پیام مازند

آخرين مطالب

سیلاب و ماهیگیران فرصت طلب در رودخانه های مازندران اقتصادي

سیلاب و ماهیگیران فرصت طلب در رودخانه های مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- سیلاب و افزایش دبی آب رودخانه های مازندران درحالی که برای مهاجرت ماهیان استخوانی مولد دریای خزر فرصت بهتری را نسبت به سال های کم آبی برای تخم ریزی فراهم کرده است،اما ماهیگیران محلی با پهن کردن تورهای ماهیگیری در عرض رودخانه ها از آب گل آلود سوء استفاده می کنند.
همه ساله از اواخر اسفند ماه مهاجرت ماهیان استخوانی بویژه ماهی سفید از آب های دریای خزر به سمت رودخانه ها برای تخم ریزی آغاز می شود و تا اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه ادامه می یابد.
گزارش های عینی خبرنگاران ایرنا از وجود ماهیگیران غیر مجاز در حاشیه رودخانه های استان نشان می دهد که سیلاب و پر آب شدن رودخانه های منتهی به سواحل دریا خزر سبب شد تا امسال مهاجرت مولد و حتی غیر مولد ماهیان استخوانی یه سمت آب های شیرین همه رودخانه دوچندان شود.
این درحالی است که طی سال های گذشته کم آبی و عمق کم آب در رودخانه ها از جمله مشکلات مهاجرت ماهیان مولد دراستان مازندران بوده است اما بارش شدید باران طی آخرین روزهای اسفند 97 سبب شد تا سطح آب رودخانه های بزرگ از جمله تلار در قائمشهر، تجن در ساری و بابلرود در بابل از حد معمول خود بالاتر آمده و آب در برخی ازمسیرها سرریز و سبب طغیان این رودخانه ها نیز شود.
یکی از ماهیگیران با تجربه و عضو اتحادیه ماهیگیری پره مازندران با بیان اینکه ماهیان استخوانی دریای خزر به ویژه ماهی آزاد و سفید عاشق آب شیرین و از چهار کیلومتری وجود چنین آبی را حس می کنند، گفت: به همین دلیل زمانی که دبی آب رودخانه های منتهی به سواحل دریا زیاد می شود، مهاجرت به سمت آب شیرین در رودخانه ها چندین برابر است.
حاج ناصر حسینی در گفت و گو با ایرنا از مهاجرت ماهیان مولد استخوانی دریای خزر در فاصله های زمانی 15اسفند تا اواخر اردیبهشت به ترتیب " مهاجرت ماهیان مولد پیش گل ، وسط گل " و " آخر گل " توصیف کرد، افزود : اگرچه دمای آب زیر 14درجه و لجنی بودن آب برای تخم ریزی ماهیان سم محسوب می شود، اما ماهیان عاشق آب شیرین هستند.
وی توضیح داد: با توجه به بارندگی های سیل آسا و افزایش دبی آب رودخانه ها در روزهای اخیر شاهد مهاجرت مولد و غیر مولد بیش از حد ماهیان به سمت آب شیرین رودخانه ای هستیم اما ماهیگیران غیر مجاز از این فرصت بیشتیرین سود را می برند.
این ماهیگیر عضو صیادی پره مستقر در عباس آباد تنکابن گفت: با توجه به ارزش بالای ماهی سفید و آزاد در بازار مصرف، ماهیگیران غیر مجاز با پهن کردن تورهای ماهیگیری، ماهیان مولدی که برای تخم ریزی به سمت رودخانه ها درحال مهاجرت هستند را صید می کنند.
وی وضعیت صید پره در زمان گل آلود بودن آب سواحل دریای خزر را بسیار نامطلوب توصیف کرد و گفت: در حالی تور صیادان مجاز که از این طریق باید کسب درآمد کنند، خالی است، اما ماهیگیران غیرمجاز در رودخانه ها بیشترین درآمد را دارند.
طبق بررسی علمی شیلات مازندران ؛ صید بی رویه و نسل کشی ماهیان تخمگذار در رودخانه ها باعث کاهش شدید ذخایز آبزیان دریای خزر در 2 دهه اخیر شد به طوری که براساس آمار هم اکنون سالانه بین 2تا 3 هزار تن ماهی استخوانی دراین دریا صید می شود، در حالی که این آمار در 2 دهه پیش بین 11 تا 12 هزار تن بود.
کارشناسان دلیل اصلی کاهش ذخایر ماهیان استخوانی در دریای خزر را آلودگی رودخانه ها ، برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر آنها و صید ماهیان تخمگذار در فصل تخم ریزی در رودخانه ها توسط صیادان متخلف و سودجویان محلی اعلام می کند.
مدیر کل شیلات مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید حضور دوچندان ماهیگیران غیر مجاز رودخانه ای که این روزها همه مردم ومسئولان درگیر سیل هستند، گفت: اگرچه فعالیت یگان حفاظت شیلات استان با هدف برخورد با صیادان غیر مجاز قابل توجه است، اما به دلیل کمبود نیرو پوشش کاملی ندارد.
محمد محمد زاده افزود: حفاظت سواحل مازندرانی خزر از طریق هشت پایگاه و یک ستاد صورت می گیرد اما به شدت با کمبود نیرو و تجهیزات پیشرفته مواجه اند.
مدیر کل شیلات مازندران به وجود هفت رودخانه مهم شیلاتی در استان اشاره کرد و گفت: امنیت ماهیان مولد در رودخانه ها همواره باید مورد توجه شرکت آب منطقه ای، محیط زیست و صنعت و معدن و تجارت قرار داشته باشد.
وی با تاکید بر این نکته که به خاطر رودکوچ بودن 85 درصد ماهیان دریای خزر، امنیت و حفاظت زیست محیطی رودخانه ها برای ماهیان مولد بسیار مهم و ضروری است، گفت: متاسفانه برخی از ماهیگیران غیرمجاز در شرایطی که بارندگی ها سبب افزایش دبی آب رودخانه ها و فرصت بهتری برای مهاجرت ماهیان استخوانی مولد بوجود آمده است به صید مشغول شدند.
وی گفت: به دلیل مشکلات رودخانه ها و همچنین حضور ماهیگیران غیر مجاز ،تکثیر طبیعی هر ساله کاهش زیادی پیدا کرده است به همین دلیل از 2دهه گذشته تکثیر مصنوعی و رها سازی بچه ماهیان از جمله گونه سفید در حال انجام است.
محمد زاده بیان داشت: از سال 1373 تاکنون 2میلیارد قطعه بچه ماهی سفید، کپور و آزاد در مراکز تکثیر مصنوعی و نیمه مصنوعی در مازندران تولید و در دریای خزر رها شد.
وی گفت: 78میلیون قطعه از این بچه ماهی ها مربوط به سال گذشته بوده است.
مدیر کل شیلات مازندران بر لزوم برخورد شدید با متخلفان صید ماهیان مولد در رودخانه های استان تاکید کرد و از دستگاه قضایی خواست تا پس از معرفی افراد متخلف در صید و صیادی ،فروش و عرضه اداوات صیادی غیر مجاز حکم های بازدارنده صادر کند.
دریای خزر از 575 نوع گیاه ، یکهزارو 332 گونه جانور و 850 نمونه ماهی برخوردار است و 90 درصد ماهیان خاویار جهان از این دریا صید می ‏ شود.
این دریا ، محیط زیست گرانبهاترین ماهی های دنیاست و در بخش ایرانی آن و رودخانه هایی که به آن می ریزند 78 گونه و زیرگونه ماهی یافت می شود.
6990/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پای قانون ارث بر گلوی اجرای برنامه‌های کشاورزی

322 هزار بهره بردار کشاورزی در مازندران وجود دارد

ضرورت توجه به اقتصادی کردن زندگی روستایی در مازندران

آفت به درختان جنگلی غرب مازندران خسارت زد

طرح زهکشی 400 هزار هکتار زمین های شمال کشور تهیه شد

سرمایه گذاری 590 میلیارد ریالی دولت در واحدهای تولیدی بابل

زنگ آتش سوزی مراتع مازندران به صدا در آمد

علل تخریب جنگل‌های هیرکانی و راه‌های مقابله با آن

بخش خصوصی عقب‌تر از دولتی‌ها در آزادسازی ساحل خزر

47 هزار تن گندم در مازندران خریداری شده است

پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات به کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد

چهار سد لاستیکی با پیشرفت 50 درصد در مازندران در حال ساخت است

باغداران خسارت دیده کجور نوشهر کمک بلاعوض دریافت می کنند

صنعتگران برتر صنایع دستی مازندران تجلیل شدند

سه طرح کشاورزی در قائمشهر به بهره برداری رسید

18 نفر از سرگروه ها و اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد دستگیر شدند

90 درصد مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد

تنور سرد مسکن در بازار گرم گرانی/ نظارتی در بازار فروش و اجاره مسکن وجود ندارد

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات

ضرورت تقویت زیرساخت های معدنی/ خام‌فروشی نکنیم

نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری مازندران در ساری گشایش یافت

کویر سرمایه گذاری گردشگری در سواحل مازندران

تحریم ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته است

82 درصد حجم سدهای مازندران پر شده است

انرژی ، اولویت اول همکاری روسیه - ایران است

حذف دلار ، هدف ایران در تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر

67 کشور به جاده ابریشم پیوستند

شرکت های روسی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند

تعامل اتاق های بازرگانی همکاری های اقتصادی خزر را افزایش می دهد

پیوستن به اوراسیا گام مهم توسعه تبادلات منطقه ای است

تجارت بین کشورهای حاشیه دریای خزر گسترش یابد

هیجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در مازندران آغاز به کرد

سردهنه های کشاورزی تنکابن و عباس آباد آبگیری شد

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی کشور

تغییر قالب سنتی به صنعتی از علل اصلی قطبی شدن اقتصاد کشاورزی مازندارن

جهش کشت برنج پرمحصول ؛ رهاورد سیلاب در مازندران

آبدهی رودخانه تجن ساری حدود 600 درصد افزایش یافت

کشورهای حاشیه خزر بازاری جذاب برای مازندران/200ظرفیت اقتصادی در مازندران شناسایی شد