پیام مازند

آخرين مطالب

بخشی نگری و شبه توسعه عامل عقب افتادگی مازندران اقتصادي

بخشی نگری و شبه توسعه عامل عقب افتادگی مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- اعضای هیات رئیسه اتاق فکر و توسعه مازندران نسبت به بی اعتمادی مردم به برنامه های دولت در این استان هشدار داده و می گویند بخشی نگری و شبه توسعه در مناطقی از مازندران عامل عقب افتادگی استان است.
به گزارش ایرنا، اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران آذرماه سال گذشته به دستور استاندار پیشین مازندران و به تبع آن کمیته های تسهیل گران توسعه پایدار در 22شهرستان استان شکل گرفت.
اگرچه محمد اسلامی پس از حدود 13ماه در کسوت استانداری مازندران به عنوان وزیر راه و شهر سازی معرفی شد اما احمد حسین زادگان استاندار جدید و بومی استان مازندران نیز با همان رویکرد نقش و تاثیر گذاری اتاق فکر توسعه پایدار استان را غیر قابل انکار می داند.
در حال حاضر 500نفر از نخبگان به ویژه دانشگاهیان عضو اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران و کمیته تسهیل گران توسعه پایدار 22شهرستان استان هستند.
توجه به نظرات کارشناسی اتاق فکر، شناخت و معرفی مهمترین مشکلات مازندران، اولویت بندی مشکلات و ارائه راه حل های کوتاه، میان و بلند مدت، توسعه پایدار و متوازن، توجه به بخش خصوصی و پهن کردن فرش قرمز برای سرمایه گذاران از مهمترین سخنان اعضای هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی استان در نشست امروز شنبه بوده است.
مهدی احمدی فولادی از فرهنگیان و عضو هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران از شهرستان ساری در این نشست تدبیر را مهمترین شرط برای موفقیت در هر کاری دانست و گفت: طی سال های پس از انقلاب تدبیر در فعالیت های برنامه ای استان همواره کمیاب و کم رنگ بوده است.
وی بر وحدت و اتحاد در جامعه برای عملیاتی کردن تدبیر برنامه ای تاکید کرد و افزود: همه باید در رسیدن به توسعه پایدار تن به حق بدهیم و نسبت به اصلاحات و مردم مداری همراه و پایبند باشیم.
وی با بیان اینکه ناپاکدستی بزرگترین مشکل کشور و استان مازندران است، اظهار داشت: انسان پاکدست و خدمت گذار مردم از هر سلیقه، حزب و گروه می تواند برای هر جامعه ای عزیز و شایسته باشد، چراکه توسعه پایدار را مورد توجه قرار می دهد.
دکتر مازیار ایکانی یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی استان مازندران از شهرستان چالوس گفت: در فضای تحریم و مشکلات اقتصادی فعلی کشور که منجر به کاهش اعتماد عمومی مردم به دولت شده ، باید مدل های توسعه ای را در برنامه های کوتاه، میان و بلندمدت به حوزه اقتصادی معطوف کرد.
وی با بیان اینکه مدل توسعه گرا در مازندران می تواند از بالا به پائین، جامعه محور و محله محور باشد، ادامه داد: راهکار ها نیز باید روشن تر ارائه شود تا مشارکت آحاد مردم بیشتر شود.
این کارشناس ارشد علوم سیاسی با بیان اینکه برنامه ها باید بر اساس آمایش سرزمینی مازندران منطبق باشد، بر ترویج گفتمان توسعه پایدار و متوازن در مازندران تاکید و گفت: توسعه پایدار و متوازن مازندران نیاز به اجماع و وحدت دارد که باید آن را عملیاتی کنیم.
وی نهاد سازی جدید در مدیریت مازندران را عامل گفتمان سازی موفق دانست و گفت: با نگاه سنتی و بخشی نگری حاکم بر مازندران نمی توان به توسعه پایدار رسید و برای رسیدن به توسعه مورد نظر استان باید از سرمایه گذاران به درستی حمایت کرد.
ایکانی تصریح کرد: فعالیت های اقتصادی و سرمایه گذاری بدون آورده از مشکلات جدی در استان مازندران است و باید از بین برود و همه چیز شفاف سازی شده و برای سرمایه گذاران واقعی بخش خصوصی فرش قرمز پهن کرد.
اسماعیل میرتبار یکی دیگر از اعضای هیات رئیسه اتاق فکر توسعه و تعالی مازندران از شهرستان آمل نیز توسعه بدون پایدار را ضد ارزش ترین فعالیت برنامه ای دانست و گفت: شبه توسعه،استان را عقب افتاده و بدبخت کرده است.
وی افزود: توسعه پایدار با برنامه های احساسی و بر اساس ملاحظات دستگاه های اجرایی در مازندران عملیاتی نمی شود و معتقدم که اتاق فکر می تواند با تبیین صحیح شاخص های توسعه، توسعه پایداری را برنامه ریزی و عملیاتی کند.
** مشکلات مازندران احصاء و اولویت بندی شود
معاون سیاسی و امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران در این جلسه با بیان اینکه فرمانداران و مدیران شهرستانی و استانی باید گوش شنوایی از اعضای اتاق فکر توسعه و تعالی داشته باشند، گفت: اینکه نظرات جمع بندی و کارشناسی شده اتاق فکر توسعه تعالی باید اساس تصمیم سازی و تصمیم گیری باشد تعارف نیست بلکه یک الزام است.
حسین حسن نژاد افزود: امروز با توجه به مشکلات اقتصادی، تحریم ها و محدودیت منابع، باید تصمیم گیری درستی داشته باشیم و توجه به نظرات کارشناسی اتاق فکر راه گشا است.
وی گفت: معتقدم حوزه کارشناسی دستگاه های اجرایی به دلیل عادت و ملاحظات محلی و جغرافیایی استان مازندران را با عقب ماندگی جدی مواجه کرده است، چراکه تصمیمات بر اساس شاخص های توسعه ای گرفته نشده است.
معاون استاندار مازندران جدی ترین مشکل امروز استان را عدم شناخت و احصاء مشکلات و اولویت بندی برای حل آن دانست و گفت: به همین دلیل اتاق فکر توسعه و تعالی استان مورد توجه استاندار و معاونان این نهاد حاکمیتی قرار گرفته است.
وی گفت: هر تصمیم گیری در استان مازندران به ویژه در حوزه زیر ساختی باید منجر به زایش سرمایه گذاری جدید شود وگرنه نمی توانیم به توسعه پایدار برسیم.
در پایان این نشست مقرر شد تا اعضای اتاق فکر و توسعه استان مازندران به صورت جدی تر مسائل و مشکلات استان را تبیین وبرای ان راه حل های مشخص جهت رسیدن به توسعه پایدار و متوازن ارائه دهند.
6990/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد

خسارت 291 میلیاردی سیل بر تاسیسات آبرسانی روستایی مازندران

ثانیه‌های حیاتی برای نجات کشاورزی مازندران

موج جدید بارشی اواخر امشب وارد مازندران می شود

چشم کشاورزان خسارت دیده مازندران به دست دولت

1300 هکتار از خزانه برنج در جویبار از بین رفت

خسارت سیل 1100 واحد آسیب دیده به بیمه ها اعلام شد