پیام مازند

آخرين مطالب

بازگشت روح زندگی به روستاهای سیلزده مازندران اقتصادي

بازگشت روح زندگی به روستاهای سیلزده مازندران

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - نشا کاری برنج، برداشت کلزا، توت فرنگی و گندم به همراه تلاش برای بازسازی خانه های تخریب شده اینروزها باعث شده تا روح زندگی به مناطق شرقی و مرکزی مازندران که از سیل تخریب گر اسفندماه گذشته در امان نبوده، بازگردد.
به گزارش خبرنگار ایرنا در حادثه سیل اواخر اسفندماه در مازندران به 9 شهر و 260 روستای شرقی و مرکزی استان مازندران خسارت وارد شده است و طبق آمارهای رسمی سیلاب به 6 هزار و 501 واحد مسکونی استان خسارت زد که حدود 800 واحد از این تعداد تخریبی است و باید نوسازی شود.
عمده خسارت سیلاب به بخش کشاورزی مازندران، زیر آب رفتن مزارع و باغ ها، تخریب مزارع پرورش ماهی، از بین رفتن خزانه های شالیزاری و تخریب دامداری و مرغداری و تلف شدن ماکیان و دام های سبک و سنگین بوده است که میزان آن 600 میلیارد تومان برآورد شد.
همچنین سیلاب و طغیان رودخانه های مرکزی و شرقی استان از جمله بابلرود، تلار قائمشهر ، نکارود و تجن ساری حدود 91 هزار هکتار از زمین های زراعی و باغی مناطق شرقی و مرکزی را به زیر آب برد و به انواع کشاورزی برنج ، باغ های کیوی و مرکبات ، توت فرنگی ، گندم ، جو و سویا از 30 تا 100 درصد خسارت وارد کرد.
مشاهدات خبرنگار ایرنا و اظهارات دهیاران از وضعیت روستاهای سیلزده مازندران نشان می دهد که مردم به صورت نسبی از تعمیرات وبازسازی واحد های تخریبی مسکونی رضایت دارند و توامان مشغول فعالیت های کشاورزی نیز هستند.
در حال حاضر مهمترین فعالیت کشاورزی در روستاهای مازندران نشاکاری برنج ، برداشت دانه روغنی کلزا و توت فرنگی ، مدیریت باغات مرکبات و سیاه ریشه است و سیلزدگان علاوه بر اینکه باید بازسازی و ساخت وساز واحد های تخریبی را انجام بدهند به فکر کشاورزی نیز هستند.
دهیاران برخی از روستاهای سیلزده استان مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، فرایند تعمیرات و ساخت ساز واحدهای مسکونی را مطلوب توصیف کردند و گفتند: همچنان گروه های جهادی و مردمی در قالب کارگران صلواتی در روستاها مشغول تعمیرات و ساخت و ساز هستند.
آنان با بیان این نکته که حتی برخی از کارگران به کمک کشاورزان سیلزده به نشاکاری و تمیز کردن باغ مرکبات از گل و لای هم می روند، ادامه دادند : تعمیرات و بازسازی عمده واحدهای مسکونی خسارت دیده به پایان رسیده و در واقع زندگی این افراد به حالت عادی بازگشت کرده است.
دهیاران روستاهای سیلزده مازندران ضمن قدردانی از کمک های مردمی و خیرین گفتند: در حال حاضر تمامی پروانه ساخت واحدهای مسکونی توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی صادر شده و با حضور گروه های جهادی مشغول ساخت و ساز هستند.
محمد ابراهیم رضایی دهیار روستای " تالار پشت" شهرستان سیمرغ با بیان اینکه از 165واحد ساختمانی این روستا 119واحد دچار خسارت 20 تا 70 درصدی و 11واحد نیز به صورت صد درصد تخریب شدند، گفت: با کمک مردم و مسئولان تا 70 درصد تعمیرات واحد های خسارت دیده به اتمام رسیده است.
وی با بیان اینکه پروانه ساخت واحد مسکونی جدید زیر 100متر به صورت رایگان صادر و کمک های بلاعوض و تسهیلات تصویب شده دولت نیز به این افراد پرداخت شده است، ادامه داد : همه سیلزدگان در وضعیت نسبی خوبی قرار دارند و مشغول کشاورزی به ویژه برنجکاری نیز شدند.
وی با اشاره به اینکه روزانه 150 کارگر فنی و ساده به صورت صلواتی در بخش های مختلف به کمک سیلزدگان می آیند، گفت: غذا و دیگر نیازهای این کارگران نیز توسط نهادهای حمایتی از جمله فرمانداری ها ، هلال احمر و سازمان بسیج سازندگی تامین می شود.
رضایی به کمک های نقدی و تهیه لوازم خانگی از جمله یخچال ، اجاق گاز ، تلویزیون ، پتو توسط خیرین ، مردم و مسئولان اشاره کرد و گفت: اگرچه گرانی ها همه مردم را دچار مشکل کرده است اما سیلزدگان همچنان از غذا و پوشاک در قالب کمک های مردمی برخوردار می شوند.
دهیار روستای کوهستانی " دراسله "شهرستان سوادکوه که چندین واحد مسکونی و زمین های کشاورزی در اثر سیلاب و طغیان آب رودخانه بالا دست تلار در 12فروردین امسال دچار خسارت شد، گفت : از 2 هفته پیش با کمک گروههای جهادی، پاکسازی واحدهای مسکونی به اتمام رسیده و اکنون وضعیت به حالت عادی برگشته است.
حمید غلامی با بیان اینکه رانش زمین بخش زیادی از راه های اصلی و فرعی این منطقه را دچار مشکل کرده است، بیان داشت: اما باغداران این منطقه برای تردد به ویژه با ماشین آلات دچار مشکل هستند.
وی اضافه کرد: کارشناسان جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه با تشکیل پرونده خسارت باغات و دامداری ها ، طبق مصوبه دولت جبران خسارت ها را پرداخت کردند.
دهیار روستای چرات یکی دیگر از روستاهای کوهستانی سیلزده شهرستان سوادکوه از فرایند تشکیل پرونده خسارت دام و زمین های کشاورزی گلایه کرد و گفت: اگرچه با کمک مردمی و گروه های جهادی آبگرفتگی واحدهای مسکونی و عملیات تعمیرات، بازسازی و ساخت وساز به موقع انجام شده است، اما بیشترین خسارت سیل و طغیان رودخانه به بخش های کشاورزی منطقه بوده است.
بهروز کاویانی با بیان اینکه کارشناسان کشاورزی در تشکیل پرونده جبران خسارت همکاری نمی کنند و مردم منطقه از رفت و آمدهای زیاد در 2 هفته اخیر خسته شده اند، گفت: کشاورز هر روزه و مداوم باید مشغول فعالیت های کشاورزی روی زمین و دام خود باشد و نمی تواند با اما و اگر های دستگاه های دولتی وقتش را طولانی مدت در ادارات بگذراند.
وی گفت: هنوز دامداران و کشاورزان روستای چرات از کمک های خسارت های بخش کشاورزی برخورد نشدند ، درحالی که دام های زیادی تلف شده و زمین های کشاورزی منطقه نیز به شدت تخریب شده است.
این دهیار روستای سیلزده استان مازندران با بیان اینکه 22خانه مسکونی به صورت 20 تا 70 درصد و چهار واحد نیز صد درصدی تخریب شدند، ادامه داد: خوشبختانه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به موقع پرونده سازی و مشکلات این افراد را حل کرده است.
کاویانی نیاز فوری فعلی مردم روستای چرات را یک دستگاه بلدوزر برای ترمیم محور اصلی روستا اعلام کرد و گفت: تا چند روز آینده دامداران باید به منطقه ییلاقی و محل چرای دام کوچ نشینی کنند و نیاز است تا مشکلات محل زندگی خود را حل و فصل کنند.
وی با بیان اینکه طغیان رودخانه تلار مسیر آب را تغییر داده و همچنان شاهد روان آب در کنار جاده اصلی، زمین های کشاورزی و واحد های مسکونی روستائیان هستیم، گفت: برای حل این مشکل نیاز به ماشین آلات مربوطه است.
6990/1899

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

اعتبارات پاسخگوی اشتغال در کشور نیست

پیشرفت 92 درصدی اسکله رورو ریلی در بندر امیرآباد

تنهااز 40درصد سرمایه برق مازندران به خوبی استفاده می شود

تابستان بدون قطعی برق ،اگر مصرف مدیریت شود

مازندران یکهزار و 300 مگاوات برق کم دارد

مازندران امسال حدود یک هزار میلیارد تومان اعتبار عمرانی دارد

120 هزار تن مرکبات در نکا تولید می شود

6 کارگاه معادن زیرزمینی در مازندران تعطیل شد

عضو شورای عالی بیمه: کمتر از 10 درصد خسارت سیل، تحت پوشش بیمه است

رییس کل بیمه مرکزی: سیل، نگاه به صنعت بیمه را اصلاح کرد

گیاهان دارویی؛ نسخه کارآمد توسعه بخش کجور

70 درصد معادن مازندران مسئول فنی ندارند

تولید در کارخانه نساجی قائمشهر رونق می گیرد

صنعت بالغ نشده است/ اداره موروثی صنایع

بندر امیرآباد مازندران برای صادرات سوخت به روسیه آماده می‌شود

جریمه 9 میلیون ریالی صید ماهی خال قرمز برای صیاد آملی

40 درصد ظرفیت بندر امیرآباد خالی است/ قطع سوآپ نفت در بندر

50 هزار کارفرما به تامین اجتماعی مازندران بدهکار هستند

کمبود کارشناس، راه میان‌بر دور زدن قانون معادن

قطب تولید گیلاس مازندران درگیر مشکلات!

آزادسازی ساحل در مازندران با جدیت پیگیری می شود

دولت با نظارت از تخلیط برنج جلوگیری کند

واردات و عرضه برنج در زمان برداشت جلوگیری شود

نامه 3000 استاد مازندرانی درباره ضرورت ساماندهی اقتصاد گردشگری

580 تن ماهی در قفس دریایی در مازندران تولید شد

هشدار به باغداران مازندران درباره احتمال هجوم مگس میوه

535 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران مازندران پرداخت شد

صادرات 7000 تن محصولات شیلاتی مازندران به مناطق جهان

اختصاص 158 میلیارد تومان بودجه برای خسارت سیل در مازندران

انتظار صرفه‌جویی برق در ادارات مازندران محقق نشد

لزوم راه‌اندازی صنایع تبدیلی محصولات کشاورزی برای توسعه روستاها

پرداخت معوقات دهیاران مازندران از هفته آینده

ثبت جهانی جنگل هیرکانی اهمیت طرح تنفس را دوچندان کرد

راهی جز واردات چوب نداریم/آلودگی 40 هزار هکتار از شمشادستان ها

صنایع چوب و کاغذ مازندران 236 میلیارد تومان زیان انباشته دارد

25 درصد درآمد پارسال شهرداری های مازندران از محل مالیات تامین شد

مازندران ضعیف ترین استان در حوزه تولید برق

کشاورزان مازندران در حسرت مهار آب های روان

توقف طرح آزادراه ساری - قائمشهر در شورای اقتصاد

چهارنیروگاه برق مازندران در انتظار ضمانت نامه شورای اقتصاد

پروژه‌های اقتصاد مقاومتی مازندران، توقف روی ایستگاه اول

تحقق اقتصاد مقاومتی اولویت اول بخشداران باشد

آغاز ساخت 50 واحد مسکونی طرح ملی تامین مسکن در آمل

خرید 5000 تن گندم در جویبار/نجات 700 هکتار شالیزار از خشکسالی

تحقق وعده بخش خصوصی در تولید برق با ایجاد 9نیروگاه مقیاس کوچک در مازندران

شهروندان مازندرانی کارت سوخت وسایل نقلیه خود را یک بار استفاده کنند

پروانه تخم انگشتری 2 هزار و 500 هکتار جنگل مازندران را آلوده کرد

22 هزار تن کلزا از کشاورزان مازندران خریداری شده است

نمایشگاه مد و لباس؛ نقش ایرانی بر تار و پود خارجی

رفع مشکلات کسب و کارهای اقتصادی نیازمند برنامه ریزی و حمایت