پیام مازند

آخرين مطالب

آیا شوک دیگری برای اقتصاد ایران در راه است؟ اقتصادي

آیا شوک دیگری برای اقتصاد ایران در راه است؟

  بزرگنمايي:

پیام مازند- مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، پس از انتشار این بیانیه در کنفرانس خبری از وعده و وعیدهای عربستان و امارات متحده عربی مبنی بر جبران کمبود نفت ایران در بازار جهانی انرژی سخن گفت و تصریح کرد که تحریمها بیش از  10 میلیارد دلار از عایدی ایران را کم کرده و عرضه کافی در بازار جهانی نفت وجود دارد و آمریکا قصد دارد فروش نفت ایران را به صفر برساند.

این در حالیست که چین و کره جنوبی، در ماه‌های بعد از بازگشت تحریم‌ها ( 13 آبان  97) بزرگترین خریداران نفت ایران بودند و از میان خریداران عمده هم تنها چین است که هم خریدار نفت ایران بوده و هم با سیاست‌های دولت آمریکا درباره تحریم ایران به تندی و آشکارا مخالفت کرده است.

تحریم ها تازگی ندارد اما...

این اولین بار نیست که دولت آمریکا به قصد فلج کردن اقتصاد ایران دست به اقدامات سلطه مآبانه زده و با برهم زدن تعادل بازار جهانی و آشفته کردن آن، کینه دیرینه خود را علیه کشور و ملت ایران بروز می دهد. البته باید گفت دولت کنونی آمریکا حساب خاصی در این زمینه باز کرد و از ابتدای حضور دونالد ترامپ این اهداف تبیین شد. خروج یک طرفه از برجام و تشدید تحریم ها علیه ایران تیرهایی بود که به قصد از پای انداختن ایران از سوی آمریکا پرتاب شد اما به هدف ننشست. هر چند میزان فروش نفت ایران در سالهای متمادی کاهش پیدا کرد اما آنچه اقتصاددانان بر آن هم نظرند این است که ایران راه های دور زدن تحریم ها را به خوبی اجرا کرده و فروش میانگین 1.7 میلیون بشکه در روز گواه این مدعاست.

مخاطرات بازار جهانی نفت بدون ایران

در این شرایط اغلب کارشناسان حوزه اقتصاد معتقدند بازار جهانی انرژی بدون حضور ایران میسر نبوده و امکان بالا رفتن بیش از حد قیمت نفت امری محتمل است. شاهد این مدعا نیز افزایش قیمت نفت در بازار جهانی امروز بود که بیشترین مقدار خود را در سال جاری میلادی با 3 درصد افزایش تجربه کرد. علاوه بر این گزینه، عدم توان فنی بیش از اندازه از سوی عربستان و امارات علیرغم ادعای افزایش میزان تولید، آداپته شدن پالایشگاه های نفتی کشورهایی نظیر ژاپن و چین با نفت خام صادراتی ایران و نیز آشفته شدن معادلات بازار بر اثر تنش ممکن آینده نفتی جهان را با بحران مواجه خواهد کرد.

موضع گیری ایران، ترکیه و چین

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران گفته است "با توجه به غیرقانونی بودن اصل تحریم‌های مورد نظر، ایران اصولا ارزش و اعتباری برای معافیت های اعطایی بر تحریم ها قائل نبوده و نیست".

وی یادآور می شود: "با توجه به تاثیرات منفی عملی این تحریم‌ها و احتمال افزایش این اثرات منفی با عدم تمدید معافیت‌ها، وزارت امور خارجه امروز به صورت مستمر با تمامی نهادهای ذیربط داخلی در تماس بوده و نیز رایزنی‌های فشرده‌ای با بسیاری از شرکای خارجی اعم از اروپایی، بین‌المللی و همسایگان صورت داده است."

اما انتقاد سایر کشورها نیز حاکی از آن دارد که برداشتن معافیت خریداران نفتی ایران نه تنها به نفع هیچ کشوری نبوده بلکه تنش در منطقه را افزایش خواهد داد. ترکیه یکی از خریداران نفت ایران است که در یک سال گذشته از تحریم‌های آمریکا معاف شده بود.

مولود چاووش‌اوغلو، وزیر خارجه ترکیه تصمیم ایالات متحده آمریکا درباره عدم تمدید معافیت خریداران نفت ایران را مورد انتقاد قرار داده و گفته است: "اقدامات آمریکا به برقراری ثبات و صلح در منطقه منتهی نمی‌شود."

وزیر خارجه ترکیه با بیان اینکه ترکیه تحریم‌های یک جانبه امریکا را نخواهد پذیرفت، خاطرنشان می کند: "اجازه نمی‌دهیم دیگران درباره نوع رابطه ما با همسایگانمان اعمال نظر کنند."

چین نیز در این باره می‌گوید" با تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه ایران مخالف است."

 چین جز هشت کشوری است که تا  12 اردیبهشت‌ماه از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران معاف هستند.

گِنگ شوآنگ سخنگوی وزارت خارجه چین دوشنبه در پکن به خبرهای مبنی بر توقف معافیت‌های واردات نفت از ایران واکنش نشان داد و با ابراز مخالفت از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی تصریح کرد که همکاری‌های دوجانبه کشورش با ایران منطبق بر قانون است.

حال اقتصاد ایران خوب نیست، آیا بدتر می شود؟

دیروز فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد در مراسم افتتاحیه دوازدهمین نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور گفت: جهش قیمت برخی کالاها و به ویژه کالاهای اساسی موجب آسیب شد از همین روی پیش بینی می‌کنیم سال  98 سال خوبی نباشد؛ البته صرف برآوردها و پیش‌بینی‌ها نمی‌تواند برای ما نگرانی ایجاد کند.

حال علیرغم جزئیات مطرح شده در گزارش و فارغ از شرایط اقتصادی امروز و آینده کشور، اگر آنچه مدنظر آمریکاست محقق شود چه پیامدهایی در انتظار ایران خواهد بود؟ یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است: در صورت بروز این اتفاق فروش نفت ایران رکود شدیدی را تجربه کرده و جبران خسارت ناشی از کاهش فروش نفت، کشور را دچار چالش های متعددی خواهد کرد.

قاسم نوروزی در گفت و گو با ایسنا مازندران، دو راه حل برای جبران کاهش فروش نفت معرفی و پیشنهاد کرده و گفت: با خارج شدن خریداران فعلی نفتی، یا ایران باید به دنبال شرکای جدید باشد و یا اینکه سهم دیگر شرکایی که با آنها ارتباط دارد را افزایش دهد که مورد دوم در آن شرایط بعید به نظر می رسد.

پیامدها و عواقب اجرای طرح

نوروزی با فاجعه بار توصیف کردن اتفاق ممکن، تاثیر مستقیم و منفی پائین آمدن درآمد نفتی کشور را متوجه بودجه کشور دانست و تصریح کرد: چالش دار شدن بودجه کشور به این معناست که تمام برنامه های عمرانی، توسعه ای، زیرساختی و تولیدی دچار چالش شده و کاهش پیدا خواهد کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد قائمشهر پیامدها و عواقب ناشی از کاهش درآمد نفتی کشور را اینگونه برشمرد: کاهش ذخایر ارزی، کاهش ارزش پول ملی، افزایش قیمت ارز در بازار، اعمال تورم وارداتی روی کالاها و خدمات، افزایش تورم داخلی، کاهش سرمایه گذاری خارجی و رکود در جذب سرمایه خارجی، رکود تولید در کشور و عدم اطمینان نسبت به اقتصاد و شرایط کشور ار سوی مردم تبعات منفی حاصل از این اتفاق خواهد بود.

آیا راهکاری وجود دارد؟

نوروزی با تصریح اینکه دولت باید پیشتر از این جایگزین هایی برای نفت پیدا می کرد و پیش بینی چنین روزی در تدابیر و تمهیدات لحاظ می شد، خاطرنشان کرد: اغلب راهکارهای جایگزین موجود نظیر سرمایه گذاری در بخش های صنعت، کشاورزی و خدمات طرح های بلندمدت بوده و بهترین گزینه برای پاسخگویی در کوتاه مدت سرمایه گذاری در بخش گردشگری است.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در مباحث جهانی اقتصاد، فارغ از صنایع الکترونیکی، صنعت گردشگری پس از نفت و خودرو در رتبه سوم قرار دارد،تاکید کرد: علیرغم اینکه زمان برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در این بخش از دست رفته اما با توجه به پتانسیل های ایران در گردشگری و قرارگیری در ردیف 15 کشور اول دارای ظرفیت این حوزه در دنیا و همچنین شرایط کنونی اقتصادی کشور، بهترین راهکار برای خروج از شرایط تشدید تحریم ها، سرمایه گذاری در این بخش خواهد بود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشکل رانش در مناطق کوهستانی نکا در دست پیگیری است

حال ناخوش بزرگ ترین کارخانه کاغذ تحریر کشور

مازندران تا 6 درجه خنک می شود

قیمت شیرین جو برای کشاورزان مازندران همزمان با آغاز برداشت

افزایش ضریب فزاینده پولی عمده چالش بانک مرکزی

5870 تن کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شد

قوانین دست و پا گیر؛ مرگ مشاغل کوچک را رقم می زند

نماینده مجلس: خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی دشمن است

رونق تولید،درانتظار دود سفید ازاتاق گفت وگو دولت وبخش خصوصی درمازندران

فقط 7000 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شده است

کمک 85 درصدی دولت به کشت گیاهان دارویی درمازندران

افت پرواز قیمت مرغ در مازندران زیر خط ستاد تنظیم بازار

تاملی در بی رغبتی کشاورزان به مبارزه بیولوژیکی کرم ساقه خوار برنج

موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد

ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت ها می شود

سرد شدن تب داد و ستد سهام در بورس مازندران

قیمت برنج فریدونکنار سر به فلک کشید/ ردپای فروشندگان در افزایش بی رویه قیمت برنج

کاهش قیمت این روزهای مرغ آرامش قبل از طوفان!

کم آبی کشاورزی در جویبار نداریم/ نشای 70 درصد شالیزارها

سیل به 2 هزار کیلومتر از راههای مازندران خسارت زد

60 کیلومتر از نهرهای شهرستان جویبار لایروبی شد

کاهش قیمت این روزهای مرغ آرامش قبل از طوفان!

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت ها می شود

کارت زرد جهاد کشاورزی به 6 فروشگاه سموم محصولات در آمل

نرخ 70 تا 100 هزار تومانی هر تُن شن و ماسه/ شهرک معدنی نیاز است

15 میلیارد ریال کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شد

قراردادهای راکد در شهرکهای صنعتی مازندران فسخ می شود

قیمت برنج فریدونکنار سر به فلک کشید/ ردپای فروشندگان در افزایش بی رویه قیمت برنج

بهبود فضای تولید در مازندران نیازمند برنامه ریزی است

مصوبات شورای گفتگو مطابق رونق تولید باشد

فرار مالیاتی قابل کتمان نیست/ تهیه برنامه عملیاتی بهبود کسب و کار

10 هزار فقره سند کاداستر برای اراضی روستایی مازندران صادر شد

7900 تن شکر یارانه ای به مازندران اختصاص داده شد

411 میلیارد تومان به کشاورزان خسارت‌دیده پرداخت شد

116 تن دانه روغنی کلزا در مازندران خریداری شد

حدود 300 تن شکر در بازار مازندران توزیع می شود

برای افزایش درآمد مالیاتی، افراد بدحساب شناسایی می شوند

ایمن سازی جاده نیروی هوایی بابلسر هفته آینده آغاز می شود

خریدهای هیجانی بازخورد ساختار نامناسب اقتصادی

شرکت های دانش بینان مازندران 300 محصول تولید می کنند

حدود 800 میلیارد تومان وام اشتغالزایی در مازندران پرداخت شد

مازندران میزبان اجلاس ملی نظام مهندسی معدن کشور شد

مازندران میزبان روسای اتاق بازرگانی و سفرای حاشیه خزر شد

چشم مشتریان جهانی به محصولات شرکت های دانش بنیان مازندران

صادرات مازندران در حوزه ماهیان خاویاری به صفر رسیده است/"شکر سرخ" ظرفیتی برای اشتغالزایی در مازندران

مازندران میزبان روسای اتاق بازرگانی و سفرای حاشیه خزر شد

مشکل اشتغال با پول دادن حل نمی شود

مازندران میزبان همایش توانمندی های اقتصادی حوزه خزر می شود

13 درصد از برق تولیدی مازندران به هدر می رود