پیام مازند

آخرين مطالب

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران مقالات

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند- سال زراعی گذشته کشاورزان مازندران حدود 87 هزار تن گندم تحویل مراکز خرید دادند ولی پیش بینی سال جاری برداشت 152 هزار تن محصول است ، اگر چه ممکن است سیل و سیلاب اواخر اسفند سال گذشته و اوایل فروردین ماه جاری تا حدودی این پیش بینی را تحت تاثیر قرار دهد.
بر اساس برآورد جهاد کشاورزی مازندران ، بر اثر سیلی و سیلابی که 12 شهرستان را تحت تاثیر قرار داد ، 91 هزار هکتار از باغ ها و زمین های زراعی استان خسارت دید که عمدتا مزارع شالیزاری بوده است.
دریافتی گندمکاران مازندران در سال زراعی گذشته از محل تحویل گندم به مراکز خرید یکهزار و 161 میلیارد ریال بود ولی با توجه به افزایش سطح زیر کشت و میزان تولید در کنار افزایش نرخ خرید تضمینی ، به نظر می رسد امسال سال پربرکتی برای گندمکاران مازندران باشد.
همچنین بر اساس برآورد مسئولان عضو کارگروه خرید تضمینی گندم و کلزا ، تولید دانه روغنی کلزا در مازندران هم امسال با دستکم 50 درصد افزایش نسبت به سال زراعی گذشته به حدود 46 هزار تن خواهد رسید.
سال زراعی قبل کلزا کاران مازندران بیش از 31 هزار تن محصول تحویل مراکز خرید دادند و بابت آن حدود 860 میلیارد ریال درآمد کسب کردند.
گزارش شرکت غله منطقه 2 کشور نشان می دهد که پارسال بیش از 48 هزار هکتار از زمین های مازندران زیر کشت گندم و بیش از 19هزار هکتار هم زیر کشت کلزا بود ولی در حال حاضر سطح زیر کشت گندم 51 هزار هکتار و کلزا هم بیش از 23 هزار هکتار است.
افزایش خرید تضمینی گندم و کلزا از جمله سیاست های دولت تدبیر و امید طی چند سال گذشته بود که سبب شد کشور در سه سال گذشته در تولید گندم خودکفا شده و امسال وارد چهارمین سال خودکفایی شود و کشت کلزا هم طی چهار سال گذشته در مازندران روند تصاعدی داشت .
تاخیر در تعیین نرخ تضمینی در سال های دهه 80 باعث شد تا ضمن کاهش رغبت کشاورزان به کشت کلزا در مازندران ، سطح زیر کشت این محصول که محور کشت دوم و پاییزه محسوب می شود از 40 هزار هکتار در دهه 70 به کمتر از چهار هزار هکتار در واخر دهه 80 و اوایل دهه 90 برسد.
** پیشواز متولیان دولتی برای خرید گندم و کلزا
در نشست کارگروه خرید گندم و کلزا که بر اساس گزارش روابط عموم استانداری مازندران سه شنبه شب به ریاست معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استانداری برگزار شد ، بر ضرورت توجه به خرید بموقع و بدون مشکل این دو محصول استراتژیک تاکید شد.
معاون استاندار مازندران در این نشست با استناد به برآوردهای صورت گرفته از افزایش قابل توجه میزان تولید در استان ، از شرکت غله منطقه 2 ، جهاد کشاورزی و دیگر دستگاههای اجرایی مرتبط خواست تا با پراکنش مناسب مراکز خرید و تامین و پرداخت بموقع قیمت محصولات خریداری شده به کشاورزان ، وظیفه اشان را برای موفقیت سیاست های دولت و خودکفایی کشور در تولید بویژه در سال رونق تولید ایفا کنند.
حسن خیریانپور همچنین بر ضرورت تشکیل منظم نشست کارگروه تا پایان برداشت این دو محصول تاکید کرد و گفت : باید سریعا نسبت به تعیین دقیق مراکز خرید و عوامل اجرایی و انعقاد تفاهم نامه یا قرارداد با مراکز غیرملکی و یا مباشرین خرید با لحاظ دادن دسترسی و رفاه کشاورزان عزیز اقدام شود و از هم اکنون توسط جهاد کشاورزی به جامعه هدف ( کشاورزان ) اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت پذیرد.
وی گفت : باید با توجه به اهمیت موضوع در خصوص ویژگی های گندم های قابل تحویل گیری ، قیمت پایه گندم داخلی و ساز و کارهای خرید و زمان و محدوده خرید و همچنین استفاده از سامانه سیفا ( سامانه یکپارچه فناوری اطلاعات ) به دستگاههای مسئول در حین خرید گندم و کلزا توجه داد که وظایف خود را به نحو شایسته و مطلوب انجام دهند.
خیریانپور اعمال نظارت دقیق بر مراکز خرید در زمان فعالیت و خرید دسترنج کشاورزان را مهم توصیف کرد و افزود :برای پیشگیری از برخی تخلفات ، باید پس از خاتمه فصل خرید نسبت به غیرفعال نمودن مراکز خرید و تهیه و تنظیم صورتحساب مراکز خرید اقدامات لازم صورت گیرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار مازندران گفت : بر اساس برآوردها و پیش بینی های انجام شده توسط دستگاه های مسئول برای سال 1398 میزان سطح زیر کشت گندم استان 51 هزار هکتار و میزان برداشت گندم 152 هزارتُن و میزان سطح زیر کشت کلزا هم 23 هزار و 740 هکتار و میزان تولید 45 هزار و 763 تن اعلام شد که احتمال می رود با توجه به خسارات سیل اخیر در این خصوص کاهش حادث شود .
خیریانپور با این وصف تاکید کرد : بر اساس این برآورد 19 مرکز خرید برای گندم و 19 مرکز خرید هم برای کلزا پیش بینی و کمیته ای مشخص شد تا در باره پراکنش و همچنین تعداد این مراکز خرید با لحاظ دادن دسترسی و رفاه کشاورزان و ارزیابی روند عملکردی مراکز خرید در سال گذشته یک بار دیگر بررسی های لازم را انجام و نتیجه را به کارگروه پیشنهاد دهد.
بر اساس آمار سازمان جهاد کشاورزی ، مازندران 460 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که سالانه از این اراضی حدود هفت میلیون تن محصول از جمله برنج، مرکبات، گل گیاه ، انواع آبزیان و دام وطیور برداشت می شود.
مازندران در تولید 15 نوع محصول کشاورزی رتبه اول تا سوم را دارد

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی

زبانی که نفس‌هایش به شماره افتاده!

گره کور توسعه طرح های بوم گردی در رامسر

روایتی از حماسه مغفول مانده 7اسفند/تروریست ها یکساعته شکست خوردند

مادرانه‌های یک فعال رسانه‌ای در مازندران!

ویلاداران بی نام و نشان مازندران در انتظار مسافران نوروزی

پوشاک ایرانی، دست برتر اما توجه کمتر/ برندهایی که از آب نگذشته اند!

جاجیم آلاشت؛ زینت تخت شاهی در سرازیری سقوط

ترافیک ملی رامسر در بن بست کوه و دریا

گم شدن شادی در دنیای کودکان کار

گردشگری دریایی در مازندران معنا ندارد/آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم!

سایه بی اعتمادی بر سر موسسات خیریه

احداث نخستین مرکز بیماری‌های خاص در نور؛ پَر!

توسعه کشاورزی مازندران با شیرین‌سازی آب دریای خزر؟

آبخیزداری؛ ناجی "بحران آب" مازندران؟

اینجا قوها فریاد می‌کشند

رامسر؛ شهر تالاب‌ها/ ثبت 2290 تالاب در کنوانسیون عروس ایران

سنگینی کفه رژیم غذایی در ترازوی سلامتی مردم

برگی از خاطرات یک مبارز انقلابی

سرنوشت آن 12 میلیارد!؟

کلین‌خونی؛ درگیر مشکلات و مهاجرت

سیاست بده بستان دستگاه ها در اجرای ماده 25 بهبود کسب و کار