پیام مازند

آخرين مطالب

سردهنه های زراعی قلب تپنده کشاورزی در غرب مازندران اقتصادي

سردهنه های زراعی قلب تپنده کشاورزی در غرب مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - نوشهر - تخریب سردهنه های زراعی غرب مازندران در سیل مهر پارسال موجب نگرانی شدید کشاورزان و باغداران شده ولی با وجود بازسازی برخی از آنها نه تنها این نگرانی برطرف نشده بلکه در صورت جاری شدن سیلاب، احتمال تخریب سردهنده های سنتی وجود دارد.
سردهنه های سنتی در حال حاضر یکی از مهم ترین منابع آبیاری زمین های کشاورزی و شالیزاری در مازندران و بویژه غرب استان محسوب می شود. برخی از این سردهنه ها در سیل مهرماه سال گذشته به طور کامل تخریب شدند و همین مسئله باعث گردید تا بسیاری از کشاورزان منطقه نگران آینده فعالیت خود شوند.
با فروکش کردن سیلاب ، دستگاه های مربوطه بلافاصله بازسازی سردهنه ها را در دستور کار خود قرار دادند و همچنان نیز این روند ادامه دارد اما با وجود این اقدامات همچنان برخی از فعالان این عرصه نگران تامین آب کشاورزی مزارع خود هستند.
این نگرانی ها باعث شد تا مسئولان مربوطه استانی در شهرستان تنکابن که بیشترین خسارت ها را در سیل غرب مازندران متحمل شده بود حضور یابند و به همراه مسئولان محلی از نزدیک روند بازسازی سردهنه ها را مورد ارزیابی قرار بدهند.
** سردهنه های سنتی ، کابوس کشاورزان مازندران
یک شالیکار تنکابنی با انتقاد از نبود یک سردهنه مدرن در این شهرستان به خبرنگار ایرنا گفت : در سیل مهرماه تمامی سردهنه ها تخریب شد و این تهدید با درایت مسئولان می توانست به فرصتی طلایی برای کشاورزی منطقه تبدیل شود اما متاسفانه این اتفاق نیافتاد.
ابراهیم حسن زاده افزود : با تخریب سردهنه های سنتی فرصت خوبی برای احداث سردهنه های مکانیکی یا بتنی ایجاد شد اما مسئولان به هر دلیلی بار دیگر اقدام به احداث سردهنه سنتی کردند که از کارآمدی لازم برخوردار نیست.
وی با بیان اینکه سردهنه های سنتی جدید از استحکام لازم برخوردار نیستند ، اظهار داشت : افزایش مقاومت سردهنه های سنتی نیاز به زمان دارد و اگر در ماه های آینده باز سیلاب در رودخانه ها جاری شود تمامی آنها تخریب خواهند شد.
به گفته این کشاورز ، مسئولان می گویند سردهنه های اصلی را آبگیری کرده اند اما تا زمانی که سردهنه های فرعی آماده نشوند آب وارد مزارع نمی شود و بنابراین باید در این زمینه تلاش بیشتری داشته باشند.
وی یادآور شد : هنوز بسیاری از شالیکاران به دلیل نبود آب به واسطه عدم احداث سردهنه ها با مشکل آبگیری زمین های خود مواجه هستند و این در حالی است که زمان به سرعت برای نشاء برنج در حال سپری است .
** ضرورت مدرن کردن سردهنه های سنتی
مدیر امور آب منطقه ای استان مازندران پیرامون آخرین وضعیت سردهنه های زراعی در غرب مازندران گفت : بارش های زیادی در این منطقه صورت می گیرد و سردهنه های زراعی سنتی با افزایش دبی آب رودخانه تخریب می شوند.
محمد ابراهیم یخکشی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : سردهنه های زراعی اکثرا سنتی هستند و در برابر سیلاب ها بسیار آسیب پذیرند ، بنابراین باید با تخصیص اعتباری از محل منابع استانی یا مدیریت بحران این سردهنه ها را مدرن نمود.
وی اظهار داشت : پس از سیل مهرماه که با تخریب زیادی همراه بود ، بخش قابل توجهی از سردهنه ها تخریب شده بود که با اقداماتی که صورت گرفته تمامی این سردهنه ها یا آبگیری شده اند و یا در حال آبگیری هستند.
یخکشی بر ضرورت برداشت مصالح مازاد از بستر رودخانه ها تاکید کرد و گفت : اگر این مصالح مازاد برداشت نشوند در صورت افزایش دبی آب رودخانه ها ، فشار بر روی سردهنه ها بسیار زیاد خواهد شد و احتمال تخریب مجدد آنها وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد : باید به مجموعه پیمانکاران اعتماد کنیم تا مصالح مازاد توسط آنها و با نظارت دستگاه های متولی از بستر رودخانه جمع آوری شود و آب مسیر طبیعی خود را طی کند.
** محدودیت مالی علت تاخیر در بازسازی سردهنه ها
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان مازندران نیز از آماده سازی سردهنه های زراعی حوزه این دستگاه اجرایی خبر داد و گفت : سیل مهرماه غرب مازندران بسیاری از سردهنه را تخریب کرده بود که به دلیل نزدیک شدن به فصل زراعی جدید بلافاصله اقدام به بازسازی آنها نمودیم.
عزیزالله شهیدی فر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برای احداث چهار سردهنه زراعی روستاهای این منطقه به بیش از یک میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم هر چه سریعتر تخصیص یابد.
وی اظهار داشت : برای احداث کانال انحرافی روستای پسکلایه حدود 180 میلیون تومان هزینه شده و قرار است تا یک هفته دیگر به بهره برداری برسد.
شهیدی فر با بیان اینکه احداث سردهنه روستای زردکند حداکثر تا ده روز آینده به اتمام می رسد ، خاطرنشان کرد : برای تامین اعتبار ، دهیاری های هر روستا قرار بود مبلغ 2 میلیون و 500 هزار تومان پرداخت بکنند که تاکنون تعدادی این مبلغ را پرداخت کرده و برخی نیز هنوز پرداخت نکرده اند.
وی در ادامه به لایروبی رودخانه های درازلات و وزیرچوب اشاره کرد و بیان داشت : اگر محدودیت مالی در این بخش وجود نداشت تاکنون تمامی سردهنه های زراعی آبگیری شده بودند و هیچ نگرانی در این زمینه وجود نداشت.
وی یادآور شد در سیل مهرماه سال گذشته حدود 308 میلیارد تومان به بخش کشاورزی غرب مازندران خسارت وارد شد که سهم شهرستان تنکابن 242 میلیارد تومان بود و متاسفانه تاکنون هیچ مصوبه ای جهت جبران خسارت ها از سوی دولت نداشته ایم.
** آبگیری سردهنه ها مطالبه حداقلی کشاورزان
معاون عمرانی استانداری مازندران نیز با بیان اینکه باید حداقل ها را برای کشاورزان فراهم نماییم ، گفت : اشتغال و اقتصاد مازندران وابسته به کشاورزی است و باید دو عنصر اساسی خاک و آب را برای فعالان این عرصه فراهم نماییم.
مهدی رازجویان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : توسعه صنعت به واسطه برخی محدودیت ها و گردشگری به دلیل سنتی بودن آن ، نمی توانند جایگزین مناسبی برای کشاورزی باشند و بنابراین باید همچنان در حوزه کشاورزی نیاز های فعالان این عرصه را فراهم نماییم.
وی اظهار داشت : یکی از مطالبات به حق مردم غرب استان ، رساندن آب به زمین های کشاورزی بویژه برنج است که خوشبختانه با اقداماتی که پس از سیل مهرماه صورت گرفت در حوزه آب منطقه ای سردهنه ها آماده شده اند اما در حوزه جهاد کشاورزی نیاز به تلاش بیشتری است .
به گفته رازجویان ، اگر جهاد کشاورزی در بازسازی سردهنه ها و لایروبی انهار با کمبودهایی مواجه است می تواند با هماهنگی فرمانداری از دهیاری ها و شوراهای روستا کمک بگیرد تا مشکل آبرسانی هرچه سریعتر برطرف گردد.
وی خاطرنشان کرد : درصد بالایی از مردم استان در حوزه کشاورزی فعالیت می کنند و بنابراین باید کمبود ها و مشکلات در این حوزه به حداقل برسد تا شاهد رضایت حداکثری آنها باشیم.
فرماندار ویژه تنکابن پیش از این بارها نسبت به آماده سازی سردهنه های زراعی هشدار داده بود و خواستار تسریع در بازسازی آنها از سوی دستگاه های اجرایی مربوطه شده بود.
سید امیر حسینی جو اظهار داشت : اگر سردهنه ها تا آغاز فصل زراعی جدید آبگیری نشوند به طور حتم با نارضایتی کشاورزان مواجه می شویم و این موضوع می تواند تبدیل به بحران اجتماعی در منطقه گردد.
شهرستان 166 هزار نفری تنکابن در غرب مازندران قرار دارد.
/1602/7513/

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

148 میلیارد تومان وام اشتغال روستایی به مازندران ابلاغ شد

پارسال 6 هزار میلیارد ریال وام رونق تولید درمازندران داده شد

مشترکان پرمصرف برق نقره داغ می شوند

رشد 10 درصدی ارزش معاملات هفتگی بورس منطقه ای مازندران

500میلیارد تومان تسهیلات برای احداث گلخانه در مازندران پرداخت می شود

پرواز نوشهر- شیراز از سرگرفته شد

بزرگ ترین کارخانه چوب و کاغذ کشور با نصف ظرفیت کار می کند

التیماتوم حسین زادگان به دستگاهها برای پرداخت مطالبات تامین اجتماعی

مشکل رانش در مناطق کوهستانی نکا در دست پیگیری است

حال ناخوش بزرگ ترین کارخانه کاغذ تحریر کشور

مازندران تا 6 درجه خنک می شود

قیمت شیرین جو برای کشاورزان مازندران همزمان با آغاز برداشت

افزایش ضریب فزاینده پولی عمده چالش بانک مرکزی

5870 تن کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شد

قوانین دست و پا گیر؛ مرگ مشاغل کوچک را رقم می زند

نماینده مجلس: خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی دشمن است

رونق تولید،درانتظار دود سفید ازاتاق گفت وگو دولت وبخش خصوصی درمازندران

فقط 7000 تن کیوی از گمرکات مازندران صادر شده است

کمک 85 درصدی دولت به کشت گیاهان دارویی درمازندران

افت پرواز قیمت مرغ در مازندران زیر خط ستاد تنظیم بازار

تاملی در بی رغبتی کشاورزان به مبارزه بیولوژیکی کرم ساقه خوار برنج

موتور ایجاد منطقه آزاد در مازندران دوباره روشن شد

ماه رمضان فرصتی برای رونق اقتصاد شب در مازندران

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت ها می شود

سرد شدن تب داد و ستد سهام در بورس مازندران

قیمت برنج فریدونکنار سر به فلک کشید/ ردپای فروشندگان در افزایش بی رویه قیمت برنج

کاهش قیمت این روزهای مرغ آرامش قبل از طوفان!

کم آبی کشاورزی در جویبار نداریم/ نشای 70 درصد شالیزارها

سیل به 2 هزار کیلومتر از راههای مازندران خسارت زد

60 کیلومتر از نهرهای شهرستان جویبار لایروبی شد

کاهش قیمت این روزهای مرغ آرامش قبل از طوفان!

استاد دانشگاه: ولع خرید باعث افزایش افسارگسیخته قیمت ها می شود

کارت زرد جهاد کشاورزی به 6 فروشگاه سموم محصولات در آمل

نرخ 70 تا 100 هزار تومانی هر تُن شن و ماسه/ شهرک معدنی نیاز است

15 میلیارد ریال کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شد

قراردادهای راکد در شهرکهای صنعتی مازندران فسخ می شود

قیمت برنج فریدونکنار سر به فلک کشید/ ردپای فروشندگان در افزایش بی رویه قیمت برنج

بهبود فضای تولید در مازندران نیازمند برنامه ریزی است

مصوبات شورای گفتگو مطابق رونق تولید باشد

فرار مالیاتی قابل کتمان نیست/ تهیه برنامه عملیاتی بهبود کسب و کار

10 هزار فقره سند کاداستر برای اراضی روستایی مازندران صادر شد

7900 تن شکر یارانه ای به مازندران اختصاص داده شد

411 میلیارد تومان به کشاورزان خسارت‌دیده پرداخت شد

116 تن دانه روغنی کلزا در مازندران خریداری شد

حدود 300 تن شکر در بازار مازندران توزیع می شود

برای افزایش درآمد مالیاتی، افراد بدحساب شناسایی می شوند

ایمن سازی جاده نیروی هوایی بابلسر هفته آینده آغاز می شود

خریدهای هیجانی بازخورد ساختار نامناسب اقتصادی

شرکت های دانش بینان مازندران 300 محصول تولید می کنند

حدود 800 میلیارد تومان وام اشتغالزایی در مازندران پرداخت شد