پیام مازند

آخرين مطالب

ایسنا از درخواست مردم روستای سیل‌زده رکن‌کلا گزارش می دهد؛

گلایه مردم روستای رکن‌کلا سیمرغ از مسئولان دامپزشکی/ منتظر عملی شدن وعده‌ بنیاد مسکن هستیم+ فیلم اجتماعي

گلایه مردم روستای رکن‌کلا سیمرغ از مسئولان دامپزشکی/ منتظر عملی شدن وعده‌ بنیاد مسکن هستیم+ فیلم

  بزرگنمايي:

پیام مازند - تخریب منازل مسکونی در روستای رکن کلا، نتیجه سیلابی است که حدود 14 روز پیش، اتفاق افتاد، علاوه بر خسارت‌هایی که به منازل مسکونی وارد شده، اراضی کشاورزی نیز آسیب دیده و بسیاری از دام‌های اهالی این روستا از بین رفته‌اند. رکن‌کلا یکی از روستاهای شهرستان سیمرغ است که حدود هزار و 350 نفر جمعیت دارد، این روستا یکی از پس از بارش شدید باران و وقوع سیلاب در سیمرغ با خسارت‌های جدی رو به رو شده است و با گذشت حدود دو هفته از وقوع حادثه، همچنان درگیر چالش‌های کوچک و بزرگ است.
شغل مردم این روستا دامداری و کشاورزی بوده و سیل روزهای گذشته بیشترین خسارت را به این دو بخش و منازل مسکونی وارد کرده است.
به گزارش ایسنا مازندران، تخریب منازل مسکونی در روستای رکن کلا، نتیجه سیلابی است که حدود 14 روز پیش، اتفاق افتاد. علاوه بر خسارت‌هایی که به منازل مسکونی وارد شده، اراضی کشاورزی نیز آسیب دیده و بسیاری از دام‌های اهالی این روستا از بین رفته‌اند.
مردم خواستار توجه بیشتر مسئولان برای نوسازی منازل تخریب شده‌شان هستند. در حال حاضر مهم‌ترین دغدغه مردم روستای رکن کلا، حضور یک دامپزشک است تا به دام‌های باقیمانده رسیدگی کنند.
مشکل آب، برق و گاز این روستا با تلاش مسئولان در ساعات ابتدایی حادثه برطرف شده است.
برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید
نوسازی واحدهای مسکونی مهم‌ترین خواسته مردم رکن‌کلا
کاظم مهدی‌زاده یکی از اهالی روستای رکن کلا با بیان اینکه بنیاد مسکن طی روزهای گذشته از خانوارهایی که منازل آنها تخریب شده است خواست تا این واحدهای مسکونی را تخلیه کنند، اظهار کرد: با وجود تخلیه منازل از سوی مردم، همچنان بنیاد مسکن اقدام به خاک‌برداری، تخریب منازل و آغاز بازسازی نکرده است.
وی با اشاره به اینکه تمامی مسئولان استانی و کشوری برای بازدید به روستا آمده‌اند، تصریح کرد: علاوه بر تخریب واحدهای مسکونی در سیل اخیر، بسیاری از ماشین‌آلات برقی همانند یخچال نیز از بین رفت و با وجود درخواست کمک از مسئولان، اقدام خاصی صورت نپذیرفت.
مهدی زاده با بیان اینکه پس از فروکش کردن بحران سیل در این روستا، به کمک‌های مالی برای نوسازی واحدهای مسکونی نیاز داریم تا از آوارگی نجات پیدا کنیم، گفت: علاوه بر تخریب منزل، تعدادی از دام‌ها و طیور خانگی در این سیلاب از بین رفتند و برای سه کیسه سبوس به ازای هر کیلوگرم مبلغ هزار و 100 تومان پرداخت کردم.
همچنان منتظر عملی شدن وعده بنیاد مسکن هستیم
رحمان پورشعبان یکی دیگر از اهالی روستای رکن کلا سیمرغ است که به ایسنا گفت: مادرم در این روستا به تنهایی زندگی می‌کند که در اثر وقوع سیل، این منزل به کل تخریب شده است.
وی تصریح کرد: آغاز سیل همزمان با بالا آمدن آب همراه بود و در آن ساعت فقط به نجات جان مادر فکر می کردم، بلافاصله بعد از گذشت چند دقیقه ارتفاع آب تا لبه پنجره ها بالا آمد.
پورشعبان افزود: حجم زیادی از چوب های بسیار قطور همراه با طغیان رودخانه به این روستا وارد شده و تمامی وسایل منزل از بین رفته است.
پورشعبان با اشاره به اینکه کودهای شیمیایی داخل انبار، موتورهای کشاورزی و پمپ آب، 14 گوسفند و تمامی خزانه‌های برنج بر اثر سیل از بین رفته است، تصریح کرد: روزهای نخست با وجود اینکه خیری اعلام آمادگی کرده تا منزل مادر را از نو بسازد اما بنیاد مسکن وعده ساخت داده و همچنان منتظر هستیم.
این مرد اهل روستای رکن کلا سیمرغ، با بیان اینکه نیروهای جهادی و روحانیون، از روز نخست به کمک اهالی این روستا آمدند، خاطرنشان کرد: امیدواریم مسئولان توجه ویژه ای به این روستای سیل زده داشته باشند.
افزایش بیماری قارچی در دام‌ها و نبود حتی یک دامپزشک در روستا!
عباس یحیی پور یکی دیگر از اهالی ان روستای رکن کلا نیز در گفت‌و‌گو با ایسنا مازندران با اشاره به نابودی کامل دامداری‌اش در سیل اخیر، اظهار کرد: با گذشت 15روز از آغاز سیل تاکنون فقط یک کیسه خوراک دام به من داده شد و هیچ اقدامی غیر از بازدید صورت نگرفت.
وی با اشاره به اینکه 8 گوسفند دامداری‌ام و طیور خانگی در این سیل از بین رفته است، بیان کرد: با وجود اینکه مرکز بهداشت اعلام کرده که آب کثیف بوده و دام‌ها قارچی شده‌اند و باید تحت مدوا قرار بگیرند، تاکنون هیچ دامپزشکی وارد روستا نشده تا حیوانات را معاینه کند.
یحیی پور با تاکید بر اینکه جاده اصلی بر اثر سیل کنده و تخریب شده است، می گوید: با توجه به بازدیدهایی که مسئولان انجام دادند حتی یک کامیون سنگ برای جاده اصلی نیاورده تا عبور و مرور برای مردم راحت تر باشد.
وی خاطرنشان کرد: با کمک گروه های جهادی سپاه و بسیج در حال تخلیه و تمیز کردن دامداری هستم تا دوباره کار را آغاز کنیم، علاوه بر من، دو نفر دیگر هم در دامداری مشغول به کار هستند.
گلایه اهالی رکن‌کلا از مسئولان دامپزشکی
رحمان توکلی از دیگر اهالی روستای رکن کلا که به شدت از بازدید های بی سرانجام مسئولان گله‌مند بود در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، گفت: 72 ساعت پس از سیل که کمی آب فروکش کرد فقط گروه‌های جهادی در کنار اهالی در حال تخلیه منازل و پاکسازی بودند و مابقی مسئولین فقط در حد بازدید و گاها با بنری 10 قدم راه رفتند و عکس گرفتند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر مردم روستای رکن کلا نیاز به مانور تبلیغاتی و بازدید های بدون کمک برخی مسئولان ندارند، یادآور شد: اهالی روستا علاوه بر خسارت های وارد شده که در طی این روزها پس از سیل خود را بیشتر نشان می دهد نیاز به کم مالی داشته تا بتوانند از نو منازل خود را ساخته و زندگی را آغاز کنند.
توکلی با اشاره به اینکه مزارع کشاورزی، توت فرنگی و باقلا، باغات مرکبات و دام اهالی روستا آسیب های فروانی دیده است، افزود: خسارت ها پس از گذشت زمان در مزارع خود را نشان می دهد، به طور مثال لجن جمع شده به دور درختان مرکبات پس از مدتی باعث خشک شدن آنها می شود و مطمئنا باغدار روستایی را با چالش فراوان روبه رو می کند.
وی در ادامه بیان کرد: دام و طیور که در این سیل از بین رفتند می توانند منشا بیماری باشند و باید هر چه سریعتر دفن شوند اما حتی یک دامپزشک برای کمک به اهالی نیامده و مردم اقدام به دفن این حیوانات کردند، این در حالی است که باید برای دریافت خسارت، سندی مبنی بر از بین رفتن دام ارائه دهیم و نمی‌دانیم آنها را باید دفن کرد یا خیر.
توکلی ادامه داد: بیماری اسهالی در منطقه به خاطر آب کثیف فراوان شده و لاشه این حیوانات باید در اولین فرصت با آهک دفن شود، کاری که اهالی برای مقابله با شیوع بیماری انجام دادند و متاسفانه امروز برای ثابت کردن اینکه چقدر تلفات داشته‌اند سندی ندارند.
وی با بیان اینکه رعایت حریم رودخانه و لایروبی یکی از مهم‌ترین دغده‌های مردم در این روستا است چرا که رودخانه تالار تاکنون لایروبی نشده بود، گفت: تعرض به حاشیه رودخانه و عدم پاکسازی آن باعث طغیان و بالا آمدن آب در روستای رکن کلا شده است.
توکلی با تاکید بر اینکه 2 میلیون تسهیلات برای فردی که بین 40 تا 100 میلیون تومان در این سیل خسارت دیده مبلغ تعجب‌برانگیزی است، اظهار کرد: افرادی که برای رونق مزارع توت فرنگی، تسهیلات زیادی دریافت کرده‌اند، مبلغ 2 میلیون تومان به چه درد آنها می‌خورد.


گزارش از: بهناز مقدس خبرنگار ایسنا مازندران
انتهای پیام

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

تداوم ممنوعیت تردد اتوبوس در کندوان

کشف جسد دو جوان در چالوس

تنها 350 هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی کشور تحصیل می کنند

باز بودن تمامی محورهای مواصلاتی مازندران

دستگیری عاملان آتش سوزی عمدی در شهرستان های آمل و گلوگاه

کشته شدن یک زن بر اثر برخورد قطار و پراید در ساری

پرواز همای شهرداری بالا سر اعضای شورای شهر ساری

سیمرغ در حصار تیم های امدادی و ارزیاب آب رودخانه قرار گرفت

پایداری هوای سرد در مازندران تا روز چهارشنبه

حوادث کار پارسال در مازندران 88 قربانی گرفت

سوختگی کابل دلیل آتش سوزی معدن زغال سنگ سوادکوه است

چهاردهمین دوره مسابقات رباتیک در بابل برگزار می شود

«طلای سرخ مازندران» در رویای فرآوری/ کارگاه هایی که برچیده شدند

50 روستای لاریجان آمل سفیدپوش شد

هواشناسی مازندران در باره سرما و آبگرفتگی هشدار داد

گازگرفتگی باعث مرگ زوج جوان کلاردشتی شد

جنجال انتشار عکس تبلیغات آرایشگاه زنانه بابل در فضای مجازی

حمایت دولت برای جا به جایی خانه ها از حریم رودخانه های رامسر

ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران

پل های غیر استاندارد منطقه سیل خیز خطیرکوه برداشته می شود

برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد

پل‌های که برای نوشهری‌ها دردسرساز شدند/ تخریب پل "ملکار" جدی‌تر از همیشه!

کاهش تولید محصولات کشاورزی در مازندران نداریم/ خزانه گیری 85 درصد اراضی شالیزاری مازندران

تنها مرکز توانبخشی مازندران غرق در مشکلات!

نقش مدیران دستگاه های دولتی در مواجهه با بحران چیست؟

دستگیری اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد

گازگرفتگی در کلاردشت 2 قربانی گرفت

مازندران غرق در نور وسرور شد

انسداد دودکش بخاری باعث مسمومیت پنج نفر در بابل شد

53 خانواده سیل زده سوادکوه کمک بلاعوض دریافت کردند

کلاهبرداری به بهانه برنده شدن در قرعه کشی سفر به کربلا!

جشن های نیمه شعبان تبلور انتظار مهدوی

هزینه کرد 100 میلیاردی برای اجرای نیات واقفین در مازندران

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

کاهش عملکرد محصولات زراعی براثر سیلاب در مازندران

خسارات دو سیل روی دست مازندران؛بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده شروع شد

عملکرد نساجی در نخستین فصل حضور درلیگ برتر راضی کننده است

تراکتور و پدیده نمی خواهند کوتاه بیایند/ امید مدعیان به پیکان

دستور خط فارسی تجدیدنظر می شود/ تدوین دانشنامه 7 جلدی زبان و ادب

محورهای هراز و کندوان برفی است

توقف یک نیمه‌ای پدیده مقابل نساجی

آمریکا خود تروریست است

روند ارائه خدمات در مناطق سیل زده مازندران مطلوب است

بازی نساجی - پدیده در زیر بارش باران

کار پدیده برای کسب سهمیه آسیایی سخت تر شده است

دبستان آزادی محمودآباد دچار حریق شد

ترافیک هراز سنگین است/ بارش خفیف برف در کندوان

تیم شهرداری آستارا به لیگ دسته دو فوتبال کشور صعود کرد

فرودگاه آمل عملیاتی نشده است

آتش سوزی معدن سوادکوه 11 نفر را روانه بیمارستان کرد