پیام مازند

آخرين مطالب

اثرهای گردشگری که به هیچ زبانی معرفی نشده‌اند! اجتماعي

اثرهای گردشگری که به هیچ زبانی معرفی نشده‌اند!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - یک کارشناس گردشگری معتقد است عدم قرارگیری شناسه و تابلوی معرفی کننده اثر گردشگری در اکثر ابنیه و آثار تاریخی و طبیعی مازندران، یکی از بزرگترین مشکلات پیش‌روی این صنعت در این استان است. محمدرضا اورمزدی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، مشکلات گردشگری این استان به ویژه در مناطق مسافرخیز و پرتردد را نقص اطلاع رسانی و معرفی یا Present دقیق و درست اماکن گردشگری برشمرد و اظهار کرد: مهمترین چالشی که مسافران و گردشگران در شهرهای استان با آن مواجه هستند نبود تابلو و آدرس مشخص برای دسترسی و رسیدن به مکان هدف گردشگری است.
وی با اشاره به شهرستان های گردشگر پذیر استان به ویژه غرب مازندران، نقص آدرس و عدم تابلوی راهنما در این شهرها را مهم‌ترین مشکل بحث توریسم در این مناطق عنوان و تصریح کرد: تابلوهای راهنمای مناطق هدف گردشگری باید میزان مسافت و آدرس درست مکان را معرفی کرده و حداقل به دو زبان فارسی و انگلیسی قابل رؤیت باشند.
این کارشناس گردشگری با ابراز گلایه از عدم قرارگیری شناسه و تابلوی معرفی کننده اثر گردشگری در اکثر ابنیه و آثار تاریخی و طبیعی استان مازندران خاطرنشان کرد: باید کنار هر اثر تاریخی یا طبیعی یک شناسه یا تابلو نصب شود تا مردم علاوه بر دسترسی به اطلاعات دقیق از آن، یقین کنند که این اثر گردشگری اعم از کاخ، بنا، مسجد، پل، مدرسه و غیره دارای قدمت و ماهیت فرهنگی و تاریخی است؛ همان گونه که در شهرهای توریستی ایران نظیر شیراز، اصفهان، یزد و غیره تابلوی معرفی به چند زبان در کنار اثر نصب شده و جزئیاتی از مشخصات آنرا برای مخاطب بیان می کند.
ظرفیت استفاده از تلفن های هوشمند
اورمزدی با انتقاد از نقشه های گردشگری که هر ساله در اختیار مسافران قرار می گیرد عمده نواقص این نقشه ها را عدم بروز رسانی، جامع و کامل نبودن و گرافیک نامناسب آنها عنوان و خاطرنشان کرد: علاوه بر این نقشه ها باید امکانات موبایلی در هر شهرستان وجود داشته باشد تا سهولت دسترسی به اطلاعات را برای گردشگران مهیا کند.
اورمزدی قابلیت تلفن های همراه و نقش آن در زندگی بشر را گزینه و امکانی مغتنم برای معرفی اماکن گردشگری هر منطقه دانست و افزود: این قابلیت که مسافر بتواند به محض ورود به شهر گردشگری تمام آنچه را که نیاز دارد از طریق گوشی همراه خود بدست آورده و از امکانات و نقاط متنوع شهر بهره مند شود فرصتی مقتضی است که باید در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مسافران به دنبال راحت ترین گزینه برای دسترسی به اطلاعات در زمینه آدرس دهی، امکانات شهری، نقاط گردشگری، مسافت و تصاویر منطقه هدف گردشگری هستند گفت: ظرفیت تلفن های هوشمند امروزی دقیقا همان گزینه ای است که می تواند مخاطب یا گردشگر را با منطقه آشنا کرده و تمام اطلاعات مورد نظر وی را تامین کند.
مشکل در معرفی آثار
اورمزدی از یک قاعده کلی در مباحث صنعتی و گردشگری سخن گفت و با ذکر مثالی تصریح کرد: هر کشور، دولت، منطقه و یا هر فعالیتی که بتواند محصول خود را به درستی معرفی کرده و ارائه کند موفق تر خواهد بود مانند فروشنده ای که بتواند توضیحات کافی و قانع کننده به خریدار ارئه کرده و او را مشتاق به خرید کند.
وی روزمرگی را یکی دیگر از چالش های حوزه گردشگری معرفی کرد و افزود: انجام یکسری از کارهای روتین در حوزه گردشگری مانند چاپ نقشه، پیام تبریک شهردار و استاندار و تبلیغات ناموزون و غیرجذاب نمی تواند باعث جذب حداکثری گردشگر شده و باید پکیج های نوروزی و تابستانی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و با دقت و ظرافت بیشتری تنظیم شوند.
این پژوهشگر و استاد دانشگاه نقص های زیرساختی گردشگری در حوزه اطلاع رسانی را بسیار کم هزینه برشمرد و تاکید کرد: برطرف کردن این نقایص با اندکی تدبیر، هم افزایی و خرد جمعی نیاز به هزینه گزافی نداشته و براحتی قابل پوشش و جبران است و تنها به هماهنگی بین دستگاه های ذیربط نظیر شهرداری، دهیاری، بخشداری، راه و شهرسازی و اداره میراث نیاز دارد.
سند جامع گردشگری سبب رونق روستاها
این استاد دانشگاه و کارشناس توریسم روستا، با بیان اینکه تحقق سند گردشگری نیاز به حکایت دولت و مشارکت مردم دارد، تصریح کرد: اگر سند جامع محقق شود روستاهای کشور نیاز به تخلیه سکنه و فرار از بحران بیکاری نداشته و اقتصاد بومی و توسعه روستایی بهبود خواهد یافت.
اورمزدی به آسیب خرید و فروش ملک در روستاهای هدف گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: لزوم انجام فعالیت های مکمل گردشگری در روستاها مانند اقامتگاه های بوم‌گردی، صنایع تبدیلی و توسعه صنایع دستی با افزایش کارگاه ها می تواند مانع توسعه ساخت و سازهای بی رویه شده و بالطبع عرصه های جنگلی نیز در امان خواهند ماند.
وی گردشگری را دارای شاخص، استاندارد و فاکتورهای مخصوص دانست و با هشدار به اینکه اگر این صنعت در مسیر خود هدایت نشود تنها نام و لغت گردشگری را یدک خواهد کشید گفت: زمانی می توانیم مسیرهای جدید برای گردشگری معرفی کنیم که همه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری گردشگری را در اختیار داشته باشیم.
نگاه مثبت کشورها به اماکن گردشگری ایران
این کارشناس و مجری تورهای گردشگری از نگاه مثبت کشورها به ایران در حوزه توریسم سخن به میان آورد و تاکید کرد: برخی از مسافران خارجی که به ایران سفر می کنند حتی بیشتر از ایرانیان و بومیان به منطقه هدف گردشگری اشراف دارند که این بیانگر عدم شناخت ما نسبت به ظرفیت ها و پتانسیل های مستعد خویش است.
اورمزدی در ادامه اضافه کرد: اگر به این باور برسیم که می توان از ظرفیت گردشگر خارجی روزی 100 تا هزار دلار درآمد کسب کرد بیکاری از بین می رود بنابراین نگاه مسئول باید به این سمت تغییر پیدا کند و با حمایت دولت شرکت ها و آژانس های های مسافرتی با معرفی اماکن گردشگری در این مسیر توسعه این صنعت گام بردارند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

رئیس مجلس از مناطق سیلزده مازندران بازدید کرد

دستور وزیر صمت برای تامین ارزاق مناطق سیل زده

مدارس مازندران برای اسکان سیلزدگان آماده است/اقامت 18 هزار فرهنگی

جوانان مومن و توانمند ظرفیت عظیم کشور به شمار می روند

ارائه تسهیلات به واحدهای خسارت دیده از سیل/ بازسازی سریع منازل

مسمومیت 6 نفر براثر گاز مونوکسیدکربن در مازندران

خسارت سیل به 6290 مسکن در مازندران/ 590 واحد تخریب شد

خسارت1640 میلیارد تومانی سیل به کشاورزی گلستان ومازندران

اقامت 3.2 میلیون مسافر - شب در مازندران

یگان‌های نیروی دریایی ارتش به گلستان و مازندران اعزام می‌شوند

بارش سراسری از شمال غرب تا جنوب کشور

194 عملیات خدمات ملی نوروزی در مازندران انجام شد

جهانگیری به استان‌های گلستان و مازندران سفر می‌کند

مدیریت سیلاب پایان یافت/تسریع در خدمت رسانی بهتر به سیل زدگان

بارندگی ها اخیر در مازندران پنج قربانی گرفت

رشد کیفی 43 درصدی مراکز اسکان آموزش و پرورش مازندران

سیلاب اخیر ارتباطی با کاهش پوشش گیاهی جنگلی ندارد

فعال کردن اشتغال مردم اولویت اصلی بازسازی سیل مازندران است

برق 10 روستای کوهستانی بهشهر همچنان قطع است

خسارت سیلاب به واحد های تولیدی شهرک های صنعتی جدی نیست

نخستین بارش برف و باران بهاری98 از دوشنبه مهمان مازندران است

خدمات امدادی هلال احمر به 11هزار سیل زده مازندران

لاریجانی عازم مناطق سیل‌زده مازندران شد

تسهیلات برای بازسازی مناطق سیلزده تامین می شود

ترافیک در محور هراز پرحجم و نیمه سنگین است

11 هزار حادثه دیده برف و سیل در مازندران امدادرسانی شدند

میزبانی از 7800 زائر راهیان نور مازندران

نوروزگردی در شهر پله های ایران

سیل به 50 هزار هکتار از مزارع گندم و کلزای استان گلستان خسارت زد

ترافیک سنگین و نیمه سنگین در جاده های کندوان و هراز

بهشهر؛ شهری به یادگار از دوران غارنشینی

خسارت سیل به بیش از 30 هزار واحد مسکونی در مازندران/ مسدود بودن راه روستایی و رانش و ریزش بزرگترین مشکل پس از سیل

از "کاهش چادرخوابی" تا "اقامت بیش از 2 میلیون نفر شب" در مازندران

تلاش برای خارج کردن آب سیلاب از روستاها و شهرهای مازندران ادامه دارد

راه 62 روستای هزارجریب نکاء در مازندران باز شد

مازندران سیل زده بر مدار بازگشت به روال عادی زندگی

ایران اسلامی تحریم ها را به فرصت تبدیل کرده است

آخرین وضعیت آب و برق مناطق سیل‌زده شمال کشور

مازندران را به مقصد گردشگری تبدیل کنیم

تخصیص اعتبار تنخواه برای سیل/ مازندران استان هزاردریاچه است

500 واحد مسکونی براثر سیل در مازندران تخریب شد

اعتکاف بهترین فرصت برای بازسازی نشاط معنوی است

قیمت بالای پیاز در مازندران قابل قبول نیست

بودجه 97 بدون کسری بسته شد/ ارسال تنخواه به مناطق سیل‌زده

فلسفه و کار راهیان نور پیام رسانی است

سوخت‌رسانی به مناطق سیل‌زده در حال انجام است

تولید پنج مستند کوتاه از راهیان نور مازندران

چند خواننده پاپ در شمال برای مسافران نوروزی کنسرت برگزار می‌کنند

ترافیک در محورهای مازندران پرحجم و روان است

رونق تولید نیازمند راهکارهای مناسب اقتصادی است