پیام مازند

آخرين مطالب

متجاوزان ، تازه ترین مانع برای لایروبی رودخانه های مازندران اجتماعي

متجاوزان ، تازه ترین مانع برای لایروبی رودخانه های مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - دست اندازی به رودخانه ها در مازندران در حال حاضر از تصرف و تجاوز به حریم و بستر آن پا را فراتر گذاشته است و این روزها در قالب ممانعت از لایروبی مسیر رودخانه خود را نشان داده است .
به گزارش خبرنگار ایرنا ،حدود 120 رشته رودخانه به طول هفت هزار کیلومتر در استان مازندران جاری است و 500 کیلومتر از این مسیر از حریم و داخل مناطق روستایی و شهری عبور می کند .
نبود یا ضعف نظارت در کنار تغییرات اقلیمی که با کم آب شدن رودخانه ها و خشک شدن آنها همراه بوده ، سبب شده تا تجاوز به حریم رودخانه ها به موضوعی عادی تبدیل شود و عدم برخورد با متجاوزان این حق را برایشان ایجاد کرده است که حریم و بستر تجاوز شده را اکنون ملک شخصی خود بدانند و اجازه ورود ماشین آلات و متولیان را برای لایروبی ندهند .
لایروبی رودخانه های مازندران اکنون پس از فروکش کردن بحران سیل و سیلاب بهاری مهم ترین پروژه ای است که با هدف ایمن سازی منطقه در برابر حوادث مشابه در دستور کار قرار دارد و تمامی امکانات برای این منظور بسیج شده است .
بخشدار مرکزی جویبار که این روزها درگیر لایروبی رودخانه های منطقه است به خبرنگار ایرنا گفت که طی سالها رانش زمین ، برداشت های غیر مجاز و تعرضات مجاورین باعث شد تا حریم رودخانه سیاهرود در این شهرستان دستخوش تغییر شود .
محمد مدانلو با اشاره به اینکه حدود 60 کیلومتر از مسیر رودخانه سیاهرود از داخل شهرستان جویبار عبور می کند ، افزود : 35 کیلومتر این مسیر از حاشیه و خارج روستاهای بخش مرکزی در حال گذر است که همگی این مسیرها به لایروبی نیاز دارند .
وی ادامه داد : این لایروب نشدن سیاهرود باعث شد تا در سیلاب اخیر آب طغیان رودخانه نتواند در مسیر براحتی عبور کند و با مانع رو به رو بشود که نتیجه آن بالا آمدن بیشتر آب رودخانه و ایجاد خسارت در مسیر بوده است.
مدانلو گفت : اکنون پس از سیلاب دستگاههای اجرایی مرتبط همچون آب منطقه ای به صورت جدی برای جلوگیری از تکرار مشکل سیلاب پایِ کار آمده و از 27 اسفند پارسال و همزمان با سیلاب نخست تاکنون در حال لایروبی رودخانه ها هستند ولی مشکل جدید این است که متجاوزان به حریم رودخانه ها هر روز برای آنها مانع ایجاد می کند.
وی با اعلام این که 20 کیلومتر از کانال های اصلی و فرعی رودخانه سیاهرود در بخش مرکزی جویبار تاکنون لایروبی شده است ، افزود که برای این کار تاکنون بارها و بارها با مشکل آفرینی از سوی افرادی مواجه شدند که به حریم رودخانه ها تجاوز کردند.
این مسئول با اشاره به اینکه لایروبی با چندین دستگاه بیل مکانیکی غول پیکر با بیل های سه متری انجام می شود ، گفت : این ماشین ها باید در حریم رودخانه که دستکم 15 متر است مستقر شده و تردد کنند تا بتوانند لایروبی را بدرستی انجام دهند ولی به این حریم از قبل مورد تجاوز قرار گرفته و به تصرف در آمده است و متصرفان هم اجازه ورود ماشین آلات را نمی دهند.
بخشدار مرکزی جویبار افزود : این افراد متاسفانه حریم تصرف شده را بخشی از زمین خود می دانند و نه تنها اجازه ورود ماشین آلات لایروبی را نمی دهند ، بلکه حتی اجازه نمی دهند گل و لای ناشی از لایروبی هم در حریم تخلیه شود.
وی گفت که برای لایروبی بخشی از مسیر رودخانه تاکنون مجبور شدند دست به دامن دادستانی و دستگاه قضایی شوند تا بتوانند کار را پیش ببرند و به همین دلیل هم کارها با کندی پیش می رود.
** پایان زمان آزمون و خطا
یک کارشناس حوزه آب منطقه ای مازندران هم گفت که کم آبی و خشکسالی چندین سال اخیر رودخانه های استان باعث شد علاوه بر اینکه حریم آنها نادیده گرفته شود ، حتی در برخی مناطق پا را فراتر از حریم ها گذاشته و وارد بستر شده اند.
هادی نیک اختر لایروبی را به عنوان اقدام اثرگذار برای کاهش میزان خسارت در هنگام طغیان رودخانه ها عنوان کرد و افزود : موضوعی که در برخی نقاط رودخانه های مازندران به درستی انجام شد و دیدیم که در سیلاب های اخیر در آن مناطق خسارتی به بار نیامد .
وی ادامه داد : با توجه به اینکه لایروبی رودخانه ها به اعتبارات زیادی نیاز دارد دستگاه متولی براساس میزان تخصیص اعتبار در این مقوله وارد عمل می شود و تخصیص اعتبار ، فرصت طلایی برای انجام این دست کارها به شمار می رود .
نیک اختر گفت : سیلاب های اخیر در مازندران باعث شد تا شرایط بحرانی و خاص رودخانه های استان و ضرورت لایروبی بیشتر به چشم بیاید و برای همین علاوه بر آب منطقه ای به عنوان دستگاه متولی این امر ، دیگر نهادها از جمله گاز ، برق ، آب و بسیج با تجهیزات و امکانات خود وارد عمل شده اند .
مدیر اداره آب منطقه ای قائمشهر افزود : با توجه به حساسیت و ضرورت لایروبی رودخانه های مازندران در برخی نقاط از جمله رودخانه های تلار و سیاهرود در سوادکوه ، سیمرغ ، سوادکوه شمالی و جویبار ، این کار به فوریت در حال انجام است .
وی اضافه کرد : انجام این کار باعث برداشتن موانع مسیر عبور آب رودخانه ها و جریان بدون خسارت و یا با خسارت کمتر در زمان طغیان و سیلاب ها می شود .
نیک اختر خسارت های سیلاب های اخیر در مازندران را زیاد عنوان کرد و گفت : با توجه به این شرایط و به وجود آمدن این میزان خسارت ، نباید در انجام کارهای پیشگیرانه تعلل کرد و زمان آزمون و خطا گذشته و اکنون نیز متعرضان و متجاوزان به حریم رودخانه ها هم باید بدانند که حریم رودخانه پس گرفته می شود چون حتی خود متجاوزان هم در خطر قرار دارند.
مدیر اداره آب قائمشهر تاکید کرد : با توجه به اینکه بسیاری از نهادها و دستگاهها برای لایروبی رودخانه ها وارد عمل شده اند ، نباید این فرصت را به خاطر برخی برخوردهای شخصی افراد از دست داد .
** قانونی که نادیده گرفته می شود
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان مازندران با اشاره به وجود 120 رشته رودخانه در این استان گفت که 500 کیلومتر از مسیر عبور این رودخانه ها از داخل و حاشیه مناطق شهری و روستایی مازندران عبور می کند .
محمد ابراهیم یخکشی افزود : هر یک از این رودخانه ها براساس عمق ، عرض و دبی آبی که از آن ها عبور می کند حریمی دارند تا در زمان های مختلف از جمله طغیان جریان آب بدون مشکل انجام شود .
وی حریم استاندارد رودخانه های مازندران را یک تا 20 متر اعلام کرد و افزود : براساس قوانین هر گونه ساخت و ساز در حریم ممنوع است و کاشت گیاهان و درخت هم باید با هماهنگی و مجوز آب منطقه ای صورت بگیرد تا مانع سیلاب نباشند .
یخکشی گفت : همچنین براساس قانون در شرایط خاص همچون لایروبی کردن رودخانه نباید جلوی فعالیت آب منطقه ای و یا نهادهای همسو برای تنظیف و پاکسازی را بگیرند تا کارها انجام شود .
وی اضافه کرد : بسیاری از کسانی که زمین یا خانه اشان در طول مسیر رودخانه واقع شده متاسفانه استانداردها را در حریم روخانه رعایت نکرده اند و به حریم تجاوز نمودند و اکنون که نیاز به لایروبی رودخانه ها داریم ممانعت ایجاد می کنند در حالی که طبق قانون چنین حقی ندارند و قانون اجازه ورود تجهیزات و ماشین آلات را برای لایروبی می دهد.
این مسئول شرایط این روزهای رودخانه های مازندران را پس از وقوع چند سری سیلاب ویژه و بحرانی توصیف کرد و گفت : هرچند لایروبی و پاکسازی رودخانه ها جز وظایف آب منطقه ای است ، اما با توجه به شرایط پیش آمده و ضرورت تسریع در لایروبی بسیاری از نهادها و ارگانها تجهیزات و امکانات خود را برای این منظور گذاشته اند و هم اکنون بیش از 60 دستگاه بیل مکانیکی در گلوگاههای سیل خیز رودخانه های مازندران در حال لایروبی هستند تا در صورت بروز سیلاب های احتمالی در آینده ، خسارتی وارد نکند .
وی با اشاره به اینکه همکاری و تعامل مردم در برخی نقاط برای انجام این کار قابل تحسین است ، ادامه داد : اما در برخی مناطق با عدم همکاری مواجه هستیم که از طریق فرمانداری ها و بخشداری ها به دنبال رَتق و فَتق این مسائل هستیم .
براساس قانون توزیع عادلانه آب ، وزارت نیرو در صورتی که اعیانی های موجود در بستر و حریم رودخانه ها را برای امور مربوط به آب یا برق مزاحم تشخیص دهد به مالک یا متصرفان اعلام خواهد کرد که ظرف مدت معینی در تخلیه و قلع اعیانی اقدام کند و در صورت استنکاف وزارت نیرو با اجازه و نظارت دادستان یا نماینده او اقدام به تخلیه و قلع قمع می کنند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا نسبت به هرگونه ممانعت در لایروبی رودخانه های استان هشدار داد و گفت : انجام این گونه رفتارها خلاف قانون است و قابل پیگیری می باشد .
سید یونس حسینی افزود : دستگاههای متولی بعد از اخطار در صورت عدم تمکین افراد حقیقی و حقوقی در این زمینه می توانند از طریق دادستانی این مسائل را از طریق قانونی پیگیری بکنند تا قانون در این زمینه اجرا شود .
2096/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسابقات « کیبل اسکی » در نوشهر برگزار شد

مسابقات « کیبل اسکلی » در نوشهر برگزار شد

هزینه کرد 240 میلیاردی اجرای پروژه های هفته دولت در تنکابن

اجرای 90 پروژه ورزشی در استان مازندران

ورزشگاه 5000 نفره شهدای نوشهر به بهره برداری رسید

مازندران در ورزش همگانی وضعیت مطلوبی ندارد

داستان منطقه آزاد در مازندران به سرانجام رسیده است

ساخت 4 استادیوم ورزشی توسط بسیج سازندگی مازندران

کسب سهمیه بیشتر المپیک 2020 برنامه مهم وزارت ورزش

طرح شبکه اجتماعی رسالت در روستاهای مازندران اجرا می شود

افتتاح 22 پروژه عمرانی و خدماتی هفته دولت در جویبار

123 پروژه عمرانی و خدماتی در ساری بهره برداری می شود

رونمایی از «پرحاشیه‌ترین» لیگ برتر/ چهره‌های جدید، اتفاقات متفاوت

بهره برداری از 55 پروژه عمرانی در رامسر

مقاومت نقطه مقابل راهبرد فشار آمریکا است/ بهره گیری از نعمت «خزر»

توانمندسازی روستائیان با اجرای طرح شبکه توسعه اجتماعی

لزوم بهره وری از چوب های شکسته افتاده جنگل ها برای احیای نکاچوب

تزریق 20 میلیارد تومان بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر

سه و نیم هکتار از جنگل‌های کیاسر در آتش سوخت

کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی وارد و انبار شد

دولت متعهدانه برنج وارد نخواهد کرد/ سد هراز در اولویت دولت است

قادر به اداره اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت های داخلی هستیم

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل افتتاح شد

اسحاق جهانگیری به مازندران سفر کرد

5 روستای کلیجانرستاق ساری شورا ندارد

دستگیری 2 سارق ترانس برق در سوادکوه

21 نفر در رودخانه های مازندران غرق شدند

هنرمندان مازندران 60 مهر اصالت ملی و یونسکو دریافت کردند

886 پروژه هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

ضریب همبستگی ملی با سازمان های مردم نهاد افزایش می یابد

توجه به زیرساخت های کشاورزی در روستاها ضروری است

60 کارخانه از تملک بانک ها خارج شد/ شناسایی ظرفیت مغفول مانده

قدم های پر قدرت صنایع دستی مازندران در آشفته بازار اقتصادی

پیش‌بینی آخرین وضعیت آب و هوای مازندران

محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

886 پروژه عمرانی هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

ترافیک راههای مازندران نیمه سنگین تا سنگین است

امکان فرود هواپیماهای بزرگ در فرودگاه رامسر ممکن می شود

غدیر ترافیکی برای مسیر های وروردی استان مازندران

جنگل های راش سوادکوه، زیبایی زیبایی ها

پایان ساماندهی پسماند در مازندران

ششمین جشنواره انجیر گلوگاه به پایان رسید اما جای صنایع تبدیلی همچنان خالیست

افتتاح 24 پروژه انتقال و فوق توزیع برق در مازندران و گلستان

رونمایی از سردیس 2 چهره ماندگار در تنکابن

هیئت رئیسه جدید شورای شهر آمل مشخص شد

اعمال محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

پلیس مازندران مجهز به دست‌افزار هوشمند موبایلی شد

محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی در مازندران جلوگیری شود

کاروان کمک های اهدایی مردم دماوند به سیمرغ رسید