پیام مازند

آخرين مطالب

بساط دستفروشان در پیاده روها، به حق یا عامل حَق کشی اقتصادي

بساط دستفروشان در پیاده روها، به حق یا عامل حَق کشی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری – ایرنا – همه ساله در آستانه آغاز ایام نوروز شاهد افزایش دستفروشی در خیابان های شهر و در مجاورت با کاسبانی هستیم که به دلیل پرداخت مالیات و دیگر عوارض و هزینه ها گله مند و معتقدند در حق آنها بی عدالتی می شود.
استان مازندران با انبوه جاذبه های گردشگری و قدمت دیرینه تاریخی، در برپایی بازارچه های سنتی نیز تاریخی کهن دارد، بازارچه هایی که چون رنگین کمان از لباس و لوازم زندگی گرفته تا خوراکی ها را در بر می گیرد و از قضا مورد استقبال زیادی هم هست.
این بازارچه ها مملو از دستفروشانی است که کم کم بساط خود را از محل بازارچه های تعبیه شده گسترانیده و همانند بیشتر شهرهای گردشگری کشور پیاده رو ها را نیز پاتوق کسب و کار می کنند و در ایامی چون عید نوروز بازارشان داغ تر و وسیعتر هم می شود.
وسعت حیطه کاری این فروشندگان و اِشغال پیاده روها و روبروی مغازه های خیابان ها امروز چالشی بین این دو نوع فروشنده ایجاد کرده که هر کدام خود را مُحِق می داند و دیگری را بواسطه مزاحمت برای فعالیت و معیشت مورد نقد جدی قرار می دهد.
عیسی طبری یکی از کاسبان و بازاریان مازندرانی که چندین نسل از اجدادش تا به امروز در کسب و کار پارچه و لباس بوده است می گوید: دیگر احترامی برای بازار وجود ندارد و کاسبان دست فروش بدون هیچ اجازه ای پیاده روها را قرق می کنkد. آنها بدون هیچ هزینه و به اصطلاح استهلاک، کسب درآمد می کنند، در حالی که مغازه داران نه تنها هزینه قبوض آب و برق و غیره را دارند، بلکه باید به چندین نهاد مالیات و عوارض پرداخت کنند که طبیعتا قیمت تمام شده فروش آنها افزایش می یابد.
وی با بیان اینکه دستفروشان به کسی پاسخگو نیستند، گفت: حکومت آنها بر پیاده روها، کار را به جایی رسانیده است که به جلوی مغازه ها نیز تجاوز می کنند و نظارتی نیز از این بابت نیست.
وی با اشاره به اینکه با دست فروشی مخالف نیست، افزود: اما در مازندران از قدیم الایام مناطقی مانند بازار روزها و بازارهای محلی وجود دارند که برای همین منظور دایر شدند.
عمرانی یکی دیگر از کاسبان مازندرانی در خیابان هراز شهرستان آمل با تکرار حرف های بالا، افزود: قرق پیاده روها فقط مربوط به شب عید نیست و هر شب همین بساط بر قرار است.
وی افزود: هر کدام از دستفروشان، محلی را برای بساط خود انتخاب کرده و پس از گذشت مدتی گویا سرقفلی پیاده رو را دارند و کسی نمی تواند به آنها چیزی بگوید.
وی اجازه دادن از سوی شهرداری برای دست فروشی بعد از ساعت 8 شب به دستفروشان را کاری غیر منطقی دانست و افزود: برای محیطی مانند خیابان هراز، اغلب مشتری ساعات شب به خرید می آیند و روزها عملا مشتری وجود ندارد.
وی اظهار داشت: بسیاری از کسبه ها میلیون ها تومان خرج دکور می کنند و میلیون ها تومان در سال عوارض می دهند و حالا به خاطر دست فروشان برخی در حال تعطیلی هستند.
وی با اشاره به اینکه درآمد شهرداری از عوارض و مالیات مغازه داران تامین می شود و نه دست فروشان و شهرداری در قبال مغازه داران وظیفه ای دارد، افزود: اگر شهرداری ها نمی توانند جلوی این مساله را بگیرند حداقل مالیات و عوارض شهری بر ما تحمیل نکنند.
بر اساس آمار امور مالیاتی سالانه حدود یک هزار و 500 میلیارد ریال مالیات از مغازه داران استان دریافت می شود که بخشی از آن برای زیرساخت های استان به مازندران باز می گردد و این امار منهای عوارض شهری است که شهرداری ها از مغازه داران و کسبه دریافت می کنند.
اما آن طرف قصه، دست فروشان نیز از نداشتن محیط و بازاری دائمی برای کسب درآمد گلایه دارند.
خانم برزگر از دست فروشان آملی به خبرنگار ایرنا گفت: بازارهای قدیمی همه جایگیری شده است و دستفروشان قدیمی تر خود را مالک فضای کسب و کار خود می دانند. به همین دلیل ما مجبور به مراجعه به پیاده روهای شهر هستیم و برخی اوقات نیز با برخورد مغازه داران روبرو می شویم.
دستفروشی دیگر که عصبانی نیز به نظر می رسید با فریاد به خبرنگار ایرنا گفت: ما جای کسی را تنگ نکرده ایم و مغازه داران به اندازه کافی سود می برند.
وی که با چند عابر پیاده به خاطر بسته شدن راه تردد نیز درگیر لفظی شده بود افزود: زمین خدا است و هرجایی که بخواهیم می توانیم بساط کنیم.
این دستفروش کیف و کفش گفت: چندین سال است بخاطر نداشتن امکانات مالی برای اجاره یک مغازه به همین روال دستفروشی می کنم و تقریبا مشتری های ثابتی هم پیدا کرده ام و مشتری ها هم معمولا چون اجناس خود را ارزان تر از مغازه می توانند از ما تهیه کنند راضی هستند.
یکی از مراجعین به دستفروش های حاشیه خیابان، تورم بالا و نبود قدرت خرید از سوی مردم را دلیل استقبال بیشتر از اجناس دستفروشان برغم مطمئن نبودن از کیفیت کالاها دانست و گفت: مغازه دارها ناچارند هزینه های خود را روی اجناس خود حساب کرده و در واقع این مشتری است که هزینه های مازاد آنها را پرداخت می کند.
وی افزود: برخی مغازه دارها هم امروزه به دلیل عدم ثبات قیمت ها واحتمال افزایش نرخ کالاها با مشتری مانند کسی برخورد می کنند که در حال صدقه دادن جنس به او هستند در حالیکه مشتری هزینه کالای دریافت شده را نقدا پرداخت می کند و منتی بر سر او نیست.
مشتری دیگری اما معتقد است قیمت دستفروشان با مغازه دارها تفاوتی ندارد و این درحالی است که خرید از مغازه دار اطمینانی برای مشتری به همراه دارد که می تواند در صورت عدم رضایت و بروز مشکل در کالا به وی مراجعه کند و این اطمینان برای دستفروش نیست.
این خانم 54 ساله افزود: از سوی دیگر کیفیت کالاهای مغازه دارها به دلیل اعتبار کاری خودشان بیشتر است و این در مورد دستفروش صدق نمی کند.
وی از سختی رفت و آمد بخاطر احاطه پیاده روها توسط دستفروشان گله کرد و گفت: ازدحام دستفروشان در خیابان هایی که جوابگوی جمعیت در حالت عادی هم نیست، با هیچ منطقی سازگار نیست.
این بانوی آملی افزایش بازارچه های محلی دائمی در مرکز و حاشیه شهر از سوی شهرداری را راهکار مناسبی برای پایان دعوای قدیمی مغازه دارها و دستفروشان عنوان کرد.
**شهرداری ها موظف به ساماندهی دست فروشان شدند
مدیرکل امور شهری و شوراهای استانداری مازندران اعلام کرد: شهرداری ها موظف به ساماندهی دست فروشان شدند.
محمد محمدی تاکامی با اشاره به اینکه سفره شب عید باید برای همه مردم باز باشد و دست فروشان به عنوان طبقات کم برخوردار و حساس نباید از این سفره مستثنی شوند، افزود: اما از نظز قانونی استفاده از پیاده رو برای فروش ممنوع است و همه باید به این قوانین پایبند باشند.
وی همچنین گفت: برخورد با دست فروشان باید با حفظ تمامی شئون اخلاقی باشد و نباید برخورد سختی با این افراد انجام شود ، اما دست فروشان نیز باید به قوانین پایبند باشند و با ماموران شهرداری همکاری کنند.
مدیرکل امور شهری و شوراهای مازندران اظهارداشت که دستورات لازم به شهرداری های مازندران برای تهیه مکانی مناسب جهت فعالیت دست فروشان داده شده و این مسئله در حال پیگیری است .
محمدی تاکامی همچنین گفت در این دستور العمل تا جای ممکن نیازهای دستفروشان دیده شده است و حتی مقرر گردید که مکان مورد نظر به صورت داربستی و بازارچه ای نباشد و در محیطی باز قرار داشته باشد.
وی با بیان اینکه مطالبات مغازه داران نیز به حق است، تاکید کرد: ساماندهی دستفروشان در کار عملی اجرایی و قانونی، کاری فرهنگی است که باید با سعه صدر انجام شود و نباید موجب دلخوری شهروندان از هم شود.
مدیرکل امور شهری استانداری مازندران سد معبر در پیاده رو ها حتی توسط مغازه داران را عملی خلاف قانون دانست و افزود: تا عید این موضوع در پیاده روهای مازندران ساماندهی می شود، زیرا برای نوروز باید به بهترین شکل میزبان مهمانان نوروزی باشیم.
حال اینکه چرا برنامه ساماندهی دستفروشان، اجرای قانون سد معبر و گلایه های مغازه داران واقعی است، اما باید تا اطلاع ثانوی پیاده روها را مملو از دست فروشان و یا بساط مغازه داران دید، مساله ای است که همه ساله وجود دارد و مثل اینکه تاکنون راه حلها نتیجه نداده است.
9919/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صنعت بالغ نشده است/ اداره موروثی صنایع

بندر امیرآباد مازندران برای صادرات سوخت به روسیه آماده می‌شود

جریمه 9 میلیون ریالی صید ماهی خال قرمز برای صیاد آملی

40 درصد ظرفیت بندر امیرآباد خالی است/ قطع سوآپ نفت در بندر

50 هزار کارفرما به تامین اجتماعی مازندران بدهکار هستند

کمبود کارشناس، راه میان‌بر دور زدن قانون معادن

قطب تولید گیلاس مازندران درگیر مشکلات!

آزادسازی ساحل در مازندران با جدیت پیگیری می شود

دولت با نظارت از تخلیط برنج جلوگیری کند

واردات و عرضه برنج در زمان برداشت جلوگیری شود

نامه 3000 استاد مازندرانی درباره ضرورت ساماندهی اقتصاد گردشگری

580 تن ماهی در قفس دریایی در مازندران تولید شد

هشدار به باغداران مازندران درباره احتمال هجوم مگس میوه

535 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

صادرات 7000 تن محصولات شیلاتی مازندران به مناطق جهان

اختصاص 158 میلیارد تومان بودجه برای خسارت سیل در مازندران

انتظار صرفه‌جویی برق در ادارات مازندران محقق نشد

لزوم راه‌اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی برای توسعه روستاها

پرداخت معوقات دهیاران مازندران از هفته آینده

ثبت جهانی جنگل هیرکانی اهمیت طرح تنفس را دوچندان کرد

راهی جز واردات چوب نداریم/آلودگی 40 هزار هکتار از شمشادستان ها

صنایع چوب و کاغذ مازندران 236 میلیارد تومان زیان انباشته دارد

25 درصد درآمد پارسال شهرداری های مازندران از محل مالیات تامین شد

مازندران ضعیف ترین استان در حوزه تولید برق

کشاورزان مازندران در حسرت مهار آب های روان

توقف طرح آزادراه ساری - قائمشهر در شورای اقتصاد

چهارنیروگاه برق مازندران در انتظار ضمانت نامه شورای اقتصاد

پروژه‌های اقتصاد مقاومتی مازندران، توقف روی ایستگاه اول

تحقق اقتصاد مقاومتی اولویت اول بخشداران باشد

آغاز ساخت 50 واحد مسکونی طرح ملی تامین مسکن در آمل

خرید 5000 تن گندم در جویبار/نجات 700 هکتار شالیزار از خشکسالی

تحقق وعده بخش خصوصی در تولید برق با ایجاد 9نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران

شهروندان مازندرانی کارت سوخت وسایل نقلیه خود را یک بار استفاده کنند

پروانه تخم انگشتری 2 هزار و 500 هکتار جنگل مازندران را آلوده کرد

22 هزار تن کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شده است

نمایشگاه مد و لباس؛ نقش ایرانی بر تار و پود خارجی

رفع مشکلات کسب و کارهای اقتصادی نیازمند برنامه ریزی و حمایت

مازندرانی ها این هفته 40 درصد کمتر در بورس خرید و فروش کردند

شستا در مازندران سرمایه گذاری خود را افزایش دهد

معادن ناایمن سوادکوه تعطیل می شوند

متقاضیان سرمایه گذاری حوزه گردشگری دریایی مازندران به صف شدند

کمک بلاعوض حدود 400 کشاورز سیل زده سیمرغ پرداخت شد

خیران 8 میلیارد تومان به پروژه مهر مازندران کمک کردند

ضرورت تقویت و توسعه صنایع تبدیلی در مازندارن/ کشاورزی استان با وضعیت مطلوب فاصله دارد

رشد 6 درصدی درآمد گمرکات مازندران

رها سازی 7 میلیون قطعه بچه ماهی در مازندران

تعطیلات تابستانی پروازهای تهران - نوشهر را افزایش داد

برنج در حال حاضر کارآیی اقتصادی خود را از دست داده است/ لزوم توجه به شیوه های جدید بازاریابی برای فروش برنج مازندران

بازگشت 4 واحد تولیدی و اقتصادی راکد تنکابن به مدار فعالیت

توانایی مازندران در صادرات محصولات کشاورزی/ تب داغ بازاری که نیست!