پیام مازند

آخرين مطالب

شهر تاریخی بهشهر اماده میزبانی از گردشگران نوروزی فرهنگي

شهر تاریخی بهشهر اماده میزبانی از گردشگران نوروزی

  بزرگنمايي:

پیام مازند- صفی آباد، چشمه عمارت، باغ شاه، مجموعه عباس آباد، غار هوتو و کمربند و سایت موزه گوهرتپه از اثار تاریخی مهم شهرستان بهشهر است.
برخورداری از ساحل، دارا بودن آب و هوای مطبوع، جنگل های بی نظیر و دشت های حاصل خیز نیز بر غنای گردشگری شهرستان بهشهر افزوده و از این شهر به عنوان شهر توریستی ساخته و سالانه میزبان صدها هزار نفر مسافر داخلی و خارجی است.
* مجموعه باغ عباس آباد
مجموعه باغ‌های عباس آباد در 9 کیلومتری شهرستان بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته و از جمله مهم‌ترین و بزرگترین باغ‌های تاریخی ایران است که در میراث جهانی یونسکو ثبت شده و از جاذبه های مهم گردشگری مازندران است.
این مجموعه که از بزرگترین و مهمترین جاذبه های گردشگری شهرستان بهشهر در دل جنگل های بکر این شهرستان است شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و 2 برج آجری است.
این مجموعه به دستور شاه عباس اول صفوی در سال‌های 1020 و 1021 ه.ق ساخته شده‌است و در حال حاضر با وسعت نزدیک به 500 هکتار، از مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به‌شمار می‌آید.
* کاخ صفی آباد
این بنا در سال 1010 هجری قمری به فرمان شاه عباس کبیر ساخته شده و شاه عباس اول، از نظر علاقه مندی به فرزند دل بند خویش این بنا را کاخ صفی آباد نام گذاری کردو این بنا اکنون در جنوب غرب شهرستان بهشهر و در بالای ارتفاعات منتهی به دشت قرار دارد.
این کاخ در زمان شاه صفی نوه شاه عباس توسعه پیدا کرده و عمارت با شکوه صفی آباد مرهون توجه خاص شاه عباس بود.
* باغ چهلستون یا باغ شاه
وجود باغ دلفریب و مصفایی در پارک ملت بهشهر با درختان سرو صد ساله ، گل‌های زیبا و درختان نارنج، که در گذشته به باغ شاه و باغ چهلستون معروف بود و دارای عمارتی بزرگ است که اکنون به عنوان ساختمان شهرداری بهشهر از آن استفاده می شود از جمله آثار باستانی در مرکز شهر است که بر جذابیت بهشهر افزوده است.
باغ چهلستون اشرف (دیوانخانه)، در زمین شیب‌دار دامنه‌ شمالی کوه برزو (پیشکوه جهان مورا) از شمال به جنوب ساخته شد.
این باغ با ابعاد 170متر عرض و550 متر طول، در سال 1021 هـ.ق به دستور شاه عباس طرحریزی و طی چند سال احداث شده و محل بار عام و تشریفات شاه عباس و پذیرایی مهمانان بوده است که دارای دو خیابان اصلی می‎باشد که محور طولی باغ با چشم‌اندازی به سوی شمال و دریا است و در نقطه تقاطع آنها، استخر بزرگ باغ قرار دارد. در بخش جنوبی، ‌آب نهر پس از گذشتن از چهار حوضچه،‌ از زیر بنا عبور کرده و روبه روی نمای شمالی، ‌از آبشار کوچکی سرازیر و به استخر مستطیل بزرگ در محور ‎ریزد.
* باغ چشمه عمارت بهشهر
این باغ عظیم و باشکوه در استان مازندران در قسمت جنوب شرقی باغ‌تپه و باغ‌شاه در محوطه‌ای به طول حدود 410 متر و به عرض حدود 135 متر و فرم مستطیلی آن در جهت شیب زمین و به سمت شمال غربی، در زمان شاه عباس در بهشهر ساخته شده و در سال 1352 به شماره 948 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید
در منتهی‎الیه جنوب شرقی باغ، کوشکی مربع به ابعاد 22*26 متر، در دو طبقه با تزیینات گچ‌بری و کاشی‌کاری واقع شده‌است. وسط این عمارت، چشمه‌ای از دل زمین می‌جوشید که در چهار سمت توسط جوی‌هایی باغ را آبیاری می کرد
در طبقه همکف چشمه طبیعی(مظهر آب) قرار گرفته،‌ آب از این مظهر از 4 طرف بنا خارج شده و به کانالی که دور تا دور بنا وجود داشته، سرریز می شده است. در گذشته به دلیل شیب زمین، سطح باغ تراس‎بندی شده و در امتداد محور اصلی آن، تعداد زیادی آبشارهای کوچک به وجود آمده بود، که آب با عبور از هر یک از آنها به حوضچه بعدی وارد می‎شده و بجز حرکت آب در محور اصلی جهت نمایش و زیبایی به مسیرهای فرعی جهت آبیاری باغ ،‌ مزارع و کشتزارهای خارج از باغ هدایت می شده است.
* غارهای هوتو و کمربند
غارهای هوتو و کمربند در شهرستان بهشهر، با پیشینه‌ای 9 هزار سال پیش از میلاد مسیح( ع)، میراث هایی ماندگار از گذشتگان هستند که در دل تپه ای جا خوش کرده اند و اکنون با ایجاد امکانات رفاهی و تفریحی تمام وقت، روزانه پذیرای مسافران مختلف از اقصی نقاط کشور هستند.
* آبشار سنگ نو بهشهر
این آبشار از دیگر جاذبه های گردشگری این منطقه است که در 3 کیلومتری جنوب بهشهر و در اعماق جنگل های کوه های پیش کوه جهان مورا در البرز شرقی قرار گرفته و شامل چهار آبشار است که بزرگترین آن حدود 12 متر ارتفاع دارد.پوشش گیاهی منطقه به طور عمده درختان بلوط وحشی انجیلی ممرز و انواع سرخس به ویژه گونه سرخس عقابی است.
* آتشکده کوسان بهشهر
آتشکده کوسان، (آتشکده کیوس بن قباد برادر انوشیروان ) از بی شمار آتشکده های باقیمانده از روزگار شهریاری ساسانیان است که مربوط به سده های اولیه دوران تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان بهشهر، روستای کوهستان قرار گرفته و این اثر در تاریخ 25 اسفند 1380 بعنوان یکی از آثار ملی ایران، ثبت شد.
این بنا، دارای نقشه ای مربعی در ابعاد 5/8 در 5/8 متر است و از سنگ و ساروج ساخته شده و بخش ظاهری دیوارها با سنگ های منظم هندسی چیده شده اند و درون دیوارها با لاشه سنگ و خاک پر شده است.
* بقعه امیرکمال الدین و امیر جمال الدین
این بنا اثر باقی مانده از قرن نهم هجری است که در مرکز روستای آسیباسر واقع شده که در داخل بنا دو قبر وجود دارد و براساس روایت تاریخی مزار دو برادر به نام های امیرکمال الدین و امیر جمال الدین است
با توجه به معماری بنا، بقعه امیر کمال الدین یک برج آرامگاهی با گنبد هشت ترک متعلق به قرن نهم هجری قمری است
* قلعه شاه نشین طوس نوذر
قلعه شاه نشین طوس نوذر که بر بالای قله ای مشرف بر روستا آسیابسر واقع شده از دیگر جاذبه های بهشهر است . این قلعه دارای مسیر اتومبیل رو به مسافت پنج کیلومتر و مسیر جنگلی 700 متری است که گردشگران طبیعت دوست می توانند با طی این مسیر از این اثر باستانی دیدن کنند.
* قبرستان سفیدچاه بهشهر
وجود جاذبه های گردشگری طبیعی و مذهبی، شهرستان بهشهر را همچنان نگینی در بین شهرهای استان در معرض دید مسافران و گردشگران قرار داده است که در این بین قبرستان سفیدچاه بهشهر یکی از قدیمی ترین قبرستان های ایران که همچنان زنده است .گورستان روستای نیالا و دو گورستان بزرگ روستای سفید چاه، در بردارنده هزاران گور سنگ عمودی شگفت انگیز با نگاره هایی هستند که به تمامی بازمانده ها از باور داشت ها و آیین ها کهن ایرانیان است.
* شبه جزیره میانکاله
شبه جزیره میانکاله که به بهشت پرندگان معروف است؛ با مساحت 68 هزار و 800 هکتار و ارتفاع بین 15 تا 28 متر پایین تر از سطح دریای آزاد ، در بخش جنوب شرقی دریای خزر و شمال شرق شهرستان بهشهر واقع شده است.
شبه جزیره میانکاله از شمال به دریای خزر ، از شرق به آشوراده، از جنوب به خلیج گرگان و از غرب به بندر امیرآباد مرتبط است و از مکانهای مهم و دیدنی استان مازندران به شمار می آید که دارای مجموعه ای از شن زارهای ساحلی، اراضی باتلاقی، آبگیر، مناطق جنگلی با پوشش درختچه های گز، تپه های شنی، جنگل انارستان، بوته های تمشک و سازیل است و سالانه میلیونها پرنده از سیبری و مناطق سردسیر برای زمستان گذرانی به این شبه جزیره می آیند.
* قلعه پلنگان
این قلعه در شمال شهر بهشهر و در شبه جزیره میانکاله به دستور ناصرالدین شاه در سال ( 1285) قمری، ساخته شد.
اعتمادالسلطنه در روزنامه خاطرات خود درباره این قلعه می نویسد:«چهارشنبه سوم شوال 1292 قمری به قلعه پلنگان رفتیم؛ بنای این قلعه را هفت سال پیش به حکم شاه احداث نموده اند و ظاهرا” ده دوازده هزار تومان خرج شده، است.
* شهر تاریخی و گورستان گوهرتپه
گوهرتپه، شهر تاریخی و با یک محوطه باستانی در دشت رسوبی حدود 30 کیلومتری جنوب دریای خزر است و در ناحیه جنوبی خود هم ارتفاعات با پوشش جنگلی و کوهستان سرسبز را دارد.
این منطقه همچنین با تراس‌های مناسب و دشت‌های میان کوهی در ارتفاعات منتهی به دشت‌ها از مکان‌های قابل جذب نخستین گروههای ساکن در منطقه بود که شواهدی از دوران پارینه سنگی و فرا پارینه سنگی در این دره‌ها به دست آمده ‌است.
در بخش ارتفاعات جنوبی گوهرتپه غارهای زیادی کشف شده که مشهورترین آن غار کمیشانی است که اقامتگاه اولیه بشر بوده است.
گوهرتپه که اکنون گورستانی از این شهر تاریخی کشف و در معرض دید افراد گذاشته شده است؛ یکی از استقرارگاه‌های پیش از تاریخی ایران است که در دوران مس و سنگ یعنی سه هزار و 500 قبل از میلاد شکل گرفته ‌است. قرار داشتن این محوطه در حد فاصل دره‌ها و غارهای باستانی همچون غار هوتو، کمربند، کمیشان، اهمیت آن را دو چندان کرده‌است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهشهر با اشاره به برگزاری ستاد تسهیلات نوروزی در این شهرستان و آماده بودن ستاد برای استقبال از مسافران نوروزی گفت: کمیته های مختلف ستاد تسهیلات سفر مشخص شده و این شهر تاریخی با اثار و جاذبه های کم نظیر خود آماده استقبال از مسافران نوروزی است.
حسین یوسفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به ظرفیت های اسکان مسافران به عنوان یکی از نیازهای مهم گردشگران و مسافران افزود: سه واحد هتل و واحدهای اقامتی با 450 نفر شب خواب، 15 واحد بوم گردی با 280 نفر شب خواب و 30 واحد خانه مسافر با 200 نفر شب خواب آماده حضور مسافران است.
وی اظهار کرد: در کنار واحدهای اقامتی و هتل ها و واحدهای بوم گردی و خانه مسافر، اسکان موقت در طرح دریا و همچنین اسکان در مدارس هم برای مسافران در نظر گرفته شده و بیش از 10 مدرسه آماده خدمات رسانی اقامتی در نوروز 98 به مسافران در شهرستان بهشهر است.
یوسفی گفت: بهشهر با دارا بودن 50 اثر ثبت فهرست آثار ملی کشور و دارا بودن مهر اصالت یونسکو برای " گلیمچه متکازین" از شهرهای هدف گردشگری در استان مازندران است که باید با فراهم کردن امکانات لازم برای مسافران و گردشگران، مدت زمان ماندگاری مسافران و گردشگران در این شهرستان را افزایش دهیم.
نوروز سال گذشته، بیش از 100 هزار نفر از مناطق مختلف گردشگری شهرستان بهشهر از شرق تا غرب این شهرستان بازدید کرده اند و بازدید از گورستان تاریخی گوهرتپه، مهربان رود رستمکلا، غار هوتو و کمربند، پارک ملت بهشهر، چشمه عمارت، عباس آباد، میانکاله و مناطق جنگلی و طبیعی و.... از جمله مناطقی بود که بیشترین توجه مسافران را به خود جلب کرده است.
شهرستان بهشهر براساس آخرین سرشماری سال 95 دارای 168 هزار و 769 نفر جمعیت در 45 کیلومتری شرق ساری مرکز مازندران قرار دارد و بیش از 1416 کیلومتر مربع وسعت دارد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سرپرست جدید دانشگاه علمی کاربردی مازندران معرفی شد

عقب ماندگی 50 درصدی دانشگاه کاربردی از برنامه ششم

یک سوم کلاس های درس مدارس مازندران نیازمند نوسازی است

نمایش هشت فیلم درباره جنگل های هیرکانی درجشنواره وارش

سیل اخیر 8 میلیارد تومان به واحدهای آموزشی مازندران آسیب زد

آغاز فعالیتهای فرهنگی و هنری در مازندران با نگاه به سیلزدگان

گرد انتظار بر مجوز انتشار دانشنامه مازندران

53 فیلم به بخش مسابقه ملی جشنواره بین المللی فیلم وارش راه یافت

گران فروشی ، آفت نوظهور گردشگری مازندران

گردگیری هنری در یک جلسه

سرمایه گذاری یک هزار میلیارد ریالی خیرین مدرسه ساز در بابل

مدارس مازندران روز شنبه اینده باز است

پنج فیلم ایرانی بخش بین الملل جشنواره فیلم وارش معرفی شد

رقابت فیلمسازان 6 کشور حوزه دریای خزر در جشنواره وارش

دریافت پاسخ به شبهات مهدویت در 300امامزاده شاخص مازندران

افزایش 20 درصدی اعضای فعال کتابخانه های عمومی مازندران

اتمام داوری 840 اثر و معرفی نفرات برتر جشنواره ققنوس در مازندران

جشن شعبانیه در تمامی کانون های مساجد مازندران برگزار می شود

فرهنگ مهدوی رمز عبور دنیای اسلام از مشکلات است

برنامه «هنر در سنگر عشق» در مناطق سیل زده مازندران اجرا شد

هزینه کرد 100 میلیاردی برای اجرای نیات واقفین در مازندران

اتمام داوری 840 اثر و معرفی نفرات برتر جشنواره ققنوس در مازندران

ضرورت نهادینه شدن سبک زندگی قرآنی در حوزه تعلیم و تربیت

31 فروردین ماه آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره نوروزی پلیس

24 فیلم به بخش نهایی«ترنه وا» جشنواره وارش راه یافت

جشنواره لباس ایرانی اواخر فروردین در مازندران برپا می شود

آیین بزرگداشت سلمان هراتی در تنکابن برگزار شد

پذیرایی به سبک غیر بومی بر سفره گردشگری مازندران

9 کنسرت و جنگ شادی نوروزی در رامسر برگزار شد

افزایش120 درصدی فروش صنایع دستی در نمایشگاه ملی نوشهر

من خود آن سیزدهم کز همه عالم بدرم

سرگرمی های نوروزی 85 میلیارد ریال برای مازندران درآمد داشت

بازدید 669 گردشگر خارجی از موزه های مازندران

برپایی جشن میلاد امام حسین (ع) در 300 امامزاده مازندران

سیل بازدید از موزه های مازندران را هم 35 درصد کاهش داد

بابلی ها یاد پدر مهربان سینمای ایران را گرامی داشتند

جشنواره فیلم وارش درقامت بین المللی برگزار شود

تشکیل قرارگاه فرهنگی تبلیغی برای کاهش آلام سیل زدگان

بررسی روش های مختلف برگزاری امتحان نهایی در مناطق سیل زده

خسارت 30 میلیارد ریالی سیل به زادگاه نیما یوشیج

اسکان مسافران نوروزی در مدارس مازندران 50 درصد کاهش یافت

خسارت سیل به 3 مدرسه زیرآب/ مدارس مناطق سیل زده دایر است

مازندران تعطیلات نوروزی را با 15 میلیون گردشگر پایان برد

پاسداشت روز طبیعت در مازندران

موزه کشتی در جویبار راه اندازی می شود

سیلاب به 81 مدرسه مازندران آسیب رساند

افزایش ورودی گردشگران نوروزی به مازندران پس از سیل

اقامت گردشگران نوروزی در مازندران به 12 میلیون نفر رسید

راهبرد گردشگری انبوه 70 سال پیش باید به گردشگری پایدار برسد

فروش 2.7 میلیارد تومانی صنایع دستی مازندارن در ایام نوروز