پیام مازند

آخرين مطالب

تبعات یک طرح غیرکارشناسی؛

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند مقالات

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

  بزرگنمايي:

پیام مازند - تنکابن - کارشناسان بر این باورند که پروژه انتقال آب دریای خزر، قتل ترسو و خجل ترین زیستمند دریا را رقم می‌زند و برای همیشه پرونده فک را در خزر می‌بندد، شاید آنان هم به کویر منتقل می شوند؟.

 نام: فک، شهرت: خزری، حیوانی ترسو و خجالتی که نشانه سلامت دریای خزر است و نسلش همانند سلامت دریای خزر، به شماره و مخاطره افتاده است.
نشانه سلامت دریای نیلگون خزر محسوب می‌شوند اما آنان نیز از بی مهری‌های انسان‌ها در امان نمانده و جمعیت شأن در سال‌های اخیر بشدت کاهش یافته و به واسطه تصرف ساحل توسط انسان‌ها، کمتر ساحل نشینی می‌کنند.
کارشناسان عوامل متعددی را سبب کاهش جمعیت تنها پستانداران خزر می‌دانند اما آنچه که در این میان بیش از همه مورد توجه قرار می‌گیرد سیاست نادرست دولتمردان در حفظ محیط زیست، گونه‌های جانوری و گیاهی است که به نظر می‌آید در گام نخست انقلاب در این زمینه موفق عمل نکرده اند .
براساس آخرین سرشماری تعداد فک‌ها به 100 هزار رأس کاهش یافته است
پروین فرشچی معاون سابق زیست دریایی سازمان محیط زیست کشور در گفتگو با خبرنگار مهر درباره فک خزری می‌گوید: فک خزری تنها پستاندار دریای خزر است که جمعیت آن در دهه 90 میلادی بالغ بر یک میلیون قطعه بود، اما بر اساس آخرین سرشماری تعداد آنها به 100 هزار قطعه کاهش یافت.

وی با بیان اینکه این کاهش سرانه جمعیت ناشی از علل متعددی است، افزود: طی سال‌های 2003 تا 2007 چند مورد مرگ دسته جمعی فک‌های خزری رخ داد که در همان زمان بانک جهانی و مؤسسه‌های سم شناسی درباره علت آن مطالعات زیادی انجام دادند که نتیجه آن بیانگر شیوع نوعی ویروس در بین فک‌ها بود.
فرشچی آلودگی نفتی، سموم کشاورزی، فاضلاب‌های خانگی و صنعتی را از دیگر علل کاهش جمعیت فک‌های خزری دانست و اظهار داشت: کشورهایی چون روسیه و قزاقستان 18 هزار قطعه در سال سهمیه قانونی برای شکار فک‌ها داشتند که این مهم نیز در کم شدن تعداد فک‌ها بی تأثیر نبود.
معاون سابق زیست دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور تردد کشتی‌های نفت کش در شمال دریای خزر که عمق کمی هم دارد را از دیگر دلایل کاهش جمعیت فک‌ها برشمرد و اضافه کرد: در برخی از ماه‌های سال، بخشی از شمال دریای خزر دچار یخ زدگی کامل شده و تردد کشتی‌ها امکانپذیر نیست، به همین دلیل یخ شکن‌ها باید این مسیر را برای کشتی‌ها باز کنند که این عملیات مقارن با زادآوری فک‌ها بوده و سبب می‌شد تا بسیاری از فک‌ها و فرزندانشان نابود شوند.
وی ادامه داد: زمانی که در قزاقستان مسئولیت همکاری‌های زیست محیطی پنج کشور حوزه دریای خزر را برعهده داشتم، توانستیم با هماهنگی با کنسرسیوم‌ها نفتی، بروی مسیر جایگزین برای تردد کشتی‌ها مطالعه کرده و در نهایت مسیر جایگزین برایشان مشخص کنیم تا بدین وسیله از نابودی فک‌ها جلوگیری کنیم.
این مسئول، تنویر افکار عمومی، اطلاع رسانی و گفتگو با صیادان و ماهیگیران در ایران را از جمله دیگر اقدامات انجام شده در جهت حفظ فک‌های خزری عنوان کرد و گفت: با ایجاد مرکز امداد و نجات در گلستان توانستیم با آموزش ماهیگیران به آنان یاد بدهیم که فک‌ها رقیب ماهیگیران نبوده و اگر این گونه در تور ماهیگیران به دام افتاده و زخمی شد، آن را به این مرکز تحویل دهند و حتی برای ترغیب ماهیگیران، سیاست‌های تشویقی هم اعمال کردیم.
با هماهنگی سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، لوگوی فک خزری بروی کشتی‌ها درج و بنرهای سه زبانه‌ای هم تهیه شد
فرشچی ضمن قدر دانی از رئیس سازمان کشتیرانی کشور، تصریح کرد: یکی دیگر از اقدامات ارزشمندی که در جهت حفاظت از فک‌های خزری انجام شد، این بود که با هماهنگی سازمان کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، لوگوی فک خزری بروی کشتی‌ها درج و بنرهای سه زبانه‌ای هم تهیه شد که حاوی مطالب آموزشی درباره فک‌ها بوده و کشتی‌ها وارد هر بندر می‌شوند، آن را به اهتزاز در می‌آورند که در واقع ایران مبتکر این کار بود.
وی قرار دادن فک خزری در لیست شماره دو کنوانسیون حفاظت از گونه‌های مهاجر را از جمله مهمترین اقدامات در جهت حفظ این گونه دریایی دانست و خاطرنشان کرد: طی دو سال پیگیری و مکاتبات انجام شده توانستیم این اقدام مهم را انجام داده و قوانین را تغییر دهیم و سالیانه جلوی شکار 18 هزار قطعه فک خزری را بگیریم.
سفیر ایران در فنلاند با تاکید بر اینکه صیدهای غیر مجاز و آلودگی آب دریا همچنان از تهدیدات جدی این گونه دریایی به شمار می‌آید، بیان داشت: به نظر می‌آید که برای حفظ تنها پستاندار دریای خزر باید برنامه‌ی منسجم و مدونی، در قالب کنوانسیون تهران تدوین شود.
انتقال آب خزر و آب شیرین کن سبب نابودی می‌شود
فرشچی درباره تأثیر انتقال آب دریای خزر و یا نصب آب شیرین کن در آن بر گونه‌های جانوری نیز گفت: درصورت راه اندازی آب شیرین کن برای مصارف استانی، درجه شوری آب در دریای خزر افزایش یافته و سبب نابودی گونه‌های جانوری و گیاهی دریای خزر می‌شود و اگر هم انتقال آب انجام شود، به دلیل تفاوت ارتفاع بین دو اکوسیستم کاملاً متفاوت، ضمن آنکه بخشی از جنگل‌های هیرکانی نابود می‌شود، نابودی دریای خزر را هم تسریع کرده و از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی هم به ضرر کشور بوده و انجام این کار را به صلاح نمی دانم .

در عین حال امیر شیرازی مسئول مرکز امداد و نجات فک‌های خزری نیز در گفتگو با خبرنگار مهر از این گونه دریایی به عنوان گونه‌ای منحصر به فرد در دریای خزر یاد می‌کند و از کاهش 95 درصدی این گونه دریایی سخن می‌گوید.
وی افزود: در سال گذشته 12 فک خزری جهت درمان به مرکز امداد و نجات تحویل داده شدند در حالی که در سال جاری تنها سه فک به مرکز ارجاع شدند که این موضوع بیانگر کاهش میزان حضور فک‌ها در سواحل خزر است.
شیرازی با بیان اینکه انحصاری بودن سواحل در کنار همه موانع دیگر از جمله عوامل کاهش جمعیت فک‌ها است، تصریح کرد: فک‌ها حیوانات خجالتی و ترسویی هستند و چون سواحل مورد تعدی انسان‌ها قرار گرفته اند این حیوانات دیگر ساحل نشینی کمتری دارند.
مسئول مرکز امداد و نجات فک‌های خزری با تاکید بر اینکه سیاست‌های اتخاذ شده جهت حفاظت فک‌های خزری کافی نیست، خاطر نشان کرد: فک‌ها به منزله سلامت مجموعه دریا بوده و اگر امکانات کافی برای حفاظت از همه موجودات دریایی وجود ندارد باید جانوران قوی‌تر حفظ شوند.
متأسفانه دریای خزر با وجود تهدیداتی مانند آلایندگی‌ها به سمت نابودی می‌رود و برنامه‌های حفاظت آن بیشتر در حد حرف است
شیرازی ضمن انتقاد از عملکرد پنج کشور حوزه دریای خزر در جهت حفظ زیست بوم دریایی، بیان داشت: متأسفانه دریای خزر با وجود تهدیداتی مانند آلایندگی‌ها به سمت نابودی می‌رود و برنامه‌های حفاظت آن بیشتر در حد حرف است.
سید قوام الدین بزرگیان کارشناس و فعال محیط زیست هم در گفتگو با خبرنگار مهر مشکلات جغرافیای سیاسی کشورهای حوزه دریای خزر و هماهنگی بین آنها را از دلایل کند پیش رفتن برنامه‌های حفاظت از گونه‌های جانوری برشمرد و اظهار داشت: دخالت مستقیم عوامل انسانی در زیست بوم دریای خزر، فرسایش در تنوع زیستی، افزایش گونه‌های مهاجر، کاهش منابع غذایی و ورود انواع فاضلاب‌ها را می‌توان از دلایل کاهش جمعیت فک‌های خزری دانست.

وی راهکار حفاظت از گونه‌های دریایی و دریای خزر را در گروی مشارکت مردم، کشورهای حوزه دریای خزر و دستگاه‌های مرتبط دانست و گفت: نقش رسانه‌ها در اینگونه موارد بسیار حائز اهمیت است، اما متأسفانه رسانه‌ها تنها در مناسبت‌های تقویمی به دریای خزر پرداخته اند و می‌توان گفت عملکرد آنها تقریباً در این بخش صفر است.
بزرگیان با بیان اینکه تکروی کردن هیچ کمکی به حفظ دریای خزر نمی‌کند، افزود: طرحی را برای حفاظت از فک‌های خزری به سازمان محیط زیست ارائه کردیم که در آن به جای حفاظت از گونه، حفاظت از زیستگاه را مورد توجه قرار دادیم.
این کارشناس محیط زیست ادامه داد: در چارچوب این طرح، پنج کشور حوزه دریای خزر باید پای کار بیایند و با برنامه‌های آموزشی، پایش و نظارت بر آلودگی‌ها، تغییر در قوانین و مقررات با نگاه بر حفظ فک خزری می‌توانیم اقدامات خوبی داشته باشیم که متأسفانه به دلایل خیلی کوچک پذیرفته نشد.
وی بیان داشت: این طرح فراگیر و کلی بوده و بدون نیاز به ریالی بودجه دولتی، تنها نیازمند مدیریت اجرایی و قوی و استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردمی است.
بر این اساس می‌توان گفت اگر انسان‌ها دست از زیاده خواهی خویش برداشته و از دخالت نابجا و اشتباه در محیط زیست پرهیز کنند و دولتمردان هم دلسوزانه با مطالعه، کارشناسی و اعمال سیاستی درست از سرمایه ارزشمندی چون محیط زیست حفاظت کنند، دیگر این تجربه‌های تلخ تکرار نشده و وضعیت موجود حفظ می‌شود، در حالی که تداوم این شیوه مدیریت برای محیط زیست فاجعه بار بوده و در سالهای نه چندان دور نابودی کامل آب، خاک، جنگل و دریا و.. را شاهد خواهیم بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران