پیام مازند

آخرين مطالب

کابوس سیل در برخی نقاط مازندران اجتماعي

کابوس سیل در برخی نقاط مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند- پیش بینی هواشناسی مبنی بر احتمال بارش مجدد باران و طغیان رودخانه ها در روزهای آینده به خصوص رودخانه تلار که بیشترین خسارت سیل اخیر مربوط به این حوزه آبریز بود، ساکنان حاشیه این رودخانه دایمی را دل نگران کرده است.
رودخانه تلار از کوههای البرز سرچشمه می گیرد و پس از گذشتن از شهرستان های سوادکوه، سوادکوه شمالی، سیمرغ، قائمشهر و جویبار به دریای خزر می ریزد.
آمار اولیه حاکیست بر اثر طغیان رودخانه تلار در 2 سیل اخیر اسفند 97 و 12 فروردین 98 در شهرستان های سیمرغ و سوادکوه که در حاشیه این رودخانه قرار دارند به 6 هزار و 300 واحد مسکونی از 30 تا 100درصد خسارت وارد شد که افزون بر 500 واحد مسکونی حاشیه این آبریز تخریبی گزارش شد.
علاوه برآن طبق گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران صرفا در شهر زیرآب در شهرستان سوادکوه یکی از مناطق سیلزده حاشیه رودخانه تلار حدود 500 واحد مسکونی درحاشیه این رودخانه همچنان درمعرض خطر سیل قرار دارند و خطر برای 40 واحد مسکونی با طغیان مجدد قطعی است.
*** تجاوز به حریم رودخانه
بررسی اولیه کارشناسان ستاد مدیریت بحران در مازندران علت اصلی خسارت ناشی از بارش شدید باران در شهرستان های سیمرغ و سوادکوه که در حاشیه رودخانه تلار قرار دارند، تجاوز حریم و بستر رودخانه برای ساخت و ساز و کشت و زرع اعلام شده است.
براساس این گزارش راهکار پیشگیری از خسارت های احتمالی ناشی از طغیان این رودخانه براراضی کشاورزی و واحدهای مسکونی و تجاری آزادسازی حریم و بستر رودخانه است که با وجود وعده چندین ساله مسوولان همچنان در بلاتکلیفی قرار دارد.
در حدود 7 ماهه اخیر( مهر 97 تا فروردین 98) سیل حدود 20 هزار میلیارد ریال به زیرساخت ها، تاسیسات زیربنایی، مزارع کشاورزی و واحدهای مسکونی و تجاری مازندران خسارت وارد کرد که علت اصلی این ضرر و زیان به اموال عمومی و دولتی تجاوز به حریم رودخانه ها از سوی مردم و رعایت نکردن اصول استقرار زیرساخت از جمله پل و سایر تاسیسات زیرساختی دیگر دربستررودخانه ها اعلام شد.
در مازندران 120 رودخانه با وسعت 7 هزار کیلومتر حریم جریان دارد که افزون بر 6 هزارکیلومتر از حریم رودخانه در مسیر تصرف غیرمجاز قرار دارد.
*** کابوس سیل در سوادکوه
تعدادی از خسارت دیدگان سیل ناشی از طغیان رودخانه تلار در زیرآب شهرستان سوادکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا می گویند: با وجود فروکش کردن آب این رودخانه همچنان در کابوس سیل هستند و با تغییر 100 متری مسیر رودخانه به دلیل وجود گل و لای و نخاله ها از جمله تنه درختان هر لحظه با احتمال بارش باران طغیان رودخانه وجود دارد.
ساکنان حاشیه رودخانه تلار خواهان اجرای طرح لایروبی رودخانه تلار، جابجایی واحدهای مسکونی و تجاری در معرض خطر از حاشیه رودخانه شدند و بر همکاری خود با دستگاههای مسوول تاکید دارند.
*** ساماندهی بستر رودخانه
معاون طرح و توسعه شرکت آب منطقه ای مازندران ساماندهی بستر رودخانه و آزاد سازی حریم را از برنامه های شرکت آب منطقه ای اعلام کرد.
سید جمال موسوی گفت: بزودی حریم رودخانه های استان تعیین تکلیف می شود و پس از آن باید سایر دستگاهها نیز برای آزادسازی حریم به کمک این شرکت بیایند.
وی لایروبی و ساماندهی بستر و حریم رودخانه تلار را از دستورکارهای اصلی شرکت آب منطقه ای مازندران اعلام کرد و اظهار داشت: تلاش می شود تا این کار حداقل در یک ماه آینده عملیاتی شود.
موسوی شرط اصلی در اجرای طرح لایروبی و آزادسازی حریم و بستر رودخانه را همکاری مردم می داند.
**** کم کاری پاکسازی حریم رودخانه
استاندار مازندران گفت: در پاکسازی حریم رودخانه های استان به خصوص تلار که در چند سال اخیر طغیانش خسارت های زیادی را به مزارع و واحدهای مسکونی مردم وارد کرد، کم کاری شد.
احمد حسین زادگان افزود: در سیل سال 95 تصمیم استانی مبنی بر جابجایی واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه و آزادسازی بستر تلار بود که به دلایلی اجرایی نشد و سیل سال جاری بار دیگر به این واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه خسارت زد.
وی اضافه کرد: باید یکبار برای همیشه طبق مصوبه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان آزادسازی و ساماندهی بستر رودخانه ها از جمله تلار در دستور کار شرکت آب منطقه ای قرار گیرد و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان با همکاری شهرداری ها باید کار شناسایی واحدهای مسکونی حاشیه این رودخانه و انتقالشان را به نقطه دیگری اجرایی کند.
*** تسهیلات و کمک بلاعوض برای انتقال واحدهای مسکونی حریم رودخانه
وی خاطرنشان کرد: مالکان واحدهای مسکونی حاشیه رودخانه تلار درصورت توافق برای انتقال طبق مصوبه دولت از کمک های بلاعوض و تسهیلات ارزان قیمت ساخت برخوردار می شوند.
رئیس شورای مدیریت بحران مازندران افزود: علاوه بر آن باید لایروبی و ساماندهی رودخانه ها به صورت جدی از سوی شرکت آب منطقه ای پیگیری شود تا در سال های آینده دچار چنین خسارتی نشویم.
حسین زادگان اظهار داشت: برخی تصرف حریم و بستر رودخانه تلار از چند دهه قبل صورت گرفت و در این مدت بخشی از کسب و کار و زندگی مردم در چرخه حریم رودخانه با کشاورزی و حتی دامداری می چرخید که باید برای اشتغال جدید از محل تسهیلات ارزان قیمت کمک شود تا آنها ترغیب به جابجایی شوند.
براساس اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران حدود 500 واحد مسکونی صرفا در شهر زیرآب یکی از مناطق سیل زده حاشیه رودخانه تلار در معرض خطر سیلاب قرار دارند که باید جابجا شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

حریم ساحلی دریای خزر در بابلسر آزاد شد

2 ستاد فرماندهی و 3 کلانتری جدید در مازندران اضافه می شود

یک تصادف در تنکابن 4 کشته داشت

سطح رضایتمندی مردم از خدمات رسانی پلیس افزایش یابد

طرح « بسیج همگام با کشاورز »در مازندران آغاز شد

بی احتیاطی پیمانکار ساختمان گاز 8000 آملی را قطع کرد

ترکیدن انشعاب خط لوله توزیع گاز درآمل

ترکیدن انشعاب خط توزیع لوله گاز درآمل

شهردار جویبار برکنار شد

همایش دهیاران در دالخانی/ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری شود

مرگ دلخراش دو کودک در سانحه تصادف

استعفای « رضا لک » از سرمربیگری شهروند ساری تکذیب شد

15 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی درآمل پلمب شد

اعزام 160 دانشجو مازندرانی به اردوهای جهادی

15 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی درآمل پلمپ شد

پرداخت کمک های فنی سبب رونق تولید می شود

مددجویان سیل‌زده کمیته امداد مازندران تا پایان مرداد به خانه‌هایشان باز می گردند

مازندرانی ها 33 میلیارد تومان به نیازمندان کمک کردند

ابتلای 140 نفر به بیماری تب شالیزار در مازندران

بهسازی راههای روستایی مازندران 5250 میلیارد اعتبار لازم دارد

ارائه خدمات تخصصی به دختران آسیب دیده در اورژانس اجتماعی

فوت 25 نفر براثر حوادث کار در مازندران

22 فرمانداری مازندران به فیبرنوری متصل است

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

آزادسازی 594 هزار مترمربع از ساحل دریا در مازندران

41 درصد اعتبارات شهرستان بهشهر محقق شد

تعداد واحدهای بومگردی در تنکابن به 100 مرکز افزایش یابد

جشن های سال نوی تبری در مازندران برپا می شود

اجرای طرح نشاط معنوی در 9 بقعه و امامزاده در آمل

بیانیه گام دوم نقشه راه برای دهه پنجم انقلاب اسلامی است

مرگ اوقات فراغت برای دانشجو شدن

قاتل کودک 6 ساله در نوشهر اعدام شد

تقویت راهکارهای پیشگیرانه رغبت به مواد مخدر را ازبین می برد

رویش های انقلاب نویدبخش تمدن نوین اسلامی است

زائران مازندران با 17 پرواز به سفر حج می روند

کندوان یکطرفه شد/ ترافیک سنگین محور هراز

کشف جسد مرد جوان پس از 2 روز جستجو در بابلسر

لزوم راه اندازی بنیاد خیرین در دانشگاه مازندران

گروه جهادی ورزش وسلامت درمناطق محروم مازندران راه اندازی شد

4200 پروژه عمرانی در مازندران نیمه کاره است

کشف جسد مرد ناشناس در دل جنگل نوشهر

آزاد سازی 15 کیلومتر از ساحل خزر در مازندران

آیین کهن جشن مردگان به روایت تصویر

تشییع پیکر شهید "امیر مختار جعفری"

پیش بینی هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای مازندران

برترین های مسابقات انتخابی رزم آوران کشوری درآمل مشخص شدند

1400 فقره کارت هوشمند رانندگان در مازندران صادر شد

واردات برنج 4 ماه متوقف شود

تولید برق در مازندران با مشکل مواجه است

128 میلیارد ریال مطالبات بانکی در مازندران وصول شد