پیام مازند

آخرين مطالب

جولان دلالان در بازار خالی از برنج مازندران اقتصادي

جولان دلالان در بازار خالی از برنج مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری- قیمت برنج در بازار مازندران در حالی با افزایش حدود 100 درصدی نسبت به اواخر سال گذشته رسیده که این محصول استراتژیک در اختیار کشاورزان نیست و عمده شالیکاران محصول خود را بین 10 تا 12 هزار تومان در هرکیلو گرم پیش از سال جدید فروخته بودند.
به گزارش خبرنگار ایرنا ، هر ساله کشاورزان مازندران به خاطر نیاز جدی به نقدینگی حداکثر تا چهار ماه پس از برداشت یعنی ماه آذر محصول برنج خود را می فروشند تا برای کشت سال بعد آماده شوند و دولت نیز بر همین اساس طی چند سال گذشته ورود برنج خارجی را در این محدوده زمانی ممنوع کرد تا دست دلالان کوتاه شود.
با این وصف ، بررسی های میدانی خبرنگار ایرنا از شالیکوبی های مازندران نشان می دهد کمتر از یک تا 2 درصد برنج سفید در شالیکوبی های استان وجود دارد که ممکن است مربوط به برخی از شالیکارانی باشد که زمین بیشتری دارند.
مشاهدات از برخی فروشگاههای برنج ساری در روز جاری ( 15 اردیبهشت ) همنشان می دهد که رزازان برنج طارم محلی و هاشمی را تا 22 هزار تومان برچسب فروش زده اند.
اگر چه عرضه و تقاضا عامل اصلی تعیین قیمت کالاهای مختلف از جمله محصولات کشاورزی است ، اما آنچه مشخص و آشکار است این که افزایش قیمت فعلی به هیچ عنوان به جیب کشاورز نمی رود و بیشتر جنبه روانی دارد.
** تعیین قیمت برای برنج جدید
هیاهوی افزایش قیمت برنج در مازندران که برخی از آن به عنوان کیف کوک کشاورزان خطه شمال توصیف می کنند در حالی است که نه تنها محصولی دراختیار کشاورزان نیست ، بلکه شالیکاران سخت مشغول نشاکاری هستند و حتی به دلیل بالا رفتن قیمت انواع نهاده های کشاورزی بویژه دستمزد نشاکاران ، بشدت با کمبود نقدینگی مواجهند.
بیشترین هزینه در کشت برنج مربوط به هزینه کارگری است و شالیکاران امسال علاوه بر گرانی و 2 برابر شدن قیمت بیشتر نهاده های کشاورزی نظیر سموم، پلاستیک، بذر، قطعات یدکی تیلر و تراکتور برای شخم و شیار و آب تخت کردن، با درخواست 200 تا 250 هزار تومانی بابت دستمزد یک روز نشای شالیزار توسط کارگران مواجهند.
شالیکاران معتقدند اگر چه قیمت فعلی 20 تا 22هزار تومانی برنج سال گذشته اصلا به جیبشان نمی رود ، اما برنج امسال باید به همین قیمت از شالیکاران خریداری شود تا امیدوار به داشتن درآمد متوسط باشند.
یکی از آگاهان به بازار برنج مازندران به خبرنگار ایرنا گفت که برنجی در اختیار شالیکاران نیست تا از افزایش 2 برابری قیمت فعلی سود ببرند.
احمد قربانی که دارای شالیکوبی در شهرستان بابل است ، افزود : بیشتر شالیکاران محصول خود را در زمان برداشت به فروش رساندند و در چهار سال اخیر که برداشت مکانیزه در استان فراگیر شده است ، شالیکاران مجبور به تبدیل شالی به برنج سفید در کوتاه ترین زمان و در نهایت فروش برنج سفید خود هستند.
برداشت مکانیزه برنج با همه خوبی ها ، با این پیامد منفی همراه است که کشاورز نمی تواند محصول برداشت شده را برای مدت طولانی در انبار نگهداری کند و مجبور است بلافاصله آن را به شالیکوبی انتقال داده و پس از خشک کردن به شیوه ماشینی ، تبدیل به برنج کرده و عرضه کند.
در برداشت مکانیزه میزان رطوبت شالی بالاست در نتیجه ضریب ماندگاری آن بشدت کاهش می یابد در حالی که در برداشت دستی ، شالی پس از درو در صورت مساعد بودن هوا برای چند روز در شالیزار به صورت پخش شده باقی می ماند تا خوشه ها حسابی آفتابگیر شده و خشک شود و بعد از آن خرمنکوب می شود.
کشاورزان در شیوه برداشت دستی ، این امکان را دارند تا شالی خود را برای مدت چند ماه در انبار نگهداری کرده و در فصلی که بازار با کمبود مواجه شده آن را به شالیکوبی برده و تبدیل به برنج کنند.
اگر چه نگهداری بلندمدت شالی مهم ترین مزیت برداشت دستی است ، ولی هزینه بر بودن این روش در کنار نیاز مالی کشاورز به فروش محصول همواره سبب می شد تا دلالان در همان فصل برداشت شالی و برنج را از کشاورز به قیمت پایین خریداری کنند .
** دست خالی کشاورزان از افزایش قیمت
قربانی با بیان اینکه اکنون قیمت برنج کشت اول طارم محلی و هاشمی 20 هزار تومان و کشت دوم که از عطر و طعم بهتری برخوردار است تا 22هزار تومان در هر کیلو گرم خرید و فروش می شود، گفت : قیمت فعلی 2 برابر قیمتی است که عمده کشاورزان محصولشان را فروختند.
وی توضیح داد: بالاترین قیمت برنج طارم محلی که به دست کشاورزان رسید و مربوط به ماه دی سال گذشته بود و داشته های حدود 10 درصد کشاورزان مازندرانی را در شالیکوبی ها شامل می شد ، 12 هزار تومان بود.
این کارشناس بازار برنج مازندران گفت : اگر چه برنج در اختیار کشاورزان استان نیست ، اما تاجران با تقاضای برنج طارم محلی و هاشمی از استان های مختلف کشور مواجه هستند و به نظر می رسد این نگرانی در مردم ایجاد شده است که قیمت برنج جدید بسیار بالا خواهد رفت و از هم اکنون در حال ذخیره سازی هستند.
وی با بیان اینکه وضعیت کشت و کار و تولید و بازار برنج برای شالیکاران شمال در چهار سال اخیر با برخی از تصمیم های دولتمردان از جمله ممنوعیت واردات و توزیع برنج خارجی در زمان برداشت ، خرید تضمینی و توافقی و مکانیزاسیون رضایبخش بوده است، افزود : به دلیل نوسانات قیمت ارز و مشکلات اقتصادی کشور ، همه محصولات و کالاها 2 تا سه برابر افزایبش قیمت داشته است و به نظر می رسد افزایش قیمت برنج در چند روز اخیر بابت لغو معافیت تحریم کشورها از جمله هند باشد.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی مازندران در حال حاضر 100درصد زمین های شالیزاری استان آب تخت و خزانه گیری شده است و نشاکاری حدود 30 درصد زمین ها نیز انجام شد.
مسئولان جهاد کشاورزی استان پیش بینی می کنند به دلیل افزایش قیمت نهاده های کشاورزی و هزینه کارگری قیمت برنج امسال به نسبت سال گذشته به صورت چشم گیری افزایش بیابد.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران در نخستین نشا مکانیزه مازندران در سال جاری که بیست و یکم فروردین ماه انجام شد ، اعلام کرده بود که به دلیل اینکه قیمت نهاده های کشاورزی از جمله پلاستیک، بذر، دستمزد کارگر، تولید بوته از بانک نشاء ، دستمزد تراکتور ، تعمیرات و قطعات یدکی بالا رفته است،پیش بینی می شود تا قیمت برنج امسال 16تا 18هزار تومان در هر کیلو گرم برسد.
عزیزالله شهیدی فر افزود: البته این مقدار افزایش قیمت نسبت به دیگر کالاهای اساسی بسیار کم است ولی برنجکاری با کمتر از قیمت اعلام شده به صرفه نخواهد بود.
مازندران با داشتن حدود 230 هزار هکتار اراضی شالیزاری و تولید یک میلیون و 50 هزار تن برنج سفید 42 درصد نیاز کشور را تامین می کند.
6990/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

200 میلیون تومان اعتبار برای بهسازی محور رودبارکلا

جهش 82درصدی ارزش معاملات در بورس منطقه‌ای مازندران

50 طرح به مناسبت هفته دولت در سوادکوه افتتاح و کلنگ‌زنی می‌شود

مازندران هفته دولت میزبان هیات تجاری از روسیه است

آلیمالات، الماس سبز گردشگری میان جنگل‌های مازندران

جذب اعتبار 300 میلیارد تومانی در اجرای طرح اشتغال فراگیر در مازندران

تولید 6200 تن زباله ایام تعطیلات در مازندران

توزیع 300 میلیارد تومان اعتبارات اشتغال/ 1000 تعاونی غیرفعال است

60 درصد وام اشتغال روستایی مازندران جذب شد

تنگ شدن عرصه فعالیت برای کارگران فصلی در مازندران

مصرف بی رویه منابع انرژی؛ مسئله ای نگران کننده برای کشور

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

هزار ایستگاه رصد میوه مدیترانه‌ای در مازندران

افت 15 درصدی مصرف محصولات لبنی

پیک مصرف برق در مازندران به 1850 مگاوات رسید

40 هزار تن گندم از کشاورزان مازندران خریداری شد

بودجه 240 میلیارد ریالی فرهنگی شهرداری ساری چگونه هزینه می شود؟

زمین های کشاورزی با ارزش اما برای فروش!

55 پروژه راه و شهرسازی هفته دولت در مازندران بهره برداری می شود

تخصیص 250 میلیارد ریال بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله‌سوز نوشهر

تمام زیرساخت های برداشتن تحریم های اقتصادی را دارا هستیم

کشف 2 تن چوب آلات جنگلی قاچاق در میاندورود

جوی پایدار در مازندران/ کشاورزان محصولات خود را برداشت کنند

نمایشگاه ملی صنایع دستی در مازندران برپا می شود

توزیع لاستیک های وارداتی تابع بازار ارز است

حال خوش حدود 70 درصد از صنایع مازندران

سرنوشت ناتمام حدود 600 طرح صنعتی در مازندران

دست‌بافته های زنان به خارج صادر می شود

وقتی خزر هست اما...

بانک ها برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف مشارکت کنند

وقتی خزر هست اما...

افت شدید ارزش معاملات سهام در بازار بورس مازندران

نخستین برنج ارگانیگ مازندران برداشت شد

خرده مالکیتی برای صادرات برنج مازندران یک آفت است

20 مرداد خط پایان کشت دوباره برنج در مازندران تعیین شد

تکمیل پروژه های تولیدی بالای 60 درصد پیشرفت از اولویت ها است

کاهش 6 درصدی تلفات شبکه توزیع برق مازندران در دولت تدبیر

آیا حذف چهار صفر بدون اصلاحات اقتصادی اثری دارد؟

تعطیلی 11 کارگاه معدنی در مازندران

ایران رتبه 7 تولید و رده 50 صادرات هلو و شلیل را دارد

نبود صنایع تبدیلی و هجوم دلالان آفت بزرگ باغداری است

بازدید معاون رئیس جمهور از مزرعه پرورش ماهی دو هزار تنکابن

طرح تولید انبوه قزل آلای رنگین کمان عاری از بیماری رونمایی شد

صادرات 421 هزار تن کالا از مازندران به 24 کشور جهان

پروژه 2 میلیاردی مخابراتی دهستان فشکور راکد مانده است

160 هزار میلیارد ریال پروژه گردشگری در مازندران در حال اجرا است

صنعت گردشگری با مزرعه در مازندران تقابل دارد!

پرداخت 603 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران

سهم 61 درصدی مالیات در بخش صنعت/ نهضت صادرات محور راه افتد

نرخ گذاری های ارزی رانت جدید ایجاد کرده است