پیام مازند

آخرين مطالب

سیلاب و ماهیگیران فرصت طلب در رودخانه های مازندران اقتصادي

سیلاب و ماهیگیران فرصت طلب در رودخانه های مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- سیلاب و افزایش دبی آب رودخانه های مازندران درحالی که برای مهاجرت ماهیان استخوانی مولد دریای خزر فرصت بهتری را نسبت به سال های کم آبی برای تخم ریزی فراهم کرده است،اما ماهیگیران محلی با پهن کردن تورهای ماهیگیری در عرض رودخانه ها از آب گل آلود سوء استفاده می کنند.
همه ساله از اواخر اسفند ماه مهاجرت ماهیان استخوانی بویژه ماهی سفید از آب های دریای خزر به سمت رودخانه ها برای تخم ریزی آغاز می شود و تا اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه ادامه می یابد.
گزارش های عینی خبرنگاران ایرنا از وجود ماهیگیران غیر مجاز در حاشیه رودخانه های استان نشان می دهد که سیلاب و پر آب شدن رودخانه های منتهی به سواحل دریا خزر سبب شد تا امسال مهاجرت مولد و حتی غیر مولد ماهیان استخوانی یه سمت آب های شیرین همه رودخانه دوچندان شود.
این درحالی است که طی سال های گذشته کم آبی و عمق کم آب در رودخانه ها از جمله مشکلات مهاجرت ماهیان مولد دراستان مازندران بوده است اما بارش شدید باران طی آخرین روزهای اسفند 97 سبب شد تا سطح آب رودخانه های بزرگ از جمله تلار در قائمشهر، تجن در ساری و بابلرود در بابل از حد معمول خود بالاتر آمده و آب در برخی ازمسیرها سرریز و سبب طغیان این رودخانه ها نیز شود.
یکی از ماهیگیران با تجربه و عضو اتحادیه ماهیگیری پره مازندران با بیان اینکه ماهیان استخوانی دریای خزر به ویژه ماهی آزاد و سفید عاشق آب شیرین و از چهار کیلومتری وجود چنین آبی را حس می کنند، گفت: به همین دلیل زمانی که دبی آب رودخانه های منتهی به سواحل دریا زیاد می شود، مهاجرت به سمت آب شیرین در رودخانه ها چندین برابر است.
حاج ناصر حسینی در گفت و گو با ایرنا از مهاجرت ماهیان مولد استخوانی دریای خزر در فاصله های زمانی 15اسفند تا اواخر اردیبهشت به ترتیب " مهاجرت ماهیان مولد پیش گل ، وسط گل " و " آخر گل " توصیف کرد، افزود : اگرچه دمای آب زیر 14درجه و لجنی بودن آب برای تخم ریزی ماهیان سم محسوب می شود، اما ماهیان عاشق آب شیرین هستند.
وی توضیح داد: با توجه به بارندگی های سیل آسا و افزایش دبی آب رودخانه ها در روزهای اخیر شاهد مهاجرت مولد و غیر مولد بیش از حد ماهیان به سمت آب شیرین رودخانه ای هستیم اما ماهیگیران غیر مجاز از این فرصت بیشتیرین سود را می برند.
این ماهیگیر عضو صیادی پره مستقر در عباس آباد تنکابن گفت: با توجه به ارزش بالای ماهی سفید و آزاد در بازار مصرف، ماهیگیران غیر مجاز با پهن کردن تورهای ماهیگیری، ماهیان مولدی که برای تخم ریزی به سمت رودخانه ها درحال مهاجرت هستند را صید می کنند.
وی وضعیت صید پره در زمان گل آلود بودن آب سواحل دریای خزر را بسیار نامطلوب توصیف کرد و گفت: در حالی تور صیادان مجاز که از این طریق باید کسب درآمد کنند، خالی است، اما ماهیگیران غیرمجاز در رودخانه ها بیشترین درآمد را دارند.
طبق بررسی علمی شیلات مازندران ؛ صید بی رویه و نسل کشی ماهیان تخمگذار در رودخانه ها باعث کاهش شدید ذخایز آبزیان دریای خزر در 2 دهه اخیر شد به طوری که براساس آمار هم اکنون سالانه بین 2تا 3 هزار تن ماهی استخوانی دراین دریا صید می شود، در حالی که این آمار در 2 دهه پیش بین 11 تا 12 هزار تن بود.
کارشناسان دلیل اصلی کاهش ذخایر ماهیان استخوانی در دریای خزر را آلودگی رودخانه ها ، برداشت بی رویه شن و ماسه از بستر آنها و صید ماهیان تخمگذار در فصل تخم ریزی در رودخانه ها توسط صیادان متخلف و سودجویان محلی اعلام می کند.
مدیر کل شیلات مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تایید حضور دوچندان ماهیگیران غیر مجاز رودخانه ای که این روزها همه مردم ومسئولان درگیر سیل هستند، گفت: اگرچه فعالیت یگان حفاظت شیلات استان با هدف برخورد با صیادان غیر مجاز قابل توجه است، اما به دلیل کمبود نیرو پوشش کاملی ندارد.
محمد محمد زاده افزود: حفاظت سواحل مازندرانی خزر از طریق هشت پایگاه و یک ستاد صورت می گیرد اما به شدت با کمبود نیرو و تجهیزات پیشرفته مواجه اند.
مدیر کل شیلات مازندران به وجود هفت رودخانه مهم شیلاتی در استان اشاره کرد و گفت: امنیت ماهیان مولد در رودخانه ها همواره باید مورد توجه شرکت آب منطقه ای، محیط زیست و صنعت و معدن و تجارت قرار داشته باشد.
وی با تاکید بر این نکته که به خاطر رودکوچ بودن 85 درصد ماهیان دریای خزر، امنیت و حفاظت زیست محیطی رودخانه ها برای ماهیان مولد بسیار مهم و ضروری است، گفت: متاسفانه برخی از ماهیگیران غیرمجاز در شرایطی که بارندگی ها سبب افزایش دبی آب رودخانه ها و فرصت بهتری برای مهاجرت ماهیان استخوانی مولد بوجود آمده است به صید مشغول شدند.
وی گفت: به دلیل مشکلات رودخانه ها و همچنین حضور ماهیگیران غیر مجاز ،تکثیر طبیعی هر ساله کاهش زیادی پیدا کرده است به همین دلیل از 2دهه گذشته تکثیر مصنوعی و رها سازی بچه ماهیان از جمله گونه سفید در حال انجام است.
محمد زاده بیان داشت: از سال 1373 تاکنون 2میلیارد قطعه بچه ماهی سفید، کپور و آزاد در مراکز تکثیر مصنوعی و نیمه مصنوعی در مازندران تولید و در دریای خزر رها شد.
وی گفت: 78میلیون قطعه از این بچه ماهی ها مربوط به سال گذشته بوده است.
مدیر کل شیلات مازندران بر لزوم برخورد شدید با متخلفان صید ماهیان مولد در رودخانه های استان تاکید کرد و از دستگاه قضایی خواست تا پس از معرفی افراد متخلف در صید و صیادی ،فروش و عرضه اداوات صیادی غیر مجاز حکم های بازدارنده صادر کند.
دریای خزر از 575 نوع گیاه ، یکهزارو 332 گونه جانور و 850 نمونه ماهی برخوردار است و 90 درصد ماهیان خاویار جهان از این دریا صید می ‏ شود.
این دریا ، محیط زیست گرانبهاترین ماهی های دنیاست و در بخش ایرانی آن و رودخانه هایی که به آن می ریزند 78 گونه و زیرگونه ماهی یافت می شود.
6990/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد

خسارت 291 میلیاردی سیل بر تاسیسات آبرسانی روستایی مازندران

ثانیه‌های حیاتی برای نجات کشاورزی مازندران

موج جدید بارشی اواخر امشب وارد مازندران می شود

چشم کشاورزان خسارت دیده مازندران به دست دولت

1300 هکتار از خزانه برنج در جویبار از بین رفت

خسارت سیل 1100 واحد آسیب دیده به بیمه ها اعلام شد