پیام مازند

آخرين مطالب

سردهنه های زراعی قلب تپنده کشاورزی در غرب مازندران اقتصادي

سردهنه های زراعی قلب تپنده کشاورزی در غرب مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - تخریب سردهنه های زراعی غرب مازندران در سیل مهر پارسال موجب نگرانی شدید کشاورزان و باغداران شده ولی با وجود بازسازی برخی از آنها نه تنها این نگرانی برطرف نشده بلکه در صورت جاری شدن سیلاب، احتمال تخریب سردهنده های سنتی وجود دارد.
سردهنه های سنتی در حال حاضر یکی از مهم ترین منابع آبیاری زمین های کشاورزی و شالیزاری در مازندران و بویژه غرب استان محسوب می شود. برخی از این سردهنه ها در سیل مهرماه سال گذشته به طور کامل تخریب شدند و همین مسئله باعث گردید تا بسیاری از کشاورزان منطقه نگران آینده فعالیت خود شوند.
با فروکش کردن سیلاب ، دستگاه های مربوطه بلافاصله بازسازی سردهنه ها را در دستور کار خود قرار دادند و همچنان نیز این روند ادامه دارد اما با وجود این اقدامات همچنان برخی از فعالان این عرصه نگران تامین آب کشاورزی مزارع خود هستند.
این نگرانی ها باعث شد تا مسئولان مربوطه استانی در شهرستان تنکابن که بیشترین خسارت ها را در سیل غرب مازندران متحمل شده بود حضور یابند و به همراه مسئولان محلی از نزدیک روند بازسازی سردهنه ها را مورد ارزیابی قرار بدهند.
** سردهنه های سنتی ، کابوس کشاورزان مازندران
یک شالیکار تنکابنی با انتقاد از نبود یک سردهنه مدرن در این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت : در سیل مهرماه تمامی سردهنه ها تخریب شد و این تهدید با درایت مسئولان می توانست به فرصتی طلایی برای کشاورزی منطقه تبدیل شود اما متاسفانه این اتفاق نیافتاد.
ابراهیم حسن زاده افزود : با تخریب سردهنه های سنتی فرصت خوبی برای احداث سردهنه های مکانیکی یا بتنی ایجاد شد اما مسئولان به هر دلیلی بار دیگر اقدام به احداث سردهنه سنتی کردند که از کارآمدی لازم برخوردار نیست.
وی با بیان اینکه سردهنه های سنتی جدید از استحکام لازم برخوردار نیستند ، اظهار داشت : افزایش مقاومت سردهنه های سنتی نیاز به زمان دارد و اگر در ماه های آینده باز سیلاب در رودخانه ها جاری شود تمامی آنها تخریب خواهند شد.
به گفته این کشاورز ، مسئولان می گویند سردهنه های اصلی را آبگیری کرده اند اما تا زمانی که سردهنه های فرعی آماده نشوند آب وارد مزارع نمی شود و بنابراین باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند.
وی یادآور شد : هنوز بسیاری از شالیکاران به دلیل نبود آب به واسطه عدم احداث سردهنه ها با مشکل آبگیری زمین های خود مواجه هستند و این در حالی است که زمان به سرعت برای نشاء برنج در حال سپری است .
** ضرورت مدرن کردن سردهنه های سنتی
مدیر امور آب منطقه ای استان مازندران پیرامون آخرین وضعیت سردهنه های زراعی در غرب مازندران گفت : بارش های زیادی در این منطقه صورت می گیرد و سردهنه های زراعی سنتی با افزایش دبی آب رودخانه تخریب می شوند.
محمد ابراهیم یخکشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : سردهنه های زراعی اکثرا سنتی هستند و در برابر سیلاب ها بسیار آسیب پذیرند ، بنابراین باید با تخصیص اعتباری از محل منابع استانی یا مدیریت بحران این سردهنه ها را مدرن نمود.
وی اظهار داشت : پس از سیل مهرماه که با تخریب زیادی همراه بود ، بخش قابل توجهی از سردهنه ها تخریب شده بود که با اقداماتی که صورت گرفته تمامی این سردهنه ها یا آبگیری شده اند و یا در حال آبگیری هستند.
یخکشی بر ضرورت برداشت مصالح مازاد از بستر رودخانه ها تاکید کرد و گفت : اگر این مصالح مازاد برداشت نشوند در صورت افزایش دبی آب رودخانه ها ، فشار بر روی سردهنه ها بسیار زیاد خواهد شد و احتمال تخریب مجدد آنها وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد : باید به مجموعه پیمانکاران اعتماد کنیم تا مصالح مازاد توسط آنها و با نظارت دستگاه های متولی از بستر رودخانه جمع آوری شود و آب مسیر طبیعی خود را طی کند.
** محدودیت مالی علت تاخیر در بازسازی سردهنه ها
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران نیز از آماده سازی سردهنه های زراعی حوزه این دستگاه اجرایی خبر داد و گفت : سیل مهرماه غرب مازندران بسیاری از سردهنه را تخریب کرده بود که به دلیل نزدیک شدن به فصل زراعی جدید بلافاصله اقدام به بازسازی آنها نمودیم.
عزیزالله شهیدی فر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برای احداث چهار سردهنه زراعی روستاهای این منطقه به بیش از یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم هر چه سریعتر تخصیص یابد.
وی اظهار داشت : برای احداث کانال انحرافی روستای پسکلایه حدود 180 میلیون تومان هزینه شده و قرار است تا یک هفته دیگر به بهره برداری برسد.
شهیدی فر با بیان اینکه احداث سردهنه روستای زردکند حداکثر تا ده روز آینده به اتمام می رسد ، خاطرنشان کرد : برای تامین اعتبار ، دهیاری های هر روستا قرار بود مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت بکنند که تاکنون تعدادی این مبلغ را پرداخت کرده و برخی نیز هنوز پرداخت نکرده اند.
وی در ادامه به لایروبی رودخانه های درازلات و وزیرچوب اشاره کرد و بیان داشت : اگر محدودیت مالی در این بخش وجود نداشت تاکنون تمامی سردهنه های زراعی آبگیری شده بودند و هیچ نگرانی در این زمینه وجود نداشت.
وی یادآور شد در سیل مهرماه سال گذشته حدود 308 میلیارد تومان به بخش کشاورزی غرب مازندران خسارت وارد شد که سهم شهرستان تنکابن 242 میلیارد تومان بود و متاسفانه تاکنون هیچ مصوبه ای جهت جبران خسارت ها از سوی دولت نداشته ایم.
** آبگیری سردهنه ها مطالبه حداقلی کشاورزان
معاون عمرانی استانداری مازندران نیز با بیان اینکه باید حداقل ها را برای کشاورزان فراهم نماییم ، گفت : اشتغال و اقتصاد مازندران وابسته به کشاورزی است و باید دو عنصر اساسی خاک و آب را برای فعالان این عرصه فراهم نماییم.
مهدی رازجویان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : توسعه صنعت به واسطه برخی محدودیت ها و گردشگری به دلیل سنتی بودن آن ، نمی توانند جایگزین مناسبی برای کشاورزی باشند و بنابراین باید همچنان در حوزه کشاورزی نیاز های فعالان این عرصه را فراهم نماییم.
وی اظهار داشت : یکی از مطالبات به حق مردم غرب استان ، رساندن آب به زمین های کشاورزی بویژه برنج است که خوشبختانه با اقداماتی که پس از سیل مهرماه صورت گرفت در حوزه آب منطقه ای سردهنه ها آماده شده اند اما در حوزه جهاد کشاورزی نیاز به تلاش بیشتری است .
به گفته رازجویان ، اگر جهاد کشاورزی در بازسازی سردهنه ها و لایروبی انهار با کمبودهایی مواجه است می تواند با هماهنگی فرمانداری از دهیاری ها و شوراهای روستا کمک بگیرد تا مشکل آبرسانی هرچه سریعتر برطرف گردد.
وی خاطرنشان کرد : درصد بالایی از مردم استان در حوزه کشاورزی فعالیت می کنند و بنابراین باید کمبود ها و مشکلات در این حوزه به حداقل برسد تا شاهد رضایت حداکثری آنها باشیم.
فرماندار ویژه تنکابن پیش از این بارها نسبت به آماده سازی سردهنه های زراعی هشدار داده بود و خواستار تسریع در بازسازی آنها از سوی دستگاه های اجرایی مربوطه شده بود.
سید امیر حسینی جو اظهار داشت : اگر سردهنه ها تا آغاز فصل زراعی جدید آبگیری نشوند به طور حتم با نارضایتی کشاورزان مواجه می شویم و این موضوع می تواند تبدیل به بحران اجتماعی در منطقه گردد.
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران قرار دارد.
/1602/7513/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

200 میلیون تومان اعتبار برای بهسازی محور رودبارکلا

جهش 82درصدی ارزش معاملات در بورس منطقه‌ای مازندران

50 طرح به مناسبت هفته دولت در سوادکوه افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود

مازندران هفته دولت میزبان هیات تجاری از روسیه است

آلیمالات، الماس سبز گردشگری میان جنگل‌های مازندران

جذب اعتبار 300 میلیارد تومانی در اجرای طرح اشتغال فراگیر در مازندران

تولید 6200 تن زباله ایام تعطیلات در مازندران

توزیع 300 میلیارد تومان اعتبارات اشتغال/ 1000 تعاونی غیرفعال است

60 درصد وام اشتغال روستایی مازندران جذب شد

تنگ شدن عرصه فعالیت برای کارگران فصلی در مازندران

مصرف بی رویه منابع انرژی؛ مسئله ای نگران کننده برای کشور

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

هزار ایستگاه رصد میوه مدیترانه‌ای در مازندران

افت 15 درصدی مصرف محصولات لبنی

پیک مصرف برق در مازندران به 1850 مگاوات رسید

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

بودجه 240 میلیارد ریالی فرهنگی شهرداری ساری چگونه هزینه می شود؟

زمین های کشاورزی با ارزش اما برای فروش!

55 پروژه راه و شهرسازی هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

تخصیص 250 میلیارد ریال بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر

تمام زیرساخت های برداشتن تحریم های اقتصادی را دارا هستیم

کشف 2 تن چوب آلات جنگلی قاچاق در میاندورود

جوی پایدار در مازندران/ کشاورزان محصولات خود را برداشت کنند

نمایشگاه ملی صنایع دستی در مازندران برپا می شود

توزیع لاستیک های وارداتی تابع بازار ارز است

حال خوش حدود 70 درصد از صنایع مازندران

سرنوشت ناتمام حدود 600 طرح صنعتی در مازندران

دست‌بافته های زنان به خارج صادر می شود

وقتی خزر هست اما...

بانک ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف مشارکت کنند

وقتی خزر هست اما...

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران

نخستین برنج ارگانیگ مازندران برداشت شد

خرده مالکیتی برای صادرات برنج مازندران یک آفت است

20 مرداد خط پایان کشت دوباره برنج در مازندران تعیین شد

تکمیل پروژه های تولیدی بالای 60 درصد پیشرفت از اولویت ها است

کاهش 6 درصدی تلفات شبکه توزیع برق مازندران در دولت تدبیر

آیا حذف چهار صفر بدون اصلاحات اقتصادی اثری دارد؟

تعطیلی 11 کارگاه معدنی در مازندران

ایران رتبه 7 تولید و رده 50 صادرات هلو و شلیل را دارد

نبود صنایع تبدیلی و هجوم دلالان آفت بزرگ باغداری است

بازدید معاون رئیس جمهور از مزرعه پرورش ماهی دو هزار تنکابن

طرح تولید انبوه قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری رونمایی شد

صادرات 421 هزار تن کالا از مازندران به 24 کشور جهان

پروژه 2 میلیاردی مخابراتی دهستان فشکور راکد مانده است

160 هزار میلیارد ریال پروژه گردشگری در مازندران در حال اجرا است

صنعت گردشگری با مزرعه در مازندران تقابل دارد!

پرداخت 603 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران

سهم 61 درصدی مالیات در بخش صنعت/ نهضت صادرات محور راه افتد

نرخ گذاری های ارزی رانت جدید ایجاد کرده است