پیام مازند

آخرين مطالب

نساجی و استقلال ؛ برخورد آرزوها در آزادی ورزشي

نساجی و استقلال ؛ برخورد آرزوها در آزادی

  بزرگنمايي:

پیام مازند- دیدار هفته بیست‌ و دوم نساجی مازندران در لیگ برتر که ساعت 19 در استادیوم آزادی تهران برگزار می شود، برای شاگردان مجید جلالی فرصت ثبت یک پایان خوش برای سال فوتبالیشان است و برای شاگردان آماده وینفرد شفر هم حکم موقعیت مهم عقب نماندن از چهار مدعی قهرمانی دیگر لیگ را دارد.
نساجی در صورتی که اجازه کسب 3 امتیاز را به استقلال ندهد، 4 تیم دیگر مدعی قهرمانی، یعنی تراکتورسازی، سپاهان، پرسپولیس و پدیده شهر خودرو را خوشحال می کند ، اما استقلال در هفته های اخیر تیمی منسجم و قدرتمند مقابل حریف های داخلی نشان داده است.
نساجی که با مجید جلالی روزهای تقریبا مناسبی را سپری می کند و بازی به بازی در حال بهتر شدن است، امیدوار است فردا در دیدار مقابل آبی پوشان پایتخت بتواند با ارائه یک بازی خوب، سال را به خوبی تمام کند تا ابتدا و انتهای سال 1397 برای این تیم و هوادارانش به بهترین شکل ممکن رقم بخورد.
ابتدای امسال نساجی در کورس صعود به لیگ برتر بود و 9 اردیبهشت توانست جواز صعود به لیگ برتر را کسب کند. نساجی چی ها اگر بتوانند حتی با کسب یک امتیاز از استقلال 40 امتیازی ، سال را به پایان برسانند - همان طور که سال را به خوبی آغاز کردند - می توانند با خوشی تمام کنند.
شاگردان جلالی که در حال حاضر با 23 امتیاز از 21 بازی در رتبه نهم جدول قرار دارند، در نیم فصل دوم از 6 دیدار 7 امتیاز کسب کردند. تساوی هفته گذشته نساجی مقابل پرسپولیس در قائمشهر این تیم را از نظر روحی برای دیدار با استقلال تقویت کرده است. شاگردان جلالی امیدوارند که با توجه به خستگی بازیکنان استقلال به دلیل فشردگی دیدارها در لیگ برتر و لیگ قهرمانان آسیا، بتوانند فرصت مناسبی برای کسب امتیاز از تهران داشته باشند. استقلال از 9 اسفند تا کنون 2 دیدار در لیگ برتر و 2 بازی سخت در لیگ قهرمانان آسیا برگزار کرده است.
** جدال با استقلالِ متفاوت
استقلالی که مقابل نساجی قرار می گیرد ، تیمی است که نیم فصل دوم را متفاوت از نیم فصل نخست آغاز کرد و دستکم در لیگ برتر، دیدارهای خوبی را به نمایش گذاشته است. استقلال از 6 بازی نیم فصل دوم 5 دیدار را با پیروزی پشت سر گذاشته و فقط در یک دیدار مقابل تراکتورسازی شکست خورد.
آبی پوشان در نیم فصل نخست از 15 بازی فقط 6 دیدار را پیروز از میدان خارج شده بودند و حالا در 6 هفته فقط یک پیروزی کمتر از تمام نیم فصل نخست دارند.
شکست نساجی در بازی فردا استقلال را از نظر تعداد بردها در نیمه راه نیم فصل دوم، با تعداد پیروزی هایی که در نیم فصل اول از 15 بازی کسب کرد برابر می کند و همین نشان دهنده تفاوت استقلال نیم فصل اول با نیم فصل دوم است.
جلالی قطعا خوب می داند که خط دفاعی استقلال در 6 بازی اخیرش فقط 2 گل دریافت کرد و در 21 هفته پشت سر گذاشته شده لیگ هیجدهم نیز فقط 8 بار توپ از دروازه این تیم رد شده و کمترین گل خورده را دارد. به این معنی که خط دفاع استقلال در لیگ هیجدهم تا کنون بهترین خط دفاع بوده و رد شدن از آن و وارد کردن توپ به دروزاه این تیم کار بسیار دشواری است.
نکته دیگری که کادر فنی و بازیکنان نساجی برای دیدار  مد نظر دارند، مهار خط حمله استقلال تهران است. استقلال در 21 بازی اخیر 31 بار دروازه حریفان را باز کرده و از این نظر پس از تراکتورسازی و سپاهان که هر دو 33 گل زده اند، سومین خط حمله خطرناک لیگ برتر محسوب می شود.
خطرناک بودن خط حمله استقلال زمانی بیشتر قابل درک است که به آمار گلزنی این تیم در نیم فصل دوم نگاهی بیندازیم. تا پایان نیم فصل نخست، استقلال فقط 18 گل وارد دروازه حریفان کرده بود و میانگین گلزنی این تیم 1.2 گل در هر دیدار بود ، اما این تیم در 6 دیدار نخست نیم فصل دوم توانست 13 بار گلزنی کند و به میانگین گلزنی بیش از 2.1 گل در هر دیدار برسد. مثلث هجومی آفریقایی استقلال بسیار زهردار ظاهر شده و می تواند در دیدار با نساجی نیز مانند سایر بازی ها همین قدر خطرناک باشد.
** بیم و امیدهای نساجی
نساجی  در حالی مقابل استقلال قرار می گیرد که چند مهره مهم خود را در اختیار ندارد. فردا جئورجی ولیسیانی، احمد عبدالله ‌زاده، محمدمهدی نظری و محمد عباس‌زاده نمی توانند نساجی را همراهی کنند. بنا براین جلالی نمی تواند روی دیوار دفاعی گرجستانی خود برای دفع حملات خط حمله خطرناک استقلال حساب ویژه ای باز کند. محمد عباس زاده اثرگذار هم که در نیم فصل دوم هنوز از بند مصدومیت رها نشده و شرایط بازی ندارد ، اما شاید مهم ترین خلاء نساجی در دیدار فردا نداشتن محمدمهدی نظری باشد. عملکرد خوب محمدمهدی نظری در نساجی و گلزنی و گل سازی های او به نساجی کمک زیادی در این فصل کرد. نظری طی بازی های اخیر همواره به عنوان ناجی برای نساجی عمل کرد، ولی فردا به دلیل مصدومیت در مقابل استقلال نمی تواند قرار بگیرد. او چه در دیدارهایی که به عنوان بازیکن تعویضی وارد زمین می شود و چه در بازی هایی که در ترکیب ثابت قرار دارد ، اثرگذار است. بنابراین جای خالی او فردا حتما حس خواهد شد.
نساجی پس از روی کار آمدن جلالی تیمی هجومی تر از نیم فصل نخست نشان داده است، اما تردیدی نیست که جلالی برای دیدار مقابل استقلال ابتدا به گل نخوردن و مهار حملات خطرناک استقلال فکر می کند. با این حساب او باید چشم به ضد حملات داشته باشد ؛ تاکتیکی که در بازی های اخیر نیز از نساجی مقابل تیم های قدرتمند مانند تراکتورسازی و پرسپولیس دیده شد.
علاوه بر این، جلالی حتما روی سرعت خوب آرفنگ دافه، وینگر سنگالی نیز برای ضد حملات حساب کرده است. حامد شیری که در تمرین پیش از بازی با پرسپولیس مصدوم شده بود به دیدار فردا می رسد و خیال نساجی را از بابت مدیریت خط هافبک تا حدودی راحت می کند ، اما نگرانی نساجی چی ها از ضعف در گلزنی و هدر رفتن موقعیت هایی که ایجاد می کنند کماکان پابرجاست.
در دروازه هم با توجه به عملکرد قابل دفاع محمدامین رضایی جوان در بازی های اخیر، ممکن است جلالی یک بار دیگر از او در ترکیب اصلی استفاده کند. هرچند تجربه لک و استراحت چند هفته ای او ممکن است جلالی را متقاعد کند که برای حفاظت از دروازه نساجی در آخرین دیدار سال این تیم، او را در ترکیب اصلی قرار دهد.
جلالی با وجود مصدومیت چند بازیکن اثرگذار نساجی در نشست خبری پیش از بازی که امروز برگزار شد از انگیزه بالای بازیکنان جوان نساجی برای کسب نتیجه مقابل استقلال خبر داد و اظهار امیدواری کرد که با حضور پرشور هواداران این تیم در ورزشگاه آزادی، یکی از بهترین بازی های نساجی را ارئه خواهند کرد.
** کارنامه آقا معلم مقابل استقلال
آقا معلم تا کنون 23 بار با تیم های مختلفی مانند استقلال اهواز، سایپا، شهید قندی، صبا باتری، فولاد خوزستان، تراکتورسازی، پاس و پیکان مقابل استقلال قرار گرفت که حاصل این تقابل ها برای جلالی چندان دلچسب نبود. او فقط 4 بار توانسته استقلال را به عنوان سرمربی شکست دهد. 8 بار نیز تیم های جلالی با استقلال مساوی کرده اند و در 11 دیدار هم تیم های جلالی از استقلال شکست خوردند.
جلالی در 12 سرمربیگری اخیر خود مقابل آبی پوشان پایتخت به پیروزی نرسیده است. بیشترین شکست های جلالی در تاریخ لیگ برتر مقابل استقلال است و استقلال هم در لیگ برتر، مقابل جلالی بیشتر از همه مربیان دیگر به پیروزی رسیده است. آخرین پیروزی جلالی با یک تیم مقابل استقلال مربوط به لیگ دهم است.
همه این آمارها یعنی جلالی در عین حال که به شکست نخوردن نساجی برابر استقلال می اندیشد، امیدوار است پس از سال ها با یک تیم استقلال را شکست دهد.
آخرین شکست جلالی مقابل استقلال در لیگ شانزدهم با پیکان رقم خورد و آخرین تقابل جلالی و استقلال به مرداد امسال و دیدار هفته نخست لیگ هیجدهم برمی گردد که پیکانِ جلالی، استقلالِ شفر را با تساوی بدون گل متوقف کرد.
** تاریخچه بازی های دو تیم
برای بسیاری از هواداران نساجی شاید تاریخچه دیدارهای دو تیم به بازی 28 مهر 1396 در جام حذفی و دیدار نیم فصل نخست نساجی – استقلال در قائمشهر محدود شود ، اما نساجی به جز این دو دیدار 5 بار دیگر نیز با استقلال تهران بازی کرد. نساجی در 7 دیدار مقابل استقلال 4 بار شکست خورد، یک بار به پیروزی رسید و 2 بار مساوی کرد.
برای هواداران قدیمی نساجی یکی از خاطره انگیزترین بازی های نساجی با تیم های مطرح ایران، نخستین دیدار این تیم مقابل استقلال تهران است که سال 1364 در استادیوم شهید وطنی برگزار شد و نساجی با نتیجه پرگل 5 بر 1 استقلال را شکست داد.
6 سال بعد در دور رفت نخستین دوره رقابت های لیگ آزادگان، استقلال در ورزشگاه آزادی نساجی را 1 بر صفر شکست داد. هفته پایانی نیم فصل دوم همان دوره لیگ آزادگان، بازی برگشت دو تیم در استادیوم وطنی برگزار شد و در حالی که استقلال در صورت پیروزی مقابل نساجی قهرمان لیگ می شد، نساجی با تساوی 1 بر 1 فرصت قهرمانی را از استقلال گرفت.
چهارمین دیدار دو تیم مربوط به جام حذفی سال 1378 است که دو تیم در دور رفت ابتدا در قائمشهر به مصاف هم رفتند و استقلال نساجی را 2 بر صفر شکست داد. استقلالی ها در دیدار برگشت شکست سنگین خود مقابل نساجی در سال 1364 را با نتیجه 5 بر صفر جبران کردند.
دیدار ششم نیز مهر سال گذشته 2 بر 1 به سود استقلال تمام شد و هفتمین و آخرین دیدارشان در آخرین روز تابستان امسال با تساوی بدون گل در قائمشهر به پایان رسید.
** سکوهای وطنی در آزادی
بازی فردا یک ویژگی مهم دارد و آن هم حضور هزاران هواداران نساجی در ورزشگاه آزادی است. تا پیش از دیدار استقلال-نساجی در 28مهر 1396 از مرحله یک هشتم نهایی جام حذفی، دیده نشده بود که هزاران هوادار یک تیم شهرستانی به تهران بروند و بخشی از ورزشگاه را در تصرف خودشان در بیاورند.
شاید فقط در بازی های تراکتورسازی تبریز بود که تعداد هواداران این تیم در استادیوم آزادی قابل توجه می شد ، اما بازی نساجی با استقلال برای نخستین بار کاری کرد که هواداران یک تیم مهمان، جوِ ورزشگاه را در دست بگیرند. نساجی آن دیدار را 2 بر 1 واگذار کرد؛ اما اتفاقی که در آن دیدار افتاد فراتر از یک نتیجه و حذف نساجی از جام حذفی بود. نساجی از جام حذفی کنار رفت، ولی هواداران این تیم با لشگرکشی از شمال به تهران و حضور پرتعدادشان در استادیوم آزادی، نگاه همه رسانه‌های ورزشی را به خودشان جلب کردند. آن روز حدود 10 هزار نفر از قائمشهر و شهرهای دیگر مازندران به استادیوم آزادی رفتند تا نساجی را تشویق کنند و پس از 18 سال شاهد حضور تیم محبوب شان در بزرگترین استادیوم ایران باشند.
نساجی پس از آن دیدار و حضور پرشور هواداران، بیشتر از همیشه در فوتبال ایران دیده شد و عزم خود را برای صعود به لیگ برتر جزم کرد تا بالاخره پس از 24 سال به سطح اول فوتبال کشور برگردد. حالا نساجی به عنوان یک تیم پرطرفدار با هوادارانی خاص در لیگ برتر شناخته شده است.
هواداران نساجی از چند روز پیش در حال برنامه ریزی برای حضوری پرشور در ورزشگاه آزادی هستند تا یک بار دیگر هزاران سکوی این استادیوم را برای تشویق نساجی تسخیر کنند. با حضور این هواداران نساجی در زمین حریف چندان هم از فضای ورزشگاه خانگی دور نیست.
بازی  استقلال – نساجی را محمدرضا اکبریان قضاوت می کند.
نساجی پس از بازی با استقلال باید برای یک بازی خارج از خانه دیگر مقابل سایپا که 8 فروردین برگزار خواهد شد آماده شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تیم ملی بسکتبال جوانان ایران در بابل اردو زد

5 تیم را از سقوط در لیگ فوتبال نجات دادم

پهلوان ، میداندار امدادرسانی به سیلزدگان

برگزاری مسابقات متعدد شطرنج در کشف استعدادها موثر است

9 کشتی گیر مازندرانی مسافر ترکیه شدند

جلالی : آینده مدیریتی تیم نساجی قائمشهر مبهم است

سرمربی سپاهان در کنفرانس خبری شرکت نکرد

تساوی بدون گل نساجی و سپاهان در قائمشهر

نساجی-سپاهان؛ دیدار اثرگذار در سرنوشت قهرمانی لیگ

سرمربی نساجی از توهین به قلعه نوعی انتقاد کرد

3 پیست اسکیت استاندارد در مازندران اضافه می‌شود

چشم علی دایی به فوتبال مازندران

آغاز لیگ برتر فوتبال با میدان داری سیل زدگان شمال

جمعی از ورزشکاران مازندرانی به کمک سیل زدگان شتافته اند

مشکل تیم فوتبال نساجی مازندران حل می شود

استقلال نساجی را برد و به پرسپولیس چسبید/ دربی جذابتر از همیشه شد

استقلال شخصیت خوبی دارد/ باشگاه قرارداد بازیکنانم را تمدید کند

شرایط سختی داشتیم/ باید سه ساعت درباره مشکلات صحبت کنم

مدیران نساجی به فکر نیستند / هواداران مرا دوست دارند

بازیکنان نساجی حضور در تمرینات را تحریم کردند

نساجی و استقلال ؛ برخورد آرزوها در آزادی

جویبار صاحب موزه کشتی می شود/ بدهی 11 میلیاردی شهرداری

13 برای بانوان فوتبالیست مازندران خوش یمنی آورد

سرمربی سپیدار قائمشهر وعده تیم متفاوت در نیم فصل دوم را داد

بازیکنان ما بازی خودشان را ارائه ندادند

نساجی و استقلال ؛ برخورد آرزوها در آزادی

نساجی و چالشی به نام حفظ نتیجه

داور در روز بارانی خوب سوت زد

داور 2 پنالتی ما را نگرفت

نساجی قائمشهر ترمز پرسپولیس را کشید

حضور هواداران مازنی مقابل هتل محل اقامت سرخپوشان تهران

برائت هواداران نساجی از درگیری با سرخپوشان

ششمین دوره مسابقات دومینوی کشور برترین هایش را شناخت

فرصت امتیازی گیری دیدار خانگی را از دست نمی دهیم

سنگربان ذخیره ، امید نساجی برای ناکام کردن توپخانه پرسپولیس

جریمه نساجی در آستانه بازی با پرسپولیس/ گل‌محمدی هم محکوم شد

کسب 500 مدال ورزشی در مازندران/ رکورد شکست

جدال تازه وارد لیگ برتر با قهرمان فصل گذشته در قائمشهر

مسابقات دومینوی کشور در قائمشهر آغاز شد

پای استاندار و ویدئو چک به والیبال باز شد/ سرمربی دبل کرد

سایپای تهران دست پُر از مازندران رفت

با درخشش مهدی ترابی, ستاره پرسپولیس نیمکت نشین شد

راند اول بلندپروازی های تیم کاله در ایستگاه سایپا

جدال تازه واردهای شمال و جنوب در مسجد سلیمان

خیال پرسپولیس راحت شد؛ بشار رسن 2 ساله بست

اطلاعیه باشگاه استقلال پس از کتک خوردن خطیر از حقیقی

پلنگ جویبار: برای صحبت در مورد المپیک زود است

ورزشکاران بسیجی مازندران تجلیل شدند

منتظر پاسخ لهستان و روسیه برای بازی دوستانه هستیم

سیدجلال حسینی دربی را هم از دست داد؟!!