پیام مازند

آخرين مطالب

نیمه پنهان ماجرای آلایندگی کشتاگاه میاندرود در فضای مجازی اجتماعي

نیمه پنهان ماجرای آلایندگی کشتاگاه میاندرود در فضای مجازی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - انتشار فیلمی با ادعای رهاسازی پساب و خونابه های یک کشتارگاه بزرگ در شهرستان میاندرود در رودخانه و طبیعت اطراف این کشتارگاه ، حساسیت برخی علاقه مندان و فعالان محیط زیست را برانگیخت ولی بررسی خبرنگار ایرنا نشان می دهد که این موضوع روی دیگری هم دارد که پنهان ماند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این فیلم کوتاه از صبح امروز سه شنبه در فضای مجازی منتشر شد. این فیلم حجم قابل توجهی خونابه رها شده در محیط زیست و رودخانه را نشان می داد و یکی از اهالی نیز در حال ضبط فیلم از مسئولان خواسته بود که برای جلوگیری از این روند و آلوده سازی محیط زیست اقدام کنند.
این فیلم به سرعت در برخی کانال ها و صفحات اجتماعی فضای مجازی منتشر شد و واکنش هایی را در پی داشت. با پیگیری های خبرنگار یارنا مشخص شد که این کشتارگاه یک کشتارگاه نوساز و مجهز است و جالب تر آن که انتشار فیلم آلایندگی هم با فک پلمپ آن به خاطر تخلف همزمان شده است.
با پیگیری از اداره کل دامپزشکی مازندران مشخص شد که این کشتارگاه مجهز و نوساز است و سامانه تصفیه و سپتیک مناسبی هم دارد.
** کشتارگاه به روز مازندران
مدیر روابط عمومی اداره کل دامپزشکی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کشتارگاه سیمین ناز در منطقه گهرباران از واحدهای به روز استان محسوب می شود و امکانات لازم را نیز برای تصفیه پساب دارد.
علی باکویی افزود: البته نظارت بر این مسائل از حیطه وظایف اداره کل دامپزشکی خارج است و در حوزه مسئولیت های اداره کل محیط زیست قرار دارد. وظیفه دامپزشکی نظارت بر فرآیند کشتار و سلامت عرضه محصول این واحد است ، اما قطعا این واحد حداقل های محیط زیستی را داشته که از دامپزشکی مجوز فعالیت را دریافت کرد.
وی اظهار داشت : دامپزشکی زمانی به متقاضیان پروانه فعالیت کشتارگاه را می دهد که از محیط زیست استعلام داشته باشند و محیط زیست با آن ها موافقت کرده باشد. بنابراین، این واحد کشتارگاهی حتما به سیتسم مناسب تصفیه پساب مجهز است.
**تکذیب می کنیم
فیلم منتشر شده در فضای مجازی حجم قابل توجهی خونابه رها شده از محوطه پشت کشتارگاه را نشان می دهد که وارد یک نهر شده است. رنگ قرمز آب نیز این گونه نشان می دهد که تخلف انجام شده است ، اما مدیرعامل این کشتارگاه معتقد است که این فیم ساختگی است و آب نیز با پساب و خونابه کشتارگاه به این رنگ در نیامده است.
فرشید یزدانی با بیان این که هر گونه تخلف یا رهاسازی خونابه از این کشتارگاه به محیط زیست را تکذیب می کنم به خبرنگار ایرنا گفت: کشتارگاه سیمین ناز هیچ گونه خروجی به بیرون از محوطه مجموعه ندارد و تمام پساب و خونابه ها وارد تصفیه خانه کشتارگاه می شود.
وی افزود: وقتی یک واحد کشتارگاهی برای ساخت تصفیه خانه ای مجهز هزینه می کند، چه دلیلی دارد که پساب را به بیرون رها کند؟
یزدانی گفت : تصفیه خانه ای که برای این کشتارگاه ایجاد شد سه برابر ظرفیت خود کشتارگاه است. در حال حاضر فقط نیمی از مخزن سپتیک پر شده است ، یعنی حتی مخزن پر نشده که بگوییم به خاطر پر شدن آن خونابه از محوطه خارج شد ، ضمن این که از کشتارگاه حتی خروجی آب هم نداریم.
مدیرعامل کشتارگاه سیمین ناز افزود : کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست مازندران امروز در محل حضور یافتند و از نزدیک همه قسمت ها را بررسی کردند. نتیجه این بازدید هم صورتجلسه شد و تأیید کردند که هیچ اختلالی در روند فعالیت کشتارگاه وجود ندارد.
** روی خط محیط زیست
اما این اظهارنظرها با آنچه که رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میاندورود با خبرنگار ایرنا در میان گذاشته ، چندان درست به نظر نمی رسند.
سید محمود هادیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از وجود برخی مسائل زیست محیطی در این واحد کشتارگاهی خبر داد و گفت: این کشتارگاه طبق بررسی ها و بازدیدهایی که انجام شده بود، اشکالاتی در فعالیت داشت که سبب آلایندگی و وارد شدن شیرابه ها به مزارع پایین دست می شد.
وی افزود: تأکید ما بر این است که هر واحد خدماتی یا صنعتی باید قوانین و معیارهای مد نظر حفاظت محیط زیست را اجرا کند. چندین بازدید از این واحد کشتارگاهی داشتیم و موارد قابل پیگیری را اعلام کردیم ، اما به نکات اعلام شده تا حدودی کم توجهی شد که سبب شد چند اخطار برای این واحد کشتارگاهی صادر شود.
این مسئول اظهار داشت : پس از چند اخطار، به دلیل این که موارد مد نظر محیط زیست برطرف نشد، با هماهنگی دستگاه قضایی نسبت به پلمب این مجموعه اقدام کردیم تا هر زمان نکات مد نظر و قانونی اجرا شد، فعالیت کشتارگاه از سر گرفته شود، ولی امروز پس از انجام بخش زیادی از خواسته های قانونی حفاظت محیط زیست، نسبت به فک پلمب این واحد اقدام شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست میاندورود افزود : البته یک سری اقدامات دیگر نیز باید در این مجموعه انجام شود. سیستم‌ های تصفیه پساب این کشتارگاه هنوز پر نشده و در حال حاضر به درستی کار می کند ، اما یک سری اقدامات مانند مسقف کردن محل زباله ها و انتقال زباله ها با همکاری شهرداری باید انجام شود.
وی افزود : از نظر محیط زیست روند تصفیه در کشتارگاه باید به مرحله ای برسد که آب موجود در حوضچه سوم برای کشاورزی یا مصارف داخلی مجموعه قابل استفاده باشد. امروز این شرایط در کشتارگاه حاکم بود و مدیریت کشتارگاه نیز خوشبختانه همکاری رو به پیشرفتی برای رعایت موازین زیست محیطی دارد.
هادیان گفت: از نظر حفاظت محیط زیست، همه واحدهای صنعتی و خدماتی باید به شکلی فعالیت کنند که به محیط زیست و سلامت مردم و طبیعت آسیبی نرسد. گام های رونق و توسعه بدون رعایت معیارهای زیست محیطی برداشته نمی شود. هر واحد صنعتی و خدماتی باید معیارهای زیست محیطی را گام به گام پیش اجرا کند تا با همت هم به سمت توسعه پیش برویم.
کشتارگاه سیمین ناز حدود 2 سال پیش با ظرفیت کشتار 15 هزار و 500 تن در سال با سرمایه گذاری 20 میلیارد تومانی در بخش گهرباران شهرستان میاندورود به بهره برداری رسید.
میاندرود که یکی از بخش های شهرستان ساری بود ، چند سال پیش تبدیل به شهرستان شد و یکی از مشکلات آن هم در این سال ها ناشناخته ماندن ظرفیت ها برای سرمایه گذاری بوده است.
طی چند سال گذشته با مشخص شدن ظرفیت های این منطقه ، سرمایه گذاران بخش خصوصی تمایل فرصتی برای سرمایه گذاری یافته اند و این شهرستان در مسیر توسعه قرار گرفته است.
اگر چه آسیب زدن به محیط زیست شکننده مازندران با هر بهانه ای حتی سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال نمی تواند منطقی و شایسته حمایت باشد ، ولی پرسش این است که چرا فیلم آلایندگی کشتارگاه میاندرود درست روزی که به خاطر رفع مشکلات زیست محیطی فک پلمپ شده ، در فضای مجازی انتشار یافته است ؟
9927/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

با خواص میوه های ویژه آشنا شوید

جاده هراز به سمت تهران بسته شد

کلید 10 واحد مسکونی سیل‌زدگان مازندران تحویل شد

خطر لرزه خیزی سد هراز/ تکرار سرنوشت نافرجام لار و گتوند در هراز

مرمت ناتمام مسجد جامع ساری/ بازگشایی مورد تایید نیست

14 طرح تولیدی و خدماتی در آمل افتتاح شد

برگزاری انتخابات قانونمند و بی طرفانه وظیفه اصلی است

مهار حریق در سه نقطه از حوزه منابع طبیعی چالوس

سرمایه گذاری 620 میلیارد ریالی برای 5 طرح صنعتی در مازندران

محور هراز مسدود می شود

سومین مرحله اردوی جهادی در روستاهای مازندران برگزار شد

کلنگ زنی و افتتاح 126 پروژه هفته دولت در شرق مازندران

محور هراز از یکشنبه تا سه شنبه مسدود می شود

50 میلیارد تومان از برکات سفر رهبری به نیروگاه نوشهر کمک شده است

ضرورت بهره گیری از حضور مقتدرانه بانوان در فعالیت های دریامحور

افتتاح 8 پروژه تولیدی و کارآفرینی هفته دولت در مازندران

اعتبار برق رسانی بیمارستان فوق تخصصی تنکابن تامین شد

هیچ پروژه عمرانی راه و شهرسازی دچار رکود نیست

بازسازی مسجد جامع ساری با حضور وزیر راه افتتاح شد

ولنگاری فرهنگی بنیان خانواده را فرو می ریزد

آخر هفته ، مازندران گرم و تابستانی است

هوای مازندران گرم‌تر می شود

بازگشت مسافران جاده‌های مازندران را پر ترافیک کرد

دو فقره قصاص نفس در مازندران منجر به صلح و سازش شد

شهیدان رجایی و باهنر مصداق بارز ایمان و شهادت هستند

کشف 18 هزار لیتر سوخت قاچاق در محور هراز

برخورد تیلر کشاورزی با دیوار منجر به مرگ پیرمرد 80 ساله شد

جاده هزار و کندوان یکطرفه می شود

مسابقات « کیبل اسکی » در نوشهر برگزار شد

مسابقات « کیبل اسکلی » در نوشهر برگزار شد

هزینه کرد 240 میلیاردی اجرای پروژه های هفته دولت در تنکابن

اجرای 90 پروژه ورزشی در استان مازندران

ورزشگاه 5000 نفره شهدای نوشهر به بهره برداری رسید

مازندران در ورزش همگانی وضعیت مطلوبی ندارد

داستان منطقه آزاد در مازندران به سرانجام رسیده است

ساخت 4 استادیوم ورزشی توسط بسیج سازندگی مازندران

کسب سهمیه بیشتر المپیک 2020 برنامه مهم وزارت ورزش

طرح شبکه اجتماعی رسالت در روستاهای مازندران اجرا می شود

افتتاح 22 پروژه عمرانی و خدماتی هفته دولت در جویبار

123 پروژه عمرانی و خدماتی در ساری بهره برداری می شود

رونمایی از «پرحاشیه‌ترین» لیگ برتر/ چهره‌های جدید، اتفاقات متفاوت

بهره برداری از 55 پروژه عمرانی در رامسر

مقاومت نقطه مقابل راهبرد فشار آمریکا است/ بهره گیری از نعمت «خزر»

توانمندسازی روستائیان با اجرای طرح شبکه توسعه اجتماعی

لزوم بهره وری از چوب های شکسته افتاده جنگل ها برای احیای نکاچوب

تزریق 20 میلیارد تومان بودجه برای تکمیل نیروگاه زباله سوز نوشهر

سه و نیم هکتار از جنگل‌های کیاسر در آتش سوخت

کالاهای اساسی مردم با ارز دولتی وارد و انبار شد

دولت متعهدانه برنج وارد نخواهد کرد/ سد هراز در اولویت دولت است

قادر به اداره اقتصاد کشور با استفاده از ظرفیت های داخلی هستیم