پیام مازند

آخرين مطالب

به بهانه چهل و هفتمین سالگرد درگذشت نوشیروانی/

بزرگ مردی که همه داشته هایش را برای مردم هزینه کرد اجتماعي

بزرگ مردی که همه داشته هایش را برای مردم هزینه کرد

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - تاجر آهن بود ولی قلب مهربان و رئوفش دل مردم را چنان به تسخیر خود درآورد که هم اکنون بعد از 47 سال از مرگش همچنان در دل ها زنده است، انچنان که هیچگاه نمرده است.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، رادمرد وارسته، مرحوم سید حسین فلاح نوشیروانی فرزند سید احمد در سال 1281 هجری شمسی در روستای"ˈ نوشیروانکلا"ˈ از توابع شهرستان بابل دیده به جهان گشود.
وی پس از فرا گرفتن مقدماتی قران به توصیه جد مادریش مرحوم سید آقا نوشیروانی، برای ادامه تحصیلات به مدارسˈ" شرافت"ˈ و"ˈ احمدی"ˈ در ˈ بارفروش ˈ (بابل کنونی ) رفت و به مدت هشت سال در این مدارس به تحصیل اشتغال داشت و همواره از شاگردان بسیار خوب و ممتاز بود.
زنده یاد نوشیروانی پس از پایان تحصیلات جهت یافتن کاری مناسب عازم مشهد مقدس شد و سپس به تهران عزیمت کرد و در آنجا پس از بروز شایستگی، لیاقت و کاردانی و بالا بودن سطح سواد و معلومات از یک طرف و نجابت و دیانت و امانت داری از طرف دیگر ، به مدیریت داخلی یک شرکت ارتقاء یافت.
این خیر بزرگ ، پس از مدتی به صورت مستقل به فعالیت اقتصادی و کار تجاری پرداخت و در بازار تجارت آهن ایران موفقیت هایی کسب کرد، تا آنجا که پرداختن به امور تجاری و مظاهر مادی هرگز مانع آن نشد که فکر مرحوم نوشیروانی از مردمی که از میان آنها برخاسته بود، منحرف شود و از مسائل و مشکلات آنان غافل شده و در فکر چاره جویی نباشد.
تربیت اصولی از یک طرف و دیدن مصائب و رنج هایی که از ابتدای جوانی با آنها مواجه بود و دوش به دوش مردم و در متن جامعه آنها را آزموده و تجربه کرده بود چنان روحی بلند و اراده ای نیرومند در او پدید آورد که همه وجود خود و خانواده را در طول حیات وقف خدمت به مردم کرد.
آن مرحـوم بر اسـاس نوشته هایش بیشتر دارایی عظیـم خود را صـرف عمـران و آبـادی، بویژه در شهرستان بابل کرد و شمار آثار ماندگار نوشیروانی در این شهرستان به پنجاه مورد برجستـه می رسد که از آن جمله می توان به ساخت و احداث مدرسه ، هنرستان ، انیسیتو ، دانشـکده ، درمانـگاه ، زایشـگاه ، بانک خون ، پرورشـگاه ایتـام ، بیمارستـان ، مسجـد ، پل و غیره اشاره کرد.
23 اسفندماه مصادف است با چهل و هفتمین سالگر درگذشت مرحوم سید حسین فلاح نوشیروانی که همه ساله جمع زیادی از دوستدارانش برسر مزارش حضور می یابند و یاد این خیر بزرگ مازندران که همواره خیراتش آوازه خاص و عام است گرامی می دارند.
به همین مناسبت امروز چهارشنبه به همراه جمعی از استادان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل به سمت مزارش در روستای نوشیروانکلا از توابع بخش مرکزی بابل می رویم و در راه پای صحبت با یکی از اساتید بازنشسته این دانشگاه باز می شود و او از نوشیروانی می گوید.
این استاد بازنشسته دانشگاه در مسیر به چندین طرح اعم از دانشگاه صنعتی نوشیروانی، مرکز خیریه نوشیروانی، پارک بزرگ متی کلا ، پل دوم محمد حسین خان قاجار، پل نوشیروانکلا و مسجد قریه نوشیروانکلا، حمام، درمانگاه و مدرسه محل اشاره می کند که همه از محل درآمدهای وقف این بزرگ مرد احداث شده تا مردم راحت تر به امورات زندگی خود بپردازند و این تنها بخش بسیار کوچکی از خیراتش بود.
این استاد دانشگاه بیان کرد که مرحوم نوشیروانی قبل از فوتش وصیت نامه ای نوشت که ثلث اموالش را برای بنیاد نیکوکاری نوشیروانی، هزینه شود.
بعد از طی مسافت به محل نوشیروانکلا رسیدیم ابتدا برای فاتحه خوانی برسرمزارش حضور یافتیم ولی قبرش آن گونه که امروز سنگ فرش های مجلل و با پول های هنگفت ساخته شده نبود شاید تصور نشود که این قبر متعلق به مرحوم نوشیروانی همان خیر بزرگی است که در ایران آثار ارزشمندی برای خود بیادگار گذاشته و شاید همین سادگی با اندیشه نیک او را بزرگ کرد.
***نوشیروانکلا موزه ای برای جذب گردشگر
بعد از این وارد منزل مرحوم نوشیروانی شدیم، شکوفه های آلوچه زیبایی خاصی به این خانه باغ داده است و خانه ای بسیار قدیمی که می شود به موزه ای برای شناخت کارهای خیرخواهانه نوشیروانی تبدیل شود.
علی جهانیان کارشناس میراث فرهنگی و موزه بابل به خبرنگار ایرنا گفت: خانه مرحوم نوشیروانی باید به موزه تبدیل شود.
وی بیان داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر زنده یاد نوشیروانی به عنوان یک خیر بزرگ در جهان معروف است، ضرورت دارد که منزل این خیر در نوشیروانکلا به موزه تبدیل شود تا در معرض دید همه قرار گیرد تا انگیزه ای شود برای جوانان تا در این مسیر قرار گیرند.
وی ادامه داد: با توجه به شخصیت برجسته و ممتاز نوشیروانی بخش خصوصی استقبال می کند تا در این زمینه سرمایه گذاری کند و تمامی اقدامات خیرخواهانه این خیر بزرگ می تواند در موزه نوشیروانی که در منزل وی است در معرض دید علاقمندان و گردشگران قرار گیرد
وی بیان داشت: این خانه می تواند به مرکز اسنادی از تصاویر و کارهای خیرخواهانه این مرد بزرگ باشد و کانونی برای تجمع خیرین و پرورش خیرین جوان باشد.
اما در آن سوی خیابان و در نزدیکی مدرسه نوشیروانی، پیرمردی بر روی صندلی و با عصا جلوی خانه قدیمی خود نشسته تا کمی آفتاب بربدنش بتابد شاید از دست روزگار کمی خسته بود وقتی جلو رفتم پرسید از کجا آمدی گفتم خبرنگارم ، آنگاه سفره دل را بازکرد و گفت تا نوشیروانی بود فقیر و بیچاره در نوشیروانکلا نداشتیم.
***رجبعلی؛ 45 سال همسایه سید فلاح نوشیروانی
رجبعلی میرزازاده که متولد1303 و حدود94 سال سن دارد، بخشندگی و سخاوت نوشیروانی را در طول عمرش بی نظیر خواند و گفته که تا چند سال گذشته نیز در محل بخاطر خیراتی که نوشیروانی کرد هرگز فقیر نداشتیم ولی امروز 2 نفر به نام زینب و قربان در محل بسیار زندگی سختی دارند که باید مورد توجه قرار گیرند و می دانم که مرحوم نوشیروانی از این بدبختی آنها در قبر آرامش نخواهد داشت.
او افزود:از همه اینها گذشته محلی ها می گفتند که یک ماه مانده بود به عید سال نو مرحوم نوشیروانی به اتفاق همسرش خیاط به خانه می بردند و برای همه یتیمان لباس نو می دوخت تا آنها هم خوشحال سال نو را جشن بگیرند.
و اما امروز به مناسبت چهل و هفتمین سالگرد این خیر بزرگ،بابلی ها و دانشگاهیان دانشگاه صنعتی نوشیروانی بر سر مزارش حضور یافتند و یاد و نام این خیر بزرگ را گرامی داشتند.
حجت الاسلام ناصری استاد حوزه و دانشگاه برسر مزارش گفت: این خیر بزرگ دارای روح چند بعدی بود و کارهای خیرخواهانه او در ابعاد مختلف آموزشی درمانی رفاهی و عمرانی در سراسر کشور صورت گرفت.
وی ادامه داد: زنده یاد نوشیروانی در بهترین نقطه شهر بابل 17 هکتار زمین را وقف کرد و خود در این زمین دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل را احداث کرد که در عرصه های بین المللی خوش می‌درخشد و مایه افتخار علمی در شمال کشور است.
وی افزود: برگزاری این بزرگداشت ها بسیار مهم است و باید ادامه داشته باشد تا ضمن قدرشناسی از این خیر الگویی برای نسل جوان باشد.
محمد موسوی فعال فرهنگی بابل نیز در این مراسم گفت: کارهای خیر خواهانه زنده یاد نوشیروانی برای درمان سه درد فقر ، جهل و بیکاری بوده و تمامی کارهای خیرخواهانه او بر همین مدار حرکت کرد.
وی افزود: نوشیروانی یک کارآفرینی بود که هم برای رفع فقر تلاش کرد و هم برای گسترش دانش حرکت های بزرگی از خود نشان داد، هر چند مزار این مرد بزرگ ساده است اما این چهره در قلب ها جا دارد.
7343/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

عبدالحمید فرزانه با 5 رای شهردار ساری شد

بازدیدهای زینتی از واحدهای راکد صنعتی را کنار گذاریم

خرمشهر نماد ایستادگی و مقاومت ملت ایران است

ضرورت اطلاع رسانی به هنگام و مستند در ادارات مازندران

30 هزار ساعت از خاطرات رزمندگان مازندران جمع آوری شده است

یک باند قاچاق مواد مخدر در آمل متلاشی شد

مدیریت آثار تاریخی به جوامع محلی واگذار شود

گمشدگان بخش کجور نوشهر پیدا شدند

ظرفیت های گردشگری بهشهر نفعی برای مردم نداشته است

پایان تعمیر 2400 مسکن سیل زده در مازندران

کشتارگاه سنتی دام شهر مرزن آباد چالوس پلمپ شد

سیلزدگان سوادکوه شمالی یک میلیارد تومان کمک دریافت کردند

شماره 38 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

معاون استاندار : حوزه کسب و کار نیازمند فهم مشترک است

محموله ترامادول عطاری قاچاق فروش در بابل لو رفت

شهردار قائمشهر استعفا داد

کاهش هزینه های ادارات بخشی از کسری بودجه را جبران می کند

کشف 24 هزار عدد قرص ترامادول قاچاق در بابل

سهم زنان مازندران از اعتبارات هزینه ای صفر شد

370 نقطه حادثه خیز در آبهای ساحلی دریای مازندران شناسایی شد

جست و جو برای گمشدگان در جنگل کجور نوشهر ادامه دارد

آزادی 4750 زندانی جرایم غیرعمد از زندان های مازندران

مازندران در قعر جدول فاضلابی کشور قرار دارد

محورهای هراز و سوادکوه به فیبر نوری مجهز می‌شوند

78 درصد روستاهای مازندران مجهز به اینترنت پرسرعت هستند

جشن گلریزان آزادی زندانیان جرایم غیرعمد در ساری برگزار شد

نزدیک به هشت هزار زندانی جرائم غیرعمد پارسال ازاد شدند

آزادی 130 هزار زندانی نیازمند طی 30 سال اخیر در کشور

مازندران جزو استان های برتر در حوزه بدمینتون کشور است

رشته بدمینتون جایگاه خوبی در جامعه کسب کرده است

تسریع در دستگیری عاملان قتل پدر شهید نجفی و همسرش

دریای خزر نخستین قربانی خود را در ساحل سلمانشهر گرفت

مرمت مسجد جامع ساری/لغو پرواز فرودگاه ها کاهش می یابد

75 اثر در نمایشگاه هنرهای سنتی ساری به نمایش گذاشته می شود

مذاکره با آمریکا قطعا بی نتیجه است

10 درصد برنامه صادراتی مازندران محقق شد

بی مهری به میراث فرهنگی سبب گسست نسلی می شود

راهبرد بازرگانی و تجاری مازندران نیازمند تغییر است

خرید 3275 تن کلزا از کشاورزان مازندران

ثبت رکورد جهانی کباده توسط باستانی کار جوان آملی

اردوی تیم ملی فوتبال پیشکسوتان پایان یافت

چوب بی‌پولی لای چرخ صنعت نشر مازندران است/ نفس‌های کاغذی نشریات

قتل پدر شهید بهشهری در دست بررسی است

شهردار مرزن آباد چالوس برکنار شد

پیکر پدر شهید نجفی و همسرشان در بهشهر تشییع شد

دریا جوان 18 ساله ای را به کام مرگ کشاند

مادر شهید کاظمی آسمانی شد

1950 ناجی و منجی داوطلب در سواحل مازندران به خط می شوند

فرودگاه ساری به تجهیزات سامانه فرود دقیق هواپیما مجهز شد

پیکر پدر شهید نجفی در بهشهر تشییع می شود