پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا از درخواست مردم روستای سیل‌زده رکن‌کلا گزارش می دهد؛

گلایه مردم روستای رکن‌کلا سیمرغ از مسئولان دامپزشکی/ منتظر عملی شدن وعده‌ بنیاد مسکن هستیم+ فیلم اجتماعي

گلایه مردم روستای رکن‌کلا سیمرغ از مسئولان دامپزشکی/ منتظر عملی شدن وعده‌ بنیاد مسکن هستیم+ فیلم

  بزرگنمايي:

پیام مازند - تخریب منازل مسکونی در روستای رکن کلا، نتیجه سیلابی است که حدود 14 روز پیش، اتفاق افتاد، علاوه بر خسارت‌هایی که به منازل مسکونی وارد شده، اراضی کشاورزی نیز آسیب دیده و بسیاری از دام‌های اهالی این روستا از بین رفته‌اند. رکن‌کلا یکی از روستاهای شهرستان سیمرغ است که حدود هزار و 350 نفر جمعیت دارد، این روستا یکی از پس از بارش شدید باران و وقوع سیلاب در سیمرغ با خسارت‌های جدی رو به رو شده است و با گذشت حدود دو هفته از وقوع حادثه، همچنان درگیر چالش‌های کوچک و بزرگ است.
شغل مردم این روستا دامداری و کشاورزی بوده و سیل روزهای گذشته بیشترین خسارت را به این دو بخش و منازل مسکونی وارد کرده است.
به گزارش ایسنا مازندران، تخریب منازل مسکونی در روستای رکن کلا، نتیجه سیلابی است که حدود 14 روز پیش، اتفاق افتاد. علاوه بر خسارت‌هایی که به منازل مسکونی وارد شده، اراضی کشاورزی نیز آسیب دیده و بسیاری از دام‌های اهالی این روستا از بین رفته‌اند.
مردم خواستار توجه بیشتر مسئولان برای نوسازی منازل تخریب شده‌شان هستند. در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه مردم روستای رکن کلا، حضور یک دامپزشک است تا به دام‌های باقیمانده رسیدگی کنند.
مشکل آب، برق و گاز این روستا با تلاش مسئولان در ساعات ابتدایی حادثه برطرف شده است.
برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید
نوسازی واحدهای مسکونی مهم‌ترین خواسته مردم رکن‌کلا
کاظم مهدی‌زاده یکی از اهالی روستای رکن کلا با بیان اینکه بنیاد مسکن طی روزهای گذشته از خانوارهایی که منازل آنها تخریب شده است خواست تا این واحدهای مسکونی را تخلیه کنند، اظهار کرد: با وجود تخلیه منازل از سوی مردم، همچنان بنیاد مسکن اقدام به خاک‌برداری، تخریب منازل و آغاز بازسازی نکرده است.
وی با اشاره به اینکه تمامی مسئولان استانی و کشوری برای بازدید به روستا آمده‌اند، تصریح کرد: علاوه بر تخریب واحدهای مسکونی در سیل اخیر، بسیاری از ماشین‌آلات برقی همانند یخچال نیز از بین رفت و با وجود درخواست کمک از مسئولان، اقدام خاصی صورت نپذیرفت.
مهدی زاده با بیان اینکه پس از فروکش کردن بحران سیل در این روستا، به کمک‌های مالی برای نوسازی واحدهای مسکونی نیاز داریم تا از آوارگی نجات پیدا کنیم، گفت: علاوه بر تخریب منزل، تعدادی از دام‌ها و طیور خانگی در این سیلاب از بین رفتند و برای سه کیسه سبوس به ازای هر کیلوگرم مبلغ هزار و 100 تومان پرداخت کردم.
همچنان منتظر عملی شدن وعده بنیاد مسکن هستیم
رحمان پورشعبان یکی دیگر از اهالی روستای رکن کلا سیمرغ است که به ایسنا گفت: مادرم در این روستا به تنهایی زندگی می‌کند که در اثر وقوع سیل، این منزل به کل تخریب شده است.
وی تصریح کرد: آغاز سیل همزمان با بالا آمدن آب همراه بود و در آن ساعت فقط به نجات جان مادر فکر می کردم، بلافاصله بعد از گذشت چند دقیقه ارتفاع آب تا لبه پنجره ها بالا آمد.
پورشعبان افزود: حجم زیادی از چوب های بسیار قطور همراه با طغیان رودخانه به این روستا وارد شده و تمامی وسایل منزل از بین رفته است.
پورشعبان با اشاره به اینکه کودهای شیمیایی داخل انبار، موتورهای کشاورزی و پمپ آب، 14 گوسفند و تمامی خزانه‌های برنج بر اثر سیل از بین رفته است، تصریح کرد: روزهای نخست با وجود اینکه خیری اعلام آمادگی کرده تا منزل مادر را از نو بسازد اما بنیاد مسکن وعده ساخت داده و همچنان منتظر هستیم.
این مرد اهل روستای رکن کلا سیمرغ، با بیان اینکه نیروهای جهادی و روحانیون، از روز نخست به کمک اهالی این روستا آمدند، خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولان توجه ویژه ای به این روستای سیل زده داشته باشند.
افزایش بیماری قارچی در دام‌ها و نبود حتی یک دامپزشک در روستا!
عباس یحیی پور یکی دیگر از اهالی ان روستای رکن کلا نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با اشاره به نابودی کامل دامداری‌اش در سیل اخیر، اظهار کرد: با گذشت 15روز از آغاز سیل تاکنون فقط یک کیسه خوراک دام به من داده شد و هیچ اقدامی غیر از بازدید صورت نگرفت.
وی با اشاره به اینکه 8 گوسفند دامداری‌ام و طیور خانگی در این سیل از بین رفته است، بیان کرد: با وجود اینکه مرکز بهداشت اعلام کرده که آب کثیف بوده و دام‌ها قارچی شده‌اند و باید تحت مدوا قرار بگیرند، تاکنون هیچ دامپزشکی وارد روستا نشده تا حیوانات را معاینه کند.
یحیی پور با تاکید بر اینکه جاده اصلی بر اثر سیل کنده و تخریب شده است، می گوید: با توجه به بازدیدهایی که مسئولان انجام دادند حتی یک کامیون سنگ برای جاده اصلی نیاورده تا عبور و مرور برای مردم راحت تر باشد.
وی خاطرنشان کرد: با کمک گروه های جهادی سپاه و بسیج در حال تخلیه و تمیز کردن دامداری هستم تا دوباره کار را آغاز کنیم، علاوه بر من، دو نفر دیگر هم در دامداری مشغول به کار هستند.
گلایه اهالی رکن‌کلا از مسئولان دامپزشکی
رحمان توکلی از دیگر اهالی روستای رکن کلا که به شدت از بازدید های بی سرانجام مسئولان گله‌مند بود در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: 72 ساعت پس از سیل که کمی آب فروکش کرد فقط گروه‌های جهادی در کنار اهالی در حال تخلیه منازل و پاکسازی بودند و مابقی مسئولین فقط در حد بازدید و گاها با بنری 10 قدم راه رفتند و عکس گرفتند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مردم روستای رکن کلا نیاز به مانور تبلیغاتی و بازدید های بدون کمک برخی مسئولان ندارند، یادآور شد: اهالی روستا علاوه بر خسارت های وارد شده که در طی این روزها پس از سیل خود را بیشتر نشان می دهد نیاز به کم مالی داشته تا بتوانند از نو منازل خود را ساخته و زندگی را آغاز کنند.
توکلی با اشاره به اینکه مزارع کشاورزی، توت فرنگی و باقلا، باغات مرکبات و دام اهالی روستا آسیب های فروانی دیده است، افزود: خسارت ها پس از گذشت زمان در مزارع خود را نشان می دهد، به طور مثال لجن جمع شده به دور درختان مرکبات پس از مدتی باعث خشک شدن آنها می شود و مطمئنا باغدار روستایی را با چالش فراوان روبه رو می کند.
وی در ادامه بیان کرد: دام و طیور که در این سیل از بین رفتند می توانند منشا بیماری باشند و باید هر چه سریعتر دفن شوند اما حتی یک دامپزشک برای کمک به اهالی نیامده و مردم اقدام به دفن این حیوانات کردند، این در حالی است که باید برای دریافت خسارت، سندی مبنی بر از بین رفتن دام ارائه دهیم و نمی‌دانیم آنها را باید دفن کرد یا خیر.
توکلی ادامه داد: بیماری اسهالی در منطقه به خاطر آب کثیف فراوان شده و لاشه این حیوانات باید در اولین فرصت با آهک دفن شود، کاری که اهالی برای مقابله با شیوع بیماری انجام دادند و متاسفانه امروز برای ثابت کردن اینکه چقدر تلفات داشته‌اند سندی ندارند.
وی با بیان اینکه رعایت حریم رودخانه و لایروبی یکی از مهم‌ترین دغده‌های مردم در این روستا است چرا که رودخانه تالار تاکنون لایروبی نشده بود، گفت: تعرض به حاشیه رودخانه و عدم پاکسازی آن باعث طغیان و بالا آمدن آب در روستای رکن کلا شده است.
توکلی با تاکید بر اینکه 2 میلیون تسهیلات برای فردی که بین 40 تا 100 میلیون تومان در این سیل خسارت دیده مبلغ تعجب‌برانگیزی است، اظهار کرد: افرادی که برای رونق مزارع توت فرنگی، تسهیلات زیادی دریافت کرده‌اند، مبلغ 2 میلیون تومان به چه درد آنها می‌خورد.


گزارش از: بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حریم ساحلی دریای خزر در بابلسر آزاد شد

2 ستاد فرماندهی و 3 کلانتری جدید در مازندران اضافه می شود

یک تصادف در تنکابن 4 کشته داشت

سطح رضایتمندی مردم از خدمات رسانی پلیس افزایش یابد

طرح « بسیج همگام با کشاورز »در مازندران آغاز شد

بی احتیاطی پیمانکار ساختمان گاز 8000 آملی را قطع کرد

ترکیدن انشعاب خط لوله توزیع گاز درآمل

ترکیدن انشعاب خط توزیع لوله گاز درآمل

شهردار جویبار برکنار شد

همایش دهیاران در دالخانی/ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری شود

مرگ دلخراش دو کودک در سانحه تصادف

استعفای « رضا لک » از سرمربیگری شهروند ساری تکذیب شد

15 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی درآمل پلمب شد

اعزام 160 دانشجو مازندرانی به اردوهای جهادی

15 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی درآمل پلمپ شد

پرداخت کمک های فنی سبب رونق تولید می شود

مددجویان سیل‌زده کمیته امداد مازندران تا پایان مرداد به خانه‌هایشان باز می گردند

مازندرانی ها 33 میلیارد تومان به نیازمندان کمک کردند

ابتلای 140 نفر به بیماری تب شالیزار در مازندران

بهسازی راههای روستایی مازندران 5250 میلیارد اعتبار لازم دارد

ارائه خدمات تخصصی به دختران آسیب دیده در اورژانس اجتماعی

فوت 25 نفر براثر حوادث کار در مازندران

22 فرمانداری مازندران به فیبرنوری متصل است

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

آزادسازی 594 هزار مترمربع از ساحل دریا در مازندران

41 درصد اعتبارات شهرستان بهشهر محقق شد

تعداد واحدهای بومگردی در تنکابن به 100 مرکز افزایش یابد

جشن های سال نوی تبری در مازندران برپا می شود

اجرای طرح نشاط معنوی در 9 بقعه و امامزاده در آمل

بیانیه گام دوم نقشه راه برای دهه پنجم انقلاب اسلامی است

مرگ اوقات فراغت برای دانشجو شدن

قاتل کودک 6 ساله در نوشهر اعدام شد

تقویت راهکارهای پیشگیرانه رغبت به مواد مخدر را ازبین می برد

رویش های انقلاب نویدبخش تمدن نوین اسلامی است

زائران مازندران با 17 پرواز به سفر حج می روند

کندوان یکطرفه شد/ ترافیک سنگین محور هراز

کشف جسد مرد جوان پس از 2 روز جستجو در بابلسر

لزوم راه اندازی بنیاد خیرین در دانشگاه مازندران

گروه جهادی ورزش وسلامت درمناطق محروم مازندران راه اندازی شد

4200 پروژه عمرانی در مازندران نیمه کاره است

کشف جسد مرد ناشناس در دل جنگل نوشهر

آزاد سازی 15 کیلومتر از ساحل خزر در مازندران

آیین کهن جشن مردگان به روایت تصویر

تشییع پیکر شهید "امیر مختار جعفری"

پیش بینی هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای مازندران

برترین های مسابقات انتخابی رزم آوران کشوری درآمل مشخص شدند

1400 فقره کارت هوشمند رانندگان در مازندران صادر شد

واردات برنج 4 ماه متوقف شود

تولید برق در مازندران با مشکل مواجه است

128 میلیارد ریال مطالبات بانکی در مازندران وصول شد