پیام مازند

آخرين مطالب

چرخه ناکارآمد مقابله با زمین‌خواری

تغییر نرم کاربری اراضی ادامه دارد/ ویلاسازها چراغ خاموش می‌آیند اجتماعي

تغییر نرم کاربری اراضی ادامه دارد/ ویلاسازها چراغ خاموش می‌آیند

  بزرگنمايي:

پیام مازند - اگرچه رویکرد زمین‌خواران و بسازبفروش‌ها تغییر کرده اما همچنان سالانه درصد قابل‌توجهی از بکرترین اراضی ملی و کشاورزی مازندران در تقابل با ویلاهای خوش‌سیما از چرخه کشت خارج می‌شود.

خبرگزاری مهر ، گروه استان‌ها- علیرضا نوری کجوریان: پرونده ساخت‌وسازهای غیرمجاز و حتی مجاز در اراضی کشاورزی و ملی در مازندران قطور شده و ویلاهای مجاز و غیرمجاز در گوشه و کنار در بکرترین مزارع و اراضی ملی و جنگلی، قارچ گونه در حال قد کشیدن است.
در حال حاضر اراضی با بافت مسکونی به ندرت برای ساخت و ساز می‌توان یافت از این‌رو بیشتر خریداران و متقاضیان ساخت اقدام به خرید زمین‌هایی با کاربری زراعی و کشاورزی می‌کنند مسئولان می‌گویند تغییر کاربری و ساخت‌وساز غیرمجاز محدود و کنترل شده است اما شیوه‌های بسازبفروش‌ها و زمین‌خواران هر سال نوتر و جدیدتر می‌شود و دراین‌بین آنچه رنگ می‌بازد، کشاورز و کشاورزی است و کلاهی که بر سر زیست‌بوم شکننده مازندران رفته است.
فقط در سال 97 حدود 39 فقره زمین‌خواری در مازندران کشف و 470 هزار مترمربع از اراضی ملی و ساحلی رفع تصرف شد اما هنوز هکتارها هکتار از اراضی مستعد کشت و زراعت زیر تیغ ساخت‌وساز قرار دارد.
نگاهی به قیمت‌های اراضی کشاورزی و مزارع در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که نرخ زمین سالانه در مناطق مختلف مازندران به‌ویژه غرب استان رو به فزونی است و عامل مهم این رشد، هجوم بسازبفروش‌ها برای ساخت‌وسازها است.

یک بنگاه‌دار در منطقه نوشهر و چالوس درباره قیمت اراضی در منطقه می‌گوید: در حال حاضر اراضی با بافت مسکونی به‌ندرت برای ساخت‌وساز می‌توان یافت ازاین‌رو بیشتر خریداران و متقاضیان ساخت اقدام به خرید زمین‌هایی با کاربری زراعی و کشاورزی می‌کنند تا بعد از ساخت و اعمال ماده 99 نسبت به تغییر کاربری آن اقدام کنند.
محمد اسلامی می‌گوید: ما از همان ابتدا به بسازبفروش‌ها و یا خریداران زمین می‌گوئیم که کاربری زمین موردنظر چیست و آنان با علم به این مسئله نسبت به خرید و ساخت اقدام می‌کنند. بیشتر ساخت‌وسازها غیرقانونی است زیرا اول متقاضی می‌سازد و سپس با جریمه در کمیسیون‌های مربوطه نسبت به اخذ جواز اقدام می‌کند.
بهرام درخشان مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران نیز به خبرنگار مهر می‌گوید: روند تغییر کاربری اراضی کشاورزی محدود و کنترل‌شده اما هیچ‌وقت به صفر نرسیده است.

وی با بیان اینکه قبلاً پرسنل و نیروی زیادی نداشتیم گفت: در حال حاضر اقدام به راه‌اندازی گشت‌هایی در شهرستان‌های مختلف کردیم و طبق تبصره 2 ماده 10 و با هماهنگی دادستانی‌ها نسبت به پیشگیری و برخورد با تخلفات اقدام می‌شود.
ساخت و سازها محدود شده اما صفر نشده است
وی با اظهار اینکه آمار ساخت‌وسازها و تغییر کاربری‌های غیرمجاز به صفر نرسیده است ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد که میزان تغییر کاربری‌های شناسایی‌شده کاهش یافته است.
درخشان با اظهار اینکه اشکال تغییر کاربری‌ها در مناطق مختلف مازندران متفاوت است، می‌گوید: در شرق استان تغییر کاربری‌ها شامل برداشت شن و ماسه، تفکیک و برداشت خاک است و در غرب مازندران خود را به‌صورت ویلا سازی‌ها و ساخت‌وسازها نمایان می‌کند.

مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: به‌عنوان نمونه در شهرستان نور تغییر کاربری‌ها شامل ویلاسازی است اما هرچه به سمت شرق و گلوگاه پیش می‌رویم شاهد برداشت خاک و شن و ماسه هستیم.
وی با عنوان اینکه در کمیسیون تبصره یک نهایت دقت به عمل می‌آید تا مجوزهای مسکونی را برای بومی‌ها صادر کنیم افزود: معمولاً افراد غیربومی که زمین‌های افراد بومی را خریداری کرده‌اند نیز متقاضی تغییر کاربری و ساخت‌وساز هستند و اهالی بومی را مجبور می‌کنند که مجوزهای لازم را دریافت کنند.
مدیر امور اراضی سازمان جهاد کشاورزی با اظهار اینکه خریدوفروش در قانون منع نشده است بر لزوم حفظ کاربری زراعی مزارع تأکید کرد و گفت: روند تغییر کاربری اراضی به‌صورت تدریجی صورت می‌گیرد و اشکال متفاوتی دارد و ممکن است در جایی زمین را بایر و بلاکشت بگذارند و برخی جاها شاهد هستیم که متقاضی زمین را چند سال رها و بعد ادعا می‌کند که زمین موردنظر کشاورزی و مزرعه محسوب نمی‌شود، تقاضای تغییر کاربری می‌دهد.
درخشان می‌گوید: ساخت‌وسازها به‌صورت یک‌دفعه و شبانه صورت نمی‌گیرد بلکه روند تدریجی است و باید برای جلوگیری از آن دستگاه‌های مختلف همکاری منسجم داشته باشند.
با آنکه دستگاه‌های مختلف بر لزوم جلوگیری از ساخت‌وسازها تأکید می‌کنند اما سوال اصلی آن است که مجوزهای ساخت‌وسازها را چه کسانی صادر می‌کنند؟ بنیاد مسکن از جمله دستگاه‌هایی است که متولی ساخت‌وساز در حوزه‌های روستایی است.
محمد خانی نوذری مدیرکل بنیاد مسکن مازندران دراین‌باره به خبرنگار مهر می‌گوید: ساخت‌وسازها در سال‌های اخیر در حوزه روستایی بسیار محدود و کنترل‌شده است و این مسئله ناشی از سختگیری‌هایی است که دستگاه‌های مختلف از جمله بنیاد مسکن انجام داده است.

هرگونه ساخت و ساز در حوزه روستایی استعلام می‌شود
وی ادامه داد: بنیاد مسکن در تصویب طرح‌های هادی حساسیت بالایی به خرج می‌دهد و ما شاهد تغییر کاربری‌های محدودتری در اراضی کشاورزی هستیم و ساخت‌وسازها در اراضی درجه‌یک و دو کشاورزی ممنوع است و هرگونه ساخت‌وساز از جهاد کشاورزی استعلام خواهد شد.
خانی یادآور شد: در جاهایی که مجبور به توسعه روستا باشیم چاره‌ای جز تغییر کاربری نداریم زیرا تأمین مسکن برای مردم از وظایف اصلی به شمار می‌رود اما از ساخت‌وسازها در اراضی حریم رودخانه و برق به‌شدت جلوگیری می‌شود و پروانه ساخت در این بخش داده نمی‌شود.
شورای حفظ حقوق بیت‌المال مازندران در سال‌های اخیر روی ساخت‌وسازهای غیرمجاز در حوزه اراضی ملی و منابع طبیعی متمرکز شده است.

حجت‌الاسلام محمدعلی تقوی فرد رئیس‌کل دادگستری مازندران درباره ساخت‌وساز در اراضی ملی و تغییر کاربری‌ها می‌گوید: در مواردی همچون پارک جنگلی سی‌سنگان و موارد مشابه آن، دستگاه قضائی استان با هماهنگی منابع طبیعی واردشده و با ورود به‌موقع و طی بازدیدهای میدانی از سوی دستگاه قضائی استان، عرصه‌های زیادی به منابع طبیعی و بیت‌المال برگشته است.
خلع ید 172 هکتار از اراضی ملی
وی با اشاره به خلع ید 172 هکتار از اراضی ملی استان طی سال قبل می‌گوید: در این خصوص 607 فقره پرونده تشکیل شد که از این تعداد 44 پرونده مربوط به اجرای احکام قضائی، 547 پرونده مربوط به تبصره ذیل ماده 55 و 16 پرونده مربوط به اراضی ساحلی بوده است.
حجت‌الاسلام تقوی فرد در ادامه با اشاره به عملکرد مدیریت امور اراضی استان مازندران هم اظهار کرد: طی 9 ماه ابتدایی سال قبل 345 پرونده در این حوزه در محاکم قضائی استان مطرح شد که بیش از 58 هکتار از اراضی استان مازندران را شامل می‌شود.

این مقام قضائی به تشکیل دو هزار و 599 مورد پرونده در راستای جلوگیری از تغییر کاربری غیرمجاز نیز اشاره کرد و گفت: در سال گذشته از تغییر کاربری بیش از 98 هکتار از اراضی ملی استان جلوگیری به عمل آمد.
در حالی مازندران رتبه اول ساخت‌وساز و تغییر کاربری‌ها در کشور را داراست که سالانه بخش زیادی از اراضی بکر کشاورزی آن قربانی ساخت‌وسازهای غیرمجاز می‌شود و این در حالی بوده که عوائد آن برای استان بسیار اندک و ناچیز است.
روستاها، روستاییان و کشاورزان بزرگ‌ترین قربانیان ساخت‌وسازها و تغییر کاربری‌ها به شمار می‌روند لذا باید با دقت و حساسیت ویژه از تغییر کاربری‌ها و ساخت‌وسازهای غیرمجاز جلوگیری کرد و اجازه نداد برخی افراد سودجو با استفاده از مجوزهای غلط در روستاها ویلاسازی کنند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

سال زراعی خوبی برای چایکاری داریم

اعتبارات اشتغال به سمت طرح های دانش بنیان سوق داده شود

3 نفر از حفاران غیرمجاز برای یافتن گنج در نور جان باختند

کشف لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته در قائم‌شهر

ترافیک در محورهای مازندران روان است

«نوای ممد نبودی» در ساری طنین انداز شد

سرقت اینترنتی از 682 شهروند

اعلام محدودیت های ترافیکی پایان هفته مازندران

حماسه خرمشهر ابهت ابرقدرتها را شکست

بزرگداشت آزادسازی خرمشهر در مازندران با صبحگاه مشترک نیروهای مسلح

مسئولان دست بجنبانید که پای مردم در گل و آب مانده است

بازدید سردار غیب پرور از مناطق سیل زده سیمرغ‎

همگرایی روزهای نخستین سیل باقی است

جایگاه روابط عمومی ها نیازمند تغییر اساسی است

بسیج مسکن 20 هزار سیل زده را می سازد/ تا آخر کنار مردم هستیم

بازدید دوباره سردار غیب پرور از مناطق سیل زده/ مرمت 260 مسکن

پرداخت 20 میلیارد ریال کمک به خسارت دیدگان سیل نکا

کمبود شکر در مازندران وجود ندارد

بی تدبیری شرکت ها منجر به اعتراض جنگلبانان شده است

درمان بیماری های مزمن خطر افزایش فشار خون را کاهش می دهد

مازندران 270 شهید برای آزادسازی خرمشهر تقدیم کرده است

جنگلبانان مازندران خواستار تمدید قراردادهای خود شدند

محور کندوان عصر جمعه یکطرفه می شود

جاده کندوان و هراز جمعه و دوشنبه یک طرفه می شود

آخر هفته گرم و آرام برای آسمان مازندران

آتشی که به دامان بیش از 3 هزار کارگر مازندرانی افتاد!

شناسایی 406 منطقه ممنوعه شنا در ساحل مازندران

غرق شدن گردشگران به چهره ساحل مازندران اسیب می زند

یکهزار نجات غریق در سواحل مازندران مستقر شدند

باند جعل و سرقت اینترنتی در مازندران متلاشی شد

تصادفات جاده ای در مازندران 12 درصد کاهش یافت

7500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

دامداران کنه های چسبیده به دام را با دست له نکنند

کمک 1.2 میلیارد ریالی رامسری ها برای آزادی زندانیان نیازمند

شناسایی 35 روستای درمعرض رانش و لغزش در مازندران

خوردن ماهی کفال ممنوع!

صبحگاه قرآنی نیروهای مسلح در مازندران برگزار می شود

4 کشته و یک مصدوم بر اثر واژگونی خودرو پژو در گهرباران

کلاهبردار میلیاردی طلاجات در ساری دستگیر شد

بهار جمعیتی در ایران

واژگونی خودرو درگوهر باران میاندرود چهار کشته بر جای گذاشت

واژگونی خودرو پژو به کانال آب در ساری 4 کشته داشت

150 ناجی در 75 منطقه ممنوعه شنا در محمودآباد فعال می شوند

مردم از یک دفترچه بیمه استفاده کنند

روند کاهشی رشد جمعیت در مازندران

تملیک 2000 واحد تولیدی توسط بانکها پارسال در کشور

برگزاری جلسه شورای ترافیک نور در حاشیه خیابان

دندانپزشک قلابی در بابل به دام افتاد

دستگیری دو مامور قلابی در رامسر

صنایع صادرات محور توانایی ماندگاری در تحریم ها را دارند