پیام مازند

آخرين مطالب

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد اقتصادي

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

  بزرگنمايي:

پیام مازند- قاسم شهابی روز یکشنبه در کنفرانس خبری تشریح خسارت های سیل و سیلاب اخیر افزود که حدود 80 میلیارد ریال از این مبلغ فقط خسارتی است که به صورت مستقیم به شبکه توزیع برق استان وارد شده است.
وی توضیح داد : در بسیاری از مناطق سیل زده رانش زمین و سیلاب سبب شده تا به طور کلی نیازمند تغییر مسیر خطوط شبکه توزیع باشیم و بعضی از خطوط توزیع استان هم دیگر وجود ندارد و در حال حاضر برای رفع مشکل مردم مجبور شدیم سیم های توزیع را از طریق آویختن به درختان و عناصر طبیعی نگه داریم که صد در صد ناایمن است ولی در کوتاه مدت چاره ای نداریم .
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت : در مجموع 2 سیلاب نوروزی در مجموع 780 روستای استان را بی برق کرد ولی اکنون تمامی روستا ها به صورت استاندارد و یا غیر استاندارد برقدار شدند.
مازندران طی یک ماه گذشته در دو مرحله یکی از تاریخ 27 اسفند سال 97 تا دوم فروردین سال 98 و دیگر طی روزهای 12 و 13 فروردین شاهد بارندگی های شدید و جاری شدن سیل و سیلاب بود که بر اساس برآوردهای اولیه بیش از 15 هزار میلیارد ریال خسارت ایجاد کرد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران با اعلام این که بلافاصله پس از وقوع سیل و سیلاب نیروهای این مجموعه وارد عمل شدند ف توضیح داد : در مجموع 85 اکیپ با 365 نیرو در سیل اخیر وارد عمل شدند و تا برقراری کامل برق حتی در دورافتاده ترین روستاها پای کار بودند.
وی افزود : یکی از اقداماتی که در سیل اخیر انجام دادیم ، انجام همزمان اقدامات پیشگیرانه بود که از جمله آن قطع کردن برق در مناطقی مانند شهرستان سیمرغ و سوادکوه بود تا امنیت سیلزدگان و نیروهای امدادی تامین شود و شاهد حوادث برق گرفتگی نباشیم .
شهابی بر ضرورت اطلاع رسانی به مردم در چنین مواقعی از سوی رسانه ها تاکید کرد و گفت : قطع کردن برق در حوادث طبیعی و غیر طبیعی از جمله اقدامات اولیه برای جلوگیری از گسترش خسارت و تلفات است ضمن این که برای بازگردندان شرایط به حالت عادی هم چنین اقداماتی انجام می شود.
وی حوزه جغرافیایی خسارت سیل و سیلاب در مازندران را گسترده توصیف کرد و توضیح داد : تنها در روز نخست سیل بر اثر رانش زمین ، ریزش کوه ، افتادن درختان بر روی شبکه ، شکسته شدن تیرهای برق و عوامل دیگر برق بیش از 713 روستای استان قطع شده بود.
این مسئول گفت : با وجود تلاش های گسترده و تمرکز نیروها بر انجام بهینه و سریع کارها ، برق بسیاری از روستاها در همان ساعات اول وصیل شد ولی برق 121 روستا دیگر قطع باقی ماند برای این که در برخی جاها به دلیل تخریب راههای دسترسی همکاران ما نتوانستند وارد منطقه شوند.
وی افزود : در مجموع تا روز هفتم سیل ، برق همه روستاها بجز یک روستا وصل شد در حالی که ما با شکسته شدن بیش از 500 اصله تیر برق مواجه بودیم ضمن این که سیم های بخشی از شبکه به خاطر شکستن درخت و افتادن روی آنها پاره شده بود و بخشی از خطوط هم به طور کلی ناپدید شدند.
** دغدغه مالی برای بازگشت به شرایط ایمن
مدیرعامل شرکت توزیع برق مانزدران با بیان اینکه این شرکت اکنون منتظر بازگشت شرایط عادی به مناطق بالا دستی برای احداث خطوط جدید است ، گفت : در این مسیر نه تنها همکاری دستگاههای همچون منابع طبیعی لازم است ، بلکه به دلیل تغییر مسیر خطوط ، همکاری مردم را نیز می طلبد.
وی بزرگ ترین مشکل پیش روی خطوط جدید را مخالفت احتمالی مردم با عبور شبکه جدید برق از زمین ها و مراتعشان عنوان کرد و افزود : شرکت برق چاره ای جز این کار نداشته و باید همه در این مسیر همکاری کنند.
** فرسودگی ، پاشنه آشیل برق مازندران در برابر حوادث
مدیرعامل شرکت توزیع برق استان مازندران همچنین گفت که در حال حاضر بیش از 25 درصد از شبکه توزیع برق مازندران فرسوده است که نیازمند بازسازی و نوسازی است تا در صورت بروز حوادث سبب چند برابر شدن خسارات نشود.
وی افزود : با این که استاندارد کارکرد شبکه توزیع حدود 20 سال است ، ولی در استان مازندران با این شرایط آب و هوایی بعضی از خطوط توزیع بیش از 40 سال عمر دارد.
شهابی ایمن سازی و نوسازی شبکه توزیع مازندران را نیازمند نگاه ملی و حمایت قاطع استانی دانست و گفت : پرداخت بموقع بدهی های مشترکین یکی از راههای بازسازی شبکه توزیع است.
به گفته او در سیل اخیر شبکه توزیع برق مازندران هیچ کمبودی از لحاظ امکانات نداشته است و علاوه بر این شرکت های تولید قطعات شبکه توزیع نیز درهای انبارهای خود را به روی شرکت برق گشودند.
** طلب 86 میلیارد تومانی از مشترکان
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران گفت : این شرکت در حال حاضر میزان 86 میلیارد تومان از مشترکین خود مطالبه دارد که تمامی آن مربوط به سال 97 است.
وی با بیان اینکه شرکت توزیع برق نهادی خصوصی است ، افزود: پرداخت بموقع بدهی های مشترکین نه تنها در ترمیم خسارات سیل ، بلکه در ایمن سازی شبکه توزیع نیز نقش مهمی دارد.
شهابی با بیان اینکه بدهکاری 60 میلیارد تومانی شرکت توزیع برق مازندران به پیمانکاران و فرا رسیدن پر مصرف فصل تابستان ، گفت : از آنجایی که خطوط توزیع مصرفی و هزینه بردار هستند ، پرداخت به موقع بدهی مشترکین می تواند در تقویت شرکحت توزیع برای جلوگیری از قطعی و خاموشی موثر باشد.
مدیرعامل شرکت توزیع برق مازندران همچنین عنوان کرد که 10 درصد از بدهکاران برقی استان مشترکان بد حساب بوده و 60 درصد از مشترکین نیز به صورت مستمر قبوض خود را پرداخت می کنند.
استان مازندران دارای سه میلیون و 300 هزار نفر جمعیت است که در مجموع حدود 2 میلیون مشترک برق در مازندران زیر پوشش شرکت های دوگانه فعال در استان هستند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

صید 18هزار تنی ماهی کیلکا در دریای مازندران

پرداخت حقوق تشویقی 500خانوار سیلزده بیمه روستایی مازندران

سیل 564 میلیارد ریال به تاسیسات آب مازندران خسارت زد

افزایش 101درصدی بودجه پارک علم و فناوری مازندران در سال 98

تمهیدات آب منطقه ای مازندران برای کاهش خسارت سیلاب

6واحد تولیدی غیرفعال در بابل به مدار تولید باز گشتند

خبرهای خوش حمایتی برای واحد های فناورانه مازندران

بستر رودخانه تلار در شهر زیراب بازگشائی شد

ساخت اسکله های گردشگری در مازندران کلید خورد

طرح بوم گردی در 160 روستای مازندران اجرا می شود

گرانی نهاده های کشاورزی و کمبود نقدینگی شالیکاران مازندران

ابهام در تمدید قرارداد کارگران شرکت های بهره بردار جنگل های مازندران

ضرب الاجل استانداری بر برگشت سریع کشاورزی سیلزده مازندران به تولید

ذخایر ماهیان خاویاری خزر بهبود نیافته است

واحدهای صنفی سیلزده مازندران وام ارزان قیمت می گیرند

برنجکاری مازندران برنده اصلی سیلاب

سیل ، شالیکاران حرفه ای مازندرانی را به گلستان برد

دولت 222 میلیارد تومان کمک بلاعوض به مازندران تخصیص داد

معاون استاندار: سلامت همه ایرانیان در امنیت جاده های مازندران است

کشیدن ترمز توسعه فرودگاه نوشهر با ساخت پارک بانوان

سالانه 900 میلیون سفر در کشور انجام می شود

مازندران پارسال 13 هزار میلیارد ریال بودجه عمرانی گرفت

صادرات محصولات باغی مازندران 3 برابر شد

جاده های مازندران بارانی و لغزنده است

دلیل خروج بوم‌گردی مازندران از مسیر اصلی خود چیست؟!

علاج واقعه پیش از وقوع بلایای طبیعی!

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

اختصاص 458 میلیاردتومان تسهیلات کم بهره به کشاورزان سیلزده

چند واحد تولیدی مازندران دارای نشان استاندارد است؟

بیکاری 4 هزار نفر بیخ گوش مازندران!

کشاورزان تا سه شنبه هفته جاری ازنشاکاری برنج خودداری کنند

280 میلیون دلار برای پروژه های فاضلاب شهری مازندران تصویب شد

حذف صفر از پول ملی بر تورم اثرگذار نیست

ساخت 900 مسکن ویژه سیل زدگان توسط سپاه در مازندران

بازسازی و بهسازی 332 واحد مسکونی سیلزده توسط بنیاد مسکن

کمک میلیاردی دستگاه‌های زیر مجموعه وزارت تعاون به سیل‌زدگان مازندران

سیل اخیر 300 میلیارد ریال به شبکه برق مازندران خسارت زد

تملک اراضی، روند اجرای طرح آبرسانی به نوشهروچالوس را کند کرد

سیل به بزرگترین شرکت کشاورزی کشور 150 میلیارد ریال خسارت زد

کشاورزان سیلزده برای تکمیل پرونده به خدمات کشاورزی مراجعه کنند

زمینه بهبود شرایط کسب و کار و رونق تولیدفراهم شود

دامهای مناطق سیل زده مازندران رایگان درمان می شوند

تولید 1.8 میلیون اصله نهال شمشاد در شمال کشور

خسارت سیل به راههای مازندران 5 هزارمیلیارد ریال اعلام شد

خسارت 291 میلیاردی سیل بر تاسیسات آبرسانی روستایی مازندران

ثانیه‌های حیاتی برای نجات کشاورزی مازندران

موج جدید بارشی اواخر امشب وارد مازندران می شود

چشم کشاورزان خسارت دیده مازندران به دست دولت

1300 هکتار از خزانه برنج در جویبار از بین رفت

خسارت سیل 1100 واحد آسیب دیده به بیمه ها اعلام شد