پیام مازند

آخرين مطالب

سرنوشت مبهم اجرای طرح فاضلاب شهری در رامسر اجتماعي

سرنوشت مبهم اجرای طرح فاضلاب شهری در رامسر

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - با گذشت حدود 6 سال از انجام کار مطالعاتی اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب شهری در رامسر اما هنوز این طرح در این شهر گردشگرپذیر غرب مازندران اجرا نشده است.
به گزارش ایرنا ، بررسی ها نشان می دهد که کار مطالعاتی این طرح ملی از سال 1392 برای ساخت تصفیه خانه در چند نقطه از سطح شهرستان رامسر آغاز و در نهایت مکان اجرای این طرح در حوالی روستای "طالش محله" تعیین شد.
مکانی که بنا به اظهار نظر برخی از مسئولان دست اندرکار مشکلات آنچنانی از لحاظ تبعات سوء زیست محیطی و بهداشتی برای ساکنان پیرامون محل اجرای طرح به همراه نداشت.
سرانجام در سال 1396 عملیاتی شدن آن در دستور کار مسئولان استانی و محلی قرار گرفت اما متاسفانه در فرآیند اجرا با اعتراضات محلی مواجه شد و روند اجرای آن دچار تعلل و ابتر باقی ماند.
هم اکنون نیز جمعی از مردم شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از سرریز و پس زدگی فاضلاب های شهری و نیز بوی نامطبوع ناشی از این معضل حاد زیست محیطی و بهداشتی در سطح شهر از مسئولان ذیربط خواستار رفع موانع و مشکلات فرآیند اجرای طرح فاضلاب شهری برای برون رفت از این معضل شدند.
*بوی نامطبوع فاضلاب مهمان شبانه رامسر
یکی از شهروندان رامسری در این باره گفت که بوی نامطبوع و مشمئز کننده ناشی از سرریز و پس زدگی فاضلاب واحدهای مسکونی مناطقی از این شهر، شهروندان را کلافه کرده است.
علی اعلایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این وضعیت به حدی حاد و فاجعه بار شده که حتی میان برخی از مالکان واحدهای مسکونی که در همسایگی هم سکونت دارند و مرتکب چنین تخلفاتی می شوند، درگیری ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: گاهی اوقات دیده می شود شب ها عده ای از خانواده ها برای پنهان شدن فاضلاب هایشان از دید مسئولان و مردم آن را به سطح معابر، کانال ها و نیز انهار منتهی به دریای خزر هدایت می کنند و بنابراین بوی بد و نامطبوع آن خیلی آزار دهنده و غیرقابل تحمل است.
این شهروند رامسری گفت: عده ای از ساکنان نیز علیه برخی از مالکان واحدهای مسکونی که مرتکب چنین تخلفات زیست محیطی و بهداشتی شده اند، شکایت کرده اند اما چه فایده این معضل باید به شکل اساسی و ریشه ای حل شود.
اعلائی افزود: جای تامل دارد طرح فاضلاب شهری از سال ها پیش در برخی از شهرهای ساحلی مازندران و حتی غرب این استان از جمله نوشهر و چالوس با وجود آنکه از لحاظ موقعیت جغرافیایی شباهت نزدیکی با رامسر دارند، اجرا شده ولی سرنوشت اجرای این طرح در این منطقه مبهم است.
زهرا شهبازی شهروند دیگری که مدعی شد در خیابان طالقانی رامسر سکونت دارد از کم توجهی مسئولان ذیربط در رفع این معضل انتقاد کرد و گفتک آنچه دیده می شود عمده فاضلاب انسانی سرریز شده واحدهای مسکونی این شهر به دریای خزر می ریزد.
وی افزود: این معضل زیست محیطی و بهداشتی به مسئولان ادارات ذیربط اطلاع داده شده ولی اقدامی که انجام داده اند در حد اخطار بوده و همچنان شاهد سرریز فاضلاب انسانی به داخل خیابان ها و نیز کانال های هدایت آب منتهی به دریای خزر هستیم.
این شهروند رامسری گفت که وقتی مقادیر قابل توجهی فاضلاب انسانی روزانه به داخل دریای خزر بریزد طبیعتا سبب آلودگی دریا و حتی می تواند سلامت آبزیان را به مخاطره بیندازد و در نهایت چنین وضعیتی باعث می شود تا مصرف کنندگان انواع ماهی نیز دچار بیماری کند.
طبق آمار منابع رسمی، سالانه 400 میلیون مترمکعب فاضلاب در شمال کشور تولید می شود که فقط 40 درصد آن تصفیه می شود و 60 درصد بقیه به صورت مستقیم و غیر مستقیم به دریای خزر می ریزد.
کارشناسان و صاحب نظران نیز تاکید دارند اغلب شهرهای ساحلی مازندران بویژه غرب این استان به خاطر قرار گرفتن در مجاورت دریا و درپی آن بالا بودن آب های زیرزمینی با نفوذ ناپذیری خاک روبرو هستند و همین عامل دفع بهداشتی فاضلاب را در این مناطق با مشکل مواجه کرده است.
نکته آنکه عمده رودخانه های مهم استان مازندران نیز به علت عبور از داخل شهرهای ساحلی به تخلیه گاه فاضلاب این شهرها تبدیل شده و این اتفاق فاجعه بار علاوه بر پیدایش مشکلات حاد زیست محیطی، اکوسیستم دریای خزر را نیز به مخاطره انداخته است.
**تشکیل 530 فقره تخلف بهداشتی در رامسر
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر نیز گفت: سال گذشته در پی پایش های زیست محیطی اعضای کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستان، حدود 530 فقره پرونده با موضوع تخلف سرریز فاضلاب های خانگی و هدایت آن به داخل رودخانه های منتهی به دریا در این شهرستان تشکیل شد.
دکتر حمید رضا مبشری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد پرونده های تشکیل شده بابت سرریز فاضلاب های خانگی بیش از 300 مورد اخطار و 200 مورد نیز به علت کم توجهی به رفع این معضل، پلمب ورودی فاضلاب بوده است.
وی ادامه داد : 30 مورد نیز به علت حاد بودن به دستگاه قضایی ارسال شد و درنتیحه چنین وضعیتی نشان داده که آمار شکایات سامانه 190 ناشی از ورود فاضلاب های خانگی فراتر از آن آماری بوده که برآورد شده بود.
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از هدایت مستقیم فاضلاب به دریا دراین منطقه گفت که در بازدید کارشناسان این نهاد بارها دیده شده که حتی چاه جذبی نیز برای واحدهای مسکونی در حاشیه و حریم رودخانه ها پیش بینی و تعبیه نشده است .
مبشری افزود: وجود چاه جذبی نیز به محض پر شدن به شکل نامحسوسی وارد رودخانه ها می شود و مساله مهم تر آنکه در سال گذشته پس از آنالیز رودخانه ها و دریا پی برده شد که در منطقه باغ ملی رامسر آلوده به فاضلاب انسانی است و همین عامل سبب تعطیلی شناه گاه ساحلی این شهرستان شد.
*احتمال شیوع بیماری های عفونی ناشی از سرریز فاضلاب های خانگی
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر گفت: سرریز فاضلاب درمحیط زندگی افراد جامعه می تواند منشاء بسیاری از باکتری ها، ویروس ها و نیز بیماری زا باشد.
مبشری افزود: نکته مهم تر آنکه به هنگام وقوع پدیده طبیعی مانند سیل زمانی که فاضلاب های خانگی مدیریت نشود می تواند زمینه ساز طغیان بیماری ها باشد.
وی، اسهال، استفراغ و عوارض روده ای را جزو بیماری های ناشی از سرریز فاضلاب های انسانی در این شهرستان معرفی کرد.
مبشری یکی از علت های اعتراضات مردمی در مکان مورد نظر برای ساخت تصفیه خانه فاضلاب را ناشی از بوی متصاعد شده از تصفیه خانه و بروز مشکل برای زمین ها و عوارض ناشی از تکنولوژی بکار رفته در اجرای این طرح معرفی ذکرکرد و گفت که همین عامل سبب اجرا نشدن آن در این منطقه شد.
سال 97 و هنگام اغاز به کار و عملیاتی شدن طرح شبکه جمع اوری فاضلاب های خانگی در رامسر جمعی از اهالی روستاهای طالش محله ، شاه منصور محله فتوک و توبن بخش مرکزی رامسر در محل فرمانداری رامسر، خطاب به فرماندار و نماینده مردم شهرستان و دیگر مسئولان خواستار جلوگیری از ساخت این تصیفه خانه فاضلاب شهری شده بودند .
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر با ابراز نگرانی از وضعیت فاجعه بار معضل بهداشتی و زیست محیطی ناشی از سرریز فاضلاب ها گفت که امیدوارم با نامه نگاری های انجام گرفته با مسئولان ذیربط بزودی برای رفع این معضل به صورت اساسی و ریشه ای تدابیری بیندیشند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامسر نیز گفت : راه حل اساسی رفع این معضل در این شهرستان اجرای طرح شبکه جمع آوری فاضلاب شهری است.
محمدرضا نیاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سوابق اجرای این طرح به 10 سال پیش یعنی زمانی که نقشه طرح تفصیلی شهر ترسیم و تعریف شده بود، برمی گردد.
وی اظهار کرد در چند سال پیش کارشناسان یک شرکت خصوصی پس از بررسی و مطالعات کارشناسی پیرامون شرایط جغرافیایی رامسر به این نتیجه رسیدند که 2 سیستم تصفیه فاضلاب در 2 نقطه شرق و غرب مستقر و فاضلاب ها به آن مکان ها منتقل و پس از تصفیه پساب حاصل از ان به محیط بازگردد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست رامسر با ابراز نگرانی از آلودگی آب های زیرزمینی شهرستان ناشی از سرریز فاضلاب های خانگی تاکید کرد که اجرای این طرح بسیار ضروری است.
رئیس شرکت آب و فاضلاب شهری رامسر از گفت و گو با خبرنگار ایرنا به علت نداشتن مجوز مصاحبه ازسوی مسئولان استانی امتناع کرد اما درعین حال معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب شهری مازندران پیش از این در گزارشی اعلام کرد که حدود 281 میلیون یورو تسهیلات از منابع بانک توسعه اسلامی برای اجرایی شدن شبکه فاضلاب خانگی در شهرهای رامسر ، تنکابن ، امل و محمود اباد مصوب شد.
فرماندار رامسر نیز با ابراز تاسف از اجرا نشدن این طرح گفت که بسترهای لازم برای اجرای این طرح با یک کار کارشناسی، هدفمند و نیز مثبت از 2 سال پیش در زمینی که برای این منظور پیش بینی شد در حال انجام بود منتهی مسائلی مناقشه برانگیز باعث شد تا این طرح به بن بست برخورد کند.
محمد آزاد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : دولت نیز برای حفظ محیط زیست و پیشگیری از آب های زیرزمینی و دریای خزر توجه ویژه ای دارد و نشست های متعددی با برخی از مسئولان ذیربط و حتی مردمی که در اجرای این طرح اعتراض داشتند برگزار شد و امیدوارم بزودی این پیگیری ها نتیجه دهد.
شهرستان 80 هزار نفری رامسر واقع درغرب مازندران به علت برخورداری از جاذبه های طبیعی ، تاریخی و گردشگری منحصربفرد نظیر جنگل ، دریا ، کوه ، جلگه و اماکن اقامتی مانند هتل قدیم ، هتل جدید ، کاخ موزه و آب های گرم معدنی از دیرباز تاکنون به عنوان عروس شهرهای ایران مطرح بوده و به همین خاطر در تمامی روزهای سال بویژه نوروز پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگراست .
7078 / 9922 / 1602/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

شماره 40 مجله «ایران‌مهر» منتشر شد

آزادسازی 594 هزار مترمربع از ساحل دریا در مازندران

41 درصد اعتبارات شهرستان بهشهر محقق شد

تعداد واحدهای بومگردی در تنکابن به 100 مرکز افزایش یابد

جشن های سال نوی تبری در مازندران برپا می شود

اجرای طرح نشاط معنوی در 9 بقعه و امامزاده در آمل

بیانیه گام دوم نقشه راه برای دهه پنجم انقلاب اسلامی است

مرگ اوقات فراغت برای دانشجو شدن

قاتل کودک 6 ساله در نوشهر اعدام شد

تقویت راهکارهای پیشگیرانه رغبت به مواد مخدر را ازبین می برد

رویش های انقلاب نویدبخش تمدن نوین اسلامی است

زائران مازندران با 17 پرواز به سفر حج می روند

کندوان یکطرفه شد/ ترافیک سنگین محور هراز

کشف جسد مرد جوان پس از 2 روز جستجو در بابلسر

لزوم راه اندازی بنیاد خیرین در دانشگاه مازندران

گروه جهادی ورزش وسلامت درمناطق محروم مازندران راه اندازی شد

4200 پروژه عمرانی در مازندران نیمه کاره است

کشف جسد مرد ناشناس در دل جنگل نوشهر

آزاد سازی 15 کیلومتر از ساحل خزر در مازندران

آیین کهن جشن مردگان به روایت تصویر

تشییع پیکر شهید "امیر مختار جعفری"

پیش بینی هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی برای مازندران

برترین های مسابقات انتخابی رزم آوران کشوری درآمل مشخص شدند

1400 فقره کارت هوشمند رانندگان در مازندران صادر شد

واردات برنج 4 ماه متوقف شود

تولید برق در مازندران با مشکل مواجه است

128 میلیارد ریال مطالبات بانکی در مازندران وصول شد

پیکر مطهر شهید مدافع وطن در ساری تشییع شد

عمر ناوگان خودرویی محیط زیست بالای 11 سال است

سرانه مساحت کارخانه ها در مازندران پایین تر از کشور است

سپاه پاسداران یک نفتکش انگلیسی را در تنگه هرمز توقیف کرد

پایگاه های نمازجمعه مانع ترفند دشمنان شده است

دشمن وحدت جامعه اسلامی را نشانه گرفته است

1.3 میلیارد ریال وام به معلولان جویبار پرداخت شد

مانور یگان حفاظت میراث فرهنگی در مازندران برگزار شد

اولین تصفیه خانه فاضلاب خانگی کشور در تنکابن افتتاح شد

137 هزار بازنشسته تحت پوشش تامین اجتماعی مازندران هستند

مشکل بیمه دکل بندان گلوگاه حل می شود

ورود نیروهای غیربومی در صنایع شرق مازندران ظلم به مردم منطقه است

وارادت برنج 4 ماه متوقف شود

جامعه اسلامی وابسته به فضائل اخلاقی است

افزایش 3 درصدی سطح زیرکشت برنج در مازندران

نخستین خوشه های برنج در شالیزارهای مازندران درو شد

مشکلات محیط زیستی علت اصلی تاخیر پروژه جاده تنکابن الموت

کسب رتبه نخست مازندران در موضوعات مختلف راهیان نور

آسیب‌هایی که باید جدی گرفته شود!

نداشتن ارزیابی زیست محیطی دلیل توقف پروژه راه تنکابن - الموت

محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

3 اردوگاه برای راهیان نور مازندران پیش بینی شده است

برخورد دو دستگاه پراید در منطقه بهشهر