پیام مازند

آخرين مطالب

سایه وارش روی فرهنگ و هنر مازندران فرهنگي

سایه وارش روی فرهنگ و هنر مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - ششمین هفته سال و در روزهایی که جوِ کتابخوانی به خاطر آغاز به کار نمایشگاه بین المللی کتاب تهران بر کشور حاکم است، در مازندرانِ محصور شده با عطر بهار نارنج، همزمان با برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، چندین رویداد فرهنگی و هنری دیگر نیز برپا می شود.
به گزارش خبرنگار ایرنا، هفته پیش رو یکی از پرترافیک ترین هفته های مازندران در زمینه فعالیت های هنری است که بیشترین سهم این فعالیت ها نیز به برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش اختصاص دارد.
جشنواره فیلم وارش که قرار است از دوشنبه نهم اردیبهشت در شهرهای بابل، رامسر و ساری به دبیری مهدی قربان پور آغاز به کار کند، عصر امروز با گشایش پنج نمایشگاه هنرهای تجسمی در فضاهای هنری این شهر به پیشواز روزهای اصلی می رود.
** زیر چتر وارش
عصر امروز پنج نمایشگاه در شهر بابل گشایش می یابد که همگی از بخش های جنبی نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش به شمار می آیند. ' حجم، رنگ، طبیعت ' یکی از این نمایشگاه هاست که در آن آثاری از رحیم مولاییان، مهشید هاشمی و سیاوش امیری در گالری ضحی به نشانی خیابان مدرس، مدرس 16به نمایش در می آید.
نگارخانه "روحا" نیز در بابل از عصر امروز محل برپایی نمایشگاهی از طراحی ها و نقاشی های دهه 90 مجید کامرانی خواهد شد. این نگارخانه در کمربندی غربی، توحید 4/1 ، بعد از دبستان مه چهرگان، ستاره 2، استقلال 5 واقع شده است.
در گالری " هنر " بابل هم از عصر امروز نمایشگاه ' در صحنه اردیبهشت ' با نقاشی هایی از ' رضا مهدی نیا ' برپا می شود. موضوع نقاشی های این نمایشگاه فرهنگ عامه است که در راستای محوریت و موضوع جشنواره فیلم وارش قرار دارد.
گالری هنر بابل در خیابان دکتر شریعتی، انتهای معلم 4 واقع شده است. پنجشنبه 12 اردیبهشت نیز در این گالری کارگاه چاپ دستی برگزار می شود.
' این خانه های مادری ' نیز عنوان نمایشگاه دیگری است که به مناسبت برپایی نهمین جشنواره فیلم وارش از عصر امروز در بابل برپا می شود. در این نمایشگاه که موزه " گنجینه " بابل محل برپایی آن است، عکس های فرشاد فداییان از بناهای قدیمی بابل در معرض دید علاقه مندان معماری و عکاسی قرار می گیرد و عواید فروش تابلوها نیز به انجمن یاری به کودکلان مبتلا به سرطان بابل اختصاص می یابد.
گالری " پریژا " نیز عصر امروز نمایشگاه مروری بر سه دهه آثار عکس و فیلم بهزاد فیروزی را برپا می کند. ساعت 18 روز یکشنبه 8 اردیبهشت نشست نقد و بررسی آثار عرضه شده در گالری پریژا با حضور مصطفی مکبری و حسین علیشرفی برگزار خواهد شد. گالری پریژا در خیابان مدرس، میدان باغ فردوس، کوچه شهید کاکا یک واقع شده است.
هر پنج نمایشگاه عصر امروز گشایش می یابند و تا پنجشنبه 12 اردیبهشت برپا خواهند بود. به جز نمایشگاه ' این خانه های مادری ' که در موزه گنجینه برگزار می شود و بازدید از آن هر روز از ساعت 10 صبح آغاز می شود، چهار نمایشگاه دیگر هر روز از ساعت 17 تا 20 پذیرای علاقه مندان هستند.
** جشن بهار نارنج
همزمان با نزدیک شدن به نهمین جشنواره بین المللی فیلم وارش، نهمین جشنواره ملی بهار نارنج نیز از دوم اردیبهشت در بوستان نوشیروانی بابل آغاز به کار کرد. این جشنواره فرهنگی تا یکشنبه هشتم اردیبهشت هر شب از ساعت 20 تا 22 با حضور اقشار مختلف مردم و برای برنامه های مختلف فرهنگی و هنری برگزار می شود.
** راز پینوکیو
گروه تئاتر " شاپرک " نکا به سرپرستی تیمور نوربخش از دوم اردیبهشت نمایش شاد ' راز پینوکیو ' را در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نکا روی صحنه برد. این نمایش به نویسندگی علیرضا سعیدی کیاسری و با کارگردانی پیام میرتبریزیان تولید شد. حسین باغبان طراح صحنه، گریم و لباس نمایش است و سعید سنبلیان نیز آهنگسازی آن را به عهده دارد. اشعار نمایش توسط سهیل قاسمی و نویسنده نمایشنامه سروده شده است. عادل بابایی، فاطمه مرادی، احمد خدادی، کمیل سروری، پیام میرتبریزیان، ایمان عبادی نسب، زینب احمدی، نادیا رضایی و تیمور نوربخش هنرپیشگان این نمایش هستند.
راز پینوکیو تا چهارشنبه 11 اردیبهشت هر روز از ساعت 19 در نکا روی صحنه می رود.
** موبایل لعنتی
گروه تئاتر " سونر " آمل از فردا ، شنبه هفتم اردیبهشت ، اجرای نمایش ' موبایل لعنتی ' را آغاز می کند. این نمایش کمدی به کارگردانی محسن اردشیر تولید شده و قرار است از فردا هر روز از ساعت 19 در پلاتوی مؤسسه ' خانه پدری هنرمندان ' آمل واقع در طبقه فوقانی سینما بهمن اجرا شود.
علی آهنگری، میلاد میرقربانی، امیرمحمد بهزادی، افشین نبی پور و علی نعمتی هنرپیشگان این نمایش هستند.
** ری را
گروه موسیقی محلی ' ری را ' امشب در دو نوبت قطعاتی از موسیقی مازندرانی را در ساری اجرا می کند. این کنسرت با خوانندگی محمود شریفی برگزار می شود و قرار است سانس نخست آن از ساعت 19 و سانس دوم از ساعت 21 در سالن آمفی تئاتر زنده یاد سلمان هراتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران روی صحنه برود.
** فاخته
گالری " ایسو " در آمل از عصر امروز نمایشگاهی با عنوان ' فاخته ' از نقاشی های سمیه مختاری برگزار می کند. این نمایشگاه تا 17 اردیبهشت هر روز از ساعت 16 تا 20 در خیابان شهید بهشتی، ابتدای اندیشه 9 میزبان علقاه مندان به هنر نقاشی خواهد بود.
** زمینی دیگر
عصر دیروز یک نمایشگاه نقاشی با نام ' زمینی دیگر ' در گالری " سی سی " قائمشهر گشایش یافت. در این نمایشگاه آثاری از عطا اسماعیلی به نمایش در آمده است و تا شنبه هفتم اردیبهشت در معرض دید علاقه مندان به هنر نقاشی قرار خواهد داشت. ساعت بازدید از این نمایشگاه 16 تا 20 است. گالری سی سی قائمشهر در خیابان ساری، حریم راه آهن، آزادی 99، پلاک 4 قرار دارد.
** اسم
نمایش ' اسم ' که از 27 فروردین در تماشاخانه ابوالحسنی بابل روی صحنه رفت، همچنان در بابل اجرا می شود و قرار است تا 27 اردیبهشت اجرای آن ادامه داشته باشد. این نمایش نوشته ' ماتیو دلاپورت ' و ' الکساندر پتولپر ' است و به کارگردانی مهدی روشن ضمیر طبری در بابل روی صحنه رفته است. آرمان سلطان زاده، محمد نجاریان، مرانه امروانی، سارا مجیدی، محمد تسلیمی و عاطفه موسوی هنرپیشگان این نمایش هستند. حامد پرند نیز طراحی ضبط و ترکیب موسیقی را انجام داده است.
اجرای این نمایش تا 16 اردیبهشت و پیش از آغاز ماه رمضان هر روز از ساعت 18 و 45 دقیقه آغاز می شود و از 17 تا 27 اردیبهشت پس از افطار و از ساعت 21 و 30 دقیقه روی صحنه خواهد رفت.
تماشاخانه ابوالحسنی بابل در خیابان مدرس، حد فاصل شهربانی و گنجینه، مدرس 13، طبقه دوم ساختمان حسن پور واقع شده است. بر اساس اعلام متولیان این نمایش ، پیش از حضور در محل اجرای نمایش با توجه به محدودیت فضا، رزرو بلیط ضروری است.
** قصه های آسمان یک روز آفتابی
نمایش ' قصه های آسمان یک روز آفتابی ' از چهارشنبه چهارم اردیبهشت در تماشاخانه تئاتر ' آن ' بابل روی صحنه رفت و تا 13 اردیبهشت هر شب از ساعت 20 اجرای آن ادامه دارد. این نمایش یکی از نمایشنامه های نوشته شده توسط کامبیز میرزایی نویسنده و کارگردان تئاتر اهل بابل است که توسط ' مینو طوسی ' هنرپیشه تئاتر و مدرس تئاتر کودک با بازی تعدادی از هنرجویان خردسال او برای اجرا آماده شده است. برای تماشای این نمایش با توجه به محدودیت ظرفیت تماشاخانه باید از قبل هماهنگی شود.
9927/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مازندران؛ برگ برنده ایران در جام جهانی 2022/ 80 نوع گرایش گردشگری در مازندران و تقریبا هیچ!

پیشنهاد مکرون به ایران درباره کاهش تحریم‌ ها

برگزاری همزمان برنامه‌های هفته دولت در شهرستان‌های مازندران

صنایع دستی از زیرساخت های گردشگری است

وضعیت گردشگری روستایی در مازندران مناسب نیست

دانمارک آب پاکی را روی دست ترامپ ریخت

اجتماع بزرگ علویان و سادات در آمل برگزار شد

جشن عید غدیر در امامزاده مازندران برپا می شود

آزادسازی بنای صفی‌آباد بهشهر چشم انتظار فنس‌کشی

مشکل فرهنگی کشور ناشی از نبود سیاست گذاری منسجم در جامعه است

اکران همزمان فیلم های جشنواره بین المللی کودکان در ساری

اکران همزمان فیلم های جشنواره بین المللی کودکان در ساری

ادعای جدید ترامپ : ایران می خواهد با ما توافق کند

پویش ملی « خانواده» در مازندران اجرا می شود

ادعای جدید ترامپ : آمریکا نیازی به نفت و گاز خاورمیانه ندارد

جشنواره داستان کوتاه «یوسف» در مازندران برگزار می شود

بازی های بومی و محلی فرهنگی به تاریخ سپرده

چراغ هشتمین اجلاس بین المللی دهه غدیر در مازندران روشن شد

ادعای یک فرمانده آبراهام لینکلن : به‌ دنبال جنگ نیستیم

حکومت ولایی نظام اسلامی مهمترین نعمت الهی است

فضای احترام حاکم بر حج تمتع امسال

370 مسجد میزبان برپایی دعای عرفه در مازندران است

پرورش دانش آموزان نباید اسیر جلسه‌زدگی مدیران شود

نمایش صحنه ای «دایره‌زنگی» در آمل به روی صحنه می رود

طرح ملی « هوای تازه» در مازندران آغاز شد

ششمین جشنواره انجیر در گلوگاه برپا می شود

هشتمین اجلاس بین المللی دکترین جهانی غدیر برگزار می شود

« غدیر » سنت و چراغ راه هدایت است

برگزاری هشتمین اجلاس بین المللی دکترین جهانی غدیر در مازندران

ضرورت هم افزایی دستگاه‌ها برای توسعه فرهنگ و هنر مازندران

نمایش آیین های کهن باستانی درنمایشگاه نقاشی نوجوانان آملی

نمایشگاه گروهی عکس « کیوسک» در مازندران برپا می شود

وجود 1700 واحد بومگردی در کشور/ درجه بندی بومگردی ها

مازندران قطب گردشگری روستایی در کشور

نمایش نامه خوانی «مرگ فروشنده» در فریدونکنار

سینما مردم آمل با فیلم « نبرد خلیج فارس2 » پرده برداری شد

انگلیس پیشنهاد تبادل نفتکش های توقیفی را رد کرد

پتانسیل های رامسر در نمازجمعه مطالبه گری می شود

پیشنهاد خواهرخواندگی بین 3 منطقه مازندران و اتریش

110 پروژه گردشگری در مازندران در دست اجرا است

اجرای 2000 پروژه عمرانی و مرمتی گردشگری و میراثی در کشور

توسعه گردشگری با مشارکت همگانی و تامین زیر ساخت ها امکان پذیر است

"علی بابا و چهل دزد " ترکیب هنر نویسندگی و مترجمی

مازندران جشنواره روز جهانی خزر را با حضور سفرای خارجی برگزار می کند

نوسازی بقاع متبرکه موجب رونق گردشگری مذهبی می شود

برنامه های فرهنگی کانون های مساجد آسیب شناسی شود

فعالیت 25 هزار کانون فرهنگی در مساجد کشور

سبک زندگی قرآنی عامل کاهش آسیب های اجتماعی است

تولید فیلم داستانی « مَه و مِه» در آمل

وزیر خارجه انگلیس : قصد اتخاذ تصمیمات شتاب‌ زده درباره ایران را ندارم