پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا گزارش می‌دهد؛

آخرین وضعیت از سیل و سفر در مازندران اجتماعي

آخرین وضعیت از سیل و سفر در مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - دومین هفته از وقوع سیل و خسارت ناشی از آن در مازندران می‌گذرد و تمامی مسئولان برای رفع مشکلات پای کار هستند، ستاد بحران سیل در استانداری این استان تشکیل شد و فرمانده کل سپاه نیز در مازندران حضور پیدا کرد، این در حالی است که موج دوم بارش‌ها از امروز وارد این استان می‌شود و نگرانی‌ها در این زمینه افزایش یافته است. لزوم بازسازی هرچه سریع‌تر منازل مسکونی سیل‌زدگان
سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه در بازدید از مناطق سیل زده سیمرغ با اشاره به اینکه استان های گلستان و مازندران از استان های شهید پرور و مومن ایران است و خدمتشان در جنگ و دفاع مقدس زبانزد خاص و عام بوده، گفت: در ماجرای سیل اخیر شاهد هستیم که خسارتی به مردم وارد شد اما نکته حائز اهمیت این است که آحاد مردم به ویژه گروه های جهادی بسیج و نهادهای انقلابی، وظیفه اصلی خود دانستند که در اولین فرصت به کمک همنوعان خود در مناطق سیل زده گلستان و مازندران بشتابند.
وی با تاکید بر اینکه در استان مازندران گروه های جهادی بومی استان با خونگرمی و همدلی به کمک سیل زدگان آمدند، افزود: الحمدالله در این مناطق مشکل تخلیه آب وجود ندارد و پس از چند روز آب های سطحی مانده از سیلاب فروکش کرد.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گروه های جهادی که برای امدادرسانی به مردم سیل زده مازندران آمدند را قابل توجه دانست و با اعلام این مطلب که بیشتر خسارت مثل تخریب منازل، داخلی است و ظاهر شهر تا حدود زیادی به وضع اول برگشته است ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر این خانه ها بازسازی شود.
جعفری با تاکید بر ضرورت جبران خسارت ها در اسرع وقت، از دولت و مسئولان خواست، تسهیلاتی که برای بازسازی مناطق آسیب دیده در نظر گرفته شد را زودتر به مردم واگذار کنند تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در بازسازی منازل و روستاها کمک کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به سیل گلستان اشاره کرد و گفت: در گلستان و شهرهای گمیشان و بندرترکمن جاده ای که بخاطر انتقال سیل قطع شده بود با تلاش شبانه روزی، پل روی آن امشب نصب و فردا تردد به گمیشان برقرار می گردد.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: خروجی آب منطقه هم با سرعت بیشتر تا 2 یا 3 روز آینده تخلیه می شود که البته بخاطر حجم ورودی آن، زمان را طولانی می کند.
جعفری با قدردانی از مردم صبور و مومن سیل زده که در این چند روز سختی ها را تحمل کردند، اضافه کرد: نهادهای سازندگی بسیج و سپاه، ارتش و گروه های جهادی که وظیفه امداد رسانی دارند با کمک خود مردم تا آخرین لحظه همراه هم باشند و در باز سازی و نظافت شهر موثر واقع شوند.
وی در پایان یادآور شد: آنچه که در این گونه حوادث مهم است، همدلی و همیاری مردم است که می تواند مشکلات را حل و گرفتاری ها را رفع کند.
اعطای تسهیلات کم بهره به 300 سیل‌زده بهزیستی مازندران
سیدسعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران نیز از ارائه تسهیلات کم بهره 20 میلیون تومانی به 300 خانوار جامعه هدف بهزیستی استان که در سیل اخیر به اشتغال آنان آسیب وارد شد، خبر داد.
وی با اشاره به اینکه 300 خانوار جامعه هدف بهزیستی در سیل اخیر مازندران دچار آسیب شدند، گفت: برای رفع مشکل اشتغال این افراد در مجموع 30 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن تاکید بر اینکه در این مدت بازدیدهای خانه به خانه انجام و نیازهای روزانه این افراد بازرسی شد، افزود: بیش از 3 هزار بسته مواد غذایی در اختیار خانواده های سیل‌زده تحت پوشش قرار گرفته است.
آرام افزود: برای حفظ سلامت و آرامش ایده آل مددجویان سیل‌زده، پوشاک و لوازم بهداشتی و بیش از یک‌هزار وسیله کمک‌ توانبخشی در اختیار خانوارهای آسیب دیده قرار گرفت.
وی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های مجموعه بهزیستی در بحران اخیر را سرنوشت معلولان و سالمندان برشمرد تا به اماکن امن منتقل شوند، همچنین مرکز میان‌مدت ترک اعتیاد در شهر سیمرغ با خسارت مواجه شد و به همین دلیل مراجعه‌کنندگان این مرکز به قائم‌شهر منتقل شدند.
مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: کودکان هدف نیز به واسطه سیل و آبگرفتگی منازلشان از فضای شاد و پرنشاط فاصله گرفتند با تمهیدات اتخاذ شده این نهاد حمایتی با کمک کانون توسعه همیاری از کودک ایجاد شد و کودکان روزانه از این فضا بهره‌مند شدند.
عیدی یک میلیون و 209 هزارتومانی معلولان ضایعه نخاعی
وی با اشاره به اینکه جهیزیه برخی از نوعروسان که در سیل از بین رفت نیز مجددا آماده شد و سه مورد آن در شهرستان سیمرغ بوده است، به بخش اشتغال مددجویان سیل زده اشاره و بیان کرد: برخی از مددجویانی که اشتغال آنان در حوزه کشاورزی و دامپروری بود و از بین رفت تا سقف 20 میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره دریافت می‌کنند.
مدیرکل بهزیستی مازندران ادامه داد: پنج میلیون تومان کمک بلاعوض به خانواده هایی که واحدهای مسکونی آنان در سیل خسارت دید؛ تعلق گرفت و 10 تا 30 میلیون تومان هم تسهیلات ساخت دریافت می‌کنند.
وی برای جبران خسارت وارده به لوازم‌التحریر دانش آموزان نیز از تشکیل کمپین خبر داد و گفت: گروه‌های متشکل از روان شناسان در شهرهای ساری، سیمرغ و میاندورود مشکلات روانشناختی خانواده های سیل‌زده را مورد ارزیابی قرار می‌دهند تا از بروز دیگر مشکلات جلوگیری شود.
مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه هزار و 100 معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی مازندران هستند گفت: برای نخستین بار با مشارکت سازمان هلال احمر کشور یک میلیون و 200 هزار تومان عیدی به معلولان ضایعه نخاعی استان تعلق گرفت.
خسارت 554 میلیارد تومانی سیل به حوزه کشاورزی
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران میزان خسارت سیل در حوزه کشاورزی به دام و طیور،‌ اراضی زراعی و باغی و منابع آبی را در مجموع 554 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: 174 میلیارد تومان مربوط به حوزه دام، 335 میلیارد و 665 میلیون تومان مربوط به حوزه طیور، 106 میلیارد تومان مربوط به اراضی زراعی و 226 میلیارد تومان مربوط به اراضی باغی است.
وی گفت: 17 هزار و 491 هکتار از اراضی باغی و 72 هزار از اراضی زراعی دچار خسارت شدند که در مجموع شامل 417 مورد است.
خسارت 50 کیلومتر شبکه برق روستایی در سیل اخیر
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به خسارت جزیی و کلی 50 کیلومتر از شبکه برق روستایی مازندران در سیل اخیر، خاطرنشان کرد: 40 کیلومتر از شبکه برق روستایی مازندران دارای خسارت 10 تا 50 درصد و 10 کیلومتر آن با خسارت 100 درصدی رو به رو است و بیشترین خسارت ها مربوط به واژگونی 190 اصله تیر برق و شبکه‌های فشار برق قوی و ضعیف به دلیل رانش و شدت طوفان شامل 3.5 میلیارد تومان گزارش شد.
وی تأکید کرد که 100 کیلومتر از شبکه برق روستایی باید نوسازی شود که نیاز به 20 میلیارد تومان اعتبار دارد.
خسارت 52 کیلومتر از راه‌های روستایی مازندران در سیل اخیر
حسن اصغریان رستمی مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران از خسارت 554 میلیارد تومانی سیل به حوزه کشاورزی مازندران و خسارت به 89 هزار و 491 هکتار از اراضی زراعی و باغی استان خبر داد.
وی با اشاره به خسارت 52 کیلومتر از راه‌های روستایی استان در سیل اخیر، میزان ریالی خسارت آن را 175 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: 19 دستگاه پل با ارتفاع بیش از 10 متر از 30 تا 100 درصد تخریب شده‌اند که 47 میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشته است.‍
به گفته اصغریان 373 نقطه در مازندران دچار رانش شد که 279 مورد آن مربوط به روستا بوده و راه و شهرسازی 306 میلیارد تومان برای آن خسارت برآورد کرده است.
خسارت 6 هزار و 341 واحد مسکونی روستایی در سیل اخیر
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به خسارت 6 هزار و 341 واحد مسکونی روستایی در سیل اخیر از پرداخت تسهیلات تا مبلغ 15 میلیون و کمک بلاعوض تا سقف پنج میلیون تومان خبر داد و گفت: دو هزار و 987 نفر در مازندران به مبلغ کلی پنج میلیارد و 800 میلیون تومان تاکنون از کمک بلاعوض بنیاد مسکن برخوردار شده‌اند.
این مسئول اظهار کرد: واحدهای تخریبی در سطح روستاها از تسهیلات تا سقف 40 میلیون و کمک بلاعوض 10 میلیون تومان و نیز صدور پروانه ساختمان رایگان برخوردار می‌شوند.
آسیب سیل به 25 هزار نفر در مازندران
محمد ابراهیمی مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران با اشاره به بند 8 آیین‌نامه بیمه روستایی، عشایری و کشاورزی تأکید کرد که دولت حق بیمه این دسته از افراد را برای سال 98 رایگان اعلام کرده است.
وی، بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر را دغدغه همیشگی نظام و مسئولان برای ایجاد امنیت خاطر آحاد جامعه برشمرد و گفت: بر اساس اصل 29 قانون اساسی این قشر از جامعه می‌توانند از مزایای بیمه اجتماعی شامل بازنشستگی، از کار افتادگی کلی، مستمری بازماندگان و نقل و انتقال بیمه‌ای برخوردار شوند.
مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران با اشاره به سیل اخیر استان اعلام کرد که صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران دو هزار و 600 بسته غذای گرم بین سیل‌زدگان توزیع و بیش از هزار سبد غذایی و کالا به ارزش 100 هزار تومان در مجموع به ارزش یک میلیارد و 260 میلیون ریال به سیل‌زدگان استان پرداخت کرد.
ابراهیمی با اشاره به بند 8 آیین‌نامه بیمه روستایی، عشایری و کشاورزی گفت: دولت موظف است در زمان سیل و بحران به مدت یکسال حق بیمه سیل زدگان را رایگان کند و بر همین اساس دولت حق بیمه این دسته از افراد را برای سال 98 رایگان اعلام کرده است.
مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران ادامه داد: 25 هزار نفر در سیل مازندران آسیب دیدند که با در نظر گرفتن حق بیمه (5 درصد) که بیمه‌شدگان باید پرداخت کنند؛ این مبلغ 16.5 میلیارد تومان برآورد شد که دولت باید پرداخت کند.
به گزارش ایسنا مازندران، در حالی که حدود نیمی از جمعیت مازندران، درگیر سیل و مشکلات پس از آن هستند، بیش از نیمی از مردم مازندران نیز در روزهای تعطیل و نوروز، از مهمانان و مسافران پذیرایی می‌کنند.
سیف الله فرزانه مدیر کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری مازندران با اشاره به اقامت بیش از 10 میلیون و 883 هزار مسافر شب در ایام نوروز در این استان گفت: مازندران رتبه نخست اقامت مسافران نوروزی را در کشور دارا است.
وی با اشاره به بازدید 486 هزار و 922 زائر از اماکن مذهبی و فرهنگی استان تصریح کرد: در ایام نوروز 197 نمایشگاه نوروزی و 242 کنسرت برپا شده است.
کاهش 8 درصدی اقامت گردشگران در روستاها
حسن اصغریان رستمی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران نیز در این زمینه در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: دو هزار و 300 دهیار و 7 ‌هزار و 706 عضو شوراهای روستایی در دو ‌هزار و 450 روستای استان در حال فعالیت هستند.
وی تصریح کرد: 126 روستای مازندران به عنوان روستای هدف گردشگری در سطح استان برای بوم‌گردی اعلام شده‌اند که از آغاز سفرهای نوروزی تاکنون دو میلیون و 243 هزار نفر در آنها اقامت داشته‌اند.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت: در مجموع نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان اقامت گردشگران در روستاها 8 درصد کاهش داشته است.
گزارش از: راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

نقش مدیران دستگاه های دولتی در مواجهه با بحران چیست؟

دستگیری اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد

گازگرفتگی در کلاردشت 2 قربانی گرفت

مازندران غرق در نور وسرور شد

انسداد دودکش بخاری باعث مسمومیت پنج نفر در بابل شد

53 خانواده سیل زده سوادکوه کمک بلاعوض دریافت کردند

کلاهبرداری به بهانه برنده شدن در قرعه کشی سفر به کربلا!

جشن های نیمه شعبان تبلور انتظار مهدوی

هزینه کرد 100 میلیاردی برای اجرای نیات واقفین در مازندران

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

خسارات دو سیل روی دست مازندران؛بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده شروع شد

عملکرد نساجی در نخستین فصل حضور درلیگ برتر راضی کننده است

تراکتور و پدیده نمی خواهند کوتاه بیایند/ امید مدعیان به پیکان

دستور خط فارسی تجدیدنظر می شود/ تدوین دانشنامه 7 جلدی زبان و ادب

محورهای هراز و کندوان برفی است

توقف یک نیمه‌ای پدیده مقابل نساجی

آمریکا خود تروریست است

روند ارائه خدمات در مناطق سیل زده مازندران مطلوب است

بازی نساجی - پدیده در زیر بارش باران

کار پدیده برای کسب سهمیه آسیایی سخت تر شده است

دبستان آزادی محمودآباد دچار حریق شد

ترافیک هراز سنگین است/ بارش خفیف برف در کندوان

تیم شهرداری آستارا به لیگ دسته دو فوتبال کشور صعود کرد

فرودگاه آمل عملیاتی نشده است

آتش سوزی معدن سوادکوه 11 نفر را روانه بیمارستان کرد

شهریار ساری فاتح دربی فوتبال ساحلی مازندران شد

خسارت 300 هزار میلیارد ریالی سیل در کشور

مسابقات بین المللی شطرنج قائم کاپ در قائم‌شهر آغاز شد

شکست پدیده مقابل نساجی/ پدیده از جمع مدعیان قهرمانی خارج شد

نساجی در آینده فوتبال ایران بزرگی خواهد کرد

اعزام ناظران ویژه برای رصد هفته های پایانی لیگ فوتبال

سیل مهربانی همشاگردی های مازندران روانه مناطق سیلزده شد

مدیرکل جدید راهداری مازندران معرفی شد

مددجویان کمیته امداد مازندران زیر چتر بیمه سلامت رفتند

هشدار هواشناسی مازندران از سیل ناشی از ذوب شدن برف ها

مستاجران سیلزده مازنی کمک بلاعوض معیشتی می گیرند

جنگلبان نوری به یک سال حبس و دیه محکوم شد

کمک بلاعوض به بیش از 700 خانوار سیل زده جویبار پرداخت شد

آتش سوزی اتوبوس در جاده هراز ختم به خیر شد

اختصاص هزینه جشن روز استاد به سیلزدگان مازندران

برق اسپلیت جان جوان 20 ساله بابلی را در دم گرفت

زیراب در برابر سیلاب ها ایمن می شود

ترافیک در مسیر جنوب به شمال کندوان نیمه سنگین و روان است

خوشحالی کشاورزان شرق مازندران از سرریز تالاب های محلی

استاندارمازندران شهادت جانباز 70 درصدی آملی را تسلیت گفت

نماینده معاون اول رییس جمهوری از مناطق سیلزده مازندران بازدید کرد

جشن بزرگ نیمه شعبان در 300 بقعه متبرکه مازندران برگزار می‌شود

ریاست جمهوری از مناطق سیلزده گزارش میدانی تهیه می کند

پیکر جانباز سیدحسین آملی در ساری تشییع شد