پیام مازند

آخرين مطالب

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری مقالات

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

  بزرگنمايي:

پیام مازند- بررسی های میدانی و اظهارات رسمی مسئولان شیلاتی نشان می دهد که بارندگی های اواخر سال گذشته و بویژه فروردین ماه امسال شرائط را برای گسترش آبزی پروری و رونق تولید در مازندران به عنوان یکی از ظرفیت های اصلی کشاورزی استان فراهم کرده است.
مهم ترین نگرانی پرورش دهندگان انواع ماهی گرم آبی در مازندران تا سال گذشته همواره در باره کم آبی و نفوذ خشکسالی بوده که با آمارهای رسمی تقویت می شد . مثلا طبق آمارهای رسمی طی 10 سال اخیر میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه ها تا 20 درصد کاهش داشته که در مجموع باعث روند نزولی منابع آب و کاهش 40 میلیون متر مکعب ذخیره آب های زیرزمینی ‌و کاهش آبگیری آب بندان ها و سد ها شده بود.
اگرچه کارشناسان شرکت آب منطقه ای بر لزوم عملیاتی شدن برنامه ها و اهداف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که سال گذشته در مازندران شکل گرفته ،همچنان تاکید دارند ، اما شرائط فعلی منابع آبی بر اثر بارندگی ها اخیر بسیار مطلوب و میزان بارش به گفته هواشناسی در مقایسه با دوره دراز مدت بی سابقه بوده است.
بر اساس اعلام هواشناسی مازندران از آغاز سال زراعی جاری ( مهر ماه سال قبل تا کنون ) حدود 660 میلیمتر باران در مازندران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 43 درصد بیشتر شد.
بنا بر این آمار ، در فروردین امسال حدود 91 میلیمتر بارندگی در ایستگاههای هواشناسی مازندران به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به فروردین سال گذشته افزایش 169 درصدی را نشان می دهد.
شرکت آب منطقه ای مازندران نیز اعلام کرد که در حال حاضر ظرفیت ذخیره 350 میلیون مترمکعبی آب پشت 10 سد بزرگ و کوچک و ظرفیت ذخیره 370میلیون مترمکعبی آب در 800 قطعه آببندان استان نیز تکمیل است.
** رونق تولید و صادرات
شیلات مازندران با دارا بودن بیش از سه هزار و 500 مرکز آبزی پروری و اشتغال بیش از 6 هزار و 500 نفر بهره بردار شیلاتی جایگاه ویژه ای درفعالیت های شیلاتی کشور دارد.
طبق آمار شیلات مازندران ، پارسال 76 هزار تن انواع آبزیان پرورشی به ارزش اقتصادی یکهزار و 400 میلیارد تومان در استان تولید شد. بنا بر این آمار سال گذشته علاوه برمصرف انواع ماهیان پرورشی در داخل کشور، بیش ازهفت هزار تن انواع آبزیان مازندران به ارزش حدود 30 میلیون دلار به خارج ازکشور نیز صادر شد.
پرورش ماهیان گرم آبی از جمله کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک پشت سدها ، آببندان ها و مزرعه ها و پرورش ماهیان سرد آبی بویژه قزل آلا در حاشیه رودخانه های دامنه های البرز در استان مازندران انجام می شود.
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان ماهیان گرم آبی مازندران با بیان اینکه برخی از واحد های پرورشی ماهی با مشاهده منابع آبی مناسب در تکاپوی تهیه بچه ماهی هستند، گفت: پیش بینی می شود امسال تولید به مراتب بیشتر از سال گذشته باشد.
صفدر نوازنده  از مسئولان خواست تا با رفع موانع صادراتی و افزایش سرانه مصرف ، مشکلات تولید کنندگان ماهیان گرم آبی را امسال حل کنند.
وی گفت : هم اکنون عمده تولید آبزیان استان ماهیان گرم آبی است و با توجه به وضعیت مناسب آب در آببندان ها و مزارع پرورش ماهی ، سال پر تولیدی را شاهد خواهیم بود.
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان ماهیان گرم آبی مازندران افزایش خوراک ماهی از کیلویی 2 هزار و 800 تومان به 6 هزار تومان را از مشکلات عنوان کرد و گفت : پرورش دهندگان درتولید تامین بچه ماهی مشکلی ندارند.
معاون آبزی پروری شیلات مازندران هم وضعیت پرورش انواع ماهیان گرم آبی در آببندان ها و مزرعه های پرورش ماهی در استان را بسیار مناسب توصیف کرد و گفت: با توجه به این شرائط سالی پر رونق در تولید انواع آبزیان پیش بینی می شود.
عسگری منعمی با بیان اینکه در حال حاضر 553 قطعه آببندان با ظرفیت تولید حدود 41 هزار تن انواع ماهیان گرم آبی فعالیت پرورش ماهی را انجام می دهند، بیان داشت : امسال همه قطعات آببندان ها به دلیل پرآب شدن شرائط مناسبی برای ماهی ریزی پیدا کردند.
وی با بیان این که سال گذشته به دلیل گرمای شدید و کم آبی وضعیت چند واحد آبزی پروری در شرق مازندران بویژه شهرستان بهشهر به مرحله هشدار رسیده بود، گفت: اکنون همه این آببندان ها وضعیت ماهی ریزی 2 برابری را نسبت به سال گذشته دارند.
این مسئول شیلات مازندران گفت که هرساله انواع ماهی کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک در آببندان ها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.
معاون شیلات مازندران با اشاره به این نکته که آببندان ها به عنوان یک ظرفیت مهم منابع آبی چند منظوره کشاورزی در استان هستند ،توضیح داد: شیلات آمادگی حمایت از همه آببندان های مازندران به ویژه قطعات غیر فعال را دارد.
استفاده از آب آببندان ها برای زراعت به ویژه برنجکاری ،شکار پرندگان و محل تفریحی و گردشگری از دیگر مزیت های آببندان های مازندران است.
بیشتر آببندان های مازندران بین اهالی چند روستا به صورت هیات امنایی مدیریت می شود.
منعمی توضیح داد: اداره کل شیلات مازندران برای افزایش تولید ماهیان گرم آبی در مزارع ،آببندان ها و پشت سدها حمایت های خوبی را انجام می دهد.
وی بهسازی و لایروبی آببندان ها ،برق دار کردن ، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای آببندان ها را از جمله حمایت های شیلات عنوان کرد.
این مسئول به وجود بیش از سه هزار قطعه به مساحت 16سه هزارو 400 هکتار مزرعه پرورش ماهی در استان مازندران اشاره کرد و گفت که سالانه حدود 16 هزار تن ماهی در این مزارع تولید می شود.
منعمی با بیان اینکه وضعیت منابع آب چاهای این مزارع بسیار مناسب است، گفت: با توجه به وضعیت مناسب آبگیری پشت سدها پرورش ماهی در پشت سدهای مازندران نیز دو چندان خواهد شد.
سالانه حدود 250تن انواع ماهی پشت سدها پرورش و تولید می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی