پیام مازند

آخرين مطالب

بخشی نگری و شبه توسعه عامل عقب افتادگی مازندران اقتصادي

بخشی نگری و شبه توسعه عامل عقب افتادگی مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- اعضای هیات رئیسه اتاق فکر و توسعه مازندران نسبت به بی اعتمادی مردم به برنامه های دولت در این استان هشدار داده و می گویند بخشی نگری و شبه توسعه در مناطقی از مازندران عامل عقب افتادگی استان است.
به گزارش ایرنا، اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران آذرماه سال گذشته به دستور استاندار پیشین مازندران و به تبع آن کمیته های تسهیل گران توسعه پایدار در 22شهرستان استان شکل گرفت.
اگرچه محمد اسلامی پس از حدود 13ماه در کسوت استانداری مازندران به عنوان وزیر راه و شهر سازی معرفی شد اما احمد حسین زادگان استاندار جدید و بومی استان مازندران نیز با همان رویکرد نقش و تاثیر گذاری اتاق فکر توسعه پایدار استان را غیر قابل انکار می داند.
در حال حاضر 500نفر از نخبگان به ویژه دانشگاهیان عضو اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران و کمیته تسهیل گران توسعه پایدار 22شهرستان استان هستند.
توجه به نظرات کارشناسی اتاق فکر، شناخت و معرفی مهمترین مشکلات مازندران، اولویت بندی مشکلات و ارائه راه حل های کوتاه، میان و بلند مدت، توسعه پایدار و متوازن، توجه به بخش خصوصی و پهن کردن فرش قرمز برای سرمایه گذاران از مهمترین سخنان اعضای هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی استان در نشست امروز شنبه بوده است.
مهدی احمدی فولادی از فرهنگیان و عضو هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران از شهرستان ساری در این نشست تدبیر را مهمترین شرط برای موفقیت در هر کاری دانست و گفت: طی سال های پس از انقلاب تدبیر در فعالیت های برنامه ای استان همواره کمیاب و کم رنگ بوده است.
وی بر وحدت و اتحاد در جامعه برای عملیاتی کردن تدبیر برنامه ای تاکید کرد و افزود: همه باید در رسیدن به توسعه پایدار تن به حق بدهیم و نسبت به اصلاحات و مردم مداری همراه و پایبند باشیم.
وی با بیان اینکه ناپاکدستی بزرگترین مشکل کشور و استان مازندران است، اظهار داشت: انسان پاکدست و خدمت گذار مردم از هر سلیقه، حزب و گروه می تواند برای هر جامعه ای عزیز و شایسته باشد، چراکه توسعه پایدار را مورد توجه قرار می دهد.
دکتر مازیار ایکانی یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران از شهرستان چالوس گفت: در فضای تحریم و مشکلات اقتصادی فعلی کشور که منجر به کاهش اعتماد عمومی مردم به دولت شده ، باید مدل های توسعه ای را در برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت به حوزه اقتصادی معطوف کرد.
وی با بیان اینکه مدل توسعه گرا در مازندران می تواند از بالا به پائین، جامعه محور و محله محور باشد، ادامه داد: راهکار ها نیز باید روشن تر ارائه شود تا مشارکت آحاد مردم بیشتر شود.
این کارشناس ارشد علوم سیاسی با بیان اینکه برنامه ها باید بر اساس آمایش سرزمینی مازندران منطبق باشد، بر ترویج گفتمان توسعه پایدار و متوازن در مازندران تاکید و گفت: توسعه پایدار و متوازن مازندران نیاز به اجماع و وحدت دارد که باید آن را عملیاتی کنیم.
وی نهاد سازی جدید در مدیریت مازندران را عامل گفتمان سازی موفق دانست و گفت: با نگاه سنتی و بخشی نگری حاکم بر مازندران نمی توان به توسعه پایدار رسید و برای رسیدن به توسعه مورد نظر استان باید از سرمایه گذاران به درستی حمایت کرد.
ایکانی تصریح کرد: فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری بدون آورده از مشکلات جدی در استان مازندران است و باید از بین برود و همه چیز شفاف سازی شده و برای سرمایه گذاران واقعی بخش خصوصی فرش قرمز پهن کرد.
اسماعیل میرتبار یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران از شهرستان آمل نیز توسعه بدون پایدار را ضد ارزش ترین فعالیت برنامه ای دانست و گفت: شبه توسعه،استان را عقب افتاده و بدبخت کرده است.
وی افزود: توسعه پایدار با برنامه های احساسی و بر اساس ملاحظات دستگاه های اجرایی در مازندران عملیاتی نمی شود و معتقدم که اتاق فکر می تواند با تبیین صحیح شاخص های توسعه، توسعه پایداری را برنامه ریزی و عملیاتی کند.
** مشکلات مازندران احصاء و اولویت بندی شود
معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در این جلسه با بیان اینکه فرمانداران و مدیران شهرستانی و استانی باید گوش شنوایی از اعضای اتاق فکر توسعه و تعالی داشته باشند، گفت: اینکه نظرات جمع بندی و کارشناسی شده اتاق فکر توسعه تعالی باید اساس تصمیم سازی و تصمیم گیری باشد تعارف نیست بلکه یک الزام است.
حسین حسن نژاد افزود: امروز با توجه به مشکلات اقتصادی، تحریم ها و محدودیت منابع، باید تصمیم گیری درستی داشته باشیم و توجه به نظرات کارشناسی اتاق فکر راه گشا است.
وی گفت: معتقدم حوزه کارشناسی دستگاه های اجرایی به دلیل عادت و ملاحظات محلی و جغرافیایی استان مازندران را با عقب ماندگی جدی مواجه کرده است، چراکه تصمیمات بر اساس شاخص های توسعه ای گرفته نشده است.
معاون استاندار مازندران جدی ترین مشکل امروز استان را عدم شناخت و احصاء مشکلات و اولویت بندی برای حل آن دانست و گفت: به همین دلیل اتاق فکر توسعه و تعالی استان مورد توجه استاندار و معاونان این نهاد حاکمیتی قرار گرفته است.
وی گفت: هر تصمیم گیری در استان مازندران به ویژه در حوزه زیر ساختی باید منجر به زایش سرمایه گذاری جدید شود وگرنه نمی توانیم به توسعه پایدار برسیم.
در پایان این نشست مقرر شد تا اعضای اتاق فکر و توسعه استان مازندران به صورت جدی تر مسائل و مشکلات استان را تبیین وبرای ان راه حل های مشخص جهت رسیدن به توسعه پایدار و متوازن ارائه دهند.
6990/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات

ضرورت تقویت زیرساخت های معدنی/ خام‌فروشی نکنیم

نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری مازندران در ساری گشایش یافت

کویر سرمایه گذاری گردشگری در سواحل مازندران

تحریم ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته است

82 درصد حجم سدهای مازندران پر شده است

انرژی ، اولویت اول همکاری روسیه - ایران است

حذف دلار ، هدف ایران در تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر

67 کشور به جاده ابریشم پیوستند

شرکت های روسی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند

تعامل اتاق های بازرگانی همکاری های اقتصادی خزر را افزایش می دهد

پیوستن به اوراسیا گام مهم توسعه تبادلات منطقه ای است

تجارت بین کشورهای حاشیه دریای خزر گسترش یابد

هیجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در مازندران آغاز به کرد

سردهنه های کشاورزی تنکابن و عباس آباد آبگیری شد

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی کشور

تغییر قالب سنتی به صنعتی از علل اصلی قطبی شدن اقتصاد کشاورزی مازندارن

جهش کشت برنج پرمحصول ؛ رهاورد سیلاب در مازندران

آبدهی رودخانه تجن ساری حدود 600 درصد افزایش یافت

کشورهای حاشیه خزر بازاری جذاب برای مازندران/200ظرفیت اقتصادی در مازندران شناسایی شد

سیلزدگان مازندران حدود 225 میلیارد ریال کمک بلاعوض دریافت کردند

پیش بینی اعتبار 75 هزار میلیارد ریالی برای بازسازی واحدهای مسکونی سیلزده

برداشت گندم در مازندران آغاز شد

آغاز خرید تضمینی گندم در مازندران

برنج خارجی مهمان ناخوانده بازارهای مازندران

شرکت حمل و نقل بین المللی به نام مازندران به کام دیگران

سرمایه گذاری روی ماهیان خاویاری کمک به رونق تولید است

5 شرکت حمل و نقل فعال در مازندران بین المللی است

صادرات یکی از محورهای مهم رونق تولید است

17 هزار تن کلزا در مازندران خریداری شد

صادرات مازندران ضمانت نامه یک میلیارد دلاری دریافت می کند

میزان صادرات مازندران از 400 میلیون دلار فراتر نرفته است

رشد قیمت اراضی در غرب مازندران سرسام آور شده است

توسعه صادرات غیرنفتی در مازندران الزامی است

«خاویار» برند صادرات مازندران برای ارزآوری است

فقط یک شرکت بالای یک میلیارد دلار در کشور صادرات دارد

نوسان قیمت برنج ایرانی برای فروش بنجل های خارجی

60 میلیارد ریال از مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد