پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا گزارش می‌دهد؛

آخرین وضعیت از سیل و سفر در مازندران اجتماعي

آخرین وضعیت از سیل و سفر در مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - دومین هفته از وقوع سیل و خسارت ناشی از آن در مازندران می‌گذرد و تمامی مسئولان برای رفع مشکلات پای کار هستند، ستاد بحران سیل در استانداری این استان تشکیل شد و فرمانده کل سپاه نیز در مازندران حضور پیدا کرد، این در حالی است که موج دوم بارش‌ها از امروز وارد این استان می‌شود و نگرانی‌ها در این زمینه افزایش یافته است. لزوم بازسازی هرچه سریع‌تر منازل مسکونی سیل‌زدگان
سرلشکر عزیز جعفری فرمانده کل سپاه در بازدید از مناطق سیل زده سیمرغ با اشاره به اینکه استان های گلستان و مازندران از استان های شهید پرور و مومن ایران است و خدمتشان در جنگ و دفاع مقدس زبانزد خاص و عام بوده، گفت: در ماجرای سیل اخیر شاهد هستیم که خسارتی به مردم وارد شد اما نکته حائز اهمیت این است که آحاد مردم به ویژه گروه های جهادی بسیج و نهادهای انقلابی، وظیفه اصلی خود دانستند که در اولین فرصت به کمک همنوعان خود در مناطق سیل زده گلستان و مازندران بشتابند.
وی با تاکید بر اینکه در استان مازندران گروه های جهادی بومی استان با خونگرمی و همدلی به کمک سیل زدگان آمدند، افزود: الحمدالله در این مناطق مشکل تخلیه آب وجود ندارد و پس از چند روز آب های سطحی مانده از سیلاب فروکش کرد.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گروه های جهادی که برای امدادرسانی به مردم سیل زده مازندران آمدند را قابل توجه دانست و با اعلام این مطلب که بیشتر خسارت مثل تخریب منازل، داخلی است و ظاهر شهر تا حدود زیادی به وضع اول برگشته است ابراز امیدواری کرد هر چه زودتر این خانه ها بازسازی شود.
جعفری با تاکید بر ضرورت جبران خسارت ها در اسرع وقت، از دولت و مسئولان خواست، تسهیلاتی که برای بازسازی مناطق آسیب دیده در نظر گرفته شد را زودتر به مردم واگذار کنند تا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هم در بازسازی منازل و روستاها کمک کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به سیل گلستان اشاره کرد و گفت: در گلستان و شهرهای گمیشان و بندرترکمن جاده ای که بخاطر انتقال سیل قطع شده بود با تلاش شبانه روزی، پل روی آن امشب نصب و فردا تردد به گمیشان برقرار می گردد.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود: خروجی آب منطقه هم با سرعت بیشتر تا 2 یا 3 روز آینده تخلیه می شود که البته بخاطر حجم ورودی آن، زمان را طولانی می کند.
جعفری با قدردانی از مردم صبور و مومن سیل زده که در این چند روز سختی ها را تحمل کردند، اضافه کرد: نهادهای سازندگی بسیج و سپاه، ارتش و گروه های جهادی که وظیفه امداد رسانی دارند با کمک خود مردم تا آخرین لحظه همراه هم باشند و در باز سازی و نظافت شهر موثر واقع شوند.
وی در پایان یادآور شد: آنچه که در این گونه حوادث مهم است، همدلی و همیاری مردم است که می تواند مشکلات را حل و گرفتاری ها را رفع کند.
اعطای تسهیلات کم بهره به 300 سیل‌زده بهزیستی مازندران
سیدسعید آرام مدیرکل بهزیستی مازندران نیز از ارائه تسهیلات کم بهره 20 میلیون تومانی به 300 خانوار جامعه هدف بهزیستی استان که در سیل اخیر به اشتغال آنان آسیب وارد شد، خبر داد.
وی با اشاره به اینکه 300 خانوار جامعه هدف بهزیستی در سیل اخیر مازندران دچار آسیب شدند، گفت: برای رفع مشکل اشتغال این افراد در مجموع 30 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است.
مدیرکل بهزیستی مازندران ضمن تاکید بر اینکه در این مدت بازدیدهای خانه به خانه انجام و نیازهای روزانه این افراد بازرسی شد، افزود: بیش از 3 هزار بسته مواد غذایی در اختیار خانواده های سیل‌زده تحت پوشش قرار گرفته است.
آرام افزود: برای حفظ سلامت و آرامش ایده آل مددجویان سیل‌زده، پوشاک و لوازم بهداشتی و بیش از یک‌هزار وسیله کمک‌ توانبخشی در اختیار خانوارهای آسیب دیده قرار گرفت.
وی تصریح کرد: یکی از دغدغه‌های مجموعه بهزیستی در بحران اخیر را سرنوشت معلولان و سالمندان برشمرد تا به اماکن امن منتقل شوند، همچنین مرکز میان‌مدت ترک اعتیاد در شهر سیمرغ با خسارت مواجه شد و به همین دلیل مراجعه‌کنندگان این مرکز به قائم‌شهر منتقل شدند.
مدیرکل بهزیستی مازندران گفت: کودکان هدف نیز به واسطه سیل و آبگرفتگی منازلشان از فضای شاد و پرنشاط فاصله گرفتند با تمهیدات اتخاذ شده این نهاد حمایتی با کمک کانون توسعه همیاری از کودک ایجاد شد و کودکان روزانه از این فضا بهره‌مند شدند.
عیدی یک میلیون و 209 هزارتومانی معلولان ضایعه نخاعی
وی با اشاره به اینکه جهیزیه برخی از نوعروسان که در سیل از بین رفت نیز مجددا آماده شد و سه مورد آن در شهرستان سیمرغ بوده است، به بخش اشتغال مددجویان سیل زده اشاره و بیان کرد: برخی از مددجویانی که اشتغال آنان در حوزه کشاورزی و دامپروری بود و از بین رفت تا سقف 20 میلیون تومان تسهیلات کم‌بهره دریافت می‌کنند.
مدیرکل بهزیستی مازندران ادامه داد: پنج میلیون تومان کمک بلاعوض به خانواده هایی که واحدهای مسکونی آنان در سیل خسارت دید؛ تعلق گرفت و 10 تا 30 میلیون تومان هم تسهیلات ساخت دریافت می‌کنند.
وی برای جبران خسارت وارده به لوازم‌التحریر دانش آموزان نیز از تشکیل کمپین خبر داد و گفت: گروه‌های متشکل از روان شناسان در شهرهای ساری، سیمرغ و میاندورود مشکلات روانشناختی خانواده های سیل‌زده را مورد ارزیابی قرار می‌دهند تا از بروز دیگر مشکلات جلوگیری شود.
مدیرکل بهزیستی مازندران با اشاره به اینکه هزار و 100 معلول ضایعه نخاعی تحت پوشش بهزیستی مازندران هستند گفت: برای نخستین بار با مشارکت سازمان هلال احمر کشور یک میلیون و 200 هزار تومان عیدی به معلولان ضایعه نخاعی استان تعلق گرفت.
خسارت 554 میلیارد تومانی سیل به حوزه کشاورزی
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران میزان خسارت سیل در حوزه کشاورزی به دام و طیور،‌ اراضی زراعی و باغی و منابع آبی را در مجموع 554 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: 174 میلیارد تومان مربوط به حوزه دام، 335 میلیارد و 665 میلیون تومان مربوط به حوزه طیور، 106 میلیارد تومان مربوط به اراضی زراعی و 226 میلیارد تومان مربوط به اراضی باغی است.
وی گفت: 17 هزار و 491 هکتار از اراضی باغی و 72 هزار از اراضی زراعی دچار خسارت شدند که در مجموع شامل 417 مورد است.
خسارت 50 کیلومتر شبکه برق روستایی در سیل اخیر
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به خسارت جزیی و کلی 50 کیلومتر از شبکه برق روستایی مازندران در سیل اخیر، خاطرنشان کرد: 40 کیلومتر از شبکه برق روستایی مازندران دارای خسارت 10 تا 50 درصد و 10 کیلومتر آن با خسارت 100 درصدی رو به رو است و بیشترین خسارت ها مربوط به واژگونی 190 اصله تیر برق و شبکه‌های فشار برق قوی و ضعیف به دلیل رانش و شدت طوفان شامل 3.5 میلیارد تومان گزارش شد.
وی تأکید کرد که 100 کیلومتر از شبکه برق روستایی باید نوسازی شود که نیاز به 20 میلیارد تومان اعتبار دارد.
خسارت 52 کیلومتر از راه‌های روستایی مازندران در سیل اخیر
حسن اصغریان رستمی مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران از خسارت 554 میلیارد تومانی سیل به حوزه کشاورزی مازندران و خسارت به 89 هزار و 491 هکتار از اراضی زراعی و باغی استان خبر داد.
وی با اشاره به خسارت 52 کیلومتر از راه‌های روستایی استان در سیل اخیر، میزان ریالی خسارت آن را 175 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: 19 دستگاه پل با ارتفاع بیش از 10 متر از 30 تا 100 درصد تخریب شده‌اند که 47 میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشته است.‍
به گفته اصغریان 373 نقطه در مازندران دچار رانش شد که 279 مورد آن مربوط به روستا بوده و راه و شهرسازی 306 میلیارد تومان برای آن خسارت برآورد کرده است.
خسارت 6 هزار و 341 واحد مسکونی روستایی در سیل اخیر
مدیرکل امور روستایی استانداری مازندران با اشاره به خسارت 6 هزار و 341 واحد مسکونی روستایی در سیل اخیر از پرداخت تسهیلات تا مبلغ 15 میلیون و کمک بلاعوض تا سقف پنج میلیون تومان خبر داد و گفت: دو هزار و 987 نفر در مازندران به مبلغ کلی پنج میلیارد و 800 میلیون تومان تاکنون از کمک بلاعوض بنیاد مسکن برخوردار شده‌اند.
این مسئول اظهار کرد: واحدهای تخریبی در سطح روستاها از تسهیلات تا سقف 40 میلیون و کمک بلاعوض 10 میلیون تومان و نیز صدور پروانه ساختمان رایگان برخوردار می‌شوند.
آسیب سیل به 25 هزار نفر در مازندران
محمد ابراهیمی مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران با اشاره به بند 8 آیین‌نامه بیمه روستایی، عشایری و کشاورزی تأکید کرد که دولت حق بیمه این دسته از افراد را برای سال 98 رایگان اعلام کرده است.
وی، بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر را دغدغه همیشگی نظام و مسئولان برای ایجاد امنیت خاطر آحاد جامعه برشمرد و گفت: بر اساس اصل 29 قانون اساسی این قشر از جامعه می‌توانند از مزایای بیمه اجتماعی شامل بازنشستگی، از کار افتادگی کلی، مستمری بازماندگان و نقل و انتقال بیمه‌ای برخوردار شوند.
مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران با اشاره به سیل اخیر استان اعلام کرد که صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران دو هزار و 600 بسته غذای گرم بین سیل‌زدگان توزیع و بیش از هزار سبد غذایی و کالا به ارزش 100 هزار تومان در مجموع به ارزش یک میلیارد و 260 میلیون ریال به سیل‌زدگان استان پرداخت کرد.
ابراهیمی با اشاره به بند 8 آیین‌نامه بیمه روستایی، عشایری و کشاورزی گفت: دولت موظف است در زمان سیل و بحران به مدت یکسال حق بیمه سیل زدگان را رایگان کند و بر همین اساس دولت حق بیمه این دسته از افراد را برای سال 98 رایگان اعلام کرده است.
مدیرعامل صندوق بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر مازندران ادامه داد: 25 هزار نفر در سیل مازندران آسیب دیدند که با در نظر گرفتن حق بیمه (5 درصد) که بیمه‌شدگان باید پرداخت کنند؛ این مبلغ 16.5 میلیارد تومان برآورد شد که دولت باید پرداخت کند.
به گزارش ایسنا مازندران، در حالی که حدود نیمی از جمعیت مازندران، درگیر سیل و مشکلات پس از آن هستند، بیش از نیمی از مردم مازندران نیز در روزهای تعطیل و نوروز، از مهمانان و مسافران پذیرایی می‌کنند.
سیف الله فرزانه مدیر کل صنایع دستی، میراث فرهنگی و گردشگری مازندران با اشاره به اقامت بیش از 10 میلیون و 883 هزار مسافر شب در ایام نوروز در این استان گفت: مازندران رتبه نخست اقامت مسافران نوروزی را در کشور دارا است.
وی با اشاره به بازدید 486 هزار و 922 زائر از اماکن مذهبی و فرهنگی استان تصریح کرد: در ایام نوروز 197 نمایشگاه نوروزی و 242 کنسرت برپا شده است.
کاهش 8 درصدی اقامت گردشگران در روستاها
حسن اصغریان رستمی مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران نیز در این زمینه در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: دو هزار و 300 دهیار و 7 ‌هزار و 706 عضو شوراهای روستایی در دو ‌هزار و 450 روستای استان در حال فعالیت هستند.
وی تصریح کرد: 126 روستای مازندران به عنوان روستای هدف گردشگری در سطح استان برای بوم‌گردی اعلام شده‌اند که از آغاز سفرهای نوروزی تاکنون دو میلیون و 243 هزار نفر در آنها اقامت داشته‌اند.
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران گفت: در مجموع نسبت به مدت مشابه سال گذشته میزان اقامت گردشگران در روستاها 8 درصد کاهش داشته است.
گزارش از: راضیه عنایتی خبرنگار ایسنا مازندران

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مهار آتش سوزی مینی‌بوس گردشگران خارجی در مازندران

مجمع باغداران تمشک کشور در رامسر برگزار شد

انواع قرص و داروهای غیرمجاز در تنکابن کشف شد

آتش سوزی یک دستگاه مینی بوس در مسیر جاده کلاردشت تلفات جانی نداشت

پیدا شدن جوان گمشده در جنگل های چالوس

تصادف مرگبار دوچرخه در بابل

پایش 90 هزار پرونده قضایی راکد در نوشهر

شمشادهای خزری به افسانه ها می پیوندد؟!

آزادسازی کامل حریم ساحلی در نشتا/درگیری اخیر شورا قضایی نشده است

سرقت تاسیسات برق تیمی و مسلحانه شده است

شهید بهشتی معمار منشور نظام اسلامی است

دستبند پلیس بر دست سارقان حرفه ای درآمل

317 هزار تن کالا از گمرکات مازندران صادر شد

حذف آنتی بیوتیک در تولید مرغ/ مصرف سموم در مازندران کاهش یافت

دستگیری عوامل درگیری با ماموران یگان حفاظت

دستگیری عوامل درگیری با ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی ساری

199 هزار تن کالا از گمرکات مازندران صادر شد

نوشهر معطر به عطر 4 شهید گمنام می شود

پرونده 2 فقره اختلاس بانکی در تنکابن در مرحله تحقیقات است

95 درصد مازندرانی ها دارای پزشک خانواده هستند

محکومیت یک متهم به غرس درخت در نشتارود/ کادر اداری کم داریم

180هزار نفر مبتلا به فشار خون در مازندران/ 55 درصد از بیماران از طریق پزشک خانواده شناسایی شدند

محکومیت یک متهم به غرس درخت در نشتارود/ کادر اداری کمبود داریم

تجدید ساخت دبیرستان عاشورا در قائمشهر آغاز شد

13 نفر خردادماه در آبهای مازندران غرق شدند

عملکرد یگان های حفاظت مازندران زیر ذره بین سازمان قضایی نیروهای مسلح

مرگ شناگران در دریای خزر، تراژدی تکراری تابستان های مازندران

29 روز بحران گرما و اوج مصرف برق در انتظار مازندران

67.5 درصد جامعه هدف فشار خون بالا در مازندران شناسایی شدند

پیشگیری از جرم ماموریت اصلی سازمان قضایی نیروهای مسلح است

شکارچی حرفه ای خوک درجنگل های آمل به دام افتاد

شهید عشریه پایان هفته مهمان مازندرانی ها می شود

نقاط رانشی هزارجریب نکا نیازمند بهسازی هستند

توسعه متوازن نیازمند تلاش است/ معرفی فرماندار گلوگاه

پرونده های قدیمی در دادگستری چالوس مختومه می شود

پایان مرمت 3500 مسکن خسارت دیده سیل در مازندران

شوراها پدرخوانده نیاز ندارند/ آقای مدیرکل دخالت نکنید

بودجه ای برای بازسازی خرابی های سیل مازندران ابلاغ نشده است

فرماندار قائمشهر معرفی شد/فروش تیم نساجی به مالک جدید

کاهش 18 درصدی طلاق در چالوس

تفرجگاهها شناسنامه دار شوند/برخورد با کشف حجاب در اماکن عمومی

کارخانه فوم سازی ساری طعمه حریق شد

پیکر مطهر شهید عشریه به آغوش وطن باز خواهد گشت

بازگشت پیکر شهید «عشریه» به کشور پس از 3 سال

673 میلیارد ریال از مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد

پسماند مازندران به شیوه سنتی در حاشیه رودخانه و کوه دپو می شود

زندان جای محکومان جرایم غیرعمد نیست

دپوی پسماند مازندران به شیوه سنتی در حاشیه رودخانه و کوه

نیروی انتظامی برای برقراری امنیت اجتماعی به تعامل با مردم نیاز دارد

اطفا کامل جنگل های چالوس