پیام مازند

آخرين مطالب

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص مقالات

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

  بزرگنمايي:

پیام مازند- لیلا دختر 39 ساله ای که از دی سال گذشته متوجه شد که بخشی از زبانش گزپز (بی حسی ) می کند و چند هفته ای با بی خیالی این وضعیت را پشت سر گذاشت ، اما با ادامه یافتن این سوزش و گسترش آن به سمت لب و سمت چپ صورتش احساس کرد که به پزشک خانواده اش مراجعه و به قول معروف موضوع را چکاب کند .
تا آن زمان حتی تصور بیمار شدن هم برایش سخت بود چرا که به خاطر دقتی که در سلامت و رژیم های غذایی و تحرک بدنی داشت ، حتی یک بار قرص مصرف نکرد و احساس می کرد به خاطر رعایت کردن مسایل در برابر هر بیماری واکسینه شده است ، اما تاکید پزشک خانواده برای مراجعه اش به متخصص مغز و اعصاب باعث شد تا به یکباره شیشه رویاهایش یکباره بشکند.
طی تمام مراحل مراجعه به متخصص مغز و دستور آزمایش های تشخیصی برای " ام ای ای " همواره ذهنش به بدترین شکل ممکن تصویرسازی می کرد ؛ این که نکند سکته مغزی در کار باشد چرا که او در ماههای اخیر فشارهای عصبی زیادی را متحمل شده بود .
از همان ابتدا هم نگاه و نگرش های آنچنانی افراد به خود را متوجه شده بود، آن هم زمانی که از اتاق ام آر آی خارج می شد و از او سوال کردند آیا مشکل در راه رفتن داری ؟ یا اینکه پزشک متخصص مغز بعد از دیدن جواب ام آر آی با یک جمله " نگران نباش کمک می کنیم که فلج نشوی " به نوعی آب پاکی را روی دستش ریخت ، جمله ای که یکباره تصور سالم بودنش را به رویایی برباد رفته تبدیل کرد.
این صدای دکتر که "تو به ام اس مبتلا شدی "مثل زنگ توی گوشش هر لحظه صدا می کرد و هر بار با تکرار این جمله احساس می کرد گِز گِز و گرفتگی های عضلانی اش بیشتر می شد اما خود را قانع کرد که از این به بعد این بیماری همیشگی او تا آخر عمرش است و می تواند با وجود آن باز هم یک زندگی عادی داشته باشد و هیچکس هم از بیماریش با خبر نشود .
" هیچکس از بیماریم با خبر نشود ". این جمله در ذهنش مرور می شد چرا که هر وقت از ام اس حرفی زده می شود از مبتلایان به این بیماری به عنوان افرادی فلج و ناتوان یاد می کنند که قادر به انجام کار نیستند ، اما او خود یکی از حدود یکصد هزار بیمار مبتلا به ام اس در کشور است که بیماری نتوانسته خللی در روند کارش ایجاد کند .
18 اردیبهشت ماه در تقویم رسمی کشور با عنوان روز بیماری های خاص و صعب العلاج نامگذاری شده است. ام اس ، تالاسمی، هموفیلی، دیالیز خونی، دیالیز صفاقی (EB) ، پروانه ای (MPS) ، پیوند کلیه، پیوند کبد، پیوند قلب، پیوند پانکراس، پیوند روده و پیوند ریه در ایران از سوی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به عنوان بیمار خاص معرفی شده است .
بیماری‌های خاص و صعب‌العلاج به آن دسته از بیماری‌هایی گفته می‌شود که در جامعه عمومیت نداشته و برای درمان آنها شرایطی ویژه‌ای باید فراهم شود. در واقع این بیماری‌ها درمان دائمی ندارند و فرد تا آخر عمر این بیماری­ها را خواهد داشت.
تصورات و اطلاعات غلط جامعه نسبت به بیماری های خاص یا همان به زبان عامیانه تر " انگ و ترس اجتماعی " باعث شده تا این بیماران ، بیماری خود را کتمان و یا مخفی بکنند و حتی در برخی مواقع درمان را نیز به تعویق بیندازند .
در حالی این وضعیت توسط برخی بیماران خاص مخفی کاری می شود که متخصصان معتقدند با این کار ، آنها حتی روند بیماریشان را شدت می دهند و می تواند دچار عوارضی بشوند که بعدها قابل جبران نباشد .
سرپرست بیماری های خاص دانشگاه علوم پزشکی مازندران به خبرنگار ایرنا گفت : بیماران خاص از نظر ظاهر بیمار به 2 شکل می توان تقسیم کرد بیماری هایی که ظاهر پر سر و صدایی دارند یعنی اینکه با دیدن آن معلوم است که فرد مبتلا به هموفیلی ، تالاسمی و دیالیز است ولی برخی بیماری ها از جمله ام اس که سالها علائمی در بدون ظاهر در بیمار وجود دارد را داریم .
وی افزود : شکل دوم بیماری های خاص باعث می شود که بیماران به خاطر انگ های اجتماعی از بیان بیماریش به افراد خودداری بکند تا او را به چشم یک بیمار خاصِ ناتوان نبینند .
بابازاده ادامه داد : این مساله باعث می شود که بیماران حتی از درمان خود غفلت کنند و بیماری به حدی برسد که مثلا در بیمار ام اس به مراحل بالاتر همچون مشکل در راه رفتن ، دید و شنوایی کشد .
وی تاکید کرد : در حالی که با امروزه با پیشرفت علم پزشکی و تولید داروهای خوب ، کنترل بیماری ها بهتر شده است و با آن می توان سیر بیماری را کند کرد .
بابازاده با اشاره به اینکه افزایش آگاهی جامعه نسبت به بیماری های خاص می تواند در کمک به این بیماران هم کمک کند ، افزود : بیماران خاص نیز توجه داشته باشند که نباید به خاطر انگ های اجتماعی درمان خود را عقب بیندازند و در این زمینه کاهلی بکنند چرا که این موضوع به ضرر خود آنها تمام می شود .
به گفته سرپرست بیماری های خاص استان مازندران ، دراین استان 10 هزار و 153 بیمار خاص زندگی می کنند که از این تعداد یک هزار و 945 بیماری تالاسمی ، 302 بیمار هموفیلی ، یک هزار و 503 دیالیزی ، 2 هزار و 117 ام اس ، هشت نفر ای بی و مابقی بیماران سرطانی هستند .
وی همچنین از روند افزایش تعداد بیماران خاص در مازندران خبر داد و علت آن را از یک سو ناشی از شیوه بیمار یابی خوب و از دیگر سو فراوانی این نوع بیماری عنوان کرد.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی