پیام مازند

آخرين مطالب

حذف خارجی ها نقطه عطفی در بازارچه های صنایع دستی مازندران اقتصادي

حذف خارجی ها نقطه عطفی در بازارچه های صنایع دستی مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- صنایع دستی مازندران به عنوان شناسه ای از این خطه کهن بویژه در ویترین بازارچه ها همواره در معرض هجوم اجناس خارجی بودند که درکنار مشکلات نبود محلی دائمی برای این بازارچه ها از دغدغه های فعالان این عرصه بود.
به گزارش خبرنگارایرنا ، مازندران، استانی است که سالانه میزبان 30 میلیون مسافر است که برای صنایع دستی همانند دیگر عرصه های گردشگری میدانی عظیم برای درآمدزایی است.
مازندران از نظر فعال بودن رشته های صنایع دستی در کشور ممتاز است و از حدود 200 رشته صنایع دستی مصوب معاونت صنایع دستی کشور بیشتر از 80 رشته در این استان تولید می شود.
تعداد 14 رشته صنایع دستی این استان تاکنون موفق به کسب مهر اصالت سازمان بین المللی آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو ) شده اند و برخی رشته های مهم نیز در فهرست دریافت این مهر قرار دارند.
برغم سبقه خوشنام و درخشان صنایع دستی مازندران به لحاظ کیفیت در استان و کشور و آمار فراوان گردشگران استان نبودن مکانی دائمی برای اختصاص به نمایشگاه های صنایع دستی ، ضربه جبران ناپذیری تاکنون به این عرصه وارد کرده است.
در کنار این مشکل تولیدات صنایع دستی استان همچنین تاکنون در معرض هجمه و رقابت کالاهای خارجی در بازارچه های فروش فرصت خودنمایی شایسته نداشته اند که این مشکل امسال تا حدودی با ممانعت از فروش اجناس خارجی رفع و رهاورد آن نیز نمایان شد.
سالیان متمادی صنایع دستی مازندران مجبور به رقابت سخت با اجناس خارجی به خصوص صنایع دستی چینی بود که به هر نحوی راه خود را به بازارچه ها و نمایشگاههای صنایع دستی مازندران باز کردند.
اجناسی که به مراتب ارزان تر اما بدون هیچ هویت و شناسنامه ای برای سیل عظیمی از گردشگران که به مازندران سفر می کردند عرضه می شد تا ضربه های کاری تری باشد بر پیکر خسته صنایع دستی و دست ساخته های بومیان و مردمان این دیار.
اما امسال برای نخستین بار ممنوعیت فروش اجناس خارجی در نمایشگاهها و بازارچه های صنایع دستی استان نه تنها نفس تازه ای در دست ساخته های بومیان دمیده است، بلکه در نخستین قدم بازخورد جالب توجهی از خود بجای گذاشت.
** رشد 50 درصدی فروش صنایع دستی مازندران با خروج اجناس خارجی
معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشکری مازندران گفت: امسال با جلوگیری از برپایی غرفه های فروش اجناس خارجی در نمایشگاه و بازارچه های صنایع دستی استان ، گردش مالی بازارچه های نوروزی استان 50 درصد افزایش داشت.
حسین ایزدی روز شنبه در گفت و گو با خبرنکار ایرنا با بیان اینکه در ایام نوروز98 قریب به 900 هزار نفر از بازارچه های صنایع دستی مازندران دیدن کردند، گفت: امسال 16نمایشگاه صنایع دستی با 607 غرفه در سراسر استان برپا شد که نسبت به گذشته کاهش داشته زیرا هدف ما تخصصی شدن نمایشگاه ها و کاهس ورود اجناس متفرقه به بازار صنایع دستی نوروزی بود.
گفتنی است که در نوروز سال گذشته 22 نمایشگاه صنایع دستی با یک هزار و 200 غرفه در مازندران بر پا شد که گردش مالی حدود 80 میلیارد ریالی داشت.
معاون صنایع دستی مازندران همچنین افزود: گردش مالی بازار های صنایع دستی نوروزی امسال 90 میلیارد ریال بود که با توجه به کاهش نمایشگاهها و غرفه ها ، نسبت به سال گذشته رشد 50 درصدی داشت.
وی اظهارداشت: در سالهای پیش محصولات خارجی و اجناس متفرقه در نمایشگاههای صنایع دستی فروخته می شد که عملا تاثیر منفی بر محیط سنتی و بومی بازارچه ها و نمایشگاههای صنایع دستی استان داشت.
به گفته ایزدی ، امسال از فروش تولیدات صنایع دستی کشورهای خارجی همچون اجناس چینی و دیگر کشورها در نمایشگاهها و بازارچه های صنایع دستی نوروزی مازندران جلوگیری و در صورت مشاهده به شدت با ان برخورد شد.
**نبود فضا، درد دائمی نمایشگاه های صنایع دستی
معاون میراث فرهنگی مازندران با بیان اینکه تاکنون فقط در 2 شهر بابلسر و فریدونکنار موفق به برپایی بازارچه دائمی صنایع دستی شده ایم، افزود: اعطای فضای مناسب برای برپایی نمایشگاه دائمی مشکل دائمی صنایع دستی مازندران است که باید در این زمینه شهرداری ها پای کار باشند.
ایزدی با بیان اینکه میراث فرهنگی هیچگونه دخالتی و تصرفی در این عرصه نخواهد کرد گفت: حضور میراث فرهنگی فقط جنبه نظارتی خواهد داشت و شهرداری ها نباید نگران این موضوع باشند.
وی اعطای سرقفلی غرفه ها به صنایع دستی کاران را اصلی ترین نیاز این قشر برای تثبیت امنیت شغلی آنها دانست و افزود: این کار می تواند اقتصاد صنایع دستی را تشویق کند.
** حضور 20 استان کشور در نمایشگاه صنایع دستی مازندران
معاون صنایع دستی مازندران همچنین اظهار داشت که امسال برای نوروز 20 استان در نمایشگاهای صنایع دستی استان مازندران حضور یافتند.
ایزدی با بیان اینکه سیاست ما حرکت به سوی نمایشگاه دائمی است، اظهار داشت: این نمایشگاه ها به صورت بنگاه اقتصادی دائمی می توانند هم در جهت معرفی صنایع دستی و هم برای ایجاد بازارهای مستمر ایفای نقش کنند.
معاون میراث فرهنگی همچنین اسامی استان های حاضر در نمایشگاه های ملی صنایع دستی استان مازندران را استان های ، تهران ، البرز، قزوین ، زنجان ، اصفهان ، گیلان ، گلستان ، آذربایجان غربی و شرقی ، اردبیل ، کردستان، خراسان رضوی و خراسان شمالی ، خوزستان ، فارس ، یزد و برخی دیگر اعلام کرد و گفت: صنایع دستی کاران استان مازندران نیز از حاضرین اصلی این نمایشگاه هستند.
بازارچه صنایع دستی محوطه ای متشکل از مغازه و غرفه به منظور عرضه و فروش محصولات صنایع دستی است و اشخاص در قالب خرید، سر قفلی و یا اجاره در این مکان ها به کسب و پیشه، تجارت و بازاریابی صنایع دستی اشتغال دارند.
عرضه و فروش محصولات صرفا صنایع دستی که جز رشته های مصوب معاونت صنایع دستی هستند خط قرمزی است که این معاونت برای فعالان در این بازارچه ها در نظر گرفته است.
7335/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پای قانون ارث بر گلوی اجرای برنامه‌های کشاورزی

322 هزار بهره بردار کشاورزی در مازندران وجود دارد

ضرورت توجه به اقتصادی کردن زندگی روستایی در مازندران

آفت به درختان جنگلی غرب مازندران خسارت زد

طرح زهکشی 400 هزار هکتار زمین های شمال کشور تهیه شد

سرمایه گذاری 590 میلیارد ریالی دولت در واحدهای تولیدی بابل

زنگ آتش سوزی مراتع مازندران به صدا در آمد

علل تخریب جنگل‌های هیرکانی و راه‌های مقابله با آن

بخش خصوصی عقب‌تر از دولتی‌ها در آزادسازی ساحل خزر

47 هزار تن گندم در مازندران خریداری شده است

پرداخت کمک بلاعوض و تسهیلات به کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد

چهار سد لاستیکی با پیشرفت 50 درصد در مازندران در حال ساخت است

باغداران خسارت دیده کجور نوشهر کمک بلاعوض دریافت می کنند

صنعتگران برتر صنایع دستی مازندران تجلیل شدند

سه طرح کشاورزی در قائمشهر به بهره برداری رسید

18 نفر از سرگروه ها و اعضای یک شرکت هرمی در عباس آباد دستگیر شدند

90 درصد مطالبات کلزاکاران مازندران پرداخت شد

تنور سرد مسکن در بازار گرم گرانی/ نظارتی در بازار فروش و اجاره مسکن وجود ندارد

کیلکا گیران مازندران به دریا زدند

امضاهای جادویی، سد راه استقرار پنجره واحد سرمایه گذاری است

80 رشته صنایع دستی در مازندران فعال است

هنر صنایع دستی قادر به حل مشکلات اقتصادی است

افتتاح 80 پروژه بخش کشاورزی در مازندران

تمامی سنگ های آهن اکتشافی در کشور فرآوری می شود

معاون وزیر: کشاورزی سنتی پاسخگوی نیازهای امروز نیست

80 طرح کشاورزی در مازندران به بهره برداری رسید

بازآفرینی شهری، گام بلند دولت برای نوسازی بافت‌های فرسوده

متوسط ارزش معاملات بورس به 12000 میلیارد رسید

طرح‌های اکتشافی و بهره برداری معادن به سازمان نظام مهندسی معدن واگذار شد

پنجره واحد سرمایه گذاری تا پایان سال 98 در مازندران گشوده می شود

صنایع دستی مازندران چشم انتظار توجه بیشتر برای ادامه حیات

ضرورت تقویت زیرساخت های معدنی/ خام‌فروشی نکنیم

نخستین همایش فرصت های سرمایه گذاری مازندران در ساری گشایش یافت

کویر سرمایه گذاری گردشگری در سواحل مازندران

تحریم ها کمترین اثر را در بخش معدن داشته است

82 درصد حجم سدهای مازندران پر شده است

انرژی ، اولویت اول همکاری روسیه - ایران است

حذف دلار ، هدف ایران در تجارت با کشورهای حاشیه دریای خزر

67 کشور به جاده ابریشم پیوستند

شرکت های روسی علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند

تعامل اتاق های بازرگانی همکاری های اقتصادی خزر را افزایش می دهد

پیوستن به اوراسیا گام مهم توسعه تبادلات منطقه ای است

تجارت بین کشورهای حاشیه دریای خزر گسترش یابد

هیجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در مازندران آغاز به کرد

سردهنه های کشاورزی تنکابن و عباس آباد آبگیری شد

گام نخست مازندران برای تامین 10 درصد گوشت قرمز وارداتی کشور

تغییر قالب سنتی به صنعتی از علل اصلی قطبی شدن اقتصاد کشاورزی مازندارن

جهش کشت برنج پرمحصول ؛ رهاورد سیلاب در مازندران

آبدهی رودخانه تجن ساری حدود 600 درصد افزایش یافت

کشورهای حاشیه خزر بازاری جذاب برای مازندران/200ظرفیت اقتصادی در مازندران شناسایی شد