پیام مازند

آخرين مطالب

سفر به سرزمین رنگ‌ها مقالات

سفر به سرزمین رنگ‌ها

  بزرگنمايي:

پیام مازند- اینجا سرزمین پر رمز و راز تاریخ و تمدن است،طبیعت اینجا شما را با گوشه ای از بهشت آشنا می کند...اینجا برای همه نوع سلیقه جذابیتی منحصر به فرد دارد...از جنگل های اعجاب انگیزباستانی تا بوی خوش عطر برنج در مزارع شالی...حتی می توانید صبح خود را با موسیقی دریا و ساحل آغاز کنید و از پنجره اتاقتان برای صدف های در آغوش نشسته ساحل دست تکان دهید...اگر به ماجراجویی علاقه مندید نگران نباشید،غارها ،تپه های باستانی،قلعه های پر رمز و راز همه در این منطقه برای گشت ماجراجویانه شما مهیاست؛اما اگر طبیعت گردی را برای این سفر انتخاب کرده اید از کلبه های بومگردی اینجا نمی توانید دل بکنید...

اگر از جاده سمنان یعنی از کویر به مازندران می آیید،باید از طولانی ترین راه جنگلی کشور برای رسیدن به مازندران عبور کنید.فرزند کویر قطعا 120کیلومتر جاده جنگلی برایش حکم مسیر بهشت را دارد پس حتما دوربین ها را آماده نگه دارید چون قاب های زیبایی در این جاده می تواند شکار لحظه هایتان باشد.

*سورت نقاشی چند رنگ خدا در تابلوی طبیعت

نام "سورت" را تا به حال شنیده اید؟ در "سورت" بازی رنگ ها غوغا می کند.از جاده سمنان وارد چهاردانگه که شدید نشانی روستای "اروست" را بگیرید، جاده روبروی پاسگاه "تلمادره" شما را به این روستا می رساند.برای دیدن این شاهکار خلقت ظهر حرکت کنید بهتر است.8 کیلومتر پس از روستای "اروست" و "مالخواست" راه مستقیم خاکی وجود دارد که شما را به این چشمه می رساند.


سه کیلومتر در جاده خاکی که حرکت کنید به یک کانکس نگهبانی می رسید،از آن جا به بعد باید پیاده مسیر را طی کنید زیرا عبور خودرو برای حفظ منطقه ممنوع است.30متر پیاده جلو بروید از آن جا پلکان های رنگارنگ برای شما خودنمایی می کنند.

کرم تا زرد، نارنجی، قرمز و آبی تابلوی منحصربه فردی را رقم زده است که چشم همگان را به خود خیره می‌کند، طعم شور و ترش آن این دریاچه را در لیست عجیب‌ترین دریاچه‌های جهان قرار داده است و جایگاه‌های پلکانی  آن جلوه ای بی نظیر دارد.

بهتر است غروب به روستاهای اطراف بروید و شب را در اقامتگاه های مسیر کیاسر به ساری بگذرانید. روستای "اروست" و"مالخواست" برای روستاگردان محل بکر و دیدنی خواهد بود.

راستی اگر هنوز هوای چهاردانگه شما را سرمست کرده و قدری بیشتر دلتان خواست در اینجا اطراق کنید "قلعه شاهدژ" در روستای "بالاده"  می تواند برای شما جذاب و دیدنی باشد.

*توقف تاریخ در "وستمین"

چهاردانگه هنوز دیدنی های بسیار برای شما دارد،گوردخمه های اشکانی به تازگی در جریان حفر لوله های گاز در منطقه وستمین کشف شده که می تواند برای علاقه مندان به تاریخ جذابیتی بکر باشد. تاریخ در اینجا توقف کرده و هنوز صدای چکاچک شمشیرهای جنگجویان اشکانی را می توان در این منطقه شنید.برای کشف و شهود بیشتر می توانید به سایت موزه "وستمین"در 5 کیلومتری جنوب شرق کیاسر در روستای وستمین سر بزنید.


*شهر "دیگ ها"

"کیاسر" روستایی در دوره سلجوقی بوده که در دوره معاصر به دلیل توسعه به شهر تبدیل شده است.دیگ های این شهر در نوع خود منحصربفرد بوده و غالبا به عنوان سوغات عرضه می شود.چادرشب،نمد،لوازم چوبی،سفال از جمله صنایع دستی این شهر میان دشتی است.پارک ملی کیاسر جز پارک های 19گانه ملی ایران و دارای تنوع گیاهی و جانوری بی نظیر برای گردشگران است.


*طنازی های "الندان"

دریاچه ای در روستای الندان چهاردانگه که آبش تنها از برف و باران تامین می شود.اینجا 70کیلومتری ساری است. رایحه بنفشه های وحشی و گیاهان دارویی در کنار طنازی های چشمه "الندان"شما را مدهوش می کند.اگر قدری نیاز به آرامش روحی دارید پیشنهاد ما اقامت در یکی از هتل های منطقه است. می توانید شب را در هتل رویایی سالار دره در 12کیلومتری ساری و یا  هتل "هفت خال" در 55 کیلومتری پایتخت مازندران به آرامی و لذت سرکنید.اگر هم کلبه های بومگردی را بر قید و بندهای هتل ترجیح می دهید برای اقامت به خانه های روستایی در "مالخواست"بروید.در اقامتگاه های بومگردی حتما از طعم بی نظیر غذاهای محلی لذت خواهید برد.


*رویایتان را در "چورت" به واقعیت تبدیل کنید

خورشید که در آسمان جای گرفت می توانید به دریاچه نقره فام کارتون آن شرلی بروید و رویایتان را به واقعیت تبدیل کنید.30کیلومتر پس از سورت در 60کیلومتری ساری چشمتان به جمال دریاچه ای زیبا روشن خواهد شد.اینجا برای گرفتن سلفی های زیبا معرکه است.

برای دیدن برج "رسکت"نیز از دوراهی سدسلیمان تنگه و کیاسر به سمت سد بروید. اطراف سد می توانید دمی با خانواده به تفرج و تفریح بپردازید.


*ساری شهر تاریخ و بهارنارنج

اگر در نوروز به پایتخت مازندران آمدید حتما از تورهای نوروزی آن استفاده کنید، مطمئن باشد ضرر نخواهید کرد. ساری یک شهر تاریخی بوده که در دوره های تیموری،صفوی و قاجار شکل گرفته است.می توانید به بافت قدیمی این شهر در چهاراه برق بروید،عمارت 150ساله کلبادی دنیایی حرف برای شما دارد.


خانه فاضلی هم در کنار این عمارت زیبا مکانی برای تامل است.از راه خانه کلبادی می توانید به حمام وزیری دوره قاجار بروید اینجا از مشهورترین ابنیه تاریخی ساری به حساب می آید.روزگاری مسجد جامع ساری نیز از جاذبه های تاریخی و دیدنی شهر به حساب می آمد که سال پیش نیمی از آن در آتش سوخت و اکنون در دست مرمت است،گویی اینجا پیش از مسجد آتشکده زرتشتیان بوده و بعدها به نخستین مسجد مازندران نبدیل شده است.


بازارهای محلی ساری را از دست ندهید،چیزهای جالبی برای خرید سوغاتی در آن پیدا خواهید.بقعه امامزاده یحیی و مقبره سلطان زین العابدین را فراموش نکنید. راستی استراحت در کنار رودخانه تجن با عطر درختان نارنج را حتما تجربه کنید.

پارک ملل در حاشیه رودخانه تجن و ساری قرار دارد،پارک شهید زارع نیزدر سه کیلومتری رودخانه بوده و عجیب زیبا و آرامش بخش است.

علاقه مندان به محیط زیست  می توانند رقص زیبای آهوی ایرانی را در پناهگاه حیات وحش سمسکنده و دشت ناز با چشمان خود ببینند.

اما آن هایی که بیشتر جاذبه های تاریخی برایشان اهمیت دارد می توانند از جاده فرح آباد خود را به ساحل برسانند و آن جا مجموعه تاریخی فرح آباد را رویت کنند .مسجد و حمامی که به اندازه تاریخ رازهای نهان دارد.

اگر طی طریق گرسنه تان کرد فراوان رستوران در مسیر قرار دارد،اغلب آن ها غذاهای با کیفیت ارائه می دهند.رستوران شالی و اکبرجوجه و حاج حسن معمولا طرفداران بسیاری دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار