پیام مازند

آخرين مطالب

بابلسر ؛ شهر رودخانه و دریا برای گردشگران فرهنگي

بابلسر ؛ شهر رودخانه و دریا برای گردشگران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - شهرستان بابلسر، از شهرهای ساحلی در استان مازندران است که لقب یکی از خوش آب و هواترین مناطق شمالی کشور را به خود اختصاص داده است. منطقه‌ای بسیار سرسبز و باطراوت که طبیعت بکر و چشم‌اندازهای زیبا و خارق‌العاده‌ آن چشم هر گردشگر تازه واردی را مجذوب و مسحور خود می سازد.
به گزارش خبرنکار ایرنا، بابلسر در حاشیه بزرگترین دریاچه جهان و سواحل زیبای آن قرار دارد و به سبب دوری از کوه و نزدیکی به دریا با هوای بسیار معتدل، یکی از مهم ترین مناطق گردشگری و مهمان پذیر کشور است که از سوی سازمان ایرانگردی و جهانگردی به عنوان یک قطب بزرگ گردشگری برگزیده شده است.
یکی از دلایل جذابیت شهر بابلسر عبور رودخانه " بابلرود " از میان این شهر است که به دلیل دارا بودن امکانات رفاهی همچون قایق های تفریحی ، زیپ لاین و چایخانه های همجوار با این رودخانه، در بین شهرهای مازندران شهره است و از این شهر به عنوان نگین گردشگری مرکز و شرق مازندران نام می برند.
برخورداری از اسکله ساحلی و سنگ های موج شکن در اطراف اسکله ، پارک شورا ، پارک وحش ، پل معلق بابلسر مربوط به دوره پهلوی اول و همچنین مکان های مذهبی تاریخی همچون بقعه بی بی روقیه و امامزاده ابراهیم بابلسر متعلق به قرن نهم هجری که نشان از قدمت این شهر دارد ، از دیگر مکان های دیدنی و جذاب شهرستان بابلسر است.
یکی از زیبایی های شهرستان بابلسر وجود بازارچه قدیمی و سنتی در قلب شهر است که طراوت و زندگی را به شهر بخشیده است. در این بازارچه انواع سبزی ، ترشیجات محلی و همچنین ماهی ها و پرندگان محلی ازجمله غاز و اردک و.. یافت می شود .
"مشهد سر" نامی است که در گذشته‌های دور بابلسر را بدان می‌خواندند. برخی معتقدند که به دلیل حضور سر امامزاده ابراهیم (ع)، برادر امام رضا (ع) در این شهر، به این نام شهرت یافته است. در این شهر می‌توان آثار تاریخی و جاذبه‌های فوق‌العاده‌ی طبیعی را مشاهده کرد.
بابلسر یکی از اصلی ترین و پر گردشگر ترین شهرهای استان مازندران است به طوری که سالانه بیش از سه میلیرون گردشگر به این شهر سفر می کنند.
** پل معلق بابلسر
سازه‌ای متعلق به دوران حکومت پهلوی اول در شهرستان بابلسر و در خیابان پاسداران این شهر شمالی قرار دارد که امروزه یکی از جاذبه‌های گردشگری کشور تبدیل شده است.
پل معلق بابلسر که نام این اثر تاریخی است، از جنس فلز به صورت معلق و در سال1313 پیش از وقوع جنگ جهانی دوم به همت کارشناسان کشور سوئد و آلمان احداث شد.
قرارگیری این اثر تاریخی با طولی بالغ بر 80 متر، ارتفاعی برابر با 16 متر و عرض 8 متر روی رود زیبای بابلرود ، زیبایی دو چندانی به آن بخشیده است و لقب نخستین پل ماشین‌رو را به خود اختصاص داده است.
ایستادن بر روی این پل به همراه نسیم آرامش بخش دریای خزر که از شمالگان می وزد و عبور آرام آب روزخانه بابلرود حس بی نظیری است که تجربه آن برای هر عشق سفری ضروری است.
** بازار روز و حس قدیم قدیما
بازار روز بابلسر یکی از معدود بازارهای بومی و کهن مازندران است که هنوز در میان انبوهی از سازه های مدرن ، پرصلابت از همیشه حیات دارد.
این بازارچه هنوز رنگ بوی گذشته را دارد و همچنان گذشته داد و ستد در این بازارچه به شکل سنتی انجام می شود.
فروش محصولات خانگی و دستاوردها و دست ساخته های زنان و مردان روستایی و حاشیه نشین هنوز هم ریشه اصلی و شاهرگ اقتصادی بازار روز بابلسر است.
در این بازار از سبزی و ترشی جات محلی گرفته تا ماهیان صید شده به دست صیادان بابلسری جلوه ای زیبا برای هر گردشگری به نمایش می گذارد.
** رودخانه بابلرود و اسکله‌های قایقرانی
قطعا رودخانه‌ی زیبای بابلرود یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های توریستی و گردشگری در بابلسر است که باعث تفکیک این شهرستان به دو قسمت شده است ، مکانی که خوشبختانه با ایجاد امکانات و تسهیلات مناسب تفریحی در پیرامون آن، یکی از محبوب‌ترین مکان‌های تفریحی در این شهرستان زیبا است.
پارک و فضای سبزی که پیرامون رودخانه ایجاد شده است در کنار اسکله‌های قایق‌رانی، سفره‌خانه‌، رستوران‌ و کافی‌شاپ، زیبایی و محبوبیت این منطقه را دو چندان کرده است.
اما آنچه از دیرباز این رودخانه را بیش از هر رودخانه ای در کشور در بابلسر مشهور کرده است، وجود چای خانه های درون رودخانه است که بدون تجربه در این چایخانه ها کسی نمی تواند تداعی حس آرامش ان را به کسی منتقل کند.
** پارک وحش بابلسر
در خیابان دریا، مجاورت مرکز سرطان‌شناسی شهرستان بابلسر، یکی دیگر از مکان‌های دیدنی بابلسر قرار گرفته است که به صورت خصوصی اداره می‌شود. در واقع این جاذبه‌، "پارک وحش" این شهر ساحلی است که مسئولان آن، حیواناتی همچون گرگ، شیر، شتر، گوش‌سیاه، خرس، میمون و حیوانات دیگری را نگاه می‌دارند.
**امامزاده ابراهیم (ع)
یکی از جاذبه‌های ارزشمند مذهبی در شهرستان بابلسر، آرامگاه مطهر امامزاده ابراهیم (ع) از فرزندان امام موسی (ع) است که به "ابوجواد" نیز شناخته می‌شود. روایت است که ایشان همراه با خواهرشان در بازار محله‌ مشهدسر مدفون شده‌اند. عمارت آرامگاه، ساختمانی است به صورت هشت ضلعی که گنبد آن به شکل هرمی با عظمت روی بنای بقعه سوار شده است.
قدمت آرامگاه امامزاده ابراهیم (ع)، نزدیک به 6 قرن است و به نظر می‌رسد که قدمت این آرامگاه به قرن نهم هجری قمری باز ‌گردد و همین امر نشان از تاریخچه‌ی طولانی بابلسر دارد.
از ویژگی‌های این بنا وجود درهای نفیس و ارزشمند، صندوقی چوبی و کتیبه‌های متعدد است که بر ارزش آن افزوده است.
** منطقه ساحلی "میرود"
منطقه نمونه گردشگری 400 هکتاری " میرود " که در دو کیلومتری شهر بهنمیر از توابع بابلسر واقع شده است ، از جمله جاذبه های گردشگری و توریستی زیبا در استان مازندران است که فضای سرسبز و جنگلی همراه با پارک کودک در کنار دریا، زیبایی خاصی به این منطقه بکر داده است. بهنمیر که در شهرستان بابلسر واقع شده‌ است
همچنین در این منطقه برای شنای مسافران و استفاده آنها از آبهای ساحل و جلوگیری از بروز هرگونه حوادث، دو طرح دریا برای آقایان و خانم ها برای فصل شنا با حضور تعدادی غریق نجات در نظر گرفته می شود .
** منطقه توریستی "کرفون"
کرفون در 13 کیلومتری شرق شهر بابلسر در جاده ساحلی به سمت ساری واقع شده است. منطقه ای بکر و زیبا با سواحلی شنی و وسیع و دریایی تمیز که این روزها کمتر در سواحل دریای خزر دیده می شود.
همچنین سواحلی کم خطر به دلیل اینکه هنوز پی شهرسازی به تن این بخش از ساحل خزر نخورده و عاری از هر گونه ساخت و ساز زیر آبی و یا جلبک هایی است که ممکن است باعث غرق شدگی شود.
ساحلی ماسه ای که فرصت خوبی برای کسانی که طالب آرامش هستند به همراه خواهد آورد. این منطقه طی مصوبه دولت در سال 1387 به عنوان یکی از مناطق نمونه گردشگری شناخته شده است، که به دلیل دارا بودن منظره دریا و جنگل در کنار هم همواره مورد توجه گردشگران قرار دارد.
**روستای گالشکلا
یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهرستان بابلسر، روستای زیبای گالشکلا در بخش " بهنمیر " این شهرستان است که در فاصله‌ یک کیلومتری از آن قرار گرفته است.
این منطقه از بابلسر را به نام بهشت دامداران می‌خوانند. آب و هوای مطبوع، سرسبزی و نشاط طبیعت پیرامون روستا، چشم‌انداز زیبا و دیدنی و میهمان‌نوازی مردم روستا باعث شده است که گردشگران و مسافران به این ناحیه از شمال کشور سفر کنند.
**سد لاستیکی عرب خیل
یکی دیگر از تفرجگاه‌های محبوب و دوست‌داشتنی بابلسر، در بهنمیر قرار دارد که به "سد لاستیکی عرب خیل" شهرت یافته است.
پیرامون این سازه‌ که دارای طولی بالغ بر 50 متر و ارتفاعی برابر با 3 متر از سطح رودخانه است، دارای چشم‌اندازی زیبا و مناظری قابل توجه است که امروزه به یکی از استراحتگاه‌های مناسب برای مسافران و گردشگران تبدیل شده است.
جالب است بدانید که آب این سد از رودخانه " تلار" قائمشهر تامین می شود که از رشته‌کوه البرز سرچشمه گرفته و با عبور از شهرهای سوادکوه ، قائمشهر و کیاکلا، به سد عرب خیل در بهنمیر سرازیر شده و پس از طی کردن بخش‌های غرب، شرق و جنوب بهنمیر، در ساحل میرود وارد دریای خزر می‌شود.
اینها بخشی از جاذبه های گردشگری بابلسر هستند که سالانه میلیون ها گردشگر و مسافر را به سوی خود می کشاند.
علاوه بر این جاذبه ها، وجود انبوهی از فروشگاه های بزرگ و کوچک و رستوران ها و فست فود های بی نظیر در حاشیه این شهرستان، جنبه دیگر گردشگری بابلسر است که هر مسافری را به سوی خود می کشاند و ترافیک های عظیم اطراف بابلسر نیز گواه این ادعا است.
9919/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مستند «کارتلوس» در مازندران تولید شد

4245 زائر از مازندران عازم حج می شوند/ توصیه هایی به زائران

توجه به صنایع دستی در رونق تولید اثربخش خواهد بود

خانه رمدانی نکا ثبت ملی شد

غفلت همگانی از بسته بندی جهان بینی با قصه برای کودک

مسابقات استانی قرآنی کریم در آمل برگزار می شود

قصه گویی روابط اجتماعی را در کودکان تقویت می کند

دعوت متفاوت به کتابخوانی برای دانش آموزان در تابستان

داوران«هزارصدا» در گرگان معرفی شدند/ بزرگداشت بابک بیات

مرحله نهایی جشنواره ملی قصه گویی در ساری برگزار می شود

مسجد جامع هویت دینی و فرهنگی مردم ساری است

رویترز: حمله به نفتکش ها در نشست وزیران انرژی گروه 20 بررسی می شود

معضلات فرهنگی با ابزار فرهنگی حل شود

طرح تابستانی نشاط معنوی در بقاع متبرکه مازندران اجرا می شود

والدین نقش بسیار مهمی در انتخاب رشته دانش آموزان دارند

71 گونه مهره دار کشور در فهرست تهدید قرار داد

گام های رو به رشد صنایع دستی در مازندران

هشتمین آیین هنرماه در نوشهر برگزار می شود

تنکابن مهد هنرهای فاخر صنایع دستی است

نخستین کتاب 3 زبانه شاعر جوان در آمل رونمایی شد

بهسازی فضاهای آموزشی رامسر در اولویت قرار گیرد

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران : اظهار نظرهای غیر تخصصی درباره اتفاق سد لفور کمک کننده نیست

ساخت پردیس سینمایی در ساری ؛ نقطه سر خط

امسال 3 پروژه آموزشی در رامسر کلنگ زنی شد

محفل انس با قرآن اصحاب رسانه در ساری برگزار شد

نماز عید فطر در امامزادگان شاخص مازندران اقامه می شود

عاطفه باران یک و نیم میلیارد ریال مازندرانی ها بر سر سفره رمضان

پیشتازی مادران مازندرانی در استفاده از مهد کودک

مدیریت و نقش مهم رسانه ها در زمان بحران/ رسانه ها مطالبه گری رافراموش نکنند

احیای شب قدر در آمل

طلاق با کودکان چه می کند؟

رونمایی اولین ارکسترال مقاومت/ سمفونیک مازندران تهیه می شود

مراسم شب قدر مانور فراجناحی خداباوری است

گرانی کاغذ و حال ناخوش مطبوعات محلی در مازندران

سهم ادبیات و فرهنگ فقط در همایش ها خلاصه شده است

شب فرهنگی در شهر آرش و دماوند

70 بنای تاریخی در مازندران مرمت می شود

100 اثر تاریخی مازندران ثبت ملی می شود

نشریات محلی مازندران کاغذ دولتی می گیرند

مجموعه تاریخی فرح آباد ثبت جهانی می شود

توزیع سبد مهربانی در مناطق سیل زده سیمرغ

مازندران پیشتاز غفلت از هنرهای سنتی در کشور

دمیدن روح تازه به میراث فرهنگی مازندران در دولت تدبیر و امید

بنای نیمه کاره، مانع ثبت جهانی باغ رامسر شد

موزه روستایی استان های شمالی در رامسر احداث می شود

مازندران صاحب دانشنامه شد

بازگشت مسجد جامع ساری به منظر شهری

محوطه اشکانی وستمین موزه می شود

بازگشت کمپین یار مهربان به مازندران با اتوبوس

رنگ هفته میراث فرهنگی بر برنامه های هنری مازندران