پیام مازند

آخرين مطالب

چرخه ناکارآمد مقابله با زمین‌خواری

تغییر نرم کاربری اراضی ادامه دارد/ ویلاسازها چراغ خاموش می‌آیند اجتماعي

تغییر نرم کاربری اراضی ادامه دارد/ ویلاسازها چراغ خاموش می‌آیند

  بزرگنمايي:

پیام مازند - اگرچه رویکرد زمین‌خواران و بسازبفروش‌ها تغییر کرده اما همچنان سالانه درصد قابل‌توجهی از بکرترین اراضی ملی و کشاورزی مازندران در تقابل با ویلاهای خوش‌سیما از چرخه کشت خارج می‌شود.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- علیرضا نوری کجوریان: پرونده ساخت‌وسازهای غیرمجاز و حتی مجاز در اراضی کشاورزی و ملی در مازندران قطور شده و ویلاهای مجاز و غیرمجاز در گوشه و کنار در بکرترین مزارع و اراضی ملی و جنگلی، قارچ گونه در حال قد کشیدن است.
در حال حاضر اراضی با بافت مسکونی به ندرت برای ساخت و ساز می‌توان یافت از این‌رو بیشتر خریداران و متقاضیان ساخت اقدام به خرید زمین‌هایی با کاربری زراعی و کشاورزی می‌کنند مسئولان می‌گویند تغییر کاربری و ساخت‌وساز غیرمجاز محدود و کنترل شده است اما شیوه‌های بسازبفروش‌ها و زمین‌خواران هر سال نوتر و جدیدتر می‌شود و دراین‌بین آنچه رنگ می‌بازد، کشاورز و کشاورزی است و کلاهی که بر سر زیست‌بوم شکننده مازندران رفته است.
فقط در سال 97 حدود 39 فقره زمین‌خواری در مازندران کشف و 470 هزار مترمربع از اراضی ملی و ساحلی رفع تصرف شد اما هنوز هکتارها هکتار از اراضی مستعد کشت و زراعت زیر تیغ ساخت‌وساز قرار دارد.
نگاهی به قیمت‌های اراضی کشاورزی و مزارع در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که نرخ زمین سالانه در مناطق مختلف مازندران به‌ویژه غرب استان رو به فزونی است و عامل مهم این رشد، هجوم بسازبفروش‌ها برای ساخت‌وسازها است.

یک بنگاه‌دار در منطقه نوشهر و چالوس درباره قیمت اراضی در منطقه می‌گوید: در حال حاضر اراضی با بافت مسکونی به‌ندرت برای ساخت‌وساز می‌توان یافت ازاین‌رو بیشتر خریداران و متقاضیان ساخت اقدام به خرید زمین‌هایی با کاربری زراعی و کشاورزی می‌کنند تا بعد از ساخت و اعمال ماده 99 نسبت به تغییر کاربری آن اقدام کنند.
محمد اسلامی می‌گوید: ما از همان ابتدا به بسازبفروش‌ها و یا خریداران زمین می‌گوئیم که کاربری زمین موردنظر چیست و آنان با علم به این مسئله نسبت به خرید و ساخت اقدام می‌کنند. بیشتر ساخت‌وسازها غیرقانونی است زیرا اول متقاضی می‌سازد و سپس با جریمه در کمیسیون‌های مربوطه نسبت به اخذ جواز اقدام می‌کند.
بهرام درخشان مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی محدود و کنترل‌شده اما هیچ‌وقت به صفر نرسیده است.

وی با بیان اینکه قبلاً پرسنل و نیروی زیادی نداشتیم گفت: در حال حاضر اقدام به راه‌اندازی گشت‌هایی در شهرستان‌های مختلف کردیم و طبق تبصره 2 ماده 10 و با هماهنگی دادستانی‌ها نسبت به پیشگیری و برخورد با تخلفات اقدام می‌شود.
ساخت و سازها محدود شده اما صفر نشده است
وی با اظهار اینکه آمار ساخت‌وسازها و تغییر کاربری‌های غیرمجاز به صفر نرسیده است ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که میزان تغییر کاربری‌های شناسایی‌شده کاهش یافته است.
درخشان با اظهار اینکه اشکال تغییر کاربری‌ها در مناطق مختلف مازندران متفاوت است، می‌گوید: در شرق استان تغییر کاربری‌ها شامل برداشت شن و ماسه، تفکیک و برداشت خاک است و در غرب مازندران خود را به‌صورت ویلا سازی‌ها و ساخت‌وسازها نمایان می‌کند.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: به‌عنوان نمونه در شهرستان نور تغییر کاربری‌ها شامل ویلاسازی است اما هرچه به سمت شرق و گلوگاه پیش می‌رویم شاهد برداشت خاک و شن و ماسه هستیم.
وی با عنوان اینکه در کمیسیون تبصره یک نهایت دقت به عمل می‌آید تا مجوزهای مسکونی را برای بومی‌ها صادر کنیم افزود: معمولاً افراد غیربومی که زمین‌های افراد بومی را خریداری کرده‌اند نیز متقاضی تغییر کاربری و ساخت‌وساز هستند و اهالی بومی را مجبور می‌کنند که مجوزهای لازم را دریافت کنند.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی با اظهار اینکه خریدوفروش در قانون منع نشده است بر لزوم حفظ کاربری زراعی مزارع تأکید کرد و گفت: روند تغییر کاربری اراضی به‌صورت تدریجی صورت می‌گیرد و اشکال متفاوتی دارد و ممکن است در جایی زمین را بایر و بلاکشت بگذارند و برخی جاها شاهد هستیم که متقاضی زمین را چند سال رها و بعد ادعا می‌کند که زمین موردنظر کشاورزی و مزرعه محسوب نمی‌شود، تقاضای تغییر کاربری می‌دهد.
درخشان می‌گوید: ساخت‌وسازها به‌صورت یک‌دفعه و شبانه صورت نمی‌گیرد بلکه روند تدریجی است و باید برای جلوگیری از آن دستگاه‌های مختلف همکاری منسجم داشته باشند.
با آنکه دستگاه‌های مختلف بر لزوم جلوگیری از ساخت‌وسازها تأکید می‌کنند اما سوال اصلی آن است که مجوزهای ساخت‌وسازها را چه کسانی صادر می‌کنند؟ بنیاد مسکن از جمله دستگاه‌هایی است که متولی ساخت‌وساز در حوزه‌های روستایی است.
محمد خانی نوذری مدیرکل بنیاد مسکن مازندران دراین‌باره به خبرنگار مهر می‌گوید: ساخت‌وسازها در سال‌های اخیر در حوزه روستایی بسیار محدود و کنترل‌شده است و این مسئله ناشی از سختگیری‌هایی است که دستگاه‌های مختلف از جمله بنیاد مسکن انجام داده است.

هرگونه ساخت و ساز در حوزه روستایی استعلام می‌شود
وی ادامه داد: بنیاد مسکن در تصویب طرح‌های هادی حساسیت بالایی به خرج می‌دهد و ما شاهد تغییر کاربری‌های محدودتری در اراضی کشاورزی هستیم و ساخت‌وسازها در اراضی درجه‌یک و دو کشاورزی ممنوع است و هرگونه ساخت‌وساز از جهاد کشاورزی استعلام خواهد شد.
خانی یادآور شد: در جاهایی که مجبور به توسعه روستا باشیم چاره‌ای جز تغییر کاربری نداریم زیرا تأمین مسکن برای مردم از وظایف اصلی به شمار می‌رود اما از ساخت‌وسازها در اراضی حریم رودخانه و برق به‌شدت جلوگیری می‌شود و پروانه ساخت در این بخش داده نمی‌شود.
شورای حفظ حقوق بیت‌المال مازندران در سال‌های اخیر روی ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی متمرکز شده است.

حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی فرد رئیس‌کل دادگستری مازندران درباره ساخت‌وساز در اراضی ملی و تغییر کاربری‌ها می‌گوید: در مواردی همچون پارک جنگلی سی‌سنگان و موارد مشابه آن، دستگاه قضائی استان با هماهنگی منابع طبیعی واردشده و با ورود به‌موقع و طی بازدیدهای میدانی از سوی دستگاه قضائی استان، عرصه‌های زیادی به منابع طبیعی و بیت‌المال برگشته است.
خلع ید 172 هکتار از اراضی ملی
وی با اشاره به خلع ید 172 هکتار از اراضی ملی استان طی سال قبل می‌گوید: در این خصوص 607 فقره پرونده تشکیل شد که از این تعداد 44 پرونده مربوط به اجرای احکام قضائی، 547 پرونده مربوط به تبصره ذیل ماده 55 و 16 پرونده مربوط به اراضی ساحلی بوده است.
حجت‌الاسلام تقوی فرد در ادامه با اشاره به عملکرد مدیریت امور اراضی استان مازندران هم اظهار کرد: طی 9 ماه ابتدایی سال قبل 345 پرونده در این حوزه در محاکم قضائی استان مطرح شد که بیش از 58 هکتار از اراضی استان مازندران را شامل می‌شود.

این مقام قضائی به تشکیل دو هزار و 599 مورد پرونده در راستای جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته از تغییر کاربری بیش از 98 هکتار از اراضی ملی استان جلوگیری به عمل آمد.
در حالی مازندران رتبه اول ساخت‌وساز و تغییر کاربری‌ها در کشور را داراست که سالانه بخش زیادی از اراضی بکر کشاورزی آن قربانی ساخت‌وسازهای غیرمجاز می‌شود و این در حالی بوده که عوائد آن برای استان بسیار اندک و ناچیز است.
روستاها، روستاییان و کشاورزان بزرگ‌ترین قربانیان ساخت‌وسازها و تغییر کاربری‌ها به شمار می‌روند لذا باید با دقت و حساسیت ویژه از تغییر کاربری‌ها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز جلوگیری کرد و اجازه نداد برخی افراد سودجو با استفاده از مجوزهای غلط در روستاها ویلاسازی کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

مسابقات « کیبل اسکی » در نوشهر برگزار شد

مسابقات « کیبل اسکلی » در نوشهر برگزار شد

هزینه کرد 240 میلیاردی اجرای پروژه های هفته دولت در تنکابن

اجرای 90 پروژه ورزشی در استان مازندران

ورزشگاه 5000 نفره شهدای نوشهر به بهره برداری رسید

مازندران در ورزش همگانی وضعیت مطلوبی ندارد

داستان منطقه آزاد در مازندران به سرانجام رسیده است

ساخت 4 استادیوم ورزشی توسط بسیج سازندگی مازندران

کسب سهمیه بیشتر المپیک 2020 برنامه مهم وزارت ورزش

طرح شبکه اجتماعی رسالت در روستاهای مازندران اجرا می شود

افتتاح 22 پروژه عمرانی و خدماتی هفته دولت در جویبار

123 پروژه عمرانی و خدماتی در ساری بهره برداری می شود

رونمایی از «پرحاشیه‌ترین» لیگ برتر/ چهره‌های جدید، اتفاقات متفاوت

بهره برداری از 55 پروژه عمرانی در رامسر

مقاومت نقطه مقابل راهبرد فشار آمریکا است/ بهره گیری از نعمت «خزر»

توانمندسازی روستائیان با اجرای طرح شبکه توسعه اجتماعی

لزوم بهره وری از چوب های شکسته افتاده جنگل ها برای احیای نکاچوب

تزریق 20 میلیارد تومان بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر

سه و نیم هکتار از جنگل‌های کیاسر در آتش سوخت

کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی وارد و انبار شد

دولت متعهدانه برنج وارد نخواهد کرد/ سد هراز در اولویت دولت است

قادر به اداره اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت های داخلی هستیم

مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل افتتاح شد

اسحاق جهانگیری به مازندران سفر کرد

5 روستای کلیجانرستاق ساری شورا ندارد

دستگیری 2 سارق ترانس برق در سوادکوه

21 نفر در رودخانه های مازندران غرق شدند

هنرمندان مازندران 60 مهر اصالت ملی و یونسکو دریافت کردند

886 پروژه هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

ضریب همبستگی ملی با سازمان های مردم نهاد افزایش می یابد

توجه به زیرساخت های کشاورزی در روستاها ضروری است

60 کارخانه از تملک بانک ها خارج شد/ شناسایی ظرفیت مغفول مانده

قدم های پر قدرت صنایع دستی مازندران در آشفته بازار اقتصادی

پیش‌بینی آخرین وضعیت آب و هوای مازندران

محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

886 پروژه عمرانی هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

ترافیک راههای مازندران نیمه سنگین تا سنگین است

امکان فرود هواپیماهای بزرگ در فرودگاه رامسر ممکن می شود

غدیر ترافیکی برای مسیر های وروردی استان مازندران

جنگل های راش سوادکوه، زیبایی زیبایی ها

پایان ساماندهی پسماند در مازندران

ششمین جشنواره انجیر گلوگاه به پایان رسید اما جای صنایع تبدیلی همچنان خالیست

افتتاح 24 پروژه انتقال و فوق توزیع برق در مازندران و گلستان

رونمایی از سردیس 2 چهره ماندگار در تنکابن

هیئت رئیسه جدید شورای شهر آمل مشخص شد

اعمال محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

پلیس مازندران مجهز به دست‌افزار هوشمند موبایلی شد

محدودیت های ترافیکی در محورهای مواصلاتی مازندران

تغییر غیرمجاز کاربری اراضی کشاورزی در مازندران جلوگیری شود

کاروان کمک های اهدایی مردم دماوند به سیمرغ رسید