پیام مازند

آخرين مطالب

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری مقالات

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

  بزرگنمايي:

پیام مازند- بررسی های میدانی و اظهارات رسمی مسئولان شیلاتی نشان می دهد که بارندگی های اواخر سال گذشته و بویژه فروردین ماه امسال شرائط را برای گسترش آبزی پروری و رونق تولید در مازندران به عنوان یکی از ظرفیت های اصلی کشاورزی استان فراهم کرده است.
مهم ترین نگرانی پرورش دهندگان انواع ماهی گرم آبی در مازندران تا سال گذشته همواره در باره کم آبی و نفوذ خشکسالی بوده که با آمارهای رسمی تقویت می شد . مثلا طبق آمارهای رسمی طی 10 سال اخیر میزان منابع آب استان تا 15 درصد و آبدهی رودخانه ها تا 20 درصد کاهش داشته که در مجموع باعث روند نزولی منابع آب و کاهش 40 میلیون متر مکعب ذخیره آب های زیرزمینی ‌و کاهش آبگیری آب بندان ها و سد ها شده بود.
اگرچه کارشناسان شرکت آب منطقه ای بر لزوم عملیاتی شدن برنامه ها و اهداف کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که سال گذشته در مازندران شکل گرفته ،همچنان تاکید دارند ، اما شرائط فعلی منابع آبی بر اثر بارندگی ها اخیر بسیار مطلوب و میزان بارش به گفته هواشناسی در مقایسه با دوره دراز مدت بی سابقه بوده است.
بر اساس اعلام هواشناسی مازندران از آغاز سال زراعی جاری ( مهر ماه سال قبل تا کنون ) حدود 660 میلیمتر باران در مازندران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 43 درصد بیشتر شد.
بنا بر این آمار ، در فروردین امسال حدود 91 میلیمتر بارندگی در ایستگاههای هواشناسی مازندران به ثبت رسیده است که این میزان نسبت به فروردین سال گذشته افزایش 169 درصدی را نشان می دهد.
شرکت آب منطقه ای مازندران نیز اعلام کرد که در حال حاضر ظرفیت ذخیره 350 میلیون مترمکعبی آب پشت 10 سد بزرگ و کوچک و ظرفیت ذخیره 370میلیون مترمکعبی آب در 800 قطعه آببندان استان نیز تکمیل است.
** رونق تولید و صادرات
شیلات مازندران با دارا بودن بیش از سه هزار و 500 مرکز آبزی پروری و اشتغال بیش از 6 هزار و 500 نفر بهره بردار شیلاتی جایگاه ویژه ای درفعالیت های شیلاتی کشور دارد.
طبق آمار شیلات مازندران ، پارسال 76 هزار تن انواع آبزیان پرورشی به ارزش اقتصادی یکهزار و 400 میلیارد تومان در استان تولید شد. بنا بر این آمار سال گذشته علاوه برمصرف انواع ماهیان پرورشی در داخل کشور، بیش ازهفت هزار تن انواع آبزیان مازندران به ارزش حدود 30 میلیون دلار به خارج ازکشور نیز صادر شد.
پرورش ماهیان گرم آبی از جمله کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک پشت سدها ، آببندان ها و مزرعه ها و پرورش ماهیان سرد آبی بویژه قزل آلا در حاشیه رودخانه های دامنه های البرز در استان مازندران انجام می شود.
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان ماهیان گرم آبی مازندران با بیان اینکه برخی از واحد های پرورشی ماهی با مشاهده منابع آبی مناسب در تکاپوی تهیه بچه ماهی هستند، گفت: پیش بینی می شود امسال تولید به مراتب بیشتر از سال گذشته باشد.
صفدر نوازنده  از مسئولان خواست تا با رفع موانع صادراتی و افزایش سرانه مصرف ، مشکلات تولید کنندگان ماهیان گرم آبی را امسال حل کنند.
وی گفت : هم اکنون عمده تولید آبزیان استان ماهیان گرم آبی است و با توجه به وضعیت مناسب آب در آببندان ها و مزارع پرورش ماهی ، سال پر تولیدی را شاهد خواهیم بود.
رئیس هیات مدیره شرکت تعاونی تولید کنندگان ماهیان گرم آبی مازندران افزایش خوراک ماهی از کیلویی 2 هزار و 800 تومان به 6 هزار تومان را از مشکلات عنوان کرد و گفت : پرورش دهندگان درتولید تامین بچه ماهی مشکلی ندارند.
معاون آبزی پروری شیلات مازندران هم وضعیت پرورش انواع ماهیان گرم آبی در آببندان ها و مزرعه های پرورش ماهی در استان را بسیار مناسب توصیف کرد و گفت: با توجه به این شرائط سالی پر رونق در تولید انواع آبزیان پیش بینی می شود.
عسگری منعمی با بیان اینکه در حال حاضر 553 قطعه آببندان با ظرفیت تولید حدود 41 هزار تن انواع ماهیان گرم آبی فعالیت پرورش ماهی را انجام می دهند، بیان داشت : امسال همه قطعات آببندان ها به دلیل پرآب شدن شرائط مناسبی برای ماهی ریزی پیدا کردند.
وی با بیان این که سال گذشته به دلیل گرمای شدید و کم آبی وضعیت چند واحد آبزی پروری در شرق مازندران بویژه شهرستان بهشهر به مرحله هشدار رسیده بود، گفت: اکنون همه این آببندان ها وضعیت ماهی ریزی 2 برابری را نسبت به سال گذشته دارند.
این مسئول شیلات مازندران گفت که هرساله انواع ماهی کپور ، آزاد ، سفید و فیتفاک در آببندان ها تولید و به بازار داخلی و خارجی عرضه می شود.
معاون شیلات مازندران با اشاره به این نکته که آببندان ها به عنوان یک ظرفیت مهم منابع آبی چند منظوره کشاورزی در استان هستند ،توضیح داد: شیلات آمادگی حمایت از همه آببندان های مازندران به ویژه قطعات غیر فعال را دارد.
استفاده از آب آببندان ها برای زراعت به ویژه برنجکاری ،شکار پرندگان و محل تفریحی و گردشگری از دیگر مزیت های آببندان های مازندران است.
بیشتر آببندان های مازندران بین اهالی چند روستا به صورت هیات امنایی مدیریت می شود.
منعمی توضیح داد: اداره کل شیلات مازندران برای افزایش تولید ماهیان گرم آبی در مزارع ،آببندان ها و پشت سدها حمایت های خوبی را انجام می دهد.
وی بهسازی و لایروبی آببندان ها ،برق دار کردن ، پرداخت تسهیلات ارزان قیمت و برگزاری دوره های آموزشی برای اعضای آببندان ها را از جمله حمایت های شیلات عنوان کرد.
این مسئول به وجود بیش از سه هزار قطعه به مساحت 16سه هزارو 400 هکتار مزرعه پرورش ماهی در استان مازندران اشاره کرد و گفت که سالانه حدود 16 هزار تن ماهی در این مزارع تولید می شود.
منعمی با بیان اینکه وضعیت منابع آب چاهای این مزارع بسیار مناسب است، گفت: با توجه به وضعیت مناسب آبگیری پشت سدها پرورش ماهی در پشت سدهای مازندران نیز دو چندان خواهد شد.
سالانه حدود 250تن انواع ماهی پشت سدها پرورش و تولید می شود.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

درد را از هر طرف بخوانی درد است!

رنگ زمانه بر نام‌ها

شیدایی روستاییان مازندران در زیرسایه خورشید

چورت، تابلوی خلاقیت طبیعت در قاب دریاچه

مات و مبهوت گرانی کاغذ شدیم!

مصرف برق مجانی در ویلاهای غیرمجاز غرب مازندران

حمل و نقل بین المللی مازندران روی کاغذ/ خوش رکاب ها صوری شدند

ابهامات مالی ؛ مجهول جدید در معادلات باشگاه نساجی

زباله هایی که در دریا و جنگل رها می‌شود/ فرجام مبهم زباله سوزها

هیچ روزی تکرار دیروز نیست

این طلای دردسر ساز!

حرکت پرشتاب برای تداوم توسعه استان ها

آژیرخطر برای جنگل های هیرکانی به صدا در آمد!

سه شنبه هایی که مردمی نیست/ دورهمی مدیران با جلسات تکراری

تداوم کمک رسانی به سیل زدگان تا رفع مشکلات

مدیریت پسماند مازندران ، گزینه همیشه روی میز

چرخ‌های سفالگری جویبار از حرکت ایستاد/ خام فروشی در صنایع دستی

آرزوی خانه دار شدن؛ پر!

چگونه ذهنی آرام داشته باشیم؟

آب در پشت سدها و شالیزارهای تشنه در شرق مازندران

لایروبی رودخانه های شرق مازندران شاید وقتی دیگر

تعیین هوشمند مقصد سفر به جای گرفتاری 15 ساعته در ترافیک شمال

چرا بر طبل جدایی رامسر از مازندران می کوبند؟

جشنواره مدل موی ایرانی در آرایشگاه‌های شهرستان نور

توهم پرآبی

رهاسازی فاضلاب خانگی، زخم ناسور چهره شهری مازندران

وقت‌کشی در عقب‌گرد از ساحل/ روند آزادسازی حریم دریا کند است

مروارید جنگل های نکا در رویای ثبت ملی/گردش مالی 10 میلیاردی تمشک

گذر از تابستان داغ با مدیریت مصرف انرژی

آتش فقر امکانات بر جان مهم ترین ذخیرگاه طبیعی زیست کره ایران

کشاورزی مازندران زیر تیغ بی توجهی مسئولان/ پاشنه اقتصاد ایران روی صنعت کشاورزی نمی چرخد!

چند درصد جمعیت مازندران سیگاری هستند؟

ارجاع به مطب؛ نسخه بیمارستانی برخی از پزشکان مازندران

این جاده‌ها به مقصد نمی‌رسند

طرح مازندران پاک در کش‌وقوس برداشت‌های اداری

چرا برخی از کودکان لکنت زبان می گیرند؟

غرق شدن در گرداب فضای مجازی به چه قیمتی؟!

خانه به دوشی بیماران ام اس/ سالانه 40 بیمار در آمل افزوده می شود

جای خالی تدبیر و مسئولیت در گردشگری های نوپدید مازندران

میراث خواران ، چابکتر از میراث داران

مشکل سوخت کشاورزی در بهشهر ؛ از کندی ثبت سامانه تا چاههای غیرمجاز

ساخت و سازهای افسار گسیخته در روستاهای رامسر، عامل توسعه یا نابودی؟

همیشه رد پای یک دوست در میان است!

هنجارشکنی در سد لفور تا بازداشت عاملین نابهنجاری

تور زیرزمینی در اعماق معدن/از دنیای رنگارنگ جنگل‌ تا جهان معادن

سایه بختک حاشیه نشینی بر سر نوشهر/ جلوی سیل مهاجرت را بگیرید!

مهارت در گوش دادن؛ راهکاری موثر برای برقراری ارتباطات با دیگران

موجی نو از سد معبرها؛ انتخاب سلیقه ای جمع آوری معابر عمومی در تنکابن!

فشار خون ، قاتل خاموش اما قابل کنترل

نشان یونسکو بر پیشانی هنرهای سنتی/ گلیمچه جهانی زیر پای دلالان