پیام مازند

آخرين مطالب

چشمه های آب گرم رامسر ؛ درمانگر درد یا تهدید سلامت ؟ فرهنگي

چشمه های آب گرم رامسر ؛ درمانگر درد یا تهدید سلامت ؟

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- مسافران و گردشگران داخلی و خارجی رعایت نشدن نکات بهداشتی و ارائه خدمات ضعیف در برخی از مجتمع های آب گرم معدنی رامسر به سبک سنتی را ناشی از ضعف نظارت می دانند و برای بهبود این وضعیت خواستار توجه جدی تر مسئولان دست اندکار هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، این شهرستان غربی مازندران به واسطه وجود دهها چشمه آب گرم معدنی ، روستاهای سرسبز با بافت ارزشمند تاریخی ، ساحل زیبا ، جنگل های سربه فلک کشیده هیرکانی و نیز دیگر آثار طبیعی و تاریخی به عروس شهرهای شمال ایران شهرت دارد و به همین خاطر در تمامی فصول بویژه نیمه نخست سال پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر است.
بررسی های گویای آن است که بهترین مناطق شهرستان رامسر ، چشمه های آب گرم معدنی است که می توان از آن به عنوان گنجی پنهان یاد کرد از دل طبیعت می جوشد ، ظرفیتی با خاصیت درمانی فراوان که نقش اساسی در توسعه صنعت گردشگری در منطقه و حتی کشور دارد.
بیشترین تعداد چشمه های آب گرم با حدود 20 دهنه پیرامون هتل ها و کاخ رامسر از دل زمین می جوشد و پس از کانال کشی و شبکه گذاری برای استفاده مراکز آب گرم این شهر که اغلب به شیوه سنتی و غیربهداشتی مدیریت می شود، قرار می گیرد.
هر چند فعالیت مراکز آب گرم این شهر به پیش از انقلاب اسلامی باز می گردد اما هم اکنون در ضلع جنوبی هتل پارسیان شامل 24 وان خصوصی جداگانه برای آقایان و بانوان، یک استخر خصوصی، خزینه عمومی مشترک برای استفاده آقایان و بانوان در 2 شیفت کاری، پارکینگ، فروشگاه غذایی و سه باب آلاچیق است که آب آن از 20 رشته چشمه که به چشمه های گوگردی گازدار معروف است، تامین می شود.
آمارهای رسمی نشان می دهد در نیمه نخست هرسال روزانه به طور میانگین 800 نفر و در دیگر فصول روزانه به طورمیانگین دستکم 400 نفر که اغلب آن ها گردشگران داخلی و حتی خارجی هستند از این مجموعه آب گرم استفاده می کنند.
میزان دمای آب گرم این شهر حدود 42 درجه سانتیگراد اعلام شده که از دل کوههای البرز سرچشمه می گیرد و پس از جریان به قسمت های پائین دست منطقه ییلاقی 'اربکه ' از زمین خارج می شود به نحوی که با گذر در معابر درون شهری پیرامون هتل های رامسر این آب جاری شده و برای هر رهگذرکاملا بوی این آب که بوی باروت می دهد قابل استشمام است.
بنا به گفته پیشینیان، پزشکان و متخصصان طب سنتی مجموعه آب گرم رامسر دارای خواص طبی و درمانی متفاوت شامل حرارت درمانی، آب درمانی، روان درمانی، تسکین دهنده دردهای ناشی از شکستگی های مزمن است و برخی از بیماری های پوستی و نیز دردهای عضلانی را تسکین می دهد.
یکی از مسافران مراجعه کننده به مرکز آب گرم معدنی رامسر که خود را اهل شهرستان "کلاچای " استان گیلان معرفی کرد در این باره گفت: با توجه به خواصی که آب معدنی این منطقه دارد هفته ای یک بار به همراه همسرم در این مرکز استحمام می کنیم ولی از لحاظ کیفیت خدمات در بخش های مختلف بویژه بهداشتی تحت هیچ شرائطی رضایت بخش نیست.
نریمان امیدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: معمولا افرادی که از بخش عمومی این آب گرم استفاده می کنند پیش از وارد شدن به خزینه باید دوش بگیرند تا تمیز شوند ولی در این مجموعه چنین توصیه ای نمی شود و هرفردی با هر پوششی وارد آب می شود.
این مسافر گفت: مورد دیگر آنکه باید محیط دیوار و کف خزینه سرامیک کاری شود تا بتوان به آسانی با مواد شوینده شستشو و پاکیزه شود اما محیط آب گرم این گونه نیست حتی هنگام شنا خزه نیز دیده می شود و احتمال آنکه افراد به بیماری های پوستی مبتلا شوند،دور از انتظار نیست.
امیدی ،به ترک خوردگی سقف و دیواره های بنای آب گرم عمومی این شهراشاره و ابراز نگرانی کرد ممکن است با هر پس لرزه ای سقف بنای فرسوده و قدیمی فرو ریزد و سلامت عده ای به خطر بیفتد.
وی نبود فیلتر برای پیشگیری از املاح در مسیر ورودی آب به داخل خزینه ، کمبود دمپایی، نداشتن کمد لباس، خرابی برخی از دوش ها و افت فشار آب را دیگر نارسائی ها و موارد غیربهداشتی این مجموعه آب گرم معرفی کرد.
روح الله شاهقلی پور مسافر دیگر از شهرستان نوشهر نیز گفت: اغلب افرادی که از این مجموعه استفاده می کنند نگران لباس و اشیای قیمتی خود هستند چرا که دغدغه دارند مبادا مورد دستبرد قرار گیرد.
وی افزود: بابت استحمام در بخش عمومی آب گرم از هر نفر حدود چهار هزار تومان و در بخش خصوصی شش هزار تومان پرداخت می شود ولی وقتی امکانات ضعیف و نیز فضای محیط این مرکز غیربهداشتی باشد اغلب مراجعه کنندگان رضایت ندارند.
وی گفت: بابت توقف هرخودرو حدود سه هزار و 500 تومان از مسافران دریافت می کنند ضمن آنکه افرادی که در این پارکینگ فعالیت دارند، تقاضای انعام نیز هم دارند.
علی فلاحیان دیگر مسافری که مدعی شد در خارج از ایران سکونت دارد از چشم پوشی مسئولان ذیربط نسبت به بهبود وضعیت این مجتمع آب گرم انتقاد کرد و گفت که چنین ظرفیتی به این شکل به ندرت در دیگر مناطق کشور دیده می شود بنابراین دست اندرکاران ذیربط با صرف اعتبارات بیشتر نسبت به افزایش کیفیت خدمات آن توجه بیشتری داشته باشند.
وی با ابراز نگرانی از پائین آمدن استحکام بخشی از سازه های قدیمی مجتمع آب گرم در این شهرستان افزود : ممکن است با هر پس لرزه ای این مجتمع فرو ریزد و مشکلاتی را برای استفاده کنندگان آن به وجود آورد و بنابراین مسئولان دست اندکار باید برای مرمت و بهسازی آن اقدام کنند.
وی اظهارداشت : از آنجایی که براساس یافته های طب سنتی آب گرم رامسر برای تسکین و التیام دردهای مفاصل خیلی خاصیت دارد و به همین خاطر برای رفع این بیماری که بیشتر از ناحیه پا و کمر به آن مبتلا شده ام از مجموعه استفاده می کنم اما با وضع موجود نباید از این مجموعه استفاده کرد.
زهرا تاجدینی مسافری از تهران نیز گفت که استخر آب گرم بخش بانوان فضای آن به حدی کم است که پاسخگوی شمار زیاد افراد استفاده کننده از آن نیست و چنین وضعیتی باعث شده که اغلب افراد در کمترین زمان از استخر خارج شوند و هیچ لذتی هم نبرند.
وی اظهارداشت : نکته دیگر آنکه عدم رسیدگی به پاکیزگی محیط داخلی و بیرونی استخر موید آن است که مسئولان دست اندرکار وجوهی را که بابت ارائه خدمات دریافت می کنند به درستی صرف این مجتمع می کنند و در نتیجه چنین وضعیتی باعث نارضایتی بیشتر مسافران و گردشگران می شود.
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر نیز گفت : سال گذشته در پی بازدیدهای پیوسته و انجام چندین مورد نمونه برداری مشخص شد که آب مورد استفاده در این مجتمع آلوده به فاضلاب انسانی بوده و در نهایت چندین مورد اخطار به مسئولان دست اندکار داده شد.
حمید رضا مبشری در گفت و گو با خبرنگارایرنا تاکید کرد که حتی برای رفع این معضل مدتی هم از ادامه فعالیت این مجتمع جلوگیری شد تا اینکه مسئولان دست اندکار ناگزیرند شدند این آلودگی را رفع نمایند.
وی اظهار داشت : نکته دیگر آنکه سازه های این مجتمع نیز قدمت آن به بیش از انقلاب اسلامی برمی گردد و سال گذشته برای بهسازی آن نیز تصمیمات خوبی گرفته شد و مدیریت آن وعده داد بزودی این نواقص نیز رفع کند ولی تا این لحظه هیچ اقدامی انجام نداده است .
مدیرشبکه بهداشت و درمان رامسر هشدار داد در روزهای آتی نیز سعی می شود به همراه دیگر کارشناسان ذیربط از این مجتمع بازدید به عمل آید درصورتی اگر دیده شود مدیریت این مجتمع به آن اخطاریه ها توجهی نکرده به یقین روند فعالیت این مجتمع آب گرم متوقف خواهد شد.
مبشری گفت که این نهاد به عنوان متولی حفظ امنیت و سلامت مردم بدون تعارف با آن دسته از مسئولانی که به نوعی با ارائه خدمات بهداشت عمومی و سلامت مردم و مسافران را به مخاطره می اندازند برابر قانون برخوردمی کند.
برغم حضور فیزیکی و نیز تماس های مکرر خبرنگار ایرنا برای انجام مصاحبه با مدیر هتل های رامسر که مرکز آب گرم عمومی و خصوصی نیز زیرمجموعه این مدیریت قرار دارد ، از ارائه هرگونه اطلاعات به خبرنگار ایرنا در این زمینه خودداری کرد.
شهرستان رامسر با جمعیتی دست کم 80 هزار نفر درغرب مازندران قرار دارد.
9922 / 7078/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

گرانی کاغذ و حال ناخوش مطبوعات محلی در مازندران

سهم ادبیات و فرهنگ فقط در همایش ها خلاصه شده است

شب فرهنگی در شهر آرش و دماوند

70 بنای تاریخی در مازندران مرمت می شود

100 اثر تاریخی مازندران ثبت ملی می شود

نشریات محلی مازندران کاغذ دولتی می گیرند

مجموعه تاریخی فرح آباد ثبت جهانی می شود

توزیع سبد مهربانی در مناطق سیل زده سیمرغ

مازندران پیشتاز غفلت از هنرهای سنتی در کشور

دمیدن روح تازه به میراث فرهنگی مازندران در دولت تدبیر و امید

بنای نیمه کاره، مانع ثبت جهانی باغ رامسر شد

موزه روستایی استان های شمالی در رامسر احداث می شود

مازندران صاحب دانشنامه شد

بازگشت مسجد جامع ساری به منظر شهری

محوطه اشکانی وستمین موزه می شود

بازگشت کمپین یار مهربان به مازندران با اتوبوس

رنگ هفته میراث فرهنگی بر برنامه های هنری مازندران

سفر به موزه های مازندران

گشایش رسمی نخستین خانه موزه معرق قرآنی مازندران در کیاسر

خانه کلبادی ساری میزبان 75 اثر هنر سنتی

نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون» در ایزدشهر

نیم نگاهی بر نمایش «زخم زبون» در ایزدشهر

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن ، دائمی یا موقت؟

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

تنکابن بهشت بوم گردی غرب مازندران

بازگشت جشنواره بین المللی فیلم وارش به ریل اصلی

نماینده مجلس:گرایش زیاد تحصیل در تجربی به افزایش بیکاری می انجامد

گرانی هم مانع از تعهدات خیرین مدرسه ساز در مازندران نشد

برگزاری کمپین اهدا و تبادل کتاب به شیوه ای جالب در بابل

موزه معرق قرآنی در کیاسر افتتاح می شود

سنت‌هایی که بوی مهربانی می‌دهد/نوای گوش‌نواز سحری خوانان در محلات

طرح اجتماعی و فرهنگی « افق» در مازندران اجرا می شود

خاموشی چراغ هنر هفتم در تنکابن ، دائمی یا موقت؟

ماه رمضان بهترین فرصت برای ترویج معارف قرآنی است

استمرار رخدادهای هنری در ماه رمضان

موزه بابل در آستانه تخلیه

تجلیل از خانواده های 182 شهید عملیات دفاع مقدس در مازندران

ماه رمضان بهترین فرصت برای تبیین بیانیه گام دوم انقلاب است

1800 پروژه محرومیت زدایی در مازندران اجرا می شود

ساخت دبستان خیرساز در روستای یازن رامسر آغاز شد

آمار چاپ نشریات مازندران به نصف رسید

نمایش موزیکال«زخم زبون» به روی صحنه می رود

رشد 50 درصدی ورود گردشگر خارجی با وجود تشدید ایران هراسی

بازدید رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور از مسجد جامع سوخته ساری

بوم گردی ها در سنگلاخ مشکلات

گشایش موسسه کنفوسیوس در دانشگاه مازندران

فصل جدید گردشگری مازندران؟!

مونسان : باید از ظرفیت گردشگری دریای خزر استفاده شود

جشنواره وارش مرزهای کشور را در نوردید

نشان استاد رشیدی در دستان هنرمند ساروی