راه و شهرسازی به شرکت هواپیمایی ایران ایر از مسئولان این شرکت خواسته تا مقدمات برقراری پروازهای رفت و برگشت مشهد - رامسر و اصفهان - رامسر را فراهم کنند
محمد آزاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال نامه یک ماه گذشته وزیر راه و شهرسازی و پی گیری های انجام شده شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز در صدد است تا این پروازها را برقرار کند .
وی اظهار داشت: تا پیش از اجرای کامل طرح توسعه ملی و بین المللی شدن فرودگاه رامسر، هیچ مانعی در مسیر نشست و برخاست هواپیمای مانند فوکر 50 و ای تی آر در این فرودگاه وجود ندارد و طبق گزارش ها امنیت پرواز کاملا برقرار است.
فرماندار رامسر ابراز امیدواری کرد که با توجه به فرصت اندک باقی مانده به نوروز 98 و نیز استقبال چشمگیر مسافران بویژه گردشگران خارجی از ناوگان حمل و نقل هوایی برای سفر به این شهر گردشگرپذیر غرب مازندران این پروازها بزودی برقرار شود.
امسال برای رفع موانع پروازی فروگاه رامسر حدود 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده تا نشست و برخاست هواپیماها در این فرودگاه بدون هیچ مشکلی انجام شود.
مدیرکل فرودگاه مازندران نیز گفت: موضوع برقراری پرواز در مسیرهای اصفهان و مشهد درایام نوروز به شرکت های هواپیمایی پیشنهاد داده شده امیدوارم این پی گیری ها نتیجه دهد.
سعدالله وطن خواه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، کمبود ناوگان حمل و نقل هوایی را عامل موثر در کاهش پروازها در فرودگاه های کشور بویژه رامسر دانست و افزود: موضوع دیگر تازمانی که توسعه طرح ملی و بین المللی شدن فرودگاه رامسر به طور کامل اجرا نشود چنین مشکلاتی همچنان در فرودگاه این شهر وجود دارد.
وی ابراز امیدواری کرد که با وعده های داده شده وزیر راه و شهرسازی مشکل موانع اجرایی طرح ملی فرودگاه رامسر حل شود و شاهد گسترش پروازها در این منطقه گردشگرپذیر باشیم .
غرب مازندران دارای 2 فرودگاه یکی رامسر و دیگری نوشهر است.
7078 / 1602/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد

خسارت 291 میلیاردی سیل بر تاسیسات آبرسانی روستایی مازندران

ثانیه‌های حیاتی برای نجات کشاورزی مازندران

موج جدید بارشی اواخر امشب وارد مازندران می شود

چشم کشاورزان خسارت دیده مازندران به دست دولت

1300 هکتار از خزانه برنج در جویبار از بین رفت

خسارت سیل 1100 واحد آسیب دیده به بیمه ها اعلام شد