پیام مازند

آخرين مطالب

مردم رامسر در حسرت پروازهای از دست رفته اقتصادي

مردم رامسر در حسرت پروازهای از دست رفته

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- فرودگاه رامسر، زمانی دروازه ورود و خروج پروازهایی از اهواز ، اصفهان و همچنین زوار امام رضا (ع ) از مشهد بود اما اکنون ماه ها دیگر خبری از این پروازها نیست و این وضعیت حسرتی را بر روی دل مردمان این دیار برجای گذاشت.
فرودگاه شهرستان گردشگرپذیر رامسر با قدمتی بیش از50 سال یکی از زیباترین فرودگاه های شمال کشور است که در ضلع شمالی شهر و در حاشیه دریا خزر قرار دارد و طبق اسناد موجود ساخت آن به سال 1342 باز می گردد و باند این فرودگاه به طول هزار و 500 متر و به عرض 45 متر است.
خط پروازی مسیر رامسر - مشهد شرکت هواپیمایی آسمان با سابقه حدود سه دهه فعالیت ، سرانجام در بهمن ماه سال گذشته درست همزمان با سانحه هوایی تهران - یاسوج لغو شد.
پرواز اصفهان - رامسر هم در فروردین امسال برقرار و هواپیمای ایران ایر هفته ای 2 روز به صورت دو طرفه در فرودگاه رامسر نشست و برخاست داشت و سرانجام در اردیبهشت ماه سال جاری هم این پرواز از سوی شرکت هواپیمایی لغو شد.
هواپیمای فوکر 50 شرکت نفت نیز که از تیرماه سال 96 که هفته ای 2 روز اقدام به جابه جایی مسافران خوزستانی و نیز مسافران خارجی حاشیه خلیج فارس در مسیر دو طرفه اهواز - رامسر می کرد سرانجام درآبان ماه همان سال غیر فعال شد.
هم اکنون روزانه 2 پرواز در مسیرهای دو طرفه تهران - رامسر با همکاری شرکت های هواپیمایی جمهوری اسلامی و نیز آسمان در فرودگاه رامسر برقرار است.
درحالی که رامسر به علت برخورداری از موقعیت های ممتازی نظیرجاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری منحصر بفرد مانند جنگل ، دریا، کوه، جلگه، هتل قدیم ، هتل جدید، تله کابین، کاخ موزه و چشمه های آبگرم از دیرباز به عنوان نگین و عروس شهرهای ایران شهرت داشته در تمامی فصول خاستگاه گردشگران داخلی و حتی خارجی بوده است.
از سوی دیگر هزینه میلیاردی از اعتبارات ملی برای فعال سازی این فرودگاه با توجه به پرواز اندک بین تهران و رامسر هیچگونه توجیه اقتصادی برای فعال بودن فرودگاه این شهر ندارد در حالی که می توان زمینه استفاده مسافران و گردشگران منطقه غرب مازندران و شرق استان گیلان را به خوبی در این فرودگاه فراهم کرد.
مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان پیش از این در گزارشی اعلام کردند که در نوروز سال 95 دست کم سه هزار و 500 مسافر خارجی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و نیز اروپایی از طریق فرودگاه رامسر وارد این شهر شدند.
ازطرفی با توجه به پاسخگو نبودن زیرساخت ها بویژه در بخش حمل و نقل جاده ای همزمان با آغاز سفرهای نوروزی و درپی آن اوج ترافیک بغرنج شهرهای ساحلی غرب مازندران ضرورت دارد، مسئولان ذیربط برای از سرگیری پروازها در فرودگاه رامسر تدابیر ویژه بیندیشند.
مدیر تاکسی فرودگاه رامسر در این باره می گوید این شهر بر خلاف دیگر شهرهای شمال از بیشترین هتل، متل ، مراکز اقامتی ، پذیرایی و حتی جاذبه های طبیعی و گردشگری بهره مند است و به همین خاطر مورد اقبال گردشگران خارجی نیز است.
"شهروز نیاستی " در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: امروز مسائلی مانند مراکز اقامتی ، پذیرایی ، جاذبه های گردشگری و نیز حمل و نقل در ماندگاری مسافران نقش اساسی دارد و نکته دیگر اینکه اغلب مسافران و گردشگران خارجی سعی دارند از جاذبه های طبیعی این منطقه بیشترین استفاده را در کمترین زمان بهره ببرند.
وی ادامه داد: اما دیده شده در برخی از روزها بویژه نوروز بسیاری از مسافران از استان های جنوبی ، مشهد ، اصفهان و شیراز از طریق هوایی وارد رشت می شوند و آن وقت در این فرصت های طلایی باید مسیر رشت - رامسر که درشرائط عادی حدود یکساعت و نیم زمان می برد ، در این ایام حدود هفت ساعت در ترافیک بغرنج وقتشان تلف شود.
این شهروند رامسری گفت: گسترش پروازها در فرودگاه این شهرمزیت های دیگری و آن اینکه اغلب مسافران و گردشگران وقتی که از طریق هوایی وارد این شهر شوند ، علاوه بر آنکه به کاهش ترافیک کمک کرده اند بلکه حضور آن ها سبب رونق اقتصادی قشرهای مختلف از جمله کسبه، بازاریان و دارندگان حمل و نقل عمومی این شهرستان می شود.
مسئول تشریفات هتل های رامسر نیز گفت: امروز جاده های غیرایمن و پرترافیک منتهی به مازندران بویژه غرب این استان ، اغلب مسافران ، گردشگران داخلی و خارجی را رنج می دهد و همین عامل ضربه مهلکی به اقتصاد این منطقه زده است.
محمود صارمی افزود: امسال بویژه در تابستان فرودگاه این شهر نیمه فعال بود ولی مسافران عرب زبان از کشورهای مختلف بویژه عراق استقبال خوبی برای بهره مندی از جاذبه های طبیعی و اقامت در مراکز اقامتی و پذیرایی این منطقه کردند.
وی اضافه کرد: منتهی مهم ترین گلایه آن ها از وضعیت بغرنج ترافیک و لغو شدن پروازها مسیراهواز ، مشهد و دیگر مسیرها در فرودگاه این شهر بود.
وی گفت که خیلی از مسافران از طریق فرودگاه رشت و عده ای هم از طریق فرودگاه نوشهر پس از پیمودن مسیرهای جاده ای پرترافیک وارد این شهر شدند که با نارضایتی آنان همراه بود.
صارمی خواستار برقراری مجدد پروازها در فرودگاه این شهر گردشگرپذیر شد.
فرماندار رامسر هم اعلام کرد بنا به ابلاغ نامه وزیر راه و شهرسازی به شرکت هواپیمایی ایران ایر از مسئولان این شرکت خواسته تا مقدمات برقراری پروازهای رفت و برگشت مشهد - رامسر و اصفهان - رامسر را فراهم کنند
محمد آزاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال نامه یک ماه گذشته وزیر راه و شهرسازی و پی گیری های انجام شده شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی نیز در صدد است تا این پروازها را برقرار کند .
وی اظهار داشت: تا پیش از اجرای کامل طرح توسعه ملی و بین المللی شدن فرودگاه رامسر، هیچ مانعی در مسیر نشست و برخاست هواپیمای مانند فوکر 50 و ای تی آر در این فرودگاه وجود ندارد و طبق گزارش ها امنیت پرواز کاملا برقرار است.
فرماندار رامسر ابراز امیدواری کرد که با توجه به فرصت اندک باقی مانده به نوروز 98 و نیز استقبال چشمگیر مسافران بویژه گردشگران خارجی از ناوگان حمل و نقل هوایی برای سفر به این شهر گردشگرپذیر غرب مازندران این پروازها بزودی برقرار شود.
امسال برای رفع موانع پروازی فروگاه رامسر حدود 10 میلیارد ریال از محل اعتبارات استانی هزینه شده تا نشست و برخاست هواپیماها در این فرودگاه بدون هیچ مشکلی انجام شود.
مدیرکل فرودگاه مازندران نیز گفت: موضوع برقراری پرواز در مسیرهای اصفهان و مشهد درایام نوروز به شرکت های هواپیمایی پیشنهاد داده شده امیدوارم این پی گیری ها نتیجه دهد.
سعدالله وطن خواه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، کمبود ناوگان حمل و نقل هوایی را عامل موثر در کاهش پروازها در فرودگاه های کشور بویژه رامسر دانست و افزود: موضوع دیگر تازمانی که توسعه طرح ملی و بین المللی شدن فرودگاه رامسر به طور کامل اجرا نشود چنین مشکلاتی همچنان در فرودگاه این شهر وجود دارد.
وی ابراز امیدواری کرد که با وعده های داده شده وزیر راه و شهرسازی مشکل موانع اجرایی طرح ملی فرودگاه رامسر حل شود و شاهد گسترش پروازها در این منطقه گردشگرپذیر باشیم .
غرب مازندران دارای 2 فرودگاه یکی رامسر و دیگری نوشهر است.
7078 / 1602/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات

ضرورت تقویت زیرساخت های معدنی/ خام‌فروشی نکنیم

نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری مازندران در ساری گشایش یافت

کویر سرمایه گذاری گردشگری در سواحل مازندران

تحریم ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته است

82 درصد حجم سدهای مازندران پر شده است

انرژی ، اولویت اول همکاری روسیه - ایران است

حذف دلار ، هدف ایران در تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر

67 کشور به جاده ابریشم پیوستند

شرکت های روسی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند

تعامل اتاق های بازرگانی همکاری های اقتصادی خزر را افزایش می دهد

پیوستن به اوراسیا گام مهم توسعه تبادلات منطقه ای است

تجارت بین کشورهای حاشیه دریای خزر گسترش یابد

هیجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در مازندران آغاز به کرد

سردهنه های کشاورزی تنکابن و عباس آباد آبگیری شد

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی کشور

تغییر قالب سنتی به صنعتی از علل اصلی قطبی شدن اقتصاد کشاورزی مازندارن

جهش کشت برنج پرمحصول ؛ رهاورد سیلاب در مازندران

آبدهی رودخانه تجن ساری حدود 600 درصد افزایش یافت

کشورهای حاشیه خزر بازاری جذاب برای مازندران/200ظرفیت اقتصادی در مازندران شناسایی شد

سیلزدگان مازندران حدود 225 میلیارد ریال کمک بلاعوض دریافت کردند

پیش بینی اعتبار 75 هزار میلیارد ریالی برای بازسازی واحدهای مسکونی سیلزده

برداشت گندم در مازندران آغاز شد

آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران

برنج خارجی مهمان ناخوانده بازارهای مازندران

شرکت حمل و نقل بین المللی به نام مازندران به کام دیگران

سرمایه گذاری روی ماهیان خاویاری کمک به رونق تولید است

5 شرکت حمل و نقل فعال در مازندران بین المللی است

صادرات یکی از محورهای مهم رونق تولید است

17 هزار تن کلزا در مازندران خریداری شد

صادرات مازندران ضمانت نامه یک میلیارد دلاری دریافت می کند

میزان صادرات مازندران از 400 میلیون دلار فراتر نرفته است

رشد قیمت اراضی در غرب مازندران سرسام آور شده است

توسعه صادرات غیرنفتی در مازندران الزامی است

«خاویار» برند صادرات مازندران برای ارزآوری است

فقط یک شرکت بالای یک میلیارد دلار در کشور صادرات دارد

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی

60 میلیارد ریال از مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد