پیام مازند

آخرين مطالب

زندگی روی خط سیل جریان دارد

سیمرغ بر مدار سیل/سیل زدگان: برخی مسئولان برای سلفی گرفتن می آیند اجتماعي

سیمرغ بر مدار سیل/سیل زدگان: برخی مسئولان برای سلفی گرفتن می آیند

  بزرگنمايي:

پیام مازند - سیمرغ - 13 روز از سیل مازندران می‌گذرد، سیمرغ همچنان در محاصره گل و لای قرار دارد و آب شرب بابل همچنان کدر و نیمه قطع است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: 13 روز از سیل مخرب مازندران می‌گذرد و هنوز رد این حادثه ویرانگر را می‌توان در خانه و کاشانه و مناطق مختلف مازندران دید و همچنان اوضاع زندگی برخی از سیل زدگان عادی نشده است.
با آنکه همه گروه‌های نظامی، اداری، بسیجی، جهادی و روحانیان پای کار آمدند و مشغول پاکسازی منازل و روستاها از گل و لای هستند اما هنوز پاکسازی کامل صورت نگرفته و روستاییان، نوروزشان با گل و لای و سیل سپری شده است.
در سیمرغ و روستای تالارپشت که بیشترین خسارت سیل را دیده است، گروه‌های جهادی و امدادی مشغول پاکسازی خانه‌ها و منازل روستاییان هستند و روستاییان از اینکه هنوز کمک‌ها و وام‌های بلاعوض به حساب آنان واریز نشده است انتقاد دارند.
برخی مسئولان که برای بازدید می آیند نگران آن هستند که کفش یا لباس شأن گل و خاکی شود و اینان نمی‌توانند دردی از ما حل کنند
یک روستایی که خانه و زندگی اش در سیل از بین رفته می‌گوید. برخی مسئولان که برای بازدید می آیند نگران آن هستند که کفش یا لباس شأن گل و خاکی شود و اینان نمی‌توانند دردی از ما حل کنند.
وی که خود را عنایت الله خدادادی معرفی می‌کند می‌گوید: هنوز در حال پرداخت قسط وام مسکن قبلی هستیم که سیل تمام زندگی ام را برد و دو ماشین لوازم زندگی و اثاثیه منزلم با سیل بر باد رفته است، اکنون ماهانه 750 هزار تومان قسط مسکن پرداخت می‌کنم و اقساط وام جدید نیز به آن اضافه خواهد شد.

این روستایی می‌گوید: ما بدهکار بانک هستیم و وام‌های جدید نیز روستاییان را بدهکارتر خواهد کرد درحالی توان پرداخت تسهیلات برای سیل زدگان ممکن نخواهد بود.
احمد حسین پور دیگر سیل زده سیمرغ که سیل تمام زندگی اش را از بین برده است می‌گوید: هر شب مجبوریم خانه اقوام سپری کنیم و این وضعیت برای ما رنج آور است.
وی که سیل سبب ترک برداشتن دیوار منزل مسکونی اش شده است می‌گوید: تا ایوان منزل مان را آب گرفته است و اثاثیه زندگی ام در سیل از بین رفته است درحالی که به همه افراد چهار میلیون تومان تسهیلات بلاعوض داده می‌شود و باید مبلغ تسهیلات افزایش یابد.
وی از زمان حادثه وقوع سیل می‌گوید که نوه‌ام در کنارم نشسته بودم و به یکباره با حجم زیاد آب مواجه شدیم که خانه و زندگی مان را محاصره کرده بود.
روستایی دیگری که خود را حسین حسین پور معرفی می‌کند نیز با تقدیر از تلاش‌های گروه‌های سپاهی و جهادی و خیران می‌گوید: زندگی ام را آب گرفته و 28 رأس گوسفندانم براثر سیل تلف شده است و فقط چهار میلیون تومان کمک بلاعوض معیشتی و تعمیراتی ارائه شده است.
وی می‌گوید: حتی یک لیوان برای چایی خوردن برای ما باقی نمانده است و برخی مسئولان فقط می آیند و عکس یادگاری می‌گیرند و می‌روند.
مشکل تأمین آذوقه نداریم / ‏‬ به سمت ساخت و ساز پیش می‌رویم
مجتبی حبیب نژاد، فرماندار سیمرغ به خبرنگار مهر می‌گوید: خوشبختانه در بحث تأمین آذوقه مردم مشکل نداریم و بسیج استان و شهرستان و همه ارگان‌های انقلابی و نظامی پای کار آمدند.
وی درباره توزیع لوازم خانگی بین سیل زدگان با بیان اینکه هنوز این لوازم توزیع نشده است گفت: قرار است برخی لوازم نظیر یخچال و برخی ملزومات بین سیل زدگان و نوعروسان توزیع شود و خانواده‌ها نگرانی نداشته باشند.
وی با اظهار اینکه هماهنگی خوبی بین ستاد شهرستانی و استانی وجود دارد تصریح کرد: مشکلی در زمینه خدمات دهی نداریم و حتی سپاه استان تهران به عنوان معین کمک رسانی در شهرستان مستقر شده است و گروه‌های جهادی از طلاب استان و حوزه علمیه قم نیز در منطقه برای پاکسازی منازل آسیب دیدگان حضور دارند.
فرماندار سیمرغ می‌گوید: در حال حاضر اوضاع منطقه عادی و تثبیت شده و به سمت ساخت و ساز پیش می‌رویم.
حجت الاسلام ناصر شکریان مدیرکل تبلیغات اسلامی مازندران نیز با اشاره به حضور گروه‌های جهادی طلاب و روحانیان در مناطق سیل زده اظهار داشت: این افراد مشغول پاکسازی منازل افراد سیل زده هستند و تا پایان در کنار سیل زدگان خواهیم بود.

وی همچنین با اشاره به تشکیل جلسه فوق العاده تبلیغات اسلامی در سیمرغ افزود: خدمت به افراد آسیب دیده و کاهش درد و آلام آنان وظیفه به شمار می‌رود و گروه‌های جهادی طلاب و روحانیان در جریان سیل به سیل زدگان آق قلا و گمیشان نیز کمک رسانی کرده اند و اقلام مورد نیاز توزیع کرده اند .
آبرسانی سیار به بابل و بابلسر
با گذشت 13 روز از سیل وضعیت آب شرب در شهرهای بابل و بابلسر هنوز عادی نشده و کدورت موجود در آب و قطع آن سبب بروز مشکلاتی برای مردم شده است. در حال حاضر آبرسانی به برخی مناطق این شهرستان‌ها به صورت سیار صورت می‌گیرد اما مجید عبداللهی مدیرعامل آبفا شهری مازندران می‌گوید: برای تأمین آب شرب مورد نیاز سایر مشترکین به ویژه در شهرهای بابل، بابلسر و امیرکلا روزانه 22 تانکر سیار آبرسان از سوی شرکت‌های آبفاشهری و روستایی با ظرفیت 115 هزار لیتر فعالیت داشته و 19 هزار و 500 بسته یک لیتری آب بسته بندی شده بین مشترکین شهرهای بابل و بابلسر توزیع شد.
وی، از اجرای خط انتقال به منظور برداشت آب از لایه بالایی سدالبرز به دلیل کدورت پایین‌تر لایه سطحی در زمان بروز سیل و سیلابی شدن ورودی سد خبر داد و گفت: پس از شستشو ی 40 کیلومتر از این خط انتقال، بخشی از کمبود آب شرب شهرهای گروه الف به ویژه بابل و بابلسر در روزهای آینده برطرف می‌شود.
مدیرعامل آبفاشهری مازندران، جمع خسارت وارده به تأسیسات آبرسانی آب و فاضلاب شهری مازندران را تا کنون 157 میلیارد ریال دانست و تصریح کرد: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده و بسیج امکانات دو شرکت آب وفاضلاب شهری و روستایی درحال حاضر آب شرب تمامی شهرهای آسیب دیده از سیل به جز شهرهای گروه الف در 24 ساعت اولیه برطرف و جریان آب پایدار برقرار شد.
عبدالهی به بازدید استاندار مازندران از مناطق آسیب دیده به ویژه در سواد شمالی و سوادکوه اشاره کرد و گفت: در این دو شهرستان به ویژه شیرگاه با مشکل رانش زمین مواجه هستیم، این امر منجر به شکستگی و یا تخریب خطوط انتقال آب می‌شود که همکاران اکیپ فنی در کوتاه‌ترین زمان سعی در برطرف کردن آن دارند.
سیل اخیر مازندران هزار و 300 میلیارد تومان به بخش‌های مختلف در استان خسارت زده است.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

جلوگیری از ورود دام های مهاجر به مراتع چالوس

مواد مخدر به مدارس رسیده است

برندسازی و بسته بندی نیاز کشاورزی در مازندران است

آیا زمان کشت در مازندران تغییر می کند؟

پای مواد مخدر به مدارس کشیده شده است

تصویب لایحه حفاظت از خاک/آب بندان ها تقویت شود

اراضی کشاورزی شمال در حال له شدن است/نوسازی 150 هزار هکتار اراضی

دستگاههای فرهنگی برای کاهش آسیب های اجتماعی فعال تر شوند

کسب و کارهای فضاپایه سبب رونق اشتغال می شود

دوسوم اراضی کشاورزی مازندران ماندابی هستند

تجلیل از بانوی سوادکوهی منتشر کننده فیلم خرس کشی

تقدیر از بانوی دوستدار طبیعت و حیات وحش در سوادکوه

کشتار توله خرس قهوه ای در سوادکوه ناراحت کننده بوده است

تکلیف سرمربی نساجی تا 48 ساعت آینده مشخص خواهد شد

زهکشی اراضی سبب افزایش 25 درصد کشت برنج می شود

مورد عجیب در باشگاه نساجی/ مشاوری که 200 میلیون طلب دارد!

تلاش حداکثری شبکه بانکی برای اعطای تسهیلات سیل زدگان

مذاکره باشگاه نساجی با 3 سرمربی داخلی

111 هیئت مذهبی در سوادکوه ثبت شده است

3 مازندرانی مسافر مسابقات جهانی دوومیدانی کارگران در اسپانیا شدند

تفاهمنامه کاهش پیک باربرق در شهرکهای صنعتی مازندران منعقد شد

مهلت یکماهه برای عقب نشینی پلاژهای دولتی از حریم دریا در مازندران

طرح ساماندهی سواحل در 48 نقطه مازندران

دومین ضارب توله خرس دستگیر شد/ تقدیر از بانوی دوستدار طبیعت

صنایع دستی، تبلور فرهنگ و رسوم بومی است

کسب و کارهای خانگی شاه کلید عبور از بحران های اقتصادی/عدم پایداری مشاغل خرد سد راه بزرگ برای کارآفرینان است

دستگیری سه سارق حرفه ای خودرو در نور

فرودگاه ساری برای اعزام مهمانان سرزمین وحی آماده شد

آخرین وضعیت پرونده اتلاف یک قلاده توله خرس در مازندران

فلج شدن امور شهری در زیراب/ شهرداری ورشکسته است

جاده بندپی بابل پدر و پسر موتور سوار را به کام مرگ فرو برد

تلف شدن 243 قطعه ماهی براثر شیمیایی شدن یک نهر در آمل

اجرای طرح ساماندهی دریا در 48 نقطه ساحلی مازندران

اولین مرحله کمک های بلاعوض کشاورزی به سیلزدگان فردا پرداخت می شود

مازندران از داشتن یک بازارچه صنایع دستی محروم است

400 روستا به پویش مازندران پاک پیوستند

دامدار خرس کش مازنی شناسایی شد

با ورود مدعی العموم؛ پنج عضو شورای شهر بهشهر جلب و تفهیم اتهام شدند

برنامه های مراسم استقبال و تشییع شهدای گمنام در نوشهر اعلام شد

59 پروژه آب و خاک در مازندران افتتاح می شود

18 نفر از اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد دستگیر شدند

مرگ تلخ توله خرس در سواد کوه

نمایی از شهر چالوس

افتتاح یک واحد مرغداری گوشتی در تنکابن

محور گهرباران استانداردسازی شود

15 سال حبس و دیه برای ضارب 2 محیطبان مازندرانی

طرح یکسان سازی نشانی پستی 11 شهر مازندران امسال عملیاتی می شود

نیروگاه نوشهر در مرز بهره برداری/ پروژه ملی آبرسانی از مرزن‌آباد اجرا شود

2 حادثه در مازندران 10 مصدوم برجا گذاشت

مرگ یک کارگر ساختمانی در حین حفر چاه در ساری