پیام مازند

آخرين مطالب

تنها 70 معدن از 117 معدن فعال مازندران مسئول فنی دارد! اقتصادي

تنها 70 معدن از 117 معدن فعال مازندران مسئول فنی دارد!

  بزرگنمايي:

پیام مازند- هادی حمیدیان  با بیان اینکه قانون ایجاد نظام مهندسی در سال 80  توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، اظهار کرد: نظام مهندسی معدن رسما از سال 81 فعالیتش را آغاز کرد و تاکنون شش دوره هیئت مدیره در این نهاد روی کار آمده اند.

وی هدف نظام مهندسی را ارائه خدمات و ایمنی بخش به معادن معرفی کرد و گفت: تمامی فعالیت های معدنی باید براساس خدمات مهندسی صورت گیرد چون عدم ایمنی در معادن موجب روز حوادث دلخراش و غیر قابل جبرانی می شود که گاهی اوقات مانند اتفاق معدن یورت دامنه کشوری به خود می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه ذخایر معدنی تجدید ناپذیر، انفال و جزیی از بیت المال محسوب می‌شوند، یادآور شد: معدن دارانی که پروانه بهره برداری معدنی دارند در واقع مالک معدن نیستند بلکه این محدوده را از دولت اجاره کرده اند.

حمیدیان در ادامه تاکید کرد: معدن یکی از مشاغل کاملا تخصصی است که فرآیند کشف تا استخراج باید بر اساس دستورالعمل های فنی و مهندسی صورت گیرد از این رو نظام مهندسی معدن از طریق کارشناسان فنی که در معادن دارد بر نحوه فعالیت مهندسی معادن نظارت دارد.

* ضرورت واگذاری نظارت و بازرسی معادن به نظام مهندسی معدن

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران با اشاره به اینکه وظیفه نظام مهندسی معدن نظارت بر عملکرد فعالیت مهندسی معادن از طریق کارشناسان فنی عضو سازمان است، اظهار کرد: نظارت و بازرسی از معادن به طور کامل به نظام مهندسی معدن واگذار نشده است، تنها ابزار نظام مهندسی معدن کارشناسان فنی هستند که در معادن بر نحوه عملکرد مهندسی معدن نظارت دارند. 

وی با اشاره به ماده دو و چهار قانون معادن قانون که نظارت و بازرسی از واحدهای معدنی را به وزارت صنعت و معدن واگذار کرده است، گفت: در ماده 34 ذکر شد که وزارت صنعت و معدن می‌توانند با عقد قراردادهایی فعالیت‌های نظارتی و بازرسی خود را به نظام مهندسی‌ها ارجاع دهند.

وی با بیان اینکه در چند سالی که نظارت و بازرسی از معادن به نظام مهندسی واگذار شد حوادث کمتری رخ داد، تصریح کرد: طی دوره‌ای نظارت بر معادن به شرکت‌های مشاور واگذار شده بود که عملکرد مناسبی مهندسی معادن نداشتند و موجب بروز حوادث متعددی در معادن شده بودند.

وی با تاکید بر اینکه مسئولان سازمان صنعت و معدن باید از توانایی نظام مهندسی معدن استفاده بیشتری ببرند، اظهار کرد: هزار و 500 نفر از فارغ التحصیلات مقاطع مختلف دانشگاهی رشته های اکتشاف، استخراج، مکانیک سنگ، زمین شناسی با گرایش های مختلف، متالوژها و نقشه بردارها  عضو نظام مهندسی معدن مازندران هستند که تاکنون به حدود 400 نفر با درجه بندی یک تا سه پروانه اشتغال اعطا شده است.

حمیدیان در ادامه با بیان اینکه معادن بسته به بخشنامه وزارت صنعت و معدن و براساس ذخایر و استخراج سالانه به چهار درجه تقسیم می شوند، اظهار کرد: درجه کارشناسان فنی که در فرآیند اکتشاف تا بهره برداری معادن مشغول به فعالیت هستند باید بالاتر از درجه معدن محل ماموریت آن ها باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با بیان اینکه تعداد اعضای نظام مهندسی معدن در مازندران نسبت خوبی دارد به طوری که به عنوان نظام درجه دو کشور شناخته می شود، تصریح کرد: نظام مهندسی مازندران دارای بیشترین عضو با مدرک دکتری و کارشناسی ارشد بوده و از نظر جایگاه پروانه اشتغال جز استان‌هایی قدیمی است چون معادن زغال سنگ مازندران جز اولین معادن زغال سنگ کشور محسوب می شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران با بیان اینکه قانون تکلیف کرده که حقوق مسئول فنی معدن توسط بهره بردار پرداخت شود، اظهار کرد: این اقدام به نفع نظارت درست بر معادن نیست، وقتی حقوق کارشناس فنی که باید بر فعالیت معدن نظارت داشته باشد برعهده بهره بردار است یقینا کارشناس فنی را بر اعمال دستورالعمل ها سردرگم می کند و باعث نارضایتی آن ها شده است.

حمیدیان درباره مشکلات مسئولان فنی معادن گفت: در شرح وظایف نظام مهندسی معدن عنوان شده که تمامی اموری که در یک معدن انجام می‌شود طبق شرح وظایف مسئول فنی است و باید پاسخگو باشد اما باید دستمزدش را از بهره بردار دریافت کند.

وی در ادامه گفت: اگر مسئول فنی متوجه مشکلی در فعالیت مهندسی معدن شود به دلیل اینکه حقوقش را از بهره بردار می گیرد ناچار است در گزارش به نظام مهندسی ملاحظه کاری کند جالب اینجا است که معادن علاقه ای به کارشناس فنی ندارند و دنبال بهانه هستند تا عذر کارشناس فنی را بخواهند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران در زمینه معضلات مسئولان فنی، گفت: نظام مهندسی کشور دستورالعملی مبنی بر آنکه «بهره بردار دستمزد کارشناس فنی را به نظام مهندسی معدن پرداخت کرده و هنگامی که کارشناس گزارش خود را اعلام کرد حقوقش را از نظام مهندسی دریافت کند» مطرح کردند که وزارت صنعت و معدن مانع اجرای این طرح شد چون بهره برداران برای تعلیق این طرح به وزارت خانه فشار وارد کردند، در عین حال به دنبال پرداخت حقوق مسئولان فنی از نظام مهندسی معدن هستیم تا آنان در کیفیت کارشان موثر باشد.

فارغ التحصیلان معدن نیازمند توجه معدن داران

حمیدیان با اشاره به اینکه نظام مهندسی معدن هزار و 500 عضو دارد در حالی که 248 معدن در مازندران فعال است، اظهار کرد: با توجه به تعداد تحصیل کنندگان معدن و نیز تعداد معادن اگر هر معدنی پنج مهندس معدن را جذب کند کل مهندسان معادن مشغول به کار می شوند اما معدنداران نسبت به جذب نیروی متخصص بی توجه هستند.

وی با بیان اینکه اگر بخشی از فعالیت‌های معادن را به فارغ التحصیلان رشته های مربوط به معدن ارائه شود برای 300 نفر اشتغال زایی خواهد شد، تاکید کرد: بسیاری از این معادن می‌توانند در بخش فنی از فارغ التحصیلان رشته های مربوط به معدن استفاده کنند.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن استان مازندران با اشاره به اینکه بهره برداران معادن شن و ماسه، مسئولان فنی را از روی ناچاری نگه داشته اند و به مسائل فنی و ایمنی توجهی ندارند و مسئول فنی را مزاحم می دانند، اظهار کرد: از 117 معدن فعال استان 70 معدن مسئول فنی دارند. عدم جذب مهندسان معدن موجب شده تا رشته مهندسی معدن نیز از دور خارج شود به طوریکه دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی به مدت 4 سال است که در رشته معدن پذیرش دانشجو نداشته اند و با ادامه این روند یقینا در زمینه اشتغال فارغ التحصیلان معدن در آینده دچار مشکل خواهیم شد.

حمیدیان با بیان اینکه تعداد معادن تولید کننده شن و ماسه استاندارد در مازندران بسیار اندک است و این معادن هم به دلیل عدم نظارت پیوسته در بیشتر مواقع، تولیدات غیراستاندارد دارند، اظهار کرد: باید در ارتباط با استانداردسازی مصالح ساختمانی در سطح معاونت عمرانی استانداری جلساتی برگزار شود تا وظیفه هر بخشی مشخص شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن مازندران استانداردسازی مصالح ساختمانی به خصوص شن و ماسه را یکی از مهم ترین مشکلات ساخت و ساز استان دانست و تاکید کرد: طی سال های گذشته پیگیری های فراوانی انجام شد تا استاندارد سازی مواد معدنی در مصالح ساختمانی به طور واقعی و تخصصی انجام شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مشکل رانش در مناطق کوهستانی نکا در دست پیگیری است

حال ناخوش بزرگ ترین کارخانه کاغذ تحریر کشور

مازندران تا 6 درجه خنک می شود

قیمت شیرین جو برای کشاورزان مازندران همزمان با آغاز برداشت

افزایش ضریب فزاینده پولی عمده چالش بانک مرکزی

5870 تن کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شد

قوانین دست و پا گیر؛ مرگ مشاغل کوچک را رقم می زند

نماینده مجلس: خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی دشمن است

رونق تولید،درانتظار دود سفید ازاتاق گفت وگو دولت وبخش خصوصی درمازندران

فقط 7000 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شده است

کمک 85 درصدی دولت به کشت گیاهان دارویی درمازندران

افت پرواز قیمت مرغ در مازندران زیر خط ستاد تنظیم بازار

تاملی در بی رغبتی کشاورزان به مبارزه بیولوژیکی کرم ساقه خوار برنج

موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد

ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت ها می شود

سرد شدن تب داد و ستد سهام در بورس مازندران

قیمت برنج فریدونکنار سر به فلک کشید/ ردپای فروشندگان در افزایش بی رویه قیمت برنج

کاهش قیمت این روزهای مرغ آرامش قبل از طوفان!

کم آبی کشاورزی در جویبار نداریم/ نشای 70 درصد شالیزارها

سیل به 2 هزار کیلومتر از راههای مازندران خسارت زد

60 کیلومتر از نهرهای شهرستان جویبار لایروبی شد

کاهش قیمت این روزهای مرغ آرامش قبل از طوفان!

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت ها می شود

کارت زرد جهاد کشاورزی به 6 فروشگاه سموم محصولات در آمل

نرخ 70 تا 100 هزار تومانی هر تُن شن و ماسه/ شهرک معدنی نیاز است

15 میلیارد ریال کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شد

قراردادهای راکد در شهرکهای صنعتی مازندران فسخ می شود

قیمت برنج فریدونکنار سر به فلک کشید/ ردپای فروشندگان در افزایش بی رویه قیمت برنج

بهبود فضای تولید در مازندران نیازمند برنامه ریزی است

مصوبات شورای گفتگو مطابق رونق تولید باشد

فرار مالیاتی قابل کتمان نیست/ تهیه برنامه عملیاتی بهبود کسب و کار

10 هزار فقره سند کاداستر برای اراضی روستایی مازندران صادر شد

7900 تن شکر یارانه ای به مازندران اختصاص داده شد

411 میلیارد تومان به کشاورزان خسارت‌دیده پرداخت شد

116 تن دانه روغنی کلزا در مازندران خریداری شد

حدود 300 تن شکر در بازار مازندران توزیع می شود

برای افزایش درآمد مالیاتی، افراد بدحساب شناسایی می شوند

ایمن سازی جاده نیروی هوایی بابلسر هفته آینده آغاز می شود

خریدهای هیجانی بازخورد ساختار نامناسب اقتصادی

شرکت های دانش بینان مازندران 300 محصول تولید می کنند

حدود 800 میلیارد تومان وام اشتغالزایی در مازندران پرداخت شد

مازندران میزبان اجلاس ملی نظام مهندسی معدن کشور شد

مازندران میزبان روسای اتاق بازرگانی و سفرای حاشیه خزر شد

چشم مشتریان جهانی به محصولات شرکت های دانش بنیان مازندران

صادرات مازندران در حوزه ماهیان خاویاری به صفر رسیده است/"شکر سرخ" ظرفیتی برای اشتغالزایی در مازندران

مازندران میزبان روسای اتاق بازرگانی و سفرای حاشیه خزر شد

مشکل اشتغال با پول دادن حل نمی شود

مازندران میزبان همایش توانمندی های اقتصادی حوزه خزر می شود

13 درصد از برق تولیدی مازندران به هدر می رود