پیام مازند

آخرين مطالب

سایه وارش روی فرهنگ و هنر مازندران فرهنگي

سایه وارش روی فرهنگ و هنر مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - ششمین هفته سال و در روزهایی که جوِ کتابخوانی به خاطر آغاز به کار نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بر کشور حاکم است، در مازندرانِ محصور شده با عطر بهار نارنج، همزمان با برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، چندین رویداد فرهنگی و هنری دیگر نیز برپا می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، هفته پیش رو یکی از پرترافیک ترین هفته های مازندران در زمینه فعالیت های هنری است که بیشترین سهم این فعالیت ها نیز به برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش اختصاص دارد.
جشنواره فیلم وارش که قرار است از دوشنبه نهم اردیبهشت در شهرهای بابل، رامسر و ساری به دبیری مهدی قربان پور آغاز به کار کند، عصر امروز با گشایش پنج نمایشگاه هنرهای تجسمی در فضاهای هنری این شهر به پیشواز روزهای اصلی می رود.
** زیر چتر وارش
عصر امروز پنج نمایشگاه در شهر بابل گشایش می یابد که همگی از بخش های جنبی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به شمار می آیند. ' حجم، رنگ، طبیعت ' یکی از این نمایشگاه هاست که در آن آثاری از رحیم مولاییان، مهشید هاشمی و سیاوش امیری در گالری ضحی به نشانی خیابان مدرس، مدرس 16به نمایش در می آید.
نگارخانه "روحا" نیز در بابل از عصر امروز محل برپایی نمایشگاهی از طراحی ها و نقاشی های دهه 90 مجید کامرانی خواهد شد. این نگارخانه در کمربندی غربی، توحید 4/1 ، بعد از دبستان مه چهرگان، ستاره 2، استقلال 5 واقع شده است.
در گالری " هنر " بابل هم از عصر امروز نمایشگاه ' در صحنه اردیبهشت ' با نقاشی هایی از ' رضا مهدی نیا ' برپا می شود. موضوع نقاشی های این نمایشگاه فرهنگ عامه است که در راستای محوریت و موضوع جشنواره فیلم وارش قرار دارد.
گالری هنر بابل در خیابان دکتر شریعتی، انتهای معلم 4 واقع شده است. پنجشنبه 12 اردیبهشت نیز در این گالری کارگاه چاپ دستی برگزار می شود.
' این خانه های مادری ' نیز عنوان نمایشگاه دیگری است که به مناسبت برپایی نهمین جشنواره فیلم وارش از عصر امروز در بابل برپا می شود. در این نمایشگاه که موزه " گنجینه " بابل محل برپایی آن است، عکس های فرشاد فداییان از بناهای قدیمی بابل در معرض دید علاقه مندان معماری و عکاسی قرار می گیرد و عواید فروش تابلوها نیز به انجمن یاری به کودکلان مبتلا به سرطان بابل اختصاص می یابد.
گالری " پریژا " نیز عصر امروز نمایشگاه مروری بر سه دهه آثار عکس و فیلم بهزاد فیروزی را برپا می کند. ساعت 18 روز یکشنبه 8 اردیبهشت نشست نقد و بررسی آثار عرضه شده در گالری پریژا با حضور مصطفی مکبری و حسین علیشرفی برگزار خواهد شد. گالری پریژا در خیابان مدرس، میدان باغ فردوس، کوچه شهید کاکا یک واقع شده است.
هر پنج نمایشگاه عصر امروز گشایش می یابند و تا پنجشنبه 12 اردیبهشت برپا خواهند بود. به جز نمایشگاه ' این خانه های مادری ' که در موزه گنجینه برگزار می شود و بازدید از آن هر روز از ساعت 10 صبح آغاز می شود، چهار نمایشگاه دیگر هر روز از ساعت 17 تا 20 پذیرای علاقه مندان هستند.
** جشن بهار نارنج
همزمان با نزدیک شدن به نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، نهمین جشنواره ملی بهار نارنج نیز از دوم اردیبهشت در بوستان نوشیروانی بابل آغاز به کار کرد. این جشنواره فرهنگی تا یکشنبه هشتم اردیبهشت هر شب از ساعت 20 تا 22 با حضور اقشار مختلف مردم و برای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری برگزار می شود.
** راز پینوکیو
گروه تئاتر " شاپرک " نکا به سرپرستی تیمور نوربخش از دوم اردیبهشت نمایش شاد ' راز پینوکیو ' را در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا روی صحنه برد. این نمایش به نویسندگی علیرضا سعیدی کیاسری و با کارگردانی پیام میرتبریزیان تولید شد. حسین باغبان طراح صحنه، گریم و لباس نمایش است و سعید سنبلیان نیز آهنگسازی آن را به عهده دارد. اشعار نمایش توسط سهیل قاسمی و نویسنده نمایشنامه سروده شده است. عادل بابایی، فاطمه مرادی، احمد خدادی، کمیل سروری، پیام میرتبریزیان، ایمان عبادی نسب، زینب احمدی، نادیا رضایی و تیمور نوربخش هنرپیشگان این نمایش هستند.
راز پینوکیو تا چهارشنبه 11 اردیبهشت هر روز از ساعت 19 در نکا روی صحنه می رود.
** موبایل لعنتی
گروه تئاتر " سونر " آمل از فردا ، شنبه هفتم اردیبهشت ، اجرای نمایش ' موبایل لعنتی ' را آغاز می کند. این نمایش کمدی به کارگردانی محسن اردشیر تولید شده و قرار است از فردا هر روز از ساعت 19 در پلاتوی مؤسسه ' خانه پدری هنرمندان ' آمل واقع در طبقه فوقانی سینما بهمن اجرا شود.
علی آهنگری، میلاد میرقربانی، امیرمحمد بهزادی، افشین نبی پور و علی نعمتی هنرپیشگان این نمایش هستند.
** ری را
گروه موسیقی محلی ' ری را ' امشب در دو نوبت قطعاتی از موسیقی مازندرانی را در ساری اجرا می کند. این کنسرت با خوانندگی محمود شریفی برگزار می شود و قرار است سانس نخست آن از ساعت 19 و سانس دوم از ساعت 21 در سالن آمفی تئاتر زنده یاد سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران روی صحنه برود.
** فاخته
گالری " ایسو " در آمل از عصر امروز نمایشگاهی با عنوان ' فاخته ' از نقاشی های سمیه مختاری برگزار می کند. این نمایشگاه تا 17 اردیبهشت هر روز از ساعت 16 تا 20 در خیابان شهید بهشتی، ابتدای اندیشه 9 میزبان علقاه مندان به هنر نقاشی خواهد بود.
** زمینی دیگر
عصر دیروز یک نمایشگاه نقاشی با نام ' زمینی دیگر ' در گالری " سی سی " قائمشهر گشایش یافت. در این نمایشگاه آثاری از عطا اسماعیلی به نمایش در آمده است و تا شنبه هفتم اردیبهشت در معرض دید علاقه مندان به هنر نقاشی قرار خواهد داشت. ساعت بازدید از این نمایشگاه 16 تا 20 است. گالری سی سی قائمشهر در خیابان ساری، حریم راه آهن، آزادی 99، پلاک 4 قرار دارد.
** اسم
نمایش ' اسم ' که از 27 فروردین در تماشاخانه ابوالحسنی بابل روی صحنه رفت، همچنان در بابل اجرا می شود و قرار است تا 27 اردیبهشت اجرای آن ادامه داشته باشد. این نمایش نوشته ' ماتیو دلاپورت ' و ' الکساندر پتولپر ' است و به کارگردانی مهدی روشن ضمیر طبری در بابل روی صحنه رفته است. آرمان سلطان زاده، محمد نجاریان، مرانه امروانی، سارا مجیدی، محمد تسلیمی و عاطفه موسوی هنرپیشگان این نمایش هستند. حامد پرند نیز طراحی ضبط و ترکیب موسیقی را انجام داده است.
اجرای این نمایش تا 16 اردیبهشت و پیش از آغاز ماه رمضان هر روز از ساعت 18 و 45 دقیقه آغاز می شود و از 17 تا 27 اردیبهشت پس از افطار و از ساعت 21 و 30 دقیقه روی صحنه خواهد رفت.
تماشاخانه ابوالحسنی بابل در خیابان مدرس، حد فاصل شهربانی و گنجینه، مدرس 13، طبقه دوم ساختمان حسن پور واقع شده است. بر اساس اعلام متولیان این نمایش ، پیش از حضور در محل اجرای نمایش با توجه به محدودیت فضا، رزرو بلیط ضروری است.
** قصه های آسمان یک روز آفتابی
نمایش ' قصه های آسمان یک روز آفتابی ' از چهارشنبه چهارم اردیبهشت در تماشاخانه تئاتر ' آن ' بابل روی صحنه رفت و تا 13 اردیبهشت هر شب از ساعت 20 اجرای آن ادامه دارد. این نمایش یکی از نمایشنامه های نوشته شده توسط کامبیز میرزایی نویسنده و کارگردان تئاتر اهل بابل است که توسط ' مینو طوسی ' هنرپیشه تئاتر و مدرس تئاتر کودک با بازی تعدادی از هنرجویان خردسال او برای اجرا آماده شده است. برای تماشای این نمایش با توجه به محدودیت ظرفیت تماشاخانه باید از قبل هماهنگی شود.
9927/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گرانی کاغذ و حال ناخوش مطبوعات محلی در مازندران

سهم ادبیات و فرهنگ فقط در همایش ها خلاصه شده است

شب فرهنگی در شهر آرش و دماوند

70 بنای تاریخی در مازندران مرمت می شود

100 اثر تاریخی مازندران ثبت ملی می شود

نشریات محلی مازندران کاغذ دولتی می گیرند

مجموعه تاریخی فرح آباد ثبت جهانی می شود

توزیع سبد مهربانی در مناطق سیل زده سیمرغ

مازندران پیشتاز غفلت از هنرهای سنتی در کشور

دمیدن روح تازه به میراث فرهنگی مازندران در دولت تدبیر و امید

بنای نیمه کاره، مانع ثبت جهانی باغ رامسر شد

موزه روستایی استان های شمالی در رامسر احداث می شود

مازندران صاحب دانشنامه شد

بازگشت مسجد جامع ساری به منظر شهری

محوطه اشکانی وستمین موزه می شود

بازگشت کمپین یار مهربان به مازندران با اتوبوس

رنگ هفته میراث فرهنگی بر برنامه های هنری مازندران

سفر به موزه های مازندران

گشایش رسمی نخستین خانه موزه معرق قرآنی مازندران در کیاسر

خانه کلبادی ساری میزبان 75 اثر هنر سنتی

نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون» در ایزدشهر

نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون» در ایزدشهر

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن ، دائمی یا موقت؟

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

تنکابن بهشت بوم گردی غرب مازندران

بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی

نماینده مجلس:گرایش زیاد تحصیل در تجربی به افزایش بیکاری می انجامد

گرانی هم مانع از تعهدات خیرین مدرسه ساز در مازندران نشد

برگزاری کمپین اهدا و تبادل کتاب به شیوه ای جالب در بابل

موزه معرق قرآنی در کیاسر افتتاح می شود

سنت‌هایی که بوی مهربانی می‌دهد/نوای گوش‌نواز سحری خوانان در محلات

طرح اجتماعی و فرهنگی « افق» در مازندران اجرا می شود

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن ، دائمی یا موقت؟

ماه رمضان بهترین فرصت برای ترویج معارف قرآنی است

استمرار رخدادهای هنری در ماه رمضان

موزه بابل در آستانه تخلیه

تجلیل از خانواده های 182 شهید عملیات دفاع مقدس در مازندران

ماه رمضان بهترین فرصت برای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب است

1800 پروژه محرومیت زدایی در مازندران اجرا می شود

ساخت دبستان خیرساز در روستای یازن رامسر آغاز شد

آمار چاپ نشریات مازندران به نصف رسید

نمایش موزیکال«زخم زبون» به روی صحنه می رود

رشد 50 درصدی ورود گردشگر خارجی با وجود تشدید ایران هراسی

بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از مسجد جامع سوخته ساری

بوم گردی ها در سنگلاخ مشکلات

گشایش موسسه کنفوسیوس در دانشگاه مازندران

فصل جدید گردشگری مازندران؟!

مونسان : باید از ظرفیت گردشگری دریای خزر استفاده شود

جشنواره وارش مرزهای کشور را در نوردید

نشان استاد رشیدی در دستان هنرمند ساروی