پیام مازند

آخرين مطالب

نیمه پنهان ماجرای آلایندگی کشتاگاه میاندرود در فضای مجازی اجتماعي

نیمه پنهان ماجرای آلایندگی کشتاگاه میاندرود در فضای مجازی

  بزرگنمايي:

پیام مازند - ساری - انتشار فیلمی با ادعای رهاسازی پساب و خونابه های یک کشتارگاه بزرگ در شهرستان میاندرود در رودخانه و طبیعت اطراف این کشتارگاه ، حساسیت برخی علاقه مندان و فعالان محیط زیست را برانگیخت ولی بررسی خبرنگار ایرنا نشان می دهد که این موضوع روی دیگری هم دارد که پنهان ماند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، این فیلم کوتاه از صبح امروز سه شنبه در فضای مجازی منتشر شد. این فیلم حجم قابل توجهی خونابه رها شده در محیط زیست و رودخانه را نشان می داد و یکی از اهالی نیز در حال ضبط فیلم از مسئولان خواسته بود که برای جلوگیری از این روند و آلوده سازی محیط زیست اقدام کنند.
این فیلم به سرعت در برخی کانال ها و صفحات اجتماعی فضای مجازی منتشر شد و واکنش هایی را در پی داشت. با پیگیری های خبرنگار یارنا مشخص شد که این کشتارگاه یک کشتارگاه نوساز و مجهز است و جالب تر آن که انتشار فیلم آلایندگی هم با فک پلمپ آن به خاطر تخلف همزمان شده است.
با پیگیری از اداره کل دامپزشکی مازندران مشخص شد که این کشتارگاه مجهز و نوساز است و سامانه تصفیه و سپتیک مناسبی هم دارد.
** کشتارگاه به روز مازندران
مدیر روابط عمومی اداره کل دامپزشکی مازندران در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: کشتارگاه سیمین ناز در منطقه گهرباران از واحدهای به روز استان محسوب می شود و امکانات لازم را نیز برای تصفیه پساب دارد.
علی باکویی افزود: البته نظارت بر این مسائل از حیطه وظایف اداره کل دامپزشکی خارج است و در حوزه مسئولیت های اداره کل محیط زیست قرار دارد. وظیفه دامپزشکی نظارت بر فرآیند کشتار و سلامت عرضه محصول این واحد است ، اما قطعا این واحد حداقل های محیط زیستی را داشته که از دامپزشکی مجوز فعالیت را دریافت کرد.
وی اظهار داشت : دامپزشکی زمانی به متقاضیان پروانه فعالیت کشتارگاه را می دهد که از محیط زیست استعلام داشته باشند و محیط زیست با آن ها موافقت کرده باشد. بنابراین، این واحد کشتارگاهی حتما به سیتسم مناسب تصفیه پساب مجهز است.
**تکذیب می کنیم
فیلم منتشر شده در فضای مجازی حجم قابل توجهی خونابه رها شده از محوطه پشت کشتارگاه را نشان می دهد که وارد یک نهر شده است. رنگ قرمز آب نیز این گونه نشان می دهد که تخلف انجام شده است ، اما مدیرعامل این کشتارگاه معتقد است که این فیم ساختگی است و آب نیز با پساب و خونابه کشتارگاه به این رنگ در نیامده است.
فرشید یزدانی با بیان این که هر گونه تخلف یا رهاسازی خونابه از این کشتارگاه به محیط زیست را تکذیب می کنم به خبرنگار ایرنا گفت: کشتارگاه سیمین ناز هیچ گونه خروجی به بیرون از محوطه مجموعه ندارد و تمام پساب و خونابه ها وارد تصفیه خانه کشتارگاه می شود.
وی افزود: وقتی یک واحد کشتارگاهی برای ساخت تصفیه خانه ای مجهز هزینه می کند، چه دلیلی دارد که پساب را به بیرون رها کند؟
یزدانی گفت : تصفیه خانه ای که برای این کشتارگاه ایجاد شد سه برابر ظرفیت خود کشتارگاه است. در حال حاضر فقط نیمی از مخزن سپتیک پر شده است ، یعنی حتی مخزن پر نشده که بگوییم به خاطر پر شدن آن خونابه از محوطه خارج شد ، ضمن این که از کشتارگاه حتی خروجی آب هم نداریم.
مدیرعامل کشتارگاه سیمین ناز افزود : کارشناسان اداره حفاظت محیط زیست مازندران امروز در محل حضور یافتند و از نزدیک همه قسمت ها را بررسی کردند. نتیجه این بازدید هم صورتجلسه شد و تأیید کردند که هیچ اختلالی در روند فعالیت کشتارگاه وجود ندارد.
** روی خط محیط زیست
اما این اظهارنظرها با آنچه که رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان میاندورود با خبرنگار ایرنا در میان گذاشته ، چندان درست به نظر نمی رسند.
سید محمود هادیان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از وجود برخی مسائل زیست محیطی در این واحد کشتارگاهی خبر داد و گفت: این کشتارگاه طبق بررسی ها و بازدیدهایی که انجام شده بود، اشکالاتی در فعالیت داشت که سبب آلایندگی و وارد شدن شیرابه ها به مزارع پایین دست می شد.
وی افزود: تأکید ما بر این است که هر واحد خدماتی یا صنعتی باید قوانین و معیارهای مد نظر حفاظت محیط زیست را اجرا کند. چندین بازدید از این واحد کشتارگاهی داشتیم و موارد قابل پیگیری را اعلام کردیم ، اما به نکات اعلام شده تا حدودی کم توجهی شد که سبب شد چند اخطار برای این واحد کشتارگاهی صادر شود.
این مسئول اظهار داشت : پس از چند اخطار، به دلیل این که موارد مد نظر محیط زیست برطرف نشد، با هماهنگی دستگاه قضایی نسبت به پلمب این مجموعه اقدام کردیم تا هر زمان نکات مد نظر و قانونی اجرا شد، فعالیت کشتارگاه از سر گرفته شود، ولی امروز پس از انجام بخش زیادی از خواسته های قانونی حفاظت محیط زیست، نسبت به فک پلمب این واحد اقدام شد.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست میاندورود افزود : البته یک سری اقدامات دیگر نیز باید در این مجموعه انجام شود. سیستم‌ های تصفیه پساب این کشتارگاه هنوز پر نشده و در حال حاضر به درستی کار می کند ، اما یک سری اقدامات مانند مسقف کردن محل زباله ها و انتقال زباله ها با همکاری شهرداری باید انجام شود.
وی افزود : از نظر محیط زیست روند تصفیه در کشتارگاه باید به مرحله ای برسد که آب موجود در حوضچه سوم برای کشاورزی یا مصارف داخلی مجموعه قابل استفاده باشد. امروز این شرایط در کشتارگاه حاکم بود و مدیریت کشتارگاه نیز خوشبختانه همکاری رو به پیشرفتی برای رعایت موازین زیست محیطی دارد.
هادیان گفت: از نظر حفاظت محیط زیست، همه واحدهای صنعتی و خدماتی باید به شکلی فعالیت کنند که به محیط زیست و سلامت مردم و طبیعت آسیبی نرسد. گام های رونق و توسعه بدون رعایت معیارهای زیست محیطی برداشته نمی شود. هر واحد صنعتی و خدماتی باید معیارهای زیست محیطی را گام به گام پیش اجرا کند تا با همت هم به سمت توسعه پیش برویم.
کشتارگاه سیمین ناز حدود 2 سال پیش با ظرفیت کشتار 15 هزار و 500 تن در سال با سرمایه گذاری 20 میلیارد تومانی در بخش گهرباران شهرستان میاندورود به بهره برداری رسید.
میاندرود که یکی از بخش های شهرستان ساری بود ، چند سال پیش تبدیل به شهرستان شد و یکی از مشکلات آن هم در این سال ها ناشناخته ماندن ظرفیت ها برای سرمایه گذاری بوده است.
طی چند سال گذشته با مشخص شدن ظرفیت های این منطقه ، سرمایه گذاران بخش خصوصی تمایل فرصتی برای سرمایه گذاری یافته اند و این شهرستان در مسیر توسعه قرار گرفته است.
اگر چه آسیب زدن به محیط زیست شکننده مازندران با هر بهانه ای حتی سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال نمی تواند منطقی و شایسته حمایت باشد ، ولی پرسش این است که چرا فیلم آلایندگی کشتارگاه میاندرود درست روزی که به خاطر رفع مشکلات زیست محیطی فک پلمپ شده ، در فضای مجازی انتشار یافته است ؟
9927/1654

نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

ساير مطالب

6.5 میلیون عدد سیمکارت در مازندران واگذار شده است

اعتبارات روستایی، مشاغل خرد و فراگیر باید سبب اشتغال پایدار شود/ تخصیص هزار و 480 میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی به مازندران

31 کیلوگرم مواد مخدر در مازندران کشف شد

رئیس هیئت پزشکی ورزشی مازندران انتخاب شد

پیکر 3 حفار غیرمجاز از چاه 30 متری در نور بیرون کشیده شد

فتح خرمشهر نتیجه مقاومت و ایثار بوده است

اجرای طرح تنفس جنگل رضایت بخش بوده است

قطع 8000 درخت در جنگل های مازندران/ حفاظت ساماندهی شود

سال زراعی خوبی برای چایکاری داریم

اعتبارات اشتغال به سمت طرح های دانش بنیان سوق داده شود

3 نفر از حفاران غیرمجاز برای یافتن گنج در نور جان باختند

کشف لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته در قائم‌شهر

ترافیک در محورهای مازندران روان است

«نوای ممد نبودی» در ساری طنین انداز شد

سرقت اینترنتی از 682 شهروند

اعلام محدودیت های ترافیکی پایان هفته مازندران

حماسه خرمشهر ابهت ابرقدرتها را شکست

بزرگداشت آزادسازی خرمشهر در مازندران با صبحگاه مشترک نیروهای مسلح

مسئولان دست بجنبانید که پای مردم در گل و آب مانده است

بازدید سردار غیب پرور از مناطق سیل زده سیمرغ‎

همگرایی روزهای نخستین سیل باقی است

جایگاه روابط عمومی ها نیازمند تغییر اساسی است

بسیج مسکن 20 هزار سیل زده را می سازد/ تا آخر کنار مردم هستیم

بازدید دوباره سردار غیب پرور از مناطق سیل زده/ مرمت 260 مسکن

پرداخت 20 میلیارد ریال کمک به خسارت دیدگان سیل نکا

کمبود شکر در مازندران وجود ندارد

بی تدبیری شرکت ها منجر به اعتراض جنگلبانان شده است

درمان بیماری های مزمن خطر افزایش فشار خون را کاهش می دهد

مازندران 270 شهید برای آزادسازی خرمشهر تقدیم کرده است

جنگلبانان مازندران خواستار تمدید قراردادهای خود شدند

محور کندوان عصر جمعه یکطرفه می شود

جاده کندوان و هراز جمعه و دوشنبه یک طرفه می شود

آخر هفته گرم و آرام برای آسمان مازندران

آتشی که به دامان بیش از 3 هزار کارگر مازندرانی افتاد!

شناسایی 406 منطقه ممنوعه شنا در ساحل مازندران

غرق شدن گردشگران به چهره ساحل مازندران اسیب می زند

یکهزار نجات غریق در سواحل مازندران مستقر شدند

باند جعل و سرقت اینترنتی در مازندران متلاشی شد

تصادفات جاده ای در مازندران 12 درصد کاهش یافت

7500 تن کلزا در مازندران خریداری شد

دامداران کنه های چسبیده به دام را با دست له نکنند

کمک 1.2 میلیارد ریالی رامسری ها برای آزادی زندانیان نیازمند

شناسایی 35 روستای درمعرض رانش و لغزش در مازندران

خوردن ماهی کفال ممنوع!

صبحگاه قرآنی نیروهای مسلح در مازندران برگزار می شود

4 کشته و یک مصدوم بر اثر واژگونی خودرو پژو در گهرباران

کلاهبردار میلیاردی طلاجات در ساری دستگیر شد

بهار جمعیتی در ایران

واژگونی خودرو درگوهر باران میاندرود چهار کشته بر جای گذاشت

واژگونی خودرو پژو به کانال آب در ساری 4 کشته داشت