پیام مازند

آخرين مطالب

دام هایی که می گویند هست اما نیست! مقالات

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

  بزرگنمايي:

پیام مازند- توجه به تولید آمار درست از تعداد دام های سبک و سنگین در هر منطقه ای می تواند میزان واقعی تولید گوشت و شیر را نشان دهد تا نسبت به آن برنامه ریزی های اصولی صورت گیرد، مازندران یکی از مناطقی است که موهبت خدادادی در شرایط آب و هوایی مناسب موجب شده تا رغبت برای دامپروری دام های سبک و سنگین در مازندران نسبت به دیگر مناطق کشور بیشتر باشد.

متاسفانه شرایط مساعدت آب و هوایی نتوانسته بر شرایط نامساعد اقتصادی کشور غلبه کند و این فضای نامطلوب موجب شده تا بسیاری از تولیدکنندگان دامی برنامه ریزی تولید را دستخوش تغییراتی دهند که سیاست های کلان کشور در عرصه تولید دامی نامنظم شود.

یکی از این آشفتگی ها نبود آمار درست در حوزه دام های سبک و سنگین است. بررسی های میدانی ایسنا مازندران نشان از آن دارد که آمار نهادهایی همچون سازمان جهاد کشاورزی با واقعیت موجود بسیار فاصله دارد.

طبق آمارهای به دست آمده از سازمان جهاد کشاورزی مازندران، تعداد دام های سبک و سنگین نیز در دامداری های سنتی و صنعتی استان افزایش قابل توجهی داشته است. تعداد دام سنگین شامل گاومیش، اصیل و دورگه در دامداری های استان سال 96؛   764 هزار و  368 راس  بوده که این مقدار در مقایسه با 744هزار و 217 راس دام سنگین استان در سال 95 نشان از افزایش تعداد این واحدهای دامی می دهد. در بخش دام سبک گوسفند، بره، بز و برغاله ، مازندران در سال 95 دارای  2 میلیون 698 هزار  و 281 راس دام سبک بود که این مقدار در سال  96 به 2 میلیون 747 هزار و 367 راس رسید.

نکته قابل تامل اینجاست که سازمان جهاد کشاورزی این آمار را در سال 97 نیز رو به رشد دانسته است.

* آمارهای دولتی با واقعیت موجود فاصله دارد

برخی از کارشناسان آمارهای موجود در مورد تعداد دام های سبک و سنگین در استان را درست نمی دانند و معتقدند با واقعیت فاصله زیادی دارد. این کارشناسان بیان می کنند در زمان صدور پروانه تولید و بهره برداری دامداری ها، مقداری که در آمار سازمان های متولی ثبت می شود با آن مقداری که در دامداری وجود دارد همخوانی ندارند. برای مثال دامداری که پراونه تولید دامداری 30 راسی دارد ممکن است در دامداری اش 10 راس دام داشته باشد اما دستگاه متولی در زمان ارائه آمار از تعداد دام و میزان تقریبی تولید شیر، آمار 10 راس دام موجود در دامداری را اعلام نمی کند و به سراغ پروانه تولید 30 راسی و محاسبه بر همان مقدار می رود؛  بیشتر تعداد دام های موجود در دامداری های استان کمتر از مقداری است که در پراونه تولیدی ثبت شده است.

* کدامیک درست می گویند؟

واقعیت های موجود نیز در تناقض آشکار با آمارهایی است که سازمان های دولتی و تشکل های بخش خصوصی ارائه می دهند و اصلا معلوم نیست کدامیک آمار درست را می گویند.

سال گذشته دبیر انجمن صنایع غذایی و دارویی مازندران که واحدهای لبنی استان زیر مجموعه این تشکل بخش خصوصی است از کمبود تولید شیر در دامداری های استان و خلا 50 درصدی شیر مورد نیاز واحدهای لبنی در استان خبر داده بود که واکنش دامداران استان را به همراه داشت.

الله یار ولیزاده وندچالی رئیس هیئت مدیره اتحادیه صنعت دامپروری ایران در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه دامداران دام های سبک و سنگین کاهش تولید شیر و گوشت نداشته اند، اظهار کرد: واحدهای لبنی، شیر را به قیمت مصوب دولتی از دامداران نمی خرند و معامله با آن ها جز ضرر فایده دیگری ندارد.

وی بیان کرد: تعداد دام و تولید شیر کاهش نیافته است بلکه دامداران از ارائه شیر به واحدهای لبنی به دلیل قیمت پایین خودداری کرده و آن را به صورت فله به بازار ارائه می دهند.

طبق گفته مسئولان سازمان جهاد کشاورزی مازندران ، تولید شیر در تمامی دامداری های استان در  9 ماهه سال 97 به بیش از 511 هزار تن رسیده است که این مقدار در مدت مشابه سال قبل  500 هزار تن بوده است،همچنین میزان شیر تولیدی سال 96 بیش از 623 هزار تن بوده که نشان از افزایش تولید شیر در مقایسه با آمار 602 هزار تنی  آن در سال 95 دارد.

احسان وهاب زاده کارشناس علوم دامی در گفت و گو با ایسنا مازندران، با بیان اینکه در تایید تناقض آمارهای نهادهای دولتی و خصوصی با واقعیت موجود از تعداد دام های اعلام شده مازندران، میت وان یک روز همراه یک دامپزشک به دامداری های سطح استان سر زد، اظهار کرد: برای مثال وقتی دامپزشکان برای معاینه دامداری های که پروانه بهره برداری 100 راسی دارند وارد دامداری ها می شوند در برخی 50 راس ، در برخی دیگر 30 راس و در برخی نیز 80 راس دام وجود دارد.

وی در ادامه افزود: جهاد کشاورزی استان بر اساس پراونه بهره برداری صادر شده آمار تعداد دام و مقدار تولید شیر را ارائه می دهد، این نشان از عدم تطابق آمار ارائه شده با واقعیت موجود است.

هر چند این آمار نیز برگرفته شده از پراونه های تولید و بهره برداری است که سازمان های نظام دامپزشکی و مهنسی کشاورزی صادر می کنند و این تشکل خصوصی و نهاد دولتی همتای آن مانند سازمان دامپزشکی، می توانند امار بسیاری واقعی تری را ارائه دهند.

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

دامداری صنعتی مهمان ناخوانده روستای توبن!

قطع سالانه 50 هزار اصله درخت در مازندران/متهم تراشی جالب یک شورا

بودجه فرهنگی دانشگاه ها یا وعده های سرخرمن؟!

جای خالی بهار نارنج در سپهر گردشگری مازندران

خزر؛ فاضلاب شده است؟!

سر چشمه احساس ناامنی اجتماعی زنان در جامعه کجاست؟

نقش حجاب در امنیت و آرامش روانی

دام هایی که می گویند هست اما نیست!

زخمِ نگرش های غلط بر پیکر بیماران خاص

بازگشت خاموش برندهای تقلبی خارجی به مازندران

کارگران مشغول کار نیستند/ زخم «خصولتی» بر اندام نساجی و خزر خز

همیشه پای یک انسان در میان است

«ورف چال»؛ تجربه 600 ساله مدیریت روستایی

بلوغ شورا، شاید وقتی دیگر

جنب و جوش آبزی پروری مازندران در سیلاب بهاری

سیل، سیل است چه فرقی می‌کند...

پرواز دوباره زنبورداری ییلاقی در مازندران از خاکستر سیل

جادوی رنگ ها در « مرداب هسل»

مزرعه ای هزاررنگ در اتاق چندمتری/ جشنواره صیفی جات در تنکابن

سدهای مازندران نمی شکند/ سرریز شدن سدها و پایان خشکی تالاب

مجمه وری ؛ جشن متفاوت برای میلاد عدالت

دعا سپری محکم در برابر سیل مشکلات

ضرورت شناسایی کانون های بحرانی سیل در غرب مازندران

لحاف دوزی؛ گم شده در لابه‌لای مدرنیته

پیش بینی افزایش 70 درصدی تولید گندم در مازندران

بازگشت آرامش با اما و اگرها به جاده های مازندران

متهم ردیف اول سیل مازندران کیست؟

سازه های باکیفیت در برابر سیل تخریب نمی شود

افزایش 75 درصدی آب پشت سدهای مازندران

عباس آباد با جاذبه ها طبیعی آماده میزبانی از موج دوم سفرهاست

پرستوها نحستین مهمانان بهاری به مازندران رسیدند

آخرین وضعیت مازندران 10 روز پس از سیل

گردن آویزی که از طبیعت چهار هزار سال پیش حکایت می‌کند!

اینجا "کوه تنها" به شما پیشنهاد می‌شود!

شادی های چهارشنبه سوری را با غم نیامیزیم

"قائم‌شهر"؛ شهر چند بام و یک هوا!

به شهر "نقی معمولی" خوش آمدید!

پرونده خجل ترین جانور خزری روی خط انتقال/«فک ها» به کویر می روند

اینجا جان می دهد برای لایو اینستاگرام!

مازندران به پیشواز بهار رفت/ آیین های نوبرانه نوروزی

حس تازگی در یک روستای 2500 ساله

جذابیت حضور در "میان مه، ابر و نم نم باران" را از دست ندهید!

سال تحویل بهار در شالیزارهای مازندران

منطقه ای در مازندران که تمام ایام سال دمای آن صفر درجه است!

بشارت عید با نوروزخوانی/ آئینی برای بدرقه سرما و استقبال از بهار

سفر به سرزمین رنگ‌ها

برق جاذبه های طبیعی در چشم ظرفیت گردشگری مذهبی مازندران

« دریا تا کویر»؛ مقصد بکر گردشگری در تعطیلات نوروز

افزایش 90 درصدی آمار فرار دختران در مازندران

روستاهای مازندران نقطه کانونی گردشگری نوروزی