پیام مازند

آخرين مطالب

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران مقالات

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند- سال زراعی گذشته کشاورزان مازندران حدود 87 هزار تن گندم تحویل مراکز خرید دادند ولی پیش بینی سال جاری برداشت 152 هزار تن محصول است ، اگر چه ممکن است سیل و سیلاب اواخر اسفند سال گذشته و اوایل فروردین ماه جاری تا حدودی این پیش بینی را تحت تاثیر قرار دهد.
بر اساس برآورد جهاد کشاورزی مازندران ، بر اثر سیلی و سیلابی که 12 شهرستان را تحت تاثیر قرار داد ، 91 هزار هکتار از باغ ها و زمین های زراعی استان خسارت دید که عمدتا مزارع شالیزاری بوده است.
دریافتی گندمکاران مازندران در سال زراعی گذشته از محل تحویل گندم به مراکز خرید یکهزار و 161 میلیارد ریال بود ولی با توجه به افزایش سطح زیر کشت و میزان تولید در کنار افزایش نرخ خرید تضمینی ، به نظر می رسد امسال سال پربرکتی برای گندمکاران مازندران باشد.
همچنین بر اساس برآورد مسئولان عضو کارگروه خرید تضمینی گندم و کلزا ، تولید دانه روغنی کلزا در مازندران هم امسال با دستکم 50 درصد افزایش نسبت به سال زراعی گذشته به حدود 46 هزار تن خواهد رسید.
سال زراعی قبل کلزا کاران مازندران بیش از 31 هزار تن محصول تحویل مراکز خرید دادند و بابت آن حدود 860 میلیارد ریال درآمد کسب کردند.
گزارش شرکت غله منطقه 2 کشور نشان می دهد که پارسال بیش از 48 هزار هکتار از زمین های مازندران زیر کشت گندم و بیش از 19هزار هکتار هم زیر کشت کلزا بود ولی در حال حاضر سطح زیر کشت گندم 51 هزار هکتار و کلزا هم بیش از 23 هزار هکتار است.
افزایش خرید تضمینی گندم و کلزا از جمله سیاست های دولت تدبیر و امید طی چند سال گذشته بود که سبب شد کشور در سه سال گذشته در تولید گندم خودکفا شده و امسال وارد چهارمین سال خودکفایی شود و کشت کلزا هم طی چهار سال گذشته در مازندران روند تصاعدی داشت .
تاخیر در تعیین نرخ تضمینی در سال های دهه 80 باعث شد تا ضمن کاهش رغبت کشاورزان به کشت کلزا در مازندران ، سطح زیر کشت این محصول که محور کشت دوم و پاییزه محسوب می شود از 40 هزار هکتار در دهه 70 به کمتر از چهار هزار هکتار در واخر دهه 80 و اوایل دهه 90 برسد.
** پیشواز متولیان دولتی برای خرید گندم و کلزا
در نشست کارگروه خرید گندم و کلزا که بر اساس گزارش روابط عموم استانداری مازندران سه شنبه شب به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری برگزار شد ، بر ضرورت توجه به خرید بموقع و بدون مشکل این دو محصول استراتژیک تاکید شد.
معاون استاندار مازندران در این نشست با استناد به برآوردهای صورت گرفته از افزایش قابل توجه میزان تولید در استان ، از شرکت غله منطقه 2 ، جهاد کشاورزی و دیگر دستگاههای اجرایی مرتبط خواست تا با پراکنش مناسب مراکز خرید و تامین و پرداخت بموقع قیمت محصولات خریداری شده به کشاورزان ، وظیفه اشان را برای موفقیت سیاست های دولت و خودکفایی کشور در تولید بویژه در سال رونق تولید ایفا کنند.
حسن خیریانپور همچنین بر ضرورت تشکیل منظم نشست کارگروه تا پایان برداشت این دو محصول تاکید کرد و گفت : باید سریعا نسبت به تعیین دقیق مراکز خرید و عوامل اجرایی و انعقاد تفاهم نامه یا قرارداد با مراکز غیرملکی و یا مباشرین خرید با لحاظ دادن دسترسی و رفاه کشاورزان عزیز اقدام شود و از هم اکنون توسط جهاد کشاورزی به جامعه هدف ( کشاورزان ) اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت پذیرد.
وی گفت : باید با توجه به اهمیت موضوع در خصوص ویژگی های گندم های قابل تحویل گیری ، قیمت پایه گندم داخلی و ساز و کارهای خرید و زمان و محدوده خرید و همچنین استفاده از سامانه سیفا ( سامانه یکپارچه فناوری اطلاعات ) به دستگاههای مسئول در حین خرید گندم و کلزا توجه داد که وظایف خود را به نحو شایسته و مطلوب انجام دهند.
خیریانپور اعمال نظارت دقیق بر مراکز خرید در زمان فعالیت و خرید دسترنج کشاورزان را مهم توصیف کرد و افزود :برای پیشگیری از برخی تخلفات ، باید پس از خاتمه فصل خرید نسبت به غیرفعال نمودن مراکز خرید و تهیه و تنظیم صورتحساب مراکز خرید اقدامات لازم صورت گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران گفت : بر اساس برآوردها و پیش بینی های انجام شده توسط دستگاه های مسئول برای سال 1398 میزان سطح زیر کشت گندم استان 51 هزار هکتار و میزان برداشت گندم 152 هزارتُن و میزان سطح زیر کشت کلزا هم 23 هزار و 740 هکتار و میزان تولید 45 هزار و 763 تن اعلام شد که احتمال می رود با توجه به خسارات سیل اخیر در این خصوص کاهش حادث شود .
خیریانپور با این وصف تاکید کرد : بر اساس این برآورد 19 مرکز خرید برای گندم و 19 مرکز خرید هم برای کلزا پیش بینی و کمیته ای مشخص شد تا در باره پراکنش و همچنین تعداد این مراکز خرید با لحاظ دادن دسترسی و رفاه کشاورزان و ارزیابی روند عملکردی مراکز خرید در سال گذشته یک بار دیگر بررسی های لازم را انجام و نتیجه را به کارگروه پیشنهاد دهد.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی ، مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که سالانه از این اراضی حدود هفت میلیون تن محصول از جمله برنج، مرکبات، گل گیاه ، انواع آبزیان و دام وطیور برداشت می شود.
مازندران در تولید 15 نوع محصول کشاورزی رتبه اول تا سوم را دارد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان

سرریز فاضلاب ها و مساله شنا در دریای خزر

کتب درسی و محیط زیستی که نیست

حال ناخوش واحدهای تولیدی در سوادکوه/ کارگرانی که بیکار شدند

دوران نوجوانی دختران چگونه می گذرد؟

توقف قطار گردشگری مازندران در ایستگاه مخالفت‌ها

هویت مازندران در محاصره حفر چاه های غیر مجاز/ گنجی در کار نیست

اعتیاد و عوامل موثر در آن

نوای «الغوث الغوث »در دیار علویان پیچید

امواج کشنده خزر در مسیر رام شدن

آزادی به شرط گلریزان/ نیازمندانی که یاری خیران را می طلبند

گنحینه هایی غریب در سپهر گردشگری مازندران

زنان در پی اثبات خود در دنیای مردانه؟!

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت