پیام مازند

آخرين مطالب

اثرهای گردشگری که به هیچ زبانی معرفی نشده‌اند! اجتماعي

اثرهای گردشگری که به هیچ زبانی معرفی نشده‌اند!

  بزرگنمايي:

پیام مازند - یک کارشناس گردشگری معتقد است عدم قرارگیری شناسه و تابلوی معرفی کننده اثر گردشگری در اکثر ابنیه و آثار تاریخی و طبیعی مازندران، یکی از بزرگترین مشکلات پیش‌روی این صنعت در این استان است. محمدرضا اورمزدی در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران، مشکلات گردشگری این استان به ویژه در مناطق مسافرخیز و پرتردد را نقص اطلاع رسانی و معرفی یا Present دقیق و درست اماکن گردشگری برشمرد و اظهار کرد: مهمترین چالشی که مسافران و گردشگران در شهرهای استان با آن مواجه هستند نبود تابلو و آدرس مشخص برای دسترسی و رسیدن به مکان هدف گردشگری است.
وی با اشاره به شهرستان های گردشگر پذیر استان به ویژه غرب مازندران، نقص آدرس و عدم تابلوی راهنما در این شهرها را مهم‌ترین مشکل بحث توریسم در این مناطق عنوان و تصریح کرد: تابلوهای راهنمای مناطق هدف گردشگری باید میزان مسافت و آدرس درست مکان را معرفی کرده و حداقل به دو زبان فارسی و انگلیسی قابل رؤیت باشند.
این کارشناس گردشگری با ابراز گلایه از عدم قرارگیری شناسه و تابلوی معرفی کننده اثر گردشگری در اکثر ابنیه و آثار تاریخی و طبیعی استان مازندران خاطرنشان کرد: باید کنار هر اثر تاریخی یا طبیعی یک شناسه یا تابلو نصب شود تا مردم علاوه بر دسترسی به اطلاعات دقیق از آن، یقین کنند که این اثر گردشگری اعم از کاخ، بنا، مسجد، پل، مدرسه و غیره دارای قدمت و ماهیت فرهنگی و تاریخی است؛ همان گونه که در شهرهای توریستی ایران نظیر شیراز، اصفهان، یزد و غیره تابلوی معرفی به چند زبان در کنار اثر نصب شده و جزئیاتی از مشخصات آنرا برای مخاطب بیان می کند.
ظرفیت استفاده از تلفن های هوشمند
اورمزدی با انتقاد از نقشه های گردشگری که هر ساله در اختیار مسافران قرار می گیرد عمده نواقص این نقشه ها را عدم بروز رسانی، جامع و کامل نبودن و گرافیک نامناسب آنها عنوان و خاطرنشان کرد: علاوه بر این نقشه ها باید امکانات موبایلی در هر شهرستان وجود داشته باشد تا سهولت دسترسی به اطلاعات را برای گردشگران مهیا کند.
اورمزدی قابلیت تلفن های همراه و نقش آن در زندگی بشر را گزینه و امکانی مغتنم برای معرفی اماکن گردشگری هر منطقه دانست و افزود: این قابلیت که مسافر بتواند به محض ورود به شهر گردشگری تمام آنچه را که نیاز دارد از طریق گوشی همراه خود بدست آورده و از امکانات و نقاط متنوع شهر بهره مند شود فرصتی مقتضی است که باید در دستور کار قرار گیرد.
وی با بیان اینکه مسافران به دنبال راحت ترین گزینه برای دسترسی به اطلاعات در زمینه آدرس دهی، امکانات شهری، نقاط گردشگری، مسافت و تصاویر منطقه هدف گردشگری هستند گفت: ظرفیت تلفن های هوشمند امروزی دقیقا همان گزینه ای است که می تواند مخاطب یا گردشگر را با منطقه آشنا کرده و تمام اطلاعات مورد نظر وی را تامین کند.
مشکل در معرفی آثار
اورمزدی از یک قاعده کلی در مباحث صنعتی و گردشگری سخن گفت و با ذکر مثالی تصریح کرد: هر کشور، دولت، منطقه و یا هر فعالیتی که بتواند محصول خود را به درستی معرفی کرده و ارائه کند موفق تر خواهد بود مانند فروشنده ای که بتواند توضیحات کافی و قانع کننده به خریدار ارئه کرده و او را مشتاق به خرید کند.
وی روزمرگی را یکی دیگر از چالش های حوزه گردشگری معرفی کرد و افزود: انجام یکسری از کارهای روتین در حوزه گردشگری مانند چاپ نقشه، پیام تبریک شهردار و استاندار و تبلیغات ناموزون و غیرجذاب نمی تواند باعث جذب حداکثری گردشگر شده و باید پکیج های نوروزی و تابستانی بیشتر مورد توجه قرار گرفته و با دقت و ظرافت بیشتری تنظیم شوند.
این پژوهشگر و استاد دانشگاه نقص های زیرساختی گردشگری در حوزه اطلاع رسانی را بسیار کم هزینه برشمرد و تاکید کرد: برطرف کردن این نقایص با اندکی تدبیر، هم افزایی و خرد جمعی نیاز به هزینه گزافی نداشته و براحتی قابل پوشش و جبران است و تنها به هماهنگی بین دستگاه های ذیربط نظیر شهرداری، دهیاری، بخشداری، راه و شهرسازی و اداره میراث نیاز دارد.
سند جامع گردشگری سبب رونق روستاها
این استاد دانشگاه و کارشناس توریسم روستا، با بیان اینکه تحقق سند گردشگری نیاز به حکایت دولت و مشارکت مردم دارد، تصریح کرد: اگر سند جامع محقق شود روستاهای کشور نیاز به تخلیه سکنه و فرار از بحران بیکاری نداشته و اقتصاد بومی و توسعه روستایی بهبود خواهد یافت.
اورمزدی به آسیب خرید و فروش ملک در روستاهای هدف گردشگری اشاره و خاطرنشان کرد: لزوم انجام فعالیت های مکمل گردشگری در روستاها مانند اقامتگاه های بوم‌گردی، صنایع تبدیلی و توسعه صنایع دستی با افزایش کارگاه ها می تواند مانع توسعه ساخت و سازهای بی رویه شده و بالطبع عرصه های جنگلی نیز در امان خواهند ماند.
وی گردشگری را دارای شاخص، استاندارد و فاکتورهای مخصوص دانست و با هشدار به اینکه اگر این صنعت در مسیر خود هدایت نشود تنها نام و لغت گردشگری را یدک خواهد کشید گفت: زمانی می توانیم مسیرهای جدید برای گردشگری معرفی کنیم که همه زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری گردشگری را در اختیار داشته باشیم.
نگاه مثبت کشورها به اماکن گردشگری ایران
این کارشناس و مجری تورهای گردشگری از نگاه مثبت کشورها به ایران در حوزه توریسم سخن به میان آورد و تاکید کرد: برخی از مسافران خارجی که به ایران سفر می کنند حتی بیشتر از ایرانیان و بومیان به منطقه هدف گردشگری اشراف دارند که این بیانگر عدم شناخت ما نسبت به ظرفیت ها و پتانسیل های مستعد خویش است.
اورمزدی در ادامه اضافه کرد: اگر به این باور برسیم که می توان از ظرفیت گردشگر خارجی روزی 100 تا هزار دلار درآمد کسب کرد بیکاری از بین می رود بنابراین نگاه مسئول باید به این سمت تغییر پیدا کند و با حمایت دولت شرکت ها و آژانس های های مسافرتی با معرفی اماکن گردشگری در این مسیر توسعه این صنعت گام بردارند.
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عبدالحمید فرزانه با 5 رای شهردار ساری شد

بازدیدهای زینتی از واحدهای راکد صنعتی را کنار گذاریم

خرمشهر نماد ایستادگی و مقاومت ملت ایران است

ضرورت اطلاع رسانی به هنگام و مستند در ادارات مازندران

30 هزار ساعت از خاطرات رزمندگان مازندران جمع آوری شده است

یک باند قاچاق مواد مخدر در آمل متلاشی شد

مدیریت آثار تاریخی به جوامع محلی واگذار شود

گمشدگان بخش کجور نوشهر پیدا شدند

ظرفیت های گردشگری بهشهر نفعی برای مردم نداشته است

پایان تعمیر 2400 مسکن سیل زده در مازندران

کشتارگاه سنتی دام شهر مرزن آباد چالوس پلمپ شد

سیلزدگان سوادکوه شمالی یک میلیارد تومان کمک دریافت کردند

شماره 38 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

معاون استاندار : حوزه کسب و کار نیازمند فهم مشترک است

محموله ترامادول عطاری قاچاق فروش در بابل لو رفت

شهردار قائمشهر استعفا داد

کاهش هزینه های ادارات بخشی از کسری بودجه را جبران می کند

کشف 24 هزار عدد قرص ترامادول قاچاق در بابل

سهم زنان مازندران از اعتبارات هزینه ای صفر شد

370 نقطه حادثه خیز در آبهای ساحلی دریای مازندران شناسایی شد

جست و جو برای گمشدگان در جنگل کجور نوشهر ادامه دارد

آزادی 4750 زندانی جرایم غیرعمد از زندان های مازندران

مازندران در قعر جدول فاضلابی کشور قرار دارد

محورهای هراز و سوادکوه به فیبر نوری مجهز می‌شوند

78 درصد روستاهای مازندران مجهز به اینترنت پرسرعت هستند

جشن گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در ساری برگزار شد

نزدیک به هشت هزار زندانی جرائم غیرعمد پارسال ازاد شدند

آزادی 130 هزار زندانی نیازمند طی 30 سال اخیر در کشور

مازندران جزو استان های برتر در حوزه بدمینتون کشور است

رشته بدمینتون جایگاه خوبی در جامعه کسب کرده است

تسریع در دستگیری عاملان قتل پدر شهید نجفی و همسرش

دریای خزر نخستین قربانی خود را در ساحل سلمانشهر گرفت

مرمت مسجد جامع ساری/لغو پرواز فرودگاه ها کاهش می یابد

75 اثر در نمایشگاه هنرهای سنتی ساری به نمایش گذاشته می شود

مذاکره با آمریکا قطعا بی نتیجه است

10 درصد برنامه صادراتی مازندران محقق شد

بی مهری به میراث فرهنگی سبب گسست نسلی می شود

راهبرد بازرگانی و تجاری مازندران نیازمند تغییر است

خرید 3275 تن کلزا از کشاورزان مازندران

ثبت رکورد جهانی کباده توسط باستانی کار جوان آملی

اردوی تیم ملی فوتبال پیشکسوتان پایان یافت

چوب بی‌پولی لای چرخ صنعت نشر مازندران است/ نفس‌های کاغذی نشریات

قتل پدر شهید بهشهری در دست بررسی است

شهردار مرزن آباد چالوس برکنار شد

پیکر پدر شهید نجفی و همسرشان در بهشهر تشییع شد

دریا جوان 18 ساله ای را به کام مرگ کشاند

مادر شهید کاظمی آسمانی شد

1950 ناجی و منجی داوطلب در سواحل مازندران به خط می شوند

فرودگاه ساری به تجهیزات سامانه فرود دقیق هواپیما مجهز شد

پیکر پدر شهید نجفی در بهشهر تشییع می شود