پیام مازند

آخرين مطالب

چشمه های آب گرم رامسر ؛ درمانگر درد یا تهدید سلامت ؟ فرهنگي

چشمه های آب گرم رامسر ؛ درمانگر درد یا تهدید سلامت ؟

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر- مسافران و گردشگران داخلی و خارجی رعایت نشدن نکات بهداشتی و ارائه خدمات ضعیف در برخی از مجتمع های آب گرم معدنی رامسر به سبک سنتی را ناشی از ضعف نظارت می دانند و برای بهبود این وضعیت خواستار توجه جدی تر مسئولان دست اندکار هستند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، این شهرستان غربی مازندران به واسطه وجود دهها چشمه آب گرم معدنی ، روستاهای سرسبز با بافت ارزشمند تاریخی ، ساحل زیبا ، جنگل های سربه فلک کشیده هیرکانی و نیز دیگر آثار طبیعی و تاریخی به عروس شهرهای شمال ایران شهرت دارد و به همین خاطر در تمامی فصول بویژه نیمه نخست سال پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر است.
بررسی های گویای آن است که بهترین مناطق شهرستان رامسر ، چشمه های آب گرم معدنی است که می توان از آن به عنوان گنجی پنهان یاد کرد از دل طبیعت می جوشد ، ظرفیتی با خاصیت درمانی فراوان که نقش اساسی در توسعه صنعت گردشگری در منطقه و حتی کشور دارد.
بیشترین تعداد چشمه های آب گرم با حدود 20 دهنه پیرامون هتل ها و کاخ رامسر از دل زمین می جوشد و پس از کانال کشی و شبکه گذاری برای استفاده مراکز آب گرم این شهر که اغلب به شیوه سنتی و غیربهداشتی مدیریت می شود، قرار می گیرد.
هر چند فعالیت مراکز آب گرم این شهر به پیش از انقلاب اسلامی باز می گردد اما هم اکنون در ضلع جنوبی هتل پارسیان شامل 24 وان خصوصی جداگانه برای آقایان و بانوان، یک استخر خصوصی، خزینه عمومی مشترک برای استفاده آقایان و بانوان در 2 شیفت کاری، پارکینگ، فروشگاه غذایی و سه باب آلاچیق است که آب آن از 20 رشته چشمه که به چشمه های گوگردی گازدار معروف است، تامین می شود.
آمارهای رسمی نشان می دهد در نیمه نخست هرسال روزانه به طور میانگین 800 نفر و در دیگر فصول روزانه به طورمیانگین دستکم 400 نفر که اغلب آن ها گردشگران داخلی و حتی خارجی هستند از این مجموعه آب گرم استفاده می کنند.
میزان دمای آب گرم این شهر حدود 42 درجه سانتیگراد اعلام شده که از دل کوههای البرز سرچشمه می گیرد و پس از جریان به قسمت های پائین دست منطقه ییلاقی 'اربکه ' از زمین خارج می شود به نحوی که با گذر در معابر درون شهری پیرامون هتل های رامسر این آب جاری شده و برای هر رهگذرکاملا بوی این آب که بوی باروت می دهد قابل استشمام است.
بنا به گفته پیشینیان، پزشکان و متخصصان طب سنتی مجموعه آب گرم رامسر دارای خواص طبی و درمانی متفاوت شامل حرارت درمانی، آب درمانی، روان درمانی، تسکین دهنده دردهای ناشی از شکستگی های مزمن است و برخی از بیماری های پوستی و نیز دردهای عضلانی را تسکین می دهد.
یکی از مسافران مراجعه کننده به مرکز آب گرم معدنی رامسر که خود را اهل شهرستان "کلاچای " استان گیلان معرفی کرد در این باره گفت: با توجه به خواصی که آب معدنی این منطقه دارد هفته ای یک بار به همراه همسرم در این مرکز استحمام می کنیم ولی از لحاظ کیفیت خدمات در بخش های مختلف بویژه بهداشتی تحت هیچ شرائطی رضایت بخش نیست.
نریمان امیدی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: معمولا افرادی که از بخش عمومی این آب گرم استفاده می کنند پیش از وارد شدن به خزینه باید دوش بگیرند تا تمیز شوند ولی در این مجموعه چنین توصیه ای نمی شود و هرفردی با هر پوششی وارد آب می شود.
این مسافر گفت: مورد دیگر آنکه باید محیط دیوار و کف خزینه سرامیک کاری شود تا بتوان به آسانی با مواد شوینده شستشو و پاکیزه شود اما محیط آب گرم این گونه نیست حتی هنگام شنا خزه نیز دیده می شود و احتمال آنکه افراد به بیماری های پوستی مبتلا شوند،دور از انتظار نیست.
امیدی ،به ترک خوردگی سقف و دیواره های بنای آب گرم عمومی این شهراشاره و ابراز نگرانی کرد ممکن است با هر پس لرزه ای سقف بنای فرسوده و قدیمی فرو ریزد و سلامت عده ای به خطر بیفتد.
وی نبود فیلتر برای پیشگیری از املاح در مسیر ورودی آب به داخل خزینه ، کمبود دمپایی، نداشتن کمد لباس، خرابی برخی از دوش ها و افت فشار آب را دیگر نارسائی ها و موارد غیربهداشتی این مجموعه آب گرم معرفی کرد.
روح الله شاهقلی پور مسافر دیگر از شهرستان نوشهر نیز گفت: اغلب افرادی که از این مجموعه استفاده می کنند نگران لباس و اشیای قیمتی خود هستند چرا که دغدغه دارند مبادا مورد دستبرد قرار گیرد.
وی افزود: بابت استحمام در بخش عمومی آب گرم از هر نفر حدود چهار هزار تومان و در بخش خصوصی شش هزار تومان پرداخت می شود ولی وقتی امکانات ضعیف و نیز فضای محیط این مرکز غیربهداشتی باشد اغلب مراجعه کنندگان رضایت ندارند.
وی گفت: بابت توقف هرخودرو حدود سه هزار و 500 تومان از مسافران دریافت می کنند ضمن آنکه افرادی که در این پارکینگ فعالیت دارند، تقاضای انعام نیز هم دارند.
علی فلاحیان دیگر مسافری که مدعی شد در خارج از ایران سکونت دارد از چشم پوشی مسئولان ذیربط نسبت به بهبود وضعیت این مجتمع آب گرم انتقاد کرد و گفت که چنین ظرفیتی به این شکل به ندرت در دیگر مناطق کشور دیده می شود بنابراین دست اندرکاران ذیربط با صرف اعتبارات بیشتر نسبت به افزایش کیفیت خدمات آن توجه بیشتری داشته باشند.
وی با ابراز نگرانی از پائین آمدن استحکام بخشی از سازه های قدیمی مجتمع آب گرم در این شهرستان افزود : ممکن است با هر پس لرزه ای این مجتمع فرو ریزد و مشکلاتی را برای استفاده کنندگان آن به وجود آورد و بنابراین مسئولان دست اندکار باید برای مرمت و بهسازی آن اقدام کنند.
وی اظهارداشت : از آنجایی که براساس یافته های طب سنتی آب گرم رامسر برای تسکین و التیام دردهای مفاصل خیلی خاصیت دارد و به همین خاطر برای رفع این بیماری که بیشتر از ناحیه پا و کمر به آن مبتلا شده ام از مجموعه استفاده می کنم اما با وضع موجود نباید از این مجموعه استفاده کرد.
زهرا تاجدینی مسافری از تهران نیز گفت که استخر آب گرم بخش بانوان فضای آن به حدی کم است که پاسخگوی شمار زیاد افراد استفاده کننده از آن نیست و چنین وضعیتی باعث شده که اغلب افراد در کمترین زمان از استخر خارج شوند و هیچ لذتی هم نبرند.
وی اظهارداشت : نکته دیگر آنکه عدم رسیدگی به پاکیزگی محیط داخلی و بیرونی استخر موید آن است که مسئولان دست اندرکار وجوهی را که بابت ارائه خدمات دریافت می کنند به درستی صرف این مجتمع می کنند و در نتیجه چنین وضعیتی باعث نارضایتی بیشتر مسافران و گردشگران می شود.
مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان رامسر نیز گفت : سال گذشته در پی بازدیدهای پیوسته و انجام چندین مورد نمونه برداری مشخص شد که آب مورد استفاده در این مجتمع آلوده به فاضلاب انسانی بوده و در نهایت چندین مورد اخطار به مسئولان دست اندکار داده شد.
حمید رضا مبشری در گفت و گو با خبرنگارایرنا تاکید کرد که حتی برای رفع این معضل مدتی هم از ادامه فعالیت این مجتمع جلوگیری شد تا اینکه مسئولان دست اندکار ناگزیرند شدند این آلودگی را رفع نمایند.
وی اظهار داشت : نکته دیگر آنکه سازه های این مجتمع نیز قدمت آن به بیش از انقلاب اسلامی برمی گردد و سال گذشته برای بهسازی آن نیز تصمیمات خوبی گرفته شد و مدیریت آن وعده داد بزودی این نواقص نیز رفع کند ولی تا این لحظه هیچ اقدامی انجام نداده است .
مدیرشبکه بهداشت و درمان رامسر هشدار داد در روزهای آتی نیز سعی می شود به همراه دیگر کارشناسان ذیربط از این مجتمع بازدید به عمل آید درصورتی اگر دیده شود مدیریت این مجتمع به آن اخطاریه ها توجهی نکرده به یقین روند فعالیت این مجتمع آب گرم متوقف خواهد شد.
مبشری گفت که این نهاد به عنوان متولی حفظ امنیت و سلامت مردم بدون تعارف با آن دسته از مسئولانی که به نوعی با ارائه خدمات بهداشت عمومی و سلامت مردم و مسافران را به مخاطره می اندازند برابر قانون برخوردمی کند.
برغم حضور فیزیکی و نیز تماس های مکرر خبرنگار ایرنا برای انجام مصاحبه با مدیر هتل های رامسر که مرکز آب گرم عمومی و خصوصی نیز زیرمجموعه این مدیریت قرار دارد ، از ارائه هرگونه اطلاعات به خبرنگار ایرنا در این زمینه خودداری کرد.
شهرستان رامسر با جمعیتی دست کم 80 هزار نفر درغرب مازندران قرار دارد.
9922 / 7078/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

وضعیت نابسامان فرهنگ و هنر در مازندران بهبود یابد

مافیای کنکور و کسب و کار ترس فروشی

مردم مازندران با کارناوال شادی سال نو تبری را جشن می‌گیرند

روز مازندران ، تحکیم هویت فرهنگی مازندران

اولین پرواز زایران مازندرانی حج تمتع زودتر از موعد انجام شد

ناصر زرآبادی ؛ حرکت از موزیک نظام به موسیقی اصیل ایرانی

جنگل های هیرکانی دارای 180 گونه درختی و درختچه ای است

کتابخانه های رامسر و کلاردشت با کمبود نیرو مواجه هستند

حفظ وحدت هدف بسیج رسانه است

موکب اوقاف مازندران برای اربعین در سامرا برپا می شود

رنجنامه زندگی زنان سرپرست خانوار

کثرت گنبدهای خضرایی جلوه ارادت مازندرانی ها به اهل بیت(ع) است

مازنی‌ها 490 میلیارد ریال برای بازسازی عتبات عالیات کمک کردند

تنها 15 درصد کل اعتبارات فرهنگی به وزارت ارشاد می رسد

"نازنین 2" مرهمی از جنس شعر بر زخم دل سالمندان

آغاز پرواز حجاج مازندرانی از فرودگاه دشت ناز ساری

«حبیب سماعی»؛ سنتورنواز نابغه

زائران مازندران با 17 پرواز به سفر حج می روند

نخستین انجمن قصه گویی در مازندران راه اندازی شد

پیشرفت 90 درصدی بازسازی مسجد جامع ساری

گردهمایی بزرگ حجاب و عفاف در ساری برگزار شد

ترویج حجاب با اهدای گل در مازندران

جشن‌های زیر سایه خورشید در مازندران آغاز شد

آژانس: در حال ارزیابی غنی سازی ایران / تایید افزایش درصد غنی سازی

رویترز: تهدید امروز تهران بسیار متفاوت بود/ ظریف: توافقی بهتر از برجام در کار نخواهد بود

ویزای اربعین حذف شد

ساکت با «همنوازان فاخته» کنسرت می‌دهد/ خوانندگی وحید تاج

جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی شد

خداحافظی 64 ناشر مازندران با بازار کار

160 خادم یار رضوی در گلوگاه ثبت نام کردند

ساخت موزه دفاع مقدس مازندران پس از گذشت 12 سال ناتمام مانده است

دوره های آموزشی تئاتر در ایزد شهر برگزار می شود

جنگل های هیرکانی مازندران ثبت جهانی شد

توئیت جدید ترامپ علیه ایران

آنچه زایران مازندرانی حج تمتع باید بدانند

جشن تیرگان به رسم کمانگیر ایران زمین

سکونتگاه های غیررسمی چالوس در صورت پذیرش گردشگران خارجی پلمب می شوند

مازندران 2 برابر میانگین کشور دانش آموز علاقه مند به رشته ریاضی دارد

ثبت جنگل های هیرکانی پشت درهای کمیته جهانی میراث فرهنگی

برگزاری پویش« فصل گرم کتاب» در مازندران

قصه پر غصه با بغض سفال؛ چرخ سفالگری ام نمی چرخد!

اعزام 2 گروه قرآنی مازندران به مکه مکرمه

برگزاری نمایشگاه عفاف و حجاب گامی بزرگ در راه رونق تولید

سند تحول مسیر حرکت آموزش و پرورش را مشخص کرد

تاکید بر نظام راهبری و مدرسه محوری

گردهمایی مدیران آموزش و پرورش مازندران آغاز شد

خواهران برگزیده مسابقات استانی قرآنی کریم در مازندران معرفی شدند

پروژه مهر مدارس مازندران از قائمشهر آغاز شد

106 هیئت مذهبی دارای مجوز در جویبار فعال است

«ریشه تا همیشه»؛ ترکیب موسیقی مازندرانی با آیین‌های بومی منطقه