پیام مازند

آخرين مطالب

آمل گذرگاهی غریب در کریدور گردشگری شمال فرهنگي

آمل گذرگاهی غریب در کریدور گردشگری شمال

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - آمل شهر دماوند و هزارسنگر، شهر درختان سر به فلک کشیده، شهر جنگل ها، بقعه ها و دهکده ها امروز در مسیر پر ازدحام گردشگری شمال در جایگاه تنها گذرگاهی غریب چشم به گذار مسافران دوخته است.
به گزارش ایرنا شهرستان آمل به واسطه برخورداری از جاذبه های عدیده‌ گردشگری از دریاچه ساهون تا دهکده المیستان بی‌شک سردمدار فهرست زیباییهای مازندران است، آمل و جاذبه هایش نگینی سبز در ورودی شمالی ترین استان حاشیه خزر ساخته است که گردشگر اگر روحش را به آن بسپارد دل از مسافرت نمی کند.
این شهرستان نزدیکترین منطقه مازندران به تهران است و به نوعی دروازه ورود به شمال از جاده سرسبز هراز محسوب می شود ، دروازه ای که شاید به دلیل همین قرار گرفتن در نقطه ورودی باعث شده مسافران بی خبر از زیبایی هایش در آن درنگ نکنند و ادامه مسیر دهند.
موقعیت گذرگاهی آمل که مسیر دسترسی به غرب و شرق مازندران است باعث شده امروز این منطقه توقف مسافران و گردشگران را در خود نداشته باشد و بی بهره از مزایای صنعت گردشگری تنها در حد همان مسیر عبور نقش خود را در این صنعت ایفا کند.
بی بهره ماندن آمل از مزایای حاصل از گردشگری در حالی است این شهرستان یکی از قدیمی ترین تمدن های انسانی استان مازندران را دارا می باشد که به گزارش برخی از کاوشگران به حدود پنج هزار سال پیش می رسد.
این شهرستان دارای کوهستانها و یخچال های طبیعی، جنگل های انبوه هیرکانی، مراتع سرسبز، رودخانه های پر آب ، چشمه های آب گرم و آب سرد و افسانه هایی کهن است.
برای رسیدن به آمل نیاز نیست به جایی بروید زیرا جاده هراز خود شما را به این شهرستان می آورد. در مسیر آمل هر کجا چشمتان به قله ای رسید که با قامتی عظیم چون نگینی سفید بر قلب البرز جای خوش کرده است، وارد آمل ، کهن شهر مازندران شده اید و آن نگین قله دماوند است.
دماوندی که نامش هر ایرانی رابه قلب شاهنامه حکیم فردوسی می کشاند و قصه هایی از آرش ، فریدون و ضحاک تا رستم و دیو سپید را به ذهنتان تداعی می کند.
و هراز معروف ترین رگ حیاتی و نشان چندین میلیون ساله و پرآب ترین رودخانه مازندران می باشد که از سینه دماوند سرچشمه می گیرد.
شهرها و روستاهای کهن در امتداد رودخانه و جاده هراز شما راتا آمل همراهی می کنند و در هر چند کیلومتر رودخانه ای تازه نفس به هراز و شمال می پیوندد.
قبل از رسیدن به شهر تاریخی آمل مناطق کوهستانی و جنگلی آن خودنمایی می کنند بگونه ای که در فاصله 20 کیلومتری از شهر آمل روستای رویایی و مه آلود الیمستان قرار دارد. این روستا که در دل خود یک قله را جای داده است و در تمام طول آن منظره شرقی دماوند نمایان است در طول سال میزبان گردشگرها و کوهنوردان فراوانی است که شب را در این طبیعت بکر بسر می برند.
حدود 2 کیلومتر آنطرف تر در طرف دیگر جاده هراز پارک میرزا کوچک خان جنگلی با وسعت 440 هکتار واقع‌ شده است که دومین پارک جنگلی بزرگ استان مازندران است و از جاذبه های آن می توان به آبشار ماهان، هزار پله، چشمه آب سرد، درختان کهن‌سال ومیوه ای اشاره کرد.
پارک جنگلی هلومسر نیز یکی دیگر از مناطق جنگلی این شهرستان است که به عنوان منطقه نمونه گردشگری نیز در مازندران انتخاب شده است.
جاذبه های این شهرستان قدیمی فقط محدود به جنگل هایش نیست، مناطق ییلاقی آمل دنیایی دیگر دارند که در فصل بهار بی نظیرند، شیب تند رشته کوه های البرز که سرچشمه رودهای فراوانی را در خود جای داده است باعث شده تا استان مازندران میزبان خوبی برای آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی شود که در جای جای این دیار به چشم می خورند.
یک دشت وسیع با آبشاری بلند و کشیده با سنگلاخ‌هایی سخت که بلندترین آبشار زمینی ایران است و چشمه‌های آب معدنی چهل چشمه و چشمه لهرا اینها فقط یک بخش کوچک از دیدنیهای یکی از صدها مناطق ییلاقی این شهرستان است.
آبشار شاهاندشت یکی دیگر از آبشارهای شهرستان آمل است که مرتفع ترین آبشار استان مازندران است و به ثبت ملی نیز رسیده است. دقیقا در کنار آبشار شاهاندشت، قلعه ای سه هزار ساله به نام ملک بهمن قرار دارد که پس از فتح در سال 1005 هجری توسط شاه عباس صفوی به شکل کنونی خود درآمد.
این قلعه به قلعه ملک قلاع نیز مشهور است و یکی از بزرگترین قلعه های کوهستانی در البرز ایران می باشد که سنگ و نوعی ساروج (مخلوطی از شیر و تخم مرغ و نوعی خاک)، مصالح استفاده شده در آن را تشکیل می دهند.
مناطق ییلاقی این شهرستان فقط محدود به آبشار نیستند بلکه بعضی از این مناطق دریاچه را نیز در دل خود جای داده اند می توان به دریاچه ساهون در روستای نوا و دریاچه دو خواهران در روستای نمارستاق اشاره کرد.
وجود چشمه های آب گرم در اطراف آمل از دیگر نقات قوت این شهر از ساحل دور مانده است. آب های گرم معدنی بخش لاریجان آمل که شامل روستای آبگرم ، استرابکو و آب اسک با حرارتی در حدود 60 درجه ، سرشار از مواد گوگردی است و به همین دلیل برای درمان انواع بیماری های پوستی، دردهای استخوان ، مفاصل و روماتیسم مفید ارزیابی شده است.
یکی دیگر از جاذبه های ناشناخته شهر علویان غارهای دستکند است. در منطقه کافرکلی، در طول دره هراز از آبادی اسک تا روستای پنجاب به طول 42 کیلومتر در ارتفاعات مشرف به دره و همچنین در چند دره فرعی نزدیک 250 اتاق دست کند در دل صخره قرار دارند. این مجموعه در نوع خود از لحاظ تمرکز در یک منطقه، در ایران منحصر به فرد است. این غارها جهت زندگی موقت یا دائم و یا به‌صورت یک مجموعه تدافعی و دیده‌بانی مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند.
از جاذبه های طبیعی که عبور کنیم به جاذبه های مذهبی و تاریخی می رسیم، بقعه مبارک امامزاده عبدالله در 12 کیلومتری شهرستان آمل گردشگر پذیرین مکان مذهبی استان مازندران می باشد.
بقعه امامزاده ابراهیم نیز دیگر مکان مذهبی این شهر است که به دلیل آثار نفیس چوبی از قبیل درب، صندوق و همچنین تزئینات و کتیبه‌های زیبای قاجاری اهمیت هنری و تاریخی دارد.
یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی مازندران مقبره میر حیدر آملی است که از لحاظ کاشی کاری، کتیبه ها و گنبد در نوع خود منحصر به فرد است. این مقبره در عهد سلطنت شاه عباس صفوی در سال 1020 هجری قمری بر روی مدفن میر‌قوام مرعشی بنیانگذار سلسله مرعشیان مازندران در اواخر قرن هشتم هجری قمری ساخته شده و در مرکز بافت قدیم شهر آمل در مجاورت مصلای این شهر واقع شده است.
از دیگر بناهای تاریخی و زیبای این شهرستان، مسجد جامع آمل در روستای کاردگر محله است که بنای اولیه آن مربوط به قرن‌های اولیه اسلامی می باشد. این مسجد در دوره قاجار بازسازی و تعمیر شده است . در راهروی مسجد، لوحه ای سنگی متضمن فرمانی از شاه سلطان حسین صفوی و مورخ 1106 ه-. ق نصب شده است .
وجه تسمیه شهر آمل دو پل تاریخی آن است که در وسط شهر قرار گرفته و دو قسمت شهر را بهم متصل میکند.
پل دوازده چشمه که به نیت دوازده معصوم، دارای 12 طاق و دهنه است در اوایل قرن 18 میلادی به دست یکی از شیخ‌الاسلام‌های آمل ساخته شده و در قرن 19 میلادی توسط میرزا شفیع مازندرانی وزیر دوره ناصرالدین‌شاه تعمیر و بازسازی شده است. قدمت بنای پل به سال 1018 هجری قمری می‌رسد.
پل معلق از اولین نمونه های پل های بزرگ در ایران است که به ثبت ملی نیز رسیده و به این علت آن را پل معلق می‌خوانند که اگر پایه‌های زیرین آن بر اثر سیل تخریب شود کمانهایی بالایی آن را نگه می‌دارند. این پل تاریخی که در دوران پهلوی توسط آلمانیها ساخته شد از یک معماری کاملا ایرانی برخوردارست.
منطقه پایین بازار از قدیمی ترین منطقه های این شهر هفت هزار ساله است که در دل خود آتشکده شهر را که مربوط به دوره ساسانیان است با ویژگی های خاص معماری قرن نهم هجری را جای داده است.
در این منطقه از شهر خانه تاریخی شفاهی و خانه تاریخی منوچهری نیز وجود دارد که به ثبت ملی رسیده اند و مربوط به دوره قاجار می باشد، مسجد حاج علی کوچک و مسجد میرزا محمد علی نیز از قدیمی ترین مساجد موجود در این قسمت تاریخی شهر می باشد.
اینها فقط گوشه هایی از جاذبه های آمل برای نگهداشت مسافر عبوری از این شهر است که گویا به واسطه معرفی کمتر امروز از دید گردشگران پنهان مانده اند.
9919/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

ورود 241 گردشگر خارجی به مازندران

20 شهرستان مازندران از مهمانان نوروز98 استقبال کردند

سیل برگزاری 22 نمایشگاه صنایع دستی را به تاخیر انداخت

رامسر ، رنگین کمان زیبایی های شمال ایران

پیش بینی افزایش حضور گردشگران در مناطق روستایی مازندران

طرح آرامش بهاری در 300 امامزاده مازندران آغاز شد

بابل نوازش دهنده چشم گردشگران در ایام نوروز

همسایگی کوه و دریا، جلوه ای از زیبایی های گردشگری نوشهر

17 موزه مازندران در نوروز فعال است

شهر تاریخی بهشهر اماده میزبانی از گردشگران نوروزی

شهر تاریخی بهشهر اماده میزبانی از گردشگران نوروزی

جشنواره رسانه و نوروز در مازندران برگزار می شود

نوشهرآمادگی اسکان 150هزار گردشگر را در تعطیلات نوروز دارد

نگاهی به آئین های نوروزی در غرب مازندران

راهیان نور بستری برای انتقال فرهنگ به نسل امروز است

هیئات مذهبی در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب پیشگام باشند

اجرای برنامه های فرهنگی تحویل سال در امامزادگان مازندران

کهن شهر قائمشهر در انتظار مسافران نوروزی

حسین زادگان: جشنواره وارش فرصت مهم فرهنگی برای مازندران است

اعزام پنج کاروان بسیجیان قائمشهر به راهیان نور

راهیان نور فرصتی برای آشنایی باوقایع دفاع مقدس است

شهدا تعیین کننده راه ما از بیراهه ها هستند

اینجا سوادکوه دروازه ورود به مازندران

270 مسجد در مازندران میزبان معتکفین ایام البیض می شوند

نمایشگاه « گذر انقلاب از دفاع مقدس» در ساری برگزار می شود

کاهش ازدواج و طلاق در مازندران!

اجرای طرح شهید بصیر با رویکرد وحدت

هفت هزار کلاس درس در مازندران نیازمند مقاوم سازی است

استاندارسازی هنرستان های مازندران نیازمند 15 میلیارد تومان است

آمل گذرگاهی غریب در کریدور گردشگری شمال

برگزیدگان نخستین جشنواره آواز مهاجر مازندران تجلیل شدند

آموزش و پرورش مازندران نسبت به تعطیلی زودهنگام مدارس هشدار داد

گام کانون پرورش فکری مازندران در مسیر پویایی انیمیشن

آمل شهر مقاومت است/ لزوم تقویت روحیه ایثار و شهادت

معرفی خانواده شهدا هدف برنامه «بانوی مهر» است

استقبال از نوروز با جشنواره "سبزینه" در نوشهر

بازنشستگان فنی و حرفه ای مازندران تجلیل شدند

کشور باید از گردشگری انبوه عبور کند

امسال 59 میلیون گردشگر به مازندران سفر کردند

رویکرد بحرانی به سفرهای نوروزی نداشته باشیم

آیین های فراتر از نوروز در مازندران

اعزام بیش از 2 هزار دانشجو مازندرانی به اردوی راهیان نور

چهارشنبه سوری را به اصلش برگردانیم-رضا غلامی*

کوارتت زهی در ساری اجرا می شود

تجهیز1.3میلیون تخت برای مسافران نوروزی مازندران

128 نقطه در مازندران استراحتگاه رسمی مسافران نوروزی شد

راه ساسانی و بقعه های تاریخیِ آمل در انتظار گردشگران نوروزی

اغاز طرح کتابخانه گردی با حضور استاندار مازندران

سرمایه ای راکد در انتظار طواف-رضا غلامی*

نمایشگاه عکس آواز مهاجران در فریدونکنار افتتاح شد