پیام مازند

آخرين مطالب

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم مقالات

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

  بزرگنمايي:

پیام مازند- گذشتگانمان چهارشنبه سوری را در بسیاری از مناطق کشور با آداب و رسوم خاص برگزار می کردند و در مازندران نیز این آیین با رسم های سرگرم کننده و شادی آفرین همراه بود، از نیت بخت گشایی دخترکانی که با دوختن کیسه ای آن را گرفته و به درب منازل و مساجد می رفتند تا با انعام اهالی، خرجی خرید پارچه چادری و لباس مراد ازدواجشان را تهیه کنند و تا رقم خوردن سرنوشت پسرانی که از روزنه سقف منزل دختر مورد علاقه خود رسم " شال انگلی " را اجرا می کردند.
مردم این خطه از شمال کشور از ماهها قبل گته گته کنان زمان چهارشنبه سوری و آماده شدن برای این جشن دورهمی را به یکدیگر اعلام می کردند و با غروب آخرین سه شنبه با هدف استقبال و آماده شدن برای ورود به سال جدید در هر نقطه از استان با آیین و سنت هایی همراه می شدند که برگرفته از تاریخ ، فرهنگ و خصایص مردم آن منطقه بود. آئین هائی که با همه رنگارنگی و تفاوت ، یک وجه مشترک داشتند و آن ایجاد شادی و نشاط در ساعت های پایانی سال بود.
سنت ها و آیین هایی که در آنها از روشن کردن و پریدن از آتش خبر بود چرا که اعتقاد داشتند با این کار زردی و مریضی ها را از خود دور می کنند و بجای آن سرخی و شادابی سلامتی را جایگزین می کنند و نسل جوان و نوجوان با حضور در این مراسم با دلیل و علت چنین کاری آشنا می شدند .
یعنی در این دورهمی های خانوادگی ، مرور سبقه و دلیل آیین های سنتی نیاکان می شد تا از این طریق این مسائل ملی و میهنی به درستی به نسل آینده انتقال یابد و خبری از حوادث سوزناک و تلخ دوره و زمانه ایچنینی نبود .
اما سالهاست که چهارشنبه آخر سال در کشورمان با حوادث گره خورده است حوادثی که در آن دیگر خبری از شادی نیست و دردی است که بر خانواده ها در روزهای پایانی سال تحمیل می شود .
در این میان با نگاهی به آمار مصدومان حوادث چهارشنبه سوری نشان می دهد سن این مصدومان افزایش یافته است و دیگر این کودکان نیستند که شاید بخاطر سهل انگاری خانواده ها دچار این حادثه می شوند و در این آمار جوانان بیشترین مصدومان این حوادث هستند .
یک کارشناس فرهنگی و آیینی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت : خیلی از مفاهیم و نمادهای تاریخی به درستی و مناسب به جامعه و نسل آینده آموزش داده نشده و در این زمینه کوتاهی صورت گرفته است .
حسین نورانی کوتنایی از چهارشنبه سوری به عنوان یکی از این نمادهای آیینی نام برد که نادرست در میان مردم جا افتاده است و افزود : نیاکانمان با انجام یکسری آیین ها و کارها در چهارشنبه سوری به استقبال عید نوروز می رفتند اما این روزها این مسائل به بیراهه رفته و باعث شده تا از این نمادها به خرافه هم یاد شود .
وی ادامه داد : نیاکانمان با آتش زدن چند چوب در چهارشنبه سوری بدنبال آن بودند که از این طریق روشنی و فروغ نشان داده شود و با خانه تکانی و پوشیدن لباس نو در این شب به معنای واقعی سور و شادی در چهارشنبه آخر سال تبلور می کرد .
این کارشناس گفت : گذشتگانمان با انجام این کارها و با هم بودن با شادی از سال فعلی وداع می کردند و به استقبال سال جدید پربرکت می رفتند .
وی با اشاره به اینکه آیین ها و سنت های خوب دورهمی و شادی آفرین در برنامه های میهنی جامعه ما به وفور وجود دارد ، افزود : اما به خاطر کوتاهی و کم کاری های که در آموزش صورت گرفته است این آیین ها به خوبی برای نسل آینده روشن نشده است .
نورانی کوتنایی علت این کوتاهی در زمینه آموزش آیین های قدیمی از جمله چهارشنبه سوری را از خانواده ها و مدارس دانست و ادامه داد : در حالیکه با واکاوی درست آیین ها شاهد خواهیم بود که اندوه ، مصدومیت و مرگ ناشی از حوادث جایش را به شادی ها مبدل خواهد کرد .
وی تاکید کرد : عناصر ملی و میهنی در خونمان نهادینه شده است و اینکه بخواهیم با این عناصر برخورد بد داشته باشیم تا عناصر مذهبی را پرورش بدهیم موجب انحراف و آسیب می شود حتی سرخوردگی نسل جوان نیز بوجود می آورد .
** افزایش سن مصدومان حوادث چهارشنبه سوری
رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران از افزایش سن مصدومان حوادث چهارشنبه سوری خبرداد و گفت : طی سالهای 93 ، 94 و 95 سن مصدومان این حوادث 10 تا 18 سال بود و طی دو سال اخیر این سن به 18 تا 28 رسیده است .
یحیی صالح طبری افزود : همچنین در سالهای اخیر هرچند از تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه سوری کم شد اما از نظر شدت جراحت و مصدومیت بیشتر شد .
وی ادامه داد : در چهارشنبه سوری سال گذشته 132 مورد مصدومیت در مازندران داشتیم که از نظر تعداد مصدومان به نسبت سال ماقبل آن کمتر شد اما از نظر شدت مصدومیت 32 درصد افزایش داشتیم .
رئیس اورژانس مازندران کم کاری در زمینه آموزش درست آیین های سنتی را اصلی ترین عامل در ناآگاهی جوانان و نوجوانان از این سنت ها دانست و افزود : باید با ورود به مدارس و دانشگاهها در این زمینه اطلاع رسانی درست شود تا شاهد اتفاق های خشن و سوزناک در آغاز سال جدید نباشیم .

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران