پیام مازند

آخرين مطالب

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی گفتگو

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - به نظر می رسد گردشگری فرهنگی در مازندران توان رقابت با طبیعت گردی را ندارد ، اگر چه گردشگری فرهنگی آثار تخریبی کمتری بر محیط زیست دارد و می تواند به اقتصاد گردشگری مردم محلی کمک کند.
مازندران مقصد سفر بسیاری از هموطنان در طول سال است، هوای عالی، جنگل و دریا و کوه همه در کنار هم، جاذبه مهمی است تا طبیعت گردان را به سمت خود جذب کند.
مازندران نه فقط در ایام عید نوروز و تابستان بلکه در تمام تعطیلات آخر هفته ها و دیگر تعطیلات رسمی، با موج ورود گردشگران مواجه است ، اما این استان سرسبزاز جاذبه های فرهنگی هم برخوردار است که مورد غفلت هم گردشگران و هم دست اندرکاران امر قرار گرفته است.
موسیقی، آداب و سنت ها، پوشش، غذا، بناهای تاریخی و مواردی از این دست می تواند گردشگری فرهنگی را در استان رونق دهد اما در غفلت از توجه به این موارد، مازندران به استانی با جاذبه های طبیعت گردی تبدیل شده که البته گاهی از سوی برخی گردشگران، شاهد آسیب به این طبیعت هم هستیم.
شاید اگر گردشگری فرهنگی در استان رونق می گرفت و می توانستیم این گروه از گردشگران را به استان جذب کنیم با آسیب های کمتری در طبیعت و منابع طبیعی مازندران مواجه می شدیم. انبوه زباله در طبیعت، میراث برخی از گردشگران است که پس از بهره بردن از طبیعت دل انگیز مازندران، چهره زشتی را در دل این طبیعت خدادادی باقی می گذارند.
بر اساس آمار سایت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در نوروز سال 97 تعداد پنج هزار و 693 نفر از اماکن تاریخی و 364 هزار و 877 نفر از موزه های مازندران بازدید کردند. این در حالی است که مازندران نزدیک به 15 میلیون نفر شب اقامت داشته است.
** گردشگری فرهنگی عاملی برای اشعه فرهنگ بومی
یک پژوهشگر درباره مزیت های گردشگری فرهنگی  اظهار داشت : صنعت گردشگری نمودی از هویت فرهنگی یک منطقه یا یک کشور است که از منابع مهم کسب درآمد محسوب می‌شود و گردشگری از بزرگ ترین و سریع‌ ترین صنعت در حال رشد جهان است که اشتغال و سرمایه چشمگیر را به همراه خواهد داشت.
مهدی خلیلی با بیان اینکه گردشگری فرهنگی دامنه وسیعی دارد اما عموما به تاریخ، فرهنگ و آداب و رسوم خاص یک منطقه یا کشور مورد نظر می‌پردازد، افزود: با بسترسازی و گسترش این نوع جاذبه، می ‌توان بسیاری از آیین ‌ها، موسیقی، عقاید و باورهای هر منطقه را برای گردشگران، معرفی کرد و به نوعی اشاعه داد، از طرفی سبب می‌شود این موارد همواره زنده و پویا بماند.
وی در باره ظرفیت‌های گردشگری فرهنگی در مازندران توضیح داد: ظرفیت‌های گردشگری فرهنگی در مازندران همانند سایر استان‌ های کشور بالاست، اما در حقیقت این ظرفیت مهم و غنی به سرانجام خوبی نرسیده است.
این نویسنده تصریح کرد: هنوز موزه باستان‌شناسی در استان تاسیس نشده یا بوم‌گردی با معیارهای شاخص وجود ندارد، حتی هنوز جاذبه‌های یادمانی در مراکز شهری نداریم که خود نمادی از گردشگری فرهنگی است اگرچه باید اذعان کرد در چند سال اخیر رشد خوبی در توسعه گردشگری در استان داشتیم اما با معیار جهانی بسیار فاصله داریم.
خلیلی در پاسخ به این سئوال که به نظر می رسد خیلی نتوانسته‌ایم گردشگران فرهنگی را به مازندران جذب کنیم و اغلب با هدف طبیعت‌گردی به مازندران سفر می‌کنند، گفت: اغلب گردشگران، مازندران را به‌ عنوان یک محل طبیعی می شناسند و دریا و جنگل مقصد آنهاست و وقتی بستر گردشگری فرهنگی هنوز شایسته در مازندران شکل نگرفته، طبیعی ا‌ست گردشگران با این مقوله در استان ما آشنا نباشند و به سراغش نروند.
وی در باره تاثیر ملموس گردشگری فرهنگی بر اقتصاد گردشگری مازندران، یادآور شد: حمایت متقابل دستگاه‌ های دولتی با سرمایه‌گذاران، زمینه مناسبی را برای این نوع گردشگری فراهم خواهد ساخت، تا زمانی‌که صرفا شعار برای حمایت از سرمایه‌گذاران باشد، طبیعی است که اتفاقی روی نمی‌دهد، مازندران نیازمند اساسی برای توسعه گردشگری فرهنگی است تا از این طریق تاثیر اقتصاد گردشگری بر زندگی مردم را شاهد باشیم.
خلیلی درباره گسترش گردشگری فرهنگی در مازندران، گفت: این ایام که در آستانه عید نوروز هستیم، با برگزاری نوروزخوانی و برپایی غرفه‌ها و ارائه محصولات فرهنگی ـ بومی در نقاط مختلف شهرهای استان، می‌توان دست‌کم به این گردشگری فرهنگی رونق داد.
** دولت و بخشی خصوصی در حوزه گردشگری فرهنگی سرمایه گذاری کنند
همچنین یک استاد دانشگاه اظهار داشت : معماری بناهای تاریخی مازندران به دلیل اقلیم جغرافیایی، تغییر یافته و یا بخشی از بنا از بین رفته و نیاز به مرمت دارد و به همین دلیل، گردشگری فرهنگی در مازندران آن گونه که باید، مورد توجه نیست و اکو توریسم در مازندران رونق دارد.
علی اصغر هادیان با بیان اینکه فلات مرکزی ایران، مملو از بناهای تاریخی است که در دسترس و مسیر تردد گردشگران قرار دارد، افزود: این بناها در مازندران، اغلب در دسترس و مسیر تردد مردم قرار ندارد و این هم دلیل دیگری بر کمرنگ بودن گردشگری فرهنگی است.
وی با اشاره به اینکه به دلیل جاذبه های طبیعی که در مازندران داریم، طبیعت گردی، ملموس تر از دیگر حوزه های گردشگری در مازندران رشد یافته است، گفت: به خاطر اقلیم منطقه است که گردشگران، جذب این استان می شوند که در سو جنگل و دریا و در سوی دیگر، کوه و دشت دارد.
هادیان با بیان اینکه طبیعت گردی از گردشگری فرهنگی در مازندران سبقت گرفته است ، افزود : چون متولیان امر، اغلب در زمینه طبیعت گردی فعالیت کرده اند و سرمایه گذاری هم در این حوزه است در حالی که مازندران ظرفیت های بسیاری در زمینه گردشگری فرهنگی دارد که معرفی نشده است.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه گردشگری فرهنگی، برگ برنده برای محیط زیست مازندران است، یادآور شد: همانطور که می دانیم سالیانه بخشی از طبیعت مازندران توسط برخی از گردشگران با آسیب مواجه می شود در حالی که گردشگری فرهنگی، آثار تخریبی کمتری بر محیط زیست دارد.
وی اظهار کرد: برای گسترش گردشگری فرهنگی در مازندران باید اطلاع رسانه شده و تبلیغات در گستره وسیعی انجام شود.
هادیان با بیان اینکه بناهای تاریخی و فرهنگی مازندران، نیازمند احیا و مرمت است، افزود: بخشی از این بناها تخریب شده و ظاهر مناسبی ندارد.
وی با تاکید بر لزوم فعالیت لیدرهای محلی، ادامه داد: آژانس های مسافرتی می توانند برای معرفی قابلیت های گردشگری فرهنگی در مازندران اقدام کنند.
هادیان با بیان اینکه بخش خصوصی و دولتی باید به شکل توام، نسبت به سرمایه گذاری در زمینه گردشگری فرهنگی وارد عمل شوند، تصریح کرد: گردشگری صنعت بین بخشی است و همه دستگاه های دولتی باید در توسعه آن کمک کنند.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه فعالان حوزه گردشگری و متولیان امر، می توانند با اندیشیدن تدابیری، امکان دستیابی به بناهای تاریخی مازندران را سهل الوصول کنند، گفت: خدمات از جمله جاده مناسب برای دسترسی به این بخش های فرهنگی از ملزومات است.
** طبیعت گردی مقدم بر گردشگری فرهنگی
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران هم  گفت: طبیعت گردی در مازندران به گردشگری غالب در استان تبدیل شده و البته نیازمند حفظ طبیعت و محیط زیست و احترام به جوامع محلی از سوی گردشگران است.
سیف الله فرزانه با بیان اینکه مازندران در زمینه گردشگری فرهنگی، ظرفیت بالایی دارد، افزود: آیین ها و آداب و رسوم مردم مازندران یکی از ظرفیت های مهم در حوزه گردشگری فرهنگی است که می تواند گردشگران بسیاری را به خود جذب کند.
وی با اشاره به اینکه برای گسترش گردشگری فرهنگی، جشنواره ها و نمایشگاه های بسیاری را به ویژه در ایام نوروز برگزار می کنیم، اظهار کرد: موسیقی مازندرانی، بخش اعظمی از این جشنواره ها و نمایشگاه است که به تنهایی قابلیت جذب گردشگر دارد.
این مسئول با بیان اینکه پوشش مردم مازندران، بناهای تاریخی استان، موسیقی، انواع غذا و دیگر موارد بخشی از قابلیت هایی است که در زمینه گردشگری فرهنگی داریم، تصریح کرد: گردشگری فرهنگی در مازندران رونق دارد و از این فضا استفاده می شود اما طبیعت گردی در مازندران، مخاطبان بیشتری دارد.
فرزانه با اشاره به اینکه سالانه جمع بسیاری از گردشگران از موزه ها و بناهای تاریخی مازندران بازدید کرده و در جشنواره ها و نمایشگاه های ویژه نوروز شرکت می کنند، ادامه داد: کمیته فرهنگی ستاد اجرایی خدمات سفر مازندران هم برنامه های متنوعی از جمله اکران فیلم در سینما، اجرای کنسرت موسیقی، نمایش های خیابانی و دیگر برنامه های مرتبط با این حوزه را در ایام نوروز اجرا می کند که پر مخاطب است.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران با بیان اینکه ایجاد نشاط و شادی در جامعه، ذات نوروز است، گفت: با فعالیت های بخش های مختلف در نوروز به ویژه برنامه های کمیته فرهنگی می کوشیم نوروز شاد برای مردم رقم بزنیم.
 

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

بارندگی همراه با کاهش دمای هوا در مازندران ادامه می یابد

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

اسرار پشت پرده بارندگی های امسال چیست؟

مددجویان سیلزده بهزیستی مازندران مستمری سه برابری گرفتند

پایداری آب شرب در شهرستان های سیل زده مازندران

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

بناهای غیرمجاز حریم رودخانه های رامسر تخریب می شوند

کمک به همنوع دستور دینی و قرآنی است

اندر احوالات شهرستان جویبار پس از سیل ویرانگر

لوزام خانگی پنج نوعروس سیلزده نیازمند در سیمرغ تامین شد

بسته بودن جاده ها ، بازارفرودگاههای مازندران را پر رونق کرد

بیش از یکصد تن خوراک دام در مناطق سیلزده مازندران توزیع شد

ترافیک سنگین محور هراز را یکطرفه کرد

23مرکز غیربهداشتی در مازندران پلمب شد

ارتباط مخابراتی مناطق سیل زده مازندران وصل شد

سیل به 400 خانوار مددجوی کمیته امداد مازندران خسارت زد

جاده کندوان برفی و ترافیک در مسیر جنوب به شمال سنگین است

سیمرغ از وضعیت بحرانی خارج شد

افزایش پروازهای نوروزی در فرودگاه نوشهر

سیلزدگان مازندران 40 میلیون ریال تسهیلات بلاعوض می گیرند

هشدار آمادگی برای تخلیه منازل حاشیه نکا رود

محورهای مازندران برفی است

چرخ پنجر گردشگری فرهنگی مازندران در رقابت با طبیعت گردی

2 میدان جدید در کتالم و ساداتشهر ایجاد می شود

اعزام 100 جهادگر مازندرانی به خوزستان

سواحل نوشهر در اختیار ارگان‌های دولتی!

پایان سال مازندران بارانی است

چالوس برای اسکان بیش از 140 هزار گردشگر نوروزی آماده شد

طرح مازندران پاک در شهر امامزاده عبدالله اجرا شد

تکمیل باغ بانوان ساری/ 10 میلیارد برای حصارکشی نیاز است

102 پایگاه امداد و نجات نوروزی در مازندران برپا می شود

مرمت 207 بنای تاریخی در مازندران

مساجد مازندران برای میزبانی از مسافران نوروزی شبانه روزی شدند

89 پایگاه اورژانس نوروزی درمازندران آماده شد

تفاوت فاحش مزایا و حقوق معلمان با سایر کارمندان دیگر دولت/فاکتورهایی که برای معلمان رنگ بهبود نمی گیرد!

تولیت موروثی مساجد مازندران مانع فعالیت کانون فرهنگی است

کشف و ضبط بیش از 170 هزار رشته دام فلسدار در مازندران

برگزاری آزمون استخدامی دستگاه‌های اجرایی در مازندران

طلاب مازندران صاحب شناسنامه پژوهشی می شوند

انتقال آب دریای خزر فاقد پیوست اقتصادی و اجتماعی است

حال خوش حیات وحش در قرق های اختصاصی/خطر انقراض گونه های بومزاد

حوزه علمیه مازندران دوره کارشناسی ارشد برگزار می کند

نیروگاه زباله سوز نوشهر در کشمکش پیمانکار و شهرداری

افزایش 400 هزارتومانی حقوق با نرخ تورم مطابقت ندارد/ افزایش دستمزدها تنها یک مسکن!

مرگ 487 نفر براثر حوادث ترافیکی در مازندران

وقوع آتش‌سوزی مهیب در انبار چوب بابل

گوش هایی که بدهکار قانون نیست!

چرا در نوروز نرخ هتل ها گران تر می شود؟

"پول" آرامش می‌آورد؟