پیام مازند

آخرين مطالب

سرنوشت مبهم اجرای طرح فاضلاب شهری در رامسر اجتماعي

سرنوشت مبهم اجرای طرح فاضلاب شهری در رامسر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - با گذشت حدود 6 سال از انجام کار مطالعاتی اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب شهری در رامسر اما هنوز این طرح در این شهر گردشگرپذیر غرب مازندران اجرا نشده است.
به گزارش ایرنا ، بررسی ها نشان می دهد که کار مطالعاتی این طرح ملی از سال 1392 برای ساخت تصفیه خانه در چند نقطه از سطح شهرستان رامسر آغاز و در نهایت مکان اجرای این طرح در حوالی روستای "طالش محله" تعیین شد.
مکانی که بنا به اظهار نظر برخی از مسئولان دست اندرکار مشکلات آنچنانی از لحاظ تبعات سوء زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنان پیرامون محل اجرای طرح به همراه نداشت.
سرانجام در سال 1396 عملیاتی شدن آن در دستور کار مسئولان استانی و محلی قرار گرفت اما متاسفانه در فرآیند اجرا با اعتراضات محلی مواجه شد و روند اجرای آن دچار تعلل و ابتر باقی ماند.
هم اکنون نیز جمعی از مردم شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از سرریز و پس زدگی فاضلاب های شهری و نیز بوی نامطبوع ناشی از این معضل حاد زیست محیطی و بهداشتی در سطح شهر از مسئولان ذیربط خواستار رفع موانع و مشکلات فرآیند اجرای طرح فاضلاب شهری برای برون رفت از این معضل شدند.
*بوی نامطبوع فاضلاب مهمان شبانه رامسر
یکی از شهروندان رامسری در این باره گفت که بوی نامطبوع و مشمئز کننده ناشی از سرریز و پس زدگی فاضلاب واحدهای مسکونی مناطقی از این شهر، شهروندان را کلافه کرده است.
علی اعلایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این وضعیت به حدی حاد و فاجعه بار شده که حتی میان برخی از مالکان واحدهای مسکونی که در همسایگی هم سکونت دارند و مرتکب چنین تخلفاتی می شوند، درگیری ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: گاهی اوقات دیده می شود شب ها عده ای از خانواده ها برای پنهان شدن فاضلاب هایشان از دید مسئولان و مردم آن را به سطح معابر، کانال ها و نیز انهار منتهی به دریای خزر هدایت می کنند و بنابراین بوی بد و نامطبوع آن خیلی آزار دهنده و غیرقابل تحمل است.
این شهروند رامسری گفت: عده ای از ساکنان نیز علیه برخی از مالکان واحدهای مسکونی که مرتکب چنین تخلفات زیست محیطی و بهداشتی شده اند، شکایت کرده اند اما چه فایده این معضل باید به شکل اساسی و ریشه ای حل شود.
اعلائی افزود: جای تامل دارد طرح فاضلاب شهری از سال ها پیش در برخی از شهرهای ساحلی مازندران و حتی غرب این استان از جمله نوشهر و چالوس با وجود آنکه از لحاظ موقعیت جغرافیایی شباهت نزدیکی با رامسر دارند، اجرا شده ولی سرنوشت اجرای این طرح در این منطقه مبهم است.
زهرا شهبازی شهروند دیگری که مدعی شد در خیابان طالقانی رامسر سکونت دارد از کم توجهی مسئولان ذیربط در رفع این معضل انتقاد کرد و گفتک آنچه دیده می شود عمده فاضلاب انسانی سرریز شده واحدهای مسکونی این شهر به دریای خزر می ریزد.
وی افزود: این معضل زیست محیطی و بهداشتی به مسئولان ادارات ذیربط اطلاع داده شده ولی اقدامی که انجام داده اند در حد اخطار بوده و همچنان شاهد سرریز فاضلاب انسانی به داخل خیابان ها و نیز کانال های هدایت آب منتهی به دریای خزر هستیم.
این شهروند رامسری گفت که وقتی مقادیر قابل توجهی فاضلاب انسانی روزانه به داخل دریای خزر بریزد طبیعتا سبب آلودگی دریا و حتی می تواند سلامت آبزیان را به مخاطره بیندازد و در نهایت چنین وضعیتی باعث می شود تا مصرف کنندگان انواع ماهی نیز دچار بیماری کند.
طبق آمار منابع رسمی، سالانه 400 میلیون مترمکعب فاضلاب در شمال کشور تولید می شود که فقط 40 درصد آن تصفیه می شود و 60 درصد بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.
کارشناسان و صاحب نظران نیز تاکید دارند اغلب شهرهای ساحلی مازندران بویژه غرب این استان به خاطر قرار گرفتن در مجاورت دریا و درپی آن بالا بودن آب های زیرزمینی با نفوذ ناپذیری خاک روبرو هستند و همین عامل دفع بهداشتی فاضلاب را در این مناطق با مشکل مواجه کرده است.
نکته آنکه عمده رودخانه های مهم استان مازندران نیز به علت عبور از داخل شهرهای ساحلی به تخلیه گاه فاضلاب این شهرها تبدیل شده و این اتفاق فاجعه بار علاوه بر پیدایش مشکلات حاد زیست محیطی، اکوسیستم دریای خزر را نیز به مخاطره انداخته است.
**تشکیل 530 فقره تخلف بهداشتی در رامسر
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر نیز گفت: سال گذشته در پی پایش های زیست محیطی اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان، حدود 530 فقره پرونده با موضوع تخلف سرریز فاضلاب های خانگی و هدایت آن به داخل رودخانه های منتهی به دریا در این شهرستان تشکیل شد.
دکتر حمید رضا مبشری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد پرونده های تشکیل شده بابت سرریز فاضلاب های خانگی بیش از 300 مورد اخطار و 200 مورد نیز به علت کم توجهی به رفع این معضل، پلمب ورودی فاضلاب بوده است.
وی ادامه داد : 30 مورد نیز به علت حاد بودن به دستگاه قضایی ارسال شد و درنتیحه چنین وضعیتی نشان داده که آمار شکایات سامانه 190 ناشی از ورود فاضلاب های خانگی فراتر از آن آماری بوده که برآورد شده بود.
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از هدایت مستقیم فاضلاب به دریا دراین منطقه گفت که در بازدید کارشناسان این نهاد بارها دیده شده که حتی چاه جذبی نیز برای واحدهای مسکونی در حاشیه و حریم رودخانه ها پیش بینی و تعبیه نشده است .
مبشری افزود: وجود چاه جذبی نیز به محض پر شدن به شکل نامحسوسی وارد رودخانه ها می شود و مساله مهم تر آنکه در سال گذشته پس از آنالیز رودخانه ها و دریا پی برده شد که در منطقه باغ ملی رامسر آلوده به فاضلاب انسانی است و همین عامل سبب تعطیلی شناه گاه ساحلی این شهرستان شد.
*احتمال شیوع بیماری های عفونی ناشی از سرریز فاضلاب های خانگی
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر گفت: سرریز فاضلاب درمحیط زندگی افراد جامعه می تواند منشاء بسیاری از باکتری ها، ویروس ها و نیز بیماری زا باشد.
مبشری افزود: نکته مهم تر آنکه به هنگام وقوع پدیده طبیعی مانند سیل زمانی که فاضلاب های خانگی مدیریت نشود می تواند زمینه ساز طغیان بیماری ها باشد.
وی، اسهال، استفراغ و عوارض روده ای را جزو بیماری های ناشی از سرریز فاضلاب های انسانی در این شهرستان معرفی کرد.
مبشری یکی از علت های اعتراضات مردمی در مکان مورد نظر برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب را ناشی از بوی متصاعد شده از تصفیه خانه و بروز مشکل برای زمین ها و عوارض ناشی از تکنولوژی بکار رفته در اجرای این طرح معرفی ذکرکرد و گفت که همین عامل سبب اجرا نشدن آن در این منطقه شد.
سال 97 و هنگام اغاز به کار و عملیاتی شدن طرح شبکه جمع اوری فاضلاب های خانگی در رامسر جمعی از اهالی روستاهای طالش محله ، شاه منصور محله فتوک و توبن بخش مرکزی رامسر در محل فرمانداری رامسر، خطاب به فرماندار و نماینده مردم شهرستان و دیگر مسئولان خواستار جلوگیری از ساخت این تصیفه خانه فاضلاب شهری شده بودند .
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از وضعیت فاجعه بار معضل بهداشتی و زیست محیطی ناشی از سرریز فاضلاب ها گفت که امیدوارم با نامه نگاری های انجام گرفته با مسئولان ذیربط بزودی برای رفع این معضل به صورت اساسی و ریشه ای تدابیری بیندیشند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامسر نیز گفت : راه حل اساسی رفع این معضل در این شهرستان اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب شهری است.
محمدرضا نیاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سوابق اجرای این طرح به 10 سال پیش یعنی زمانی که نقشه طرح تفصیلی شهر ترسیم و تعریف شده بود، برمی گردد.
وی اظهار کرد در چند سال پیش کارشناسان یک شرکت خصوصی پس از بررسی و مطالعات کارشناسی پیرامون شرایط جغرافیایی رامسر به این نتیجه رسیدند که 2 سیستم تصفیه فاضلاب در 2 نقطه شرق و غرب مستقر و فاضلاب ها به آن مکان ها منتقل و پس از تصفیه پساب حاصل از ان به محیط بازگردد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامسر با ابراز نگرانی از آلودگی آب های زیرزمینی شهرستان ناشی از سرریز فاضلاب های خانگی تاکید کرد که اجرای این طرح بسیار ضروری است.
رئیس شرکت آب و فاضلاب شهری رامسر از گفت و گو با خبرنگار ایرنا به علت نداشتن مجوز مصاحبه ازسوی مسئولان استانی امتناع کرد اما درعین حال معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران پیش از این در گزارشی اعلام کرد که حدود 281 میلیون یورو تسهیلات از منابع بانک توسعه اسلامی برای اجرایی شدن شبکه فاضلاب خانگی در شهرهای رامسر ، تنکابن ، امل و محمود اباد مصوب شد.
فرماندار رامسر نیز با ابراز تاسف از اجرا نشدن این طرح گفت که بسترهای لازم برای اجرای این طرح با یک کار کارشناسی، هدفمند و نیز مثبت از 2 سال پیش در زمینی که برای این منظور پیش بینی شد در حال انجام بود منتهی مسائلی مناقشه برانگیز باعث شد تا این طرح به بن بست برخورد کند.
محمد آزاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : دولت نیز برای حفظ محیط زیست و پیشگیری از آب های زیرزمینی و دریای خزر توجه ویژه ای دارد و نشست های متعددی با برخی از مسئولان ذیربط و حتی مردمی که در اجرای این طرح اعتراض داشتند برگزار شد و امیدوارم بزودی این پیگیری ها نتیجه دهد.
شهرستان 80 هزار نفری رامسر واقع درغرب مازندران به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی ، تاریخی و گردشگری منحصربفرد نظیر جنگل ، دریا ، کوه ، جلگه و اماکن اقامتی مانند هتل قدیم ، هتل جدید ، کاخ موزه و آب های گرم معدنی از دیرباز تاکنون به عنوان عروس شهرهای ایران مطرح بوده و به همین خاطر در تمامی روزهای سال بویژه نوروز پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگراست .
7078 / 9922 / 1602/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

پاسگاه انتظامی در بخش دشت سر آمل ایجاد می شود

شناسایی 406 منطقه ممنوعه شنا در ساحل مازندران

غرق شدن گردشگران به چهره ساحل مازندران اسیب می زند

یکهزار نجات غریق در سواحل مازندران مستقر شدند

باند جعل و سرقت اینترنتی در مازندران متلاشی شد

تصادفات جاده ای در مازندران 12 درصد کاهش یافت

7500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

دامداران کنه های چسبیده به دام را با دست له نکنند

کمک 1.2 میلیارد ریالی رامسری ها برای آزادی زندانیان نیازمند

شناسایی 35 روستای درمعرض رانش و لغزش در مازندران

خوردن ماهی کفال ممنوع!

صبحگاه قرآنی نیروهای مسلح در مازندران برگزار می شود

4 کشته و یک مصدوم بر اثر واژگونی خودرو پژو در گهرباران

کلاهبردار میلیاردی طلاجات در ساری دستگیر شد

بهار جمعیتی در ایران

واژگونی خودرو درگوهر باران میاندرود چهار کشته بر جای گذاشت

واژگونی خودرو پژو به کانال آب در ساری 4 کشته داشت

150 ناجی در 75 منطقه ممنوعه شنا در محمودآباد فعال می شوند

مردم از یک دفترچه بیمه استفاده کنند

روند کاهشی رشد جمعیت در مازندران

تملیک 2000 واحد تولیدی توسط بانکها پارسال در کشور

برگزاری جلسه شورای ترافیک نور در حاشیه خیابان

دندانپزشک قلابی در بابل به دام افتاد

دستگیری دو مامور قلابی در رامسر

صنایع صادرات محور توانایی ماندگاری در تحریم ها را دارند

عبدالحمید فرزانه با 5 رای شهردار ساری شد

بازدیدهای زینتی از واحدهای راکد صنعتی را کنار گذاریم

خرمشهر نماد ایستادگی و مقاومت ملت ایران است

ضرورت اطلاع رسانی به هنگام و مستند در ادارات مازندران

30 هزار ساعت از خاطرات رزمندگان مازندران جمع آوری شده است

یک باند قاچاق مواد مخدر در آمل متلاشی شد

مدیریت آثار تاریخی به جوامع محلی واگذار شود

گمشدگان بخش کجور نوشهر پیدا شدند

ظرفیت های گردشگری بهشهر نفعی برای مردم نداشته است

پایان تعمیر 2400 مسکن سیل زده در مازندران

کشتارگاه سنتی دام شهر مرزن آباد چالوس پلمپ شد

سیلزدگان سوادکوه شمالی یک میلیارد تومان کمک دریافت کردند

شماره 38 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

معاون استاندار : حوزه کسب و کار نیازمند فهم مشترک است

محموله ترامادول عطاری قاچاق فروش در بابل لو رفت

شهردار قائمشهر استعفا داد

کاهش هزینه های ادارات بخشی از کسری بودجه را جبران می کند

کشف 24 هزار عدد قرص ترامادول قاچاق در بابل

سهم زنان مازندران از اعتبارات هزینه ای صفر شد

370 نقطه حادثه خیز در آبهای ساحلی دریای مازندران شناسایی شد

جست و جو برای گمشدگان در جنگل کجور نوشهر ادامه دارد

آزادی 4750 زندانی جرایم غیرعمد از زندان های مازندران

مازندران در قعر جدول فاضلابی کشور قرار دارد

محورهای هراز و سوادکوه به فیبر نوری مجهز می‌شوند

78 درصد روستاهای مازندران مجهز به اینترنت پرسرعت هستند